Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Pitanje za endokrinologe: Antitiroidna antitela
PostPoslato: Pon Jul 16, 2007 1:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 02, 2007 10:47 pm
Postovi: 22
Imam 37 godina. Prva trudnoća mi je bila 1999. Missed. Posle toga 8 god. lećenja steriliteta. Otkrivena endometrioza i Hashimoto tiroidis. Štitnu žlezdu sam operisala, uklonjena desna polvina. Pijem letrox 50 1x1. Endometriozu sam lečila i nadam se izlečila. To se sve dešava od maja 2006 do sada. Posle operacije štitna žlezde i terapije zoladexom 6 meseci, imali smo dve IVF. Neuspešne. Posle toga ja ostajem u drugom stanju i missed drugi put. Potpuno isto kao i prvi put. Kiretaža je bila sad u petak, 13. jula.
Pronašla sam na internetu da ponavljani spontani mogu da budu uzrokovani antitiroidnim antitelima i da to ima veze sa povišenim antitelima na TG i antitiroid peroxidase. Molim Vas da mi objasnite šta to znači i kako treba da se ispita i ukoliko postoji kako se leči?
Inače ja se dobro osećam. Hormone T3, T4 i TSH sam radila neposredno pre nego se desio spontani i bili su uredu.
Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 17, 2007 3:53 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Teta Sneki, nisam dr, i nisam ni pokusavala do sada da ostanem u drugom stanju, ali imam povisena antitela i ona definitivno otezavaju ostajanje u drugom stanju, a ako se ono i desi, postoje velike sanse da se izgubi plod. (tako bar pise tamo gde sam ja citala o tome). Na srecu, postoje i zene koje savrseno iznesu trudnocu, a neke moraju da budu na odrzavanju. Koliko shvatam, sve je individualno.

T3, T4 i TSH mogu biti u savrsenom redu, ali ako su antitela povisena Hasimoto postoji. Antitela se ni sa jednim lekom niti terapijom ne spustaju, sve zavisi od "njihove dobre volje", jer ne postoji terapija za to. Bar je meni tako rekla dr u domu zdravlja, kao i na raznim forumima gde sam postavila to pitanje. Svi se za to slazu-terapija ne postoji.

Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 17, 2007 2:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 02, 2007 10:47 pm
Postovi: 22
Hvala majja,
Ja sam operisala hashimoto, i ako hashimoto ne postoji više, da li se antitela povlače?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 17, 2007 3:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
TetaSneki je napisao:
Hvala majja,
Ja sam operisala hashimoto, i ako hashimoto ne postoji više, da li se antitela povlače?


NIsam strucnjak i ne znam sta znaci izraz "operisati Hasimoto"?! Operisana je zlezda, jel?! Odstranjen rezanj, ili oba? To stvarno ne znam, ali najlakse je za proveriti tako sto cete izvaditi krv!! Bar bih ja tako!! :lol:

Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 17, 2007 7:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 02, 2007 10:47 pm
Postovi: 22
Da naravno, operisala sam štitnu žlezdu. Sorry. :oops: Napisala sam u prvoj poruci, a i valjda sam zbunjena i uplašena, pa mislim da se neke stvari podrazumevaju. Uklonjen je levi režanj i dijagnostikovan je Hashimoto tiroidis. Pre operacije sam imala jako visok tireoglobuli (>300) i povećana antitela na tireoglobulin. Posle operacije su mi rekli da nema nikakve potrebe da se ubuduće kontroliše TG, čak ni pre operacije on nije ništa specijalno govorio. Ali me zabrinjavaju ta antitela, jer sam pročitala da upravo antitela na TG u kombinaciji sa još jednom grupom antitela (antitiroid peroxidase- nikad čula) izazivaju spontane pobačaje. Ići ću ja kod Endokrinologa, naravno samo sam htela da se potkujem informacijama, jer nekako moje iskustvo je da ako ne znaš šta ćeš da pitaš, niko ti ništa neće ni reći. A ja nemam ni vremena ni živaca da se zavlačim još par godina ili da pustim da se desi još neki spontani da bih skrenula pažnju lekara na sebe. Pozdrav Hvala ti što se javljaš. Ako znaš još nešto slobodno reci. Jesi li ti operisala štitnu žlezdu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 17, 2007 8:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
TetaSneki je napisao:
Da naravno, operisala sam štitnu žlezdu. Sorry. :oops: Napisala sam u prvoj poruci, a i valjda sam zbunjena i uplašena, pa mislim da se neke stvari podrazumevaju. Uklonjen je levi režanj i dijagnostikovan je Hashimoto tiroidis. Pre operacije sam imala jako visok tireoglobuli (>300) i povećana antitela na tireoglobulin. Posle operacije su mi rekli da nema nikakve potrebe da se ubuduće kontroliše TG, čak ni pre operacije on nije ništa specijalno govorio. Ali me zabrinjavaju ta antitela, jer sam pročitala da upravo antitela na TG u kombinaciji sa još jednom grupom antitela (antitiroid peroxidase- nikad čula) izazivaju spontane pobačaje. Ići ću ja kod Endokrinologa, naravno samo sam htela da se potkujem informacijama, jer nekako moje iskustvo je da ako ne znaš šta ćeš da pitaš, niko ti ništa neće ni reći. A ja nemam ni vremena ni živaca da se zavlačim još par godina ili da pustim da se desi još neki spontani da bih skrenula pažnju lekara na sebe. Pozdrav Hvala ti što se javljaš. Ako znaš još nešto slobodno reci. Jesi li ti operisala štitnu žlezdu?


Hvala i tebi na javljanju, evo, ovo sto si sada napisala, ja prvi put cujem!! :wink: (za ovu kombinaciju sa tom drugom grupom antitela). Ovako se puno moze nauciti iz tudjih iskustava.

Ja nisam operisala, ne uzimam cak ni nikakvu terapiju, jer su mi hormoni stitne ok, TSH varira (od 13 do 4.5), UZ je ok, a anti TPO At mi je 311.7, a ovaj drugi AMC At (TPO-At) mi je cak 597.7 :o :o a gornja granica je 10!! :o :o Nisam do sada ni pokusavala da ostanem trudna, ali nisam imala ni nezeljenih trudnoca :roll: (mada se ja stvarno pazim, NIKADA nemam odnose par dana pre, za vreme, i par dana nakon ovulacije-a znam kada je, jer me uvek boli jajnik, i imam pojacan onaj providan, staklasti sekret sa blagim krvarenjem), i UVEK koristim kondom, tako da su i sanse za trudnocu skoro pa nikakve!! :lol: :lol: :lol:

Inace, sada me panika hvata, jer imam 33 godine, i krajnje je vreme i da pocnem da mislim o tome, kamoli da krenem da radim po tom pitanju, ali nisu mi se jos sklopile kockice u zivotu :lol: , ne moze to na silu!! :lol:

Ako se setim jos necega, ja cu ti pisati, a do tada veliki pozz i pisi i ti ako se setis necega!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 17, 2007 8:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
TetaSneki je napisao:
Da naravno, operisala sam štitnu žlezdu. Sorry. :oops: Napisala sam u prvoj poruci, a i valjda sam zbunjena i uplašena, pa mislim da se neke stvari podrazumevaju. Uklonjen je levi režanj i dijagnostikovan je Hashimoto tiroidis. Pre operacije sam imala jako visok tireoglobuli (>300) i povećana antitela na tireoglobulin. Posle operacije su mi rekli da nema nikakve potrebe da se ubuduće kontroliše TG, čak ni pre operacije on nije ništa specijalno govorio. Ali me zabrinjavaju ta antitela, jer sam pročitala da upravo antitela na TG u kombinaciji sa još jednom grupom antitela (antitiroid peroxidase- nikad čula) izazivaju spontane pobačaje. Ići ću ja kod Endokrinologa, naravno samo sam htela da se potkujem informacijama, jer nekako moje iskustvo je da ako ne znaš šta ćeš da pitaš, niko ti ništa neće ni reći. A ja nemam ni vremena ni živaca da se zavlačim još par godina ili da pustim da se desi još neki spontani da bih skrenula pažnju lekara na sebe. Pozdrav Hvala ti što se javljaš. Ako znaš još nešto slobodno reci. Jesi li ti operisala štitnu žlezdu?


Hvala i tebi na javljanju, evo, ovo sto si sada napisala, ja prvi put cujem!! :wink: (za ovu kombinaciju sa tom drugom grupom antitela). Ovako se puno moze nauciti iz tudjih iskustava.

Ja nisam operisala, ne uzimam cak ni nikakvu terapiju, jer su mi hormoni stitne ok, TSH varira (od 13 do 4.5), UZ je ok, a anti TPO At mi je 311.7, a ovaj drugi AMC At (TPO-At) mi je cak 597.7 :o :o a gornja granica je 10!! :o :o Nisam do sada ni pokusavala da ostanem trudna, ali nisam imala ni nezeljenih trudnoca :roll: (mada se ja stvarno pazim, NIKADA nemam odnose par dana pre, za vreme, i par dana nakon ovulacije-a znam kada je, jer me uvek boli jajnik, i imam pojacan onaj providan, staklasti sekret sa blagim krvarenjem), i UVEK koristim kondom, tako da su i sanse za trudnocu skoro pa nikakve!! :lol: :lol: :lol:

Inace, sada me panika hvata, jer imam 33 godine, i krajnje je vreme i da pocnem da mislim o tome, kamoli da krenem da radim po tom pitanju, ali nisu mi se jos sklopile kockice u zivotu :lol: , ne moze to na silu!! :lol:

Ako se setim jos necega, ja cu ti pisati, a do tada veliki pozz i pisi i ti ako se setis necega!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 18, 2007 8:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 02, 2007 10:47 pm
Postovi: 22
OK, pisaću. Zvaću svog endokrinologa pa ću njega da ispitam. Ni ja ne znam koja su ti to antitela, u stvari šta je AMC At (TPO-At)?. Meni je povišen At TG (antitela na tireoglobulin i TPO AT). Jesu li ti rekli zašto se javljaju ta antitela? Da li se sa tim rodimo ili se ona razvijaju vremenom zbog Hashimotoa? I zašto su ti uopšte merili antitela, to se jako retko radi, jeli postojala neka indikacija?
Kiss


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 18, 2007 4:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
TetaSneki je napisao:
OK, pisaću. Zvaću svog endokrinologa pa ću njega da ispitam. Ni ja ne znam koja su ti to antitela, u stvari šta je AMC At (TPO-At)?. Meni je povišen At TG (antitela na tireoglobulin i TPO AT). Jesu li ti rekli zašto se javljaju ta antitela? Da li se sa tim rodimo ili se ona razvijaju vremenom zbog Hashimotoa? I zašto su ti uopšte merili antitela, to se jako retko radi, jeli postojala neka indikacija?
Kiss


AMC bi trebalo da bude isto sto i TPO At, samo se valjda razlika u sistemu i nacinu rada analiza (bar sam tako ja to shvatila, clanica Oljaeha je bas detaljno pisala o tome!! :wink: , prelistaj ovde sve teme vezane za stitnu-pronaci ces sigurno :wink: ).

Koliko sam ja shvatila poentu cele price - Hasimoto se i dijagnostikuje po tim povisenim antitelima. Izgleda da se sa tim rodimo (istrazivanja pokazuju da je nasledno po zenskoj liniji, te ne bi bilo lose da zenskim clanovima svoje porodice predlozis da urade te analize, pa da vidis da li je i kod tebe nasledno).

Ja sam sama "iskopala" po forumu ovde i na netu uopste, da bi trebalo to odraditi, inace NIKO od lekara u domu zdravlja, ni endokrinologa mi nije ni preporucio da to radim. Znaci -sam svoj majstor!! I imala sam sta da vidim!! :o :o Tako da, to treba odraditi odmah (moje "strucno" misljenje :lol: ), bez obzira na ostale nalaze vezane za stitnu.

Inace, proveravala sam to u sklopu (nekog svog) sistematskog pregleda (ja spadam pomalo :lol: u grupu hipohondara, ali vidis da ni to ponekad nije lose :wink: ), pa povremeno odem i prekontrolisem krv na razne stvari (od obicne krvne slike do raznoraznih virusa), pa sam tako godinama radila i T3, T4 i TSH, ali od kada sam pocela da koristim internet (a nisam do prosle godine UOPSTE i NIKADA), pronasla sam i ovo, pa sam ubacila na "listu" :lol: i tako i dosla do toga da imam Hasimoto. :roll:

Inace, sto se indikacija tice, ja godinama kuburim sa tahikardijama, i necim sto se moze nazvati i napadima panike, e sad, da li to ima veze ili ne, ja stvarno ne znam vise, a ne znaju ni oni, tako da...........nemam pojma!! :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 18, 2007 5:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 02, 2007 10:47 pm
Postovi: 22
Hvala majjo
Pročitala sam neke postove na ovu temu, koji si mi preporučila (oleaha) i rešila sam da postavim pitanje dr. Ivici. Vidim da se i drugi ljudi pitaju slično kao i ja. Meni je onda lakše i daje mi snage da se dalje borim. Idem da postavim novu temu, pa nastavljamo da četujemo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Antitela TPO i trudnoca
PostPoslato: Sub Jul 21, 2007 10:48 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 21, 2007 10:28 am
Postovi: 3
Lokacija: Beograd
TetaSneki,

sad sam se prvi put ukljucila na forum, a trenutno se borim sa TPO antitelima iz razloga sto zelim da ostanem u drugom stanju. Naime, moj endokrinolog me je posavetovao da i ne pokusavam, sto i ne radim, dok mi se TPO(AMC-AT sto je jedno te isto) koji je trenutno 200 ne srede. Ja imam Hashimotov hypothyreosis i trenutno su mi svi nalazi hormona pod kontrolom osim pomenutih anititela. Ono sto treba da znas je da ako su ti povisena ta antitela postoji veliki rizik od pobacaja. Nije nista neobicno sto si radila analizu na ta antitela jer je to deo pracenja hypothyreose, a u Domu Zdravlja verovatno nemaju reagenasa da rade takve analize pa ih i ne savetuju. Obzirom da je meni Hashimoto autoimun, rekli su mi da ce najverovatnije za nekoliko meseci da se u potpunosti unistre zdrave celije kad ce i sama antitela nestati posto nece imati vise sa kim da se bore. To se desava u prvih dve godine nakon dobijanja Hashimoto hipotireoze. Kako mi je endokrinolog savetovao kad se to desi je zapravo i vreme da pokusam da ostanem u drugom stanju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antitela TPO i trudnoca
PostPoslato: Pon Jul 23, 2007 11:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 02, 2007 10:47 pm
Postovi: 22
Draga Hipokiki
Koliko ja znam anitela nam daju sliku o nama i o našem organizmu, odnosno koliko naš organizam ima potrebu da se brani od nepoznatih stvari. Tj. ona se stvore kad se stvori Hashimoto i bore se protiv bolesti, ali koliko ja znam Hashimoto ne spada u izlečive bolesti. Sa njim možeš da živiš svoj život koliko ti je suđen, od njega nećeš umreti, ali on nikad neće nestati, osim ako se štitna žlezda ne ukloni. Ja sam operisala štitnu žlezdu, zbog drugih problema koje sam imala i odstranjen mi je jedan režanj. Za antitela nisam znala šta rade i čemu služe, tek sam sad počela da saznajem o njima pošto sam imala spontani. Ja sam dala krva na anlaizu i rezultati će mi biti gotovi za par dana, pa ću da vidim kakva je situacija. Smatra se da vrednost preko 500 i 1000, mogi da prave problem, a da manje vrednosti ne bi trebale da budu odgovorne za spontane pobačaje. Naravno i kod tih većih vrednosti ne mora da znači da će da izazovu pobačaj, nego kao što je Majja u prethodnim postovima rekla da zavisi od njihove "dobre volje " da li će plod da prepoznaju kao strano telo i odbace ga. Zato bih volela da mi objasniš šta je tvoj endokrinolog mislio kad je rekao:
"najverovatnije za nekoliko meseci da se u potpunosti unistre zdrave celije kad ce i sama antitela nestati posto nece imati vise sa kim da se bore. To se desava u prvih dve godine nakon dobijanja Hashimoto hipotireoze. Kako mi je endokrinolog savetovao kad se to desi je zapravo i vreme da pokusam da ostanem u drugom stanju"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Antitela TPO i trudnoca
PostPoslato: Sre Jul 25, 2007 12:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 21, 2007 10:28 am
Postovi: 3
Lokacija: Beograd
TetaSneki,

Autoimuna bolest znaci da su se stvorila antitela koja izmedjuostalog unistavaju i zdrave celije. Moj slucaj Hashimoto hipotireoze je bas takav. U organizmu su se stvorila antitela koja su napala tiroidu i ona ce postojati dokle god se ne uniste sve zdrave celije tiroide, kad ce se i sama TPO antitela dovesti u normalu. Sve zavisi koji tip Hashimoto hipotireaoze imas. Meni je trenutno vrednost antitela 200 a kad mi je prvi put uspostavljena diagnoza imala sam dosta manje od toga. Da li ce antitela uticati na spontani ili ne u principu i zavisi od slucaja do slucaja ali mogu da ti prenesem samo ono sto su mene savetovali a to je da sacekam da mi se TPO antitela smanje pre nego sto ostanem u drugom stanju. Mozda je kod tebe drugacija situacija ako nemas autoimunu bolest. To stvarno ne znam. Inace sto se antitela tice ja svako put kad idem na kontrolu uradim pored klasicnih analiza T3,T4 i TSH takodje i analizu TPO antitela i anto Tg antitela.Sta ti je rekao endokrinolog za spontani. Da, da ne zaboravim, preporuka mog edokrinologa je takodje da se tokom eventualne trugnoce kod endokrinologa odlazi na par meseci kad se i sve analize vezane za hipotireozu i rade.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Antitela TPO i trudnoca
PostPoslato: Sre Jul 25, 2007 1:27 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
TetaSneki je napisao:
Draga Hipokiki
To se desava u prvih dve godine nakon dobijanja Hashimoto hipotireoze. Kako mi je endokrinolog savetovao kad se to desi je zapravo i vreme da pokusam da ostanem u drugom stanju"


A po kom se parametru utvrdjuje pocetak bolesti??!! Ja do sada nisam ni znala da imam Hasimoto, a moguce je da ga vucem godinama?!
Da li visina antitela moze to da pokaze? Sumnjam, ako ona mogu da variraju?! :roll:

U momentu otkrivanja bolesti, meni su bila 600!! Sta bi to onda znacilo, da ga imam odskoro ili ne?!

Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 25, 2007 9:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 02, 2007 10:47 pm
Postovi: 22
Majjo,
Ja sumnjam da ovo što kaže hipokiki može da bude realno, kod nje je verovatno sasvim druga situacija. Možeš da odeš na temu koju sam takođe ja postavila i pitala dr. Ivicu.
Evo kako je meni moj endokrinolog objasnio postojanje antitela, a za njega važi da je jedan od najboljih u Bg.
Pošto je meni izvađena jedna polovina žlezde i dijagnostikovan Hashimoto, to je jedini način da se tačno zna koja je bolest u pitanju. Sve ostalo su pretpostavke, ali naravno lekari to ipak dobro procenjuju, čak i ja čini mi se mogu da provalim da postoji neko oboljenje štitne žlezde. Dakle, ja sam sigurno imala Hashimoto i imam ga i sada, ali znatno manje i sad deluju antitela i uništavaju preostali deo štitne žlezde. Očekuje se da u daljoj budućnosti antitela potpuno pojedu štitnu žlezdu, odnosno da drugi deo koji je meni ostao, za nekih desetak godina potpuno atrofira, što za mene znači, da ću piti samo jaču terapiju. A što se tiče antitela ne znam šta će se sa njima desiti, dok god postoji bolest, postoje i antitela. Kao što je dr. Ivica rekao samo totalno odstranjivanje žlezde može da dovede do nestanka i antitela.
Tu se ne može baš nešto preterano učiniti. Ono što mene sad zanima i što ja ispitujem kako ta antitela utiču na trudnoću i da li su ona izazvala spontani. Ni 600 kao što ti imaš ne mora da znači da će da izazovu spontani, ta količina antitela nam govori otprilike koliko naš organizam ima potrebu da se brani, što ponovo ne znači da će plod prepoznati kao strano telo i odbaciti ga. Sve je to u domenu pretpostavki. Statistika kaže da će negde oko 70% žena koja imaju povišena antitela na TG i anti TPO (znači takva kombinacija) izazvati spontani. Ispitujemo dalje :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: