Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 207 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 12:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 13, 2007 8:15 am
Postovi: 124
Majja, evo mali doprinos od mene, nisam stručnjak ali se nadam da će pomoći.

PREVOD TEKSTA

Subklinički hipotiroidizam (ST)

Ako vaš lekar sumnja da imate ST, uradićete laboratorijske testove da biste potvrdili dijagnozu.

Dijagnoza je potvrđena ako imate:
* Nema simtoma ili su prisutni blagi simptomi hipotireoze (kao što su iscrpljenost, nepodnošljivost hladnoće, povećanje težine, depresija, problemi sa memorijom)
* Blago povećanje nivoa TSH
*Normalan ili sasvim malo niži nivo tiroksina (T4)

Neki ljudi sa ST mogu imati antitiroidna antitela što ukazuje na Hašimoto tir., što može dovesti do postepenog gubitka funkcije žlezde.

ST treba oprezno posmatrati. Čak do 20% žena preko 60 godina ima ST; kod oko 2% do 5% ljudi sa ST dolazi do razvoja hipotiroiditisa svake godine.

Neka istraživanja su pokazala da stariji ljudi sa ST imaju veće mogućnosti da obole od koronarnih oboljenja, ali nije konačno dokazano.

Sadašnja istraživanja ne pružaju čiste dokaze koji podupiru tezu da treba tretirati (lečiti) svaku osobu sa ST, i mnogi lekari se međusobno ne slažu po pitanju da li treba lečiti ili ne.

Pri donošenju odluke za lečenje ST, vi i vaš lekar ćete razgovarati o tome šta dobijate tretiranjem (smanjeni simptomi) u odnosu na danak koji vam uzimaju lekovi i opaženi simptomi.

Neke studije su pokazale da tretiranje ST dovodi do snižavanja nivoa holesterola, ali nije konačno dokazano.

Poremećaj rada srca (Hart railure - u daljem tekstu HF)

HF je stanje kada srčane komore (ventricles) nisu u mogućnosti da efektivno pumpaju krv. kada je srčani mišić oštećen dugotrajnom hipertenzijom, koronarno arterijskim oboljenjima, problemima srčanih zalistaka, bolestima koje napadaju srčani mišić, srčanim udarom ili drugim stanjima, za srce je teže da efikasno pumpa krv.

Hronično stanje je doživotno, progresivno stanje koje može zahtevati mnoge promene u načinu života. Simptomi mogu uključiti:

*Kratak dah (nedostatak vazduha) u stanju mirovanja, pri malom naporu ili ležanju, ili nedostatak vazduha koji osobu probudi iz sna.
*Oticanje nogu
*dobijanje na težini
*vrtoglavize ili nesvestice (retko)

HF se takođe može naglo razviti. Ovo se naziva akutni ili nagli HF.

To je "medicinska kriza" koja izaziva brze i jake napade kratkog daha, naglu aritmiju ili tahikardiju (nepravilan i ubrzan rad srca) i kašalj kojim se izbacuje prenasta roze sluz.

Tretiranje HF obično uključuje savlađivanje istaknutih uzroka HF i ublažavanje simptoma. Efektan tretman može smanjiti potrebu za hospitalizacijom i rizik prevremene smrti. Dijeta i promena načina života zajedno sa lekovima mogu pomoći upravljanje simptomima.

U nekim slučajevima, operacija može pomoći u tretiranju uzroka, kao što je koronarno arterijsko oboljenje ili problemi sa srčanim zaliscima.

THE END

Kao što sam već rekla, nisam stručna ali se nadam da će bar malo pomoći.

Veliki pozdrav svima. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 12:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 13, 2007 8:15 am
Postovi: 124
Majja, evo mali doprinos od mene, nisam stručnjak ali se nadam da će pomoći.

PREVOD TEKSTA

Subklinički hipotiroidizam (ST)

Ako vaš lekar sumnja da imate ST, uradićete laboratorijske testove da biste potvrdili dijagnozu.

Dijagnoza je potvrđena ako imate:
* Nema simtoma ili su prisutni blagi simptomi hipotireoze (kao što su iscrpljenost, nepodnošljivost hladnoće, povećanje težine, depresija, problemi sa memorijom)
* Blago povećanje nivoa TSH
*Normalan ili sasvim malo niži nivo tiroksina (T4)

Neki ljudi sa ST mogu imati antitiroidna antitela što ukazuje na Hašimoto tir., što može dovesti do postepenog gubitka funkcije žlezde.

ST treba oprezno posmatrati. Čak do 20% žena preko 60 godina ima ST; kod oko 2% do 5% ljudi sa ST dolazi do razvoja hipotiroiditisa svake godine.

Neka istraživanja su pokazala da stariji ljudi sa ST imaju veće mogućnosti da obole od koronarnih oboljenja, ali nije konačno dokazano.

Sadašnja istraživanja ne pružaju čiste dokaze koji podupiru tezu da treba tretirati (lečiti) svaku osobu sa ST, i mnogi lekari se međusobno ne slažu po pitanju da li treba lečiti ili ne.

Pri donošenju odluke za lečenje ST, vi i vaš lekar ćete razgovarati o tome šta dobijate tretiranjem (smanjeni simptomi) u odnosu na danak koji vam uzimaju lekovi i opaženi simptomi.

Neke studije su pokazale da tretiranje ST dovodi do snižavanja nivoa holesterola, ali nije konačno dokazano.

Poremećaj rada srca (Hart railure - u daljem tekstu HF)

HF je stanje kada srčane komore (ventricles) nisu u mogućnosti da efektivno pumpaju krv. kada je srčani mišić oštećen dugotrajnom hipertenzijom, koronarno arterijskim oboljenjima, problemima srčanih zalistaka, bolestima koje napadaju srčani mišić, srčanim udarom ili drugim stanjima, za srce je teže da efikasno pumpa krv.

Hronično stanje je doživotno, progresivno stanje koje može zahtevati mnoge promene u načinu života. Simptomi mogu uključiti:

*Kratak dah (nedostatak vazduha) u stanju mirovanja, pri malom naporu ili ležanju, ili nedostatak vazduha koji osobu probudi iz sna.
*Oticanje nogu
*dobijanje na težini
*vrtoglavize ili nesvestice (retko)

HF se takođe može naglo razviti. Ovo se naziva akutni ili nagli HF.

To je "medicinska kriza" koja izaziva brze i jake napade kratkog daha, naglu aritmiju ili tahikardiju (nepravilan i ubrzan rad srca) i kašalj kojim se izbacuje prenasta roze sluz.

Tretiranje HF obično uključuje savlađivanje istaknutih uzroka HF i ublažavanje simptoma. Efektan tretman može smanjiti potrebu za hospitalizacijom i rizik prevremene smrti. Dijeta i promena načina života zajedno sa lekovima mogu pomoći upravljanje simptomima.

U nekim slučajevima, operacija može pomoći u tretiranju uzroka, kao što je koronarno arterijsko oboljenje ili problemi sa srčanim zaliscima.

THE END

Kao što sam već rekla, nisam stručna ali se nadam da će bar malo pomoći.

Veliki pozdrav svima. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 10:55 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Kzoja hvala mnogo i tebi na prevodu :D :D :D

Mene sada zanima, da li ovaj drugi, "srcani deo" ima veze sa stitnom i sa Hasimotom, ili ne?! :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 12, 2007 12:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 13, 2007 8:15 am
Postovi: 124
PRETPOSTAVLJAM DA IMA, ALI NISAM SIGURNA POŠTO NISAM VIDELA KOMPLETAN TEKST.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 31, 2007 9:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 11, 2007 4:47 pm
Postovi: 41
Evo dobrog teksta o hipotireozi

http://www.medicina.hr/clanci/hipotireoza.htm


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: IZLEČENA ŠTITNA ŽLEZDA UZ POMOĆ KUPUSA
PostPoslato: Ned Avg 12, 2007 3:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 10, 2007 11:35 pm
Postovi: 26
nina.bgd je napisao:
Evo ovako:
bez obzira šta nije u redu sa tvojom štitnom žlezdom, kupus će ti sigurno pomoći.
Moja sestra je imala problema od svoje devetnaeste godine, nekoliko godina je pila FAVISTAN, međutim, od nekoga je dobila preporuku da jede kupus i stavlja obloge od njega. Ona je tako i radila: nekoliko meseci je jela kupus salatu od zelenog kupusa, nekoliko puta na dan, stavljala je obloge od kupusa na vrat i uvila bi krpu, takođe nekoliko meseci. Uporedo s tim, vrednost hormona T4 je opadala, smanjivala je FAVISTAN, i evo već pet godina više ništa ne pije. Kupus je čudesan lek. Sigurno će ti pomoći, ako ne budeš lenja. Pre kupusa :) išla je više godina na Zlatibor itd.


Cao! JA se zovem Slavica i vec 12 godina se lecim od hipertireoze i bas mi je vise preko glave i nje i endokrinologa. Bila sam kod dosta njih i svako ima razlicito misljenje, pa sam resila da nesto potrazim preko interneta i nekoliko puta sam pokusavala da ti posaljem poruku ali nisam uspevala. inace , imam sina od 2,5 godine i bas mi je vazno da pokusam da sredim ovu zlezdu. Molim ako mozes malo mi detaljnije objasni o problemima koje je imala tvoja sestra kod kog se endokrinologa lecila, i kako je se izlecila sa kupusom. Koliko je jela, koliko obloga i sta je jos od hrane uzimala a sta izbegavala. Puno bi mi znacilo kad bi mi to poslala, unapred hvala. Slavica iz Arandjelovca sa sinom Nikolom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 27, 2007 8:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
dzagoda je napisao:
uzgred, hipotireoza je uradila da nemam ovulacije... tako da, bar u mom slucaju, ipak utice na plodnost.

imam jedno dete koje sam rodila za vreme bolovanja stitne zlezde (ne znajuci za problem). kontrakcije sam dobila u 4 mesecu, ali sam uz lekove uspela da izguram trudnocu do kraja bez posledica...


O, Bože, evo i mene ovde.... :D ..Upravo sam podigla lab. nalaze i evo ih:
T3...0,93 (norm. 0,79 - 1,49)
T4...6,79 (norm. 4,5 - 12,0) a
TSH....0, 462... ..( norm. 0, 49 - 4,67)

Imam drhtavice, pad energije, lupanje srca, strašno neredovne cikluse. To drhtanje tela, a najviše brade i vilice, sam osetila letos u onim vrućinama, ali sam mislila da mi je to posledica malo povećanog šećera u krvi. Sad mi je šećer sasvim normalan, a kad popijem ujutru kafu drhtavice krenu. Inače, imala sam vrtoglavice, hm....ima tu i depresije, i problema sa memorijom, ali i osećaja fizičke nemoći.
Da napomenem, ne volim i ne jedem slanu hranu. Izbegavam soliti sve što mogu. Da počnem soliti hranu? Predlaželite mi da uradim ultrazvuk? Šta vam je to Hašimoto???

Uff, šta je pitanja ....

Da li se ovi nalazi mogu svrstati u hipotir :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 28, 2007 1:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
Možda nam pomognu ovih par linkova....

http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/po ... pertireoza
http://www.plivazdravlje.hr/?section=ar ... 774&show=1
http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=13039&


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 28, 2007 10:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
dzagoda je napisao:


nedavno sam pocela lek da trazim na drugim stranama. travari, homeopati... procitala sam par knjiga vezanih za lecenje biljem i ishranom. tako sam saznala da kupus treba da konzumiraju sto vise oni koji pate od HIPERtireoze, dok oni koji imaju hipo treba da ga se klone.

za hipotireozu - zeleni orasi (koji se beru najkasnije do 24 juna) se melju i u proporciji 1:1 mesaju sa medom. zatim stavljaju u tamnu teglu i drze 30 dana na hladnom, tamnom mestu.

oni sa hipertireozom mesaju zelene orase ucelo (samo malo se zacepe nozem) i med i tu mesavinu drze 40 dana na suncu...

sutra bi trebalo prvi put da se vidim sa doktorom iz mog rodnog grada (do sad - s razlogom - nisam imala poverenja u njih). u zavisnosti od toga sta on kaze, konsultovacu se sa travarom u kog imam maksimalno poverenje, pa cu probati taj nacin lecenja.

sinteticki hormoni, koliko sam obavestena, uzrokuju zavisnost... za razliku od prirodnog nacina lecenja.

volela bih da mi neko pojasni nejasnoce i popuni rupe u znanju...

hvala


Svež kupus je poznat kao jak diuretik. Kao takav izbacuje vodu iz organizma, znači soli i masnoće vezane za nju. E,sad,ko treba da ga jede, hipo ili hiper, priznajem da mi nije jasno.

Pratila sam sebe danas. Juče sam jela sva tri obroka slana. Večerala slanu morsku ribu. Danas jasnije vidim. Nešto pred večeru drhtala sam kao prutić a lupanje srca je bilo baš jako. Posle večere puls je bio 75 a lupanja kao i da nije bilo. Primetila sam da su mi se posle večere oznojile ruke. Dešavalo mi se to i ranije, ali nisam to povezivala sa unosom soli.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 28, 2007 11:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Jasbi, Hasimoto je kad su povisena antitela, te analize bi trebalo da odradis


- antitireoglobulinska antitela

- antimikrozomatska antitela


Ako su ona povisena, dijagnostikuje se Hasimoto. Odradi te dve analize! :wink:

Meni je TSH bio oko 13 pa drugi put 4.5 i meni su rekli da idem u hipo, znaci, ti bi trebalo da si hiper. Bar ja tako mislim. Mislim da kod hiper ne bi trebalo uzimati jodiranu so, ali nisam sigurna, iscitaj ove postove pa mi reci da li si i ti tako shvatila!!

Pozz, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 3:06 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
majja je napisao:
Jasbi, Hasimoto je kad su povisena antitela, te analize bi trebalo da odradis


- antitireoglobulinska antitela

- antimikrozomatska antitela


Ako su ona povisena, dijagnostikuje se Hasimoto. Odradi te dve analize! :wink:

Meni je TSH bio oko 13 pa drugi put 4.5 i meni su rekli da idem u hipo, znaci, ti bi trebalo da si hiper. Bar ja tako mislim. Mislim da kod hiper ne bi trebalo uzimati jodiranu so, ali nisam sigurna, iscitaj ove postove pa mi reci da li si i ti tako shvatila!!

Pozz, majja :wink:

hvala ti na savetima, odradiću i te dve analize al tek sledeće nedelje. izbušena mi ruka a i džep , boga mi...:wink:

e, ja nisam ništa shvatila ! sve je tako konfuzno za početnika.
samo sam ukapirala danas da mi je bolje kad jedem slano. A, da li sam hiper ili hipo, veze još nemam.

Izvini, a koja so nije jodirana? Pa,svaka je. I morska, i kuhinjska i kalijumova. Na svakoj piše da je jodirana. Jel ima još neka vrsta soli?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 29, 2007 3:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
majja je napisao:
Jasbi, Hasimoto je kad su povisena antitela, te analize bi trebalo da odradis


- antitireoglobulinska antitela

- antimikrozomatska antitela


Ako su ona povisena, dijagnostikuje se Hasimoto. Odradi te dve analize! :wink:

Meni je TSH bio oko 13 pa drugi put 4.5 i meni su rekli da idem u hipo, znaci, ti bi trebalo da si hiper. Bar ja tako mislim. Mislim da kod hiper ne bi trebalo uzimati jodiranu so, ali nisam sigurna, iscitaj ove postove pa mi reci da li si i ti tako shvatila!!

Pozz, majja :wink:

hvala ti na savetima, odradiću i te dve analize al tek sledeće nedelje. izbušena mi ruka a i džep , boga mi...:wink:

e, ja nisam ništa shvatila ! sve je tako konfuzno za početnika.
samo sam ukapirala danas da mi je bolje kad jedem slano. A, da li sam hiper ili hipo, veze još nemam.

Izvini, a koja so nije jodirana? Pa,svaka je. I morska, i kuhinjska i kalijumova. Na svakoj piše da je jodirana. Jel ima još neka vrsta soli?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 20, 2007 9:30 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 10:55 pm
Postovi: 18
Lokacija: sombor
jasbi je napisao:
dzagoda je napisao:
uzgred, hipotireoza je uradila da nemam ovulacije... tako da, bar u mom slucaju, ipak utice na plodnost.

imam jedno dete koje sam rodila za vreme bolovanja stitne zlezde (ne znajuci za problem). kontrakcije sam dobila u 4 mesecu, ali sam uz lekove uspela da izguram trudnocu do kraja bez posledica...


O, Bože, evo i mene ovde.... :D ..Upravo sam podigla lab. nalaze i evo ih:
T3...0,93 (norm. 0,79 - 1,49)
T4...6,79 (norm. 4,5 - 12,0) a
TSH....0, 462... ..( norm. 0, 49 - 4,67)

Imam drhtavice, pad energije, lupanje srca, strašno neredovne cikluse. To drhtanje tela, a najviše brade i vilice, sam osetila letos u onim vrućinama, ali sam mislila da mi je to posledica malo povećanog šećera u krvi. Sad mi je šećer sasvim normalan, a kad popijem ujutru kafu drhtavice krenu. Inače, imala sam vrtoglavice, hm....ima tu i depresije, i problema sa memorijom, ali i osećaja fizičke nemoći.
Da napomenem, ne volim i ne jedem slanu hranu. Izbegavam soliti sve što mogu. Da počnem soliti hranu? Predlaželite mi da uradim ultrazvuk? Šta vam je to Hašimoto???

Uff, šta je pitanja ....

Da li se ovi nalazi mogu svrstati u hipotir :wink:


ako su rezultati TSH ispod granice referentnih vrednosti, radi se o HIPER funkciji stitne zlezde. a ako su iznad ref.vrednosti, onda je HYPO.
prilicno je jednostavno razumeti ako neko lepo objasni. pokusaj da pronadjes na netu ili mozda cak ovde, semu hormonskih zlezda i njihovih veza i funkcija.
samo ukratko, hipofiza (zlezda u mozgu) je ta koja luci TSH u stitnu zlezdu. ako hipofiza ustanovi da stitna zlezda radi pojacano (hyper), ona salje manje tsh u nju. a ako ustanovi da radi smanjeno (hypo), tada salje veliku kolicinu TSH ne bi li je stimulisala.

pozdrav :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 18, 2007 7:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 18, 2007 6:51 pm
Postovi: 10
Dragi forumaši..neizmjerno sam sretna što sam naišla na ovaj forum jer me već duže vrijeme kopkaju neke stvari oko moje hipertireoze.

Znači, smanjen mi je rad štitnjače već godinu dana. Vrlo brzo sam je regulirala uzimanjem Letroxa, ali mi se ljetos opet povratila (terapiju naravno nisam prekidala).
TSH je sada 10,8; T4 10,4.Dali su pušenje i alkohol mogući krivci i inače dali smetaju?
Hvala puno svima na odg.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 18, 2007 8:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Svakako da smetaju (meni je endorinolog rekla da prestanem sa pušenjem, ali nisam :oops: ), i svakako, ako ne štete štitnoj, štete jetri i krvnim sudovima i mozgu........


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 207 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: