Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Pon Maj 10, 2010 7:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 02, 2009 7:58 pm
Postovi: 17
Pozdrav svima... Ovako... Imam sestru koja je 88. godiste. Rodjena je prije vremena,od 7,5 mjeseci(mama je podigla nesto tesko),naravno bila u inkubatoru i vjerovatno je to uticalo na sve to.Ima epilepsiju od svoje 2-3 godine. Znaci od tada ona stalno pije tablete i taman kad joj trebaju smanjiti tablete ili ukinuti,ona dobije napad. Treba piti tablete,i ako 3 godine ne bude napada,onda ih smanjiti ili prestati da ih pije. Ali tad dodje napad,bez svijesti,zgrci se,trese,nekad ide i pjena na usta,i stisne vilicu. Opet je juce imala napad,ali nakon 5 godina. Nije bilo pjene na usta,ali je stisnula vilicu totalno, Bila je mozda 10 min bez svijestI. Kako da se sprijece ti napadi??? Da li je to moguce? Kada izlazi u grad djelimicno je izlozena reflektorima u diskotekama,pije kafu... Ne znam,moze li stres uticati na to... :( Koliko je opasno ako se slucajno desi da zaboravi popiti jednu tabletu??? Molim vas da mi neko strucan odgovori!!! :( Stvarno se nekad zabrinem za nju...
I da... Ujutru kada ustane,ako npr. prica sa mnom, na pola price zastane,zamisli se,kao da gleda kroz mene,lagano trepce. I ako ja kazem `` I,sta je bilo dalje? Kazi!``. I ja nju zovem dok je zamisljena,ali ne odgovara. Nakon mozda 10 sekundi,kaze``STA?`` i nastavi pricu,s tim sto ponovi mali dio sto je vec rekla... :( :( :(
MOLIM VAS!!! Hvala...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Pon Maj 10, 2010 2:20 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ochigledno je rech o ozbiljnijem nalazu epilepsije i jedini anchin da se napadi i komplikacije spreche jeste SVAKODNEVNA i REDOVNA TERAPIJA! Verovatno ima svog neurologa koji je lechi, ne bi bilo loshe i da potrazi uput za neurospihijatra ili bar psihologa sa kojim ce prichati o svemu shto se deshava sada kada je u adoscenciji!

Na epi napade utiche sve sto se desava u organizmu, sve shto se unese u organizam, nedovoljno sna, toksini iz hrane, pushenje, droge, drugi lekovi koje mozda pije, stres! To je neshto sto bi ona trebala da zna a i vi s obzirom da vec dugo ima ovu dijagnozu! Zato je jako bitno da se o svemu ovome otvoreno pricha sa struchnim licem, zato savetujem da se obrati psihologu!

A strah je normalna pojava kada je u pitanju nama bliska osoba, verujem da ste i vi mladi, ali verovatno znate da ne mozete nikoga nagovoriti da radi neshto shto on ili ona nece da uradi. Vashe je da budete prijatelj i brat i da savetujete da zivi zdravo i redovno uzima terapiju ali ako ona to ne zeli, malo je toga sto mozete da uradite.

Zato ona kao mlada zenska osoba mora da se posveti sebi i svojoj dijagnozi na pravi nachin, da ima sve podatke, da prati stanje, da uzima redovno terapiju i da razgovara o svemu sa svojim psihologom ili psihijatrom. Psihoterapija je inache uvek preporuchena kod pacijenata sa epi napadima, a posebno kod pacijenta koji boluje od malih nogu!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Pon Maj 10, 2010 6:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 02, 2009 7:58 pm
Postovi: 17
Problem je sto nigdje nema pravog doktora... :evil: :evil: :evil: Ja sam joj sestra rodjena i 90. sam godiste... Problem je sto se ona ljuti,ako npr. cijela porodica stalno govori da ne izlazi na reflektore ili slicno... Nekako to ne shvata ozbiljno,bar ja nekad to mislim... Nekako su sva s*anja na nju otisla... I epilepsija,i kao mala je i noge operisala(jedna je bila kraca od druge),pa joj je jedna noga malo ostala tanja od te druge... :( Ne znam... Sta je najgore sto se moze desiti kada je epilepsija u pitanju?! Mislim,ako se ne pridrzava svega toga...
Hvala... :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Pon Maj 10, 2010 6:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Pa mogu se deshavati napadi, komplikacije napada, prelomi, traume glave, povecan rizik od gushenja...

Prochitajte vishe o epilepsiji http://www.cybermed.hr/centri_a_z/epile ... epilepsija

Kao shto sam rekla, adolescencija je kritichan period poshto se zbog hormona i sazrevanja ponovo javljaju napadi, a sve ostalo (izlazenje, rizichno ponashanje) naravno da utiche na opshte stanje. I jedino bi joj pomogli razgovori sa struchnim licem, poshto porodica ponekad zna da iz najbolje namere pretvori svoje savete i prichanje u popovanje i onda to dodatno odbija nju verovatno od lechenja i svega ostalog chega bi trebalo da se pridrzava!

A vi ne smete da razmishljate o komplikacijama i najgorim scenarijima, to vas nigde nece odvesti! A ako i vi osetite da vas to muchi i smeta uvek mozete i vi da odete kod psihologa, nije to nishta loshe :) psiholog je odlichan struchnjak koji vam moze samo pomoci, steta samo shto zivimo u zemlji u kojoj se razgovor sa psihologom gleda kao na neshto nenormalno.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Pon Maj 10, 2010 8:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 02, 2009 7:58 pm
Postovi: 17
ok, hvala vam puno... Potrudicu se i razgovarati sa mamom da nekako sestra sama shvati sta je potrebno... Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Uto Maj 11, 2010 12:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Ima raznih epilepsija, a samo ukoliko je njena fotosenzitivna, svetla u diskoteci mogu isprovocirati napad. U suprotnom ne moraju.U principu se svodi na jedno.Pronaci lek , po mogucnosti jedan lek,tzv mono terapija...najbolja je sto se tice epija....naravno samo ukoliko pomaze...Nema veceg kontraefekta( na jetru npr) kao kada se uzima vise lekova...i pridrzavati se nje.Redovno bez preskakanja.Ako se i desi da zaboravi na lek..nije smak sveta, samo ne bi valjalo da joj se to cesce desava, jer onda taj lek koji je do juce drzao epi pod kontrolom...vise to ne moze...cak i ako ga redovno uzimas.Zato nije preporucivo prekidati terapiju, cak i kada dodje do potpunog prestanka epija 3 god....bas iz ovog razloga.Lek koji je do tada pomagao, vise to nece moci.
Sve ostalo je individualna stvar...i sta kome prija...leganje kasno u noc, ili rano....suncanje i kupanje do mile volje..ili uopste...etc etc...uostalom kao i kod svakog drugog coveka...dok jednom prija jedno, drugi to izbegava i voli nesto trece.
Epilepsija je neurolosko oboljenje. Mozda ne bi bilo zgoreg da se ljudi malo informisu o njoj, zbog cega i zasto nastaje.
p.s. izbegavati alkohol- u potpunosti....on provocira napad u kombinaciji sa lekom.
Cao!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Uto Maj 11, 2010 12:34 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
tamaraft je napisao:
Pa mogu se deshavati napadi, komplikacije napada, prelomi, traume glave, povecan rizik od gushenja...

Prochitajte vishe o epilepsiji http://www.cybermed.hr/centri_a_z/epile ... epilepsija

Kao shto sam rekla, adolescencija je kritichan period poshto se zbog hormona i sazrevanja ponovo javljaju napadi, a sve ostalo (izlazenje, rizichno ponashanje) naravno da utiche na opshte stanje. I jedino bi joj pomogli razgovori sa struchnim licem, poshto porodica ponekad zna da iz najbolje namere pretvori svoje savete i prichanje u popovanje i onda to dodatno odbija nju verovatno od lechenja i svega ostalog chega bi trebalo da se pridrzava!

A vi ne smete da razmishljate o komplikacijama i najgorim scenarijima, to vas nigde nece odvesti! A ako i vi osetite da vas to muchi i smeta uvek mozete i vi da odete kod psihologa, nije to nishta loshe :) psiholog je odlichan struchnjak koji vam moze samo pomoci, steta samo shto zivimo u zemlji u kojoj se razgovor sa psihologom gleda kao na neshto nenormalno.

................................................
obrisala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Uto Maj 11, 2010 8:51 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 02, 2009 7:58 pm
Postovi: 17
Alkohol stvarno ne pije...Nikada... A nisam sigurna da ja znam koju vrstu epilepsije ona ima... Ja sto se sjecam,dva puta je imala napad u kupatilu i jednom u diskoteci... :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Uto Maj 11, 2010 5:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 7:10 pm
Postovi: 331
Verovatno je prilikom porodjaja u jednom trenutku doslo do slabog dovoda kiseonika u mozak...mislim nemoj ovo uzeti zdravo za gotovo, ali predpostavljam...i to je uslovilo da ona na dalje ima epi napade.Nekim ljudima sa epi smetaju svetla npr u diskoteci, nekima opet ne. Ona je ocigledno ta kojoj je definitivno tako nesto okidac za napad.Znaci ne verujem da ona toga nije svesna, i da sada i pored toga odlazi na takva mesta.Ipak , ona vise nije mala...ne verujem da bi namerno htela nauditi sebi radeci ono sto joj skodi.
Sto se tice kafe...to su gluposti...kao i koka kole npr...slobodno moze da pije i kafu i kolu.
Ne znam sta bih ti pametno rekla kako potpuno zaustaviti napade...posto nije imala napad 5 godina, mislim da je ona u tome i uspela donekle...samo je vrlo vazno da ne preskace terapije...i na zalost , kada se napad ponovi...on provocira sledece napade ( kasnije)...znaci sto duze bez napada...manje ce ih i biti...
Kazu da osobi kod napada treba tutnuti neki METAL u ruku, hladan metal...jer valjda ti talasi predju na to sto drzi u ruci...i napad prestane...ovo nije provereno, ali sam vise puta to cula. Treba se raspitati.
Jedan savet...onako prijateljski...probaj sto manje da obracas paznju na to njeno " stanje"...namerno kazem " stanje" jer se vecina lekara slaze da epi nije bolest, vec prosto stanje, sa kojim se najnormalnije moze ziveti ako se drzi pod kontrolom da nebi prosto ugrozavalo zivot...znaci nemoj da pridjes tome znacenja...ne zato sto ne treba da brines, vec ce ona osetiti tvoju uznemirenost, i sama ce bivati vise uplasena zbog situacije u kojoj je....a bez neke velike potrebe. Trudi se da to prihvatis kao nesto najnormalnije...jer tako i jeste...neko ima secer, neko visok pritisak,neko epi. nemoj je trzati svaki put kada se zamisli...jer ona nije blesava...i konta kada joj ti kazes" reci, reci"..da mislis da ona en zna sta je pricala...a verujem da joj to nije ni malo prijatno...e time se samo pogorsava stanje onoga ko se vec bori sa time. Probaj da to izbegnes i tako ces joj najvise pomoci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Sub Avg 28, 2010 10:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 02, 2009 7:58 pm
Postovi: 17
Radi se i dalje o sestri...
Radjena je magnetna rezonanca glave.
Moze li neko da mi objasni ovaj nalaz???
Pregled je obavljen u aksijalnom i koronalnoj ravni,primjenom T1W,T2W Flair skevencija.
Komorni sistem je urednog položaka i veličine ,osim tijela leve bočne komore koje je prošireno usled redukcije bjele mase kao poslijedica starog cerebrovaskularnog insulta,i manifestuje se kao zona povišenog signala u T2W i Flair-u .
Subarahnoidalni prostori su uredni.
Signal-intezitet bIjele mase je izmijenjen u navedenoj regiji ,dok su ostali djelovi moždanog parenhima urednig signala i morfologije.

Zakljucak:St. post CVI reg. parietalis lat.sin.
Napomena:Reaktivno izmjenjena mukoza maksilarnih i sfenoidalnog sinusa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Uto Dec 07, 2010 9:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 07, 2010 9:11 pm
Postovi: 4
Dobar dan svima :)
E,ovako.
U februaru 2000-e godine dijagnostikovana mi je mioklona j.m.epilepsija. Napadi su kao tikovi od 2-3 sekunde rukom.Terapija je bila eftil (1+0+1) u kombunaciji sa lamiktalom (1+0+1). Sve je bilo ok dok mi pre dva meseca nisu otkkrili policistične jajnike. Naravno ginekolog je preporučio terapiju Diane35,a eftil je morao da se izbaci.Umesto eftila ubacili su mi rivotril od 2mg (1/4 ujutro i 1/2 uveče) zajedno sa lamiktalom. Nisam ni deset dana bila pod tom terapijom i imala sam pravi epi napad. Izgubila sam svest,ali mi se samo glava tresla i nije bilo pene. Doktor mi je odmah promenio terapiju-polako me skida sa rivotrila,a uvodi mi fenobarbiton (1 pred spavanje od 100mg).
Da li je zbog lekova ili ne,skroz se osećam malaksalo i kao da nije moje telo,slabu koncentraciju.Zanima me kako će fenobarbiton delovati na mene u budućnosti i kolika je verovatnoća da imam još jedan epi napad.
Inače uz fenobarbiton ću piti i lamiktal (1+0+1),ali dr kaže da će mi ga polagano ukidati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Uto Dec 07, 2010 10:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Sva ova pitanja morate pre svega postaviti SVOM NEUROLOGU koji vas lechi od epilepsije!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Pon Dec 13, 2010 10:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 07, 2010 9:11 pm
Postovi: 4
Poslušala sam vas i razgovarala sa neurologom. Kako mi izgleda terapija ne odgovara jer i dalje imam tikove,izbaciće mi lamiktal i uvesti Kepru (3+0+3).
Zanima me da li neko ima iskustva sa ovim lekom i kakve su mu nuspojave.Pročitala sam u uputstvu leka,ali me zanima lično iskustvo ko već pije Kepru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Sre Dec 15, 2010 12:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 07, 2010 9:11 pm
Postovi: 4
Izgleda da nikog nema da podeli iskustvo. :-?
Ja evo već drugi dan sam na Kepri i od nuspojava imam blage vrtoglavice,ali što je najbitnije napada nema :D .
Nadam se da će ovo nekom dobro doći,jer sam ja čitala neke strane forume iskustva sa Keprom i stvarno sam se uplašila. Za sada je ovako,ukoliko se javi još neka nuspojava (nadam se da neće)- obavestiću.
Pozdrav svima :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: EPILEPSIJA!
PostPoslato: Čet Dec 16, 2010 11:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 16, 2010 11:43 am
Postovi: 2
Mila,
nadji dr. Dragoslava Sokica, Institut za neurologiju Beograd. Ja sam spasena.Pijem Lamictal i od 2003.nemam problema.TERAPIJU NE SME NIKO DA PREKIDA TAKO OLAKO, ja sam iskusila.
Ne razmisljaj, vec pohitaj i nadji ovog lekara. Ja sam imala operaciju stitne zlezde pre 7 dana, imala carski rez pre 5 godina, normalno zivim i sve je za mene proslost.Zelim puno srece sestri i reci joj da ne brine i da se ne stidi jer to nije sramota, i neka zna da se vekovima ne menja procenat obolelih od 1-2%, sto znaci da smo posebne i izabrane!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: