Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Uto Okt 30, 2012 10:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 03, 2012 11:38 pm
Postovi: 6
Ljudi ne mogu jutarnju glikemiju nikako da dovedem u red,vec mesecima,primam 14 jedinica insulatarda,legnem sa secerom 5 ili 6 ili 7,probudim se sa 9-10,povecam na 15 jedinica,ujutru bide oko 10-11,sa 16 jedinica bude 12 ujutru,nista mi nije jasno,ne uzimam nista za uzinu u 22 h
STA DA RADIM?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Uto Okt 30, 2012 7:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 5:49 pm
Postovi: 9
U koliko sati primaš insulatard uveče? Možda treba da ga uzmeš jedno sat-dva ranije (naravno da se ne poklopi sa nekom od prethodinih doza, ne znam koliko i kad ih primaš).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Sre Okt 31, 2012 12:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
A takodje je bitno i sta se vecera jer vecernja doza brzodelujuceg insulina moza ne moze da izregulise tu veceru kako treba pa u jednom trenutku bude glikemija ok,a kad prestane dejstvo brzodelujuceg insulina,a hrana se mozda jos vari tj.dize secer,a doza insulatarda to ne moze da regulise.Treba biti oprezansa povecanjem doze insulatarda a da se pre toga ne utvrdi da li je vecera dobro izregulisana brzodelujucim insulinom.I ta uzina moze da bude problem jer ako je nemas ,verovao ili ne,secer moze da skace(jede ti organizam sam sebe).Koje insuline primas-insulatard i?Koje doze?Sta obicno veceras?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Sre Okt 31, 2012 8:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 03, 2012 11:38 pm
Postovi: 6
Primam insulatard u kombinaciji sa aktrapidom,jedinice aktrapida su od 8-10,a insulatard 14,(4 doze),ali su mi jutarnje glikemije uvek preko 10,iako povecavam insulatard,ono bude jos vise,veceram oko 19 h,100 gr hleba, sa kuvanim virslama,ili musaka od karfiola,ili nesto kuvano,ali uglavnom bez ugljenih hidrata.
Svaki drugi dan se bavim fizičkom aktivnošću,odnosno trcim 5-7 km,uvece posle vecere oko 20 ili 20i30h,kada se vratim secer uvek bude od 4-6,a ujutru haos,inace hba1c poslednji 5,4
I ceo dan su seceri relativno ok,samo taj jutarnji me ubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Sre Okt 31, 2012 8:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 5:49 pm
Postovi: 9
Vidiš, to jeste malo čudna situacija. Daješ insulatard na sećer 4-6, a pritom nemaš užinu. Očekivalo bi se čak da imaš hipoglikemije u toku noći. Možda je Nikola u pravu, verovatno treba da uvedeš neku laganu užinu pred spavanje (npr. čaša jogurta + parčence hleba), a da pritom povećaš dozu insulatarda.
Kakav ti je Hba1c?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Čet Nov 01, 2012 9:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 03, 2012 11:38 pm
Postovi: 6
Hba1c je dobar,poslednji 5,4
pratio sam nocne glikemije,od 22h do 02 h poveca mi se secer za 2,a posle toga i dalje raste pogotovo do jutra,mozda da povecam dozu insulatarda i uzmem neku uzinu,pa bice valja ok


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Sub Nov 03, 2012 1:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 5:49 pm
Postovi: 9
Pokušaj tako, možda uspe. :)

5.4 je savršena vrednost, blago tebi, sad sam pomalo ljubomorna. :wink: Meni se godinama vrti oko 7.5, poslednji je bio 7.0, a moja doktorka je u fazonu "Super ti je to, ok, imaš nekih hipoglikemija, nešto skokova, ali ništa strašno..." A ja sam toliko hipersenzitivna da svaki mogući i nemogući faktor utiče na regulaciju.

Nadam se da ćeš regulisati problem, srećno s tim, pa nas izvesti kakva je situacija. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Sub Nov 03, 2012 8:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 03, 2012 11:38 pm
Postovi: 6
Hvala,naravno,pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Ned Nov 04, 2012 11:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Kod dijabeticara Hba1C od 5,4 moze da znaci da se cesto javljaju hipoglikemije.Mozda da pokusas da budes opusteniji i da se ne opterecujes par dana nocnom glikemijom a naravno ako se nista ne menja,onda korekcija insulina


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Pon Nov 12, 2012 10:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 18, 2012 5:24 pm
Postovi: 5
alfista je napisao:
Ljudi ne mogu jutarnju glikemiju nikako da dovedem u red,vec mesecima,primam 14 jedinica insulatarda,legnem sa secerom 5 ili 6 ili 7,probudim se sa 9-10,povecam na 15 jedinica,ujutru bide oko 10-11,sa 16 jedinica bude 12 ujutru,nista mi nije jasno,ne uzimam nista za uzinu u 22 h
STA DA RADIM?

A jesi li razmisljao mozda o ovome:
ti pred davanje nocnog insulina imas dobre secere, das odredjenu dozu i odes na spavanje. Seceri u toku noci padnu, nisi imao nocnu uzinu, kada padnu malo odradi glukagon i podigne nivo secera da ne bi pao u hipo. Ti se probudis, vrednosti su ti 9-10, naravno kontas gde si i sta prekalkulisao i resis da povecas nocni insulin, naravno sa kontra efektom, seceri ujutru budu jos visi.
Dakle, neverovatno, ali probaj da blago smanjis nocni insulin, a ne da povecas pa da vidimo jutarnje secere.
Plus, neko je pomenuo da ti je HBA1C mozda nizi zbog cestih hipo partija,pa ukoliko je tako, da nisu to bas nocni koje i ne primetis???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Uto Nov 13, 2012 9:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
nedd,ovo nije nelgicno.Potpuno je moguce da mu se to desava,pisano je vec u nekim temama o ovome


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: VISOKI JUTARNJI SECERI
PostPoslato: Čet Nov 15, 2012 8:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 5:49 pm
Postovi: 9
Ako to stalno povećavanje insulina dovodi do još jačih neprimećenih noćnih hipoglikemija, zar ne bi do sada pao u hipoglikemijsku komu?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: