Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Visok secer na poslu
PostPoslato: Pet Okt 04, 2013 11:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 04, 2013 11:14 am
Postovi: 3
Prvo veliki pozdrav svima.

Imam dijabetes tip 1 otkriven u januaru ove godine.
Uzimam insulin 4 puta dnevno (3x dnevno Insuman Rapid uz obroke i uvece pre spavanja Insuman Basal).

Imam 31 godinu.

Zdravo se hranim vec godinama (i pre nego sto mi je otkriven dijabetes: slozene ugljene hidrate: ovas, integralni pirinac, integralna testenina, crveni pasulj; bareno meso: junetina i piletina; voce, povrce, kikiriki, lesnici, laneno seme, maslinovo ulje; Ela sir... ) i treniram (teretana) 3 puta nedeljno.

Jutarnje glikemije su mi od 5 do 6.

Oko 11h (2 sata nakon dorucka) je od 4,5 do 7,5.

Rucam na poslu oko 14h: (uglavnom) 150g mesa + 80g integralnog pirinca (ili 80g integralne testenine, ili 80g crvenog pasulja) + neka salata (krastavac, zelena salata, brokoli, karfiol...) i uz taj obrok uzmem 7 jedinica insulina i secer mi je oko 17h uglavnom preko 10 (ide i do 14).

Ono sto je zanimljivo je da uz identican obrok pojeden kod kuce uzmem 6 jedinica insulina i secer mi bude savrsen (znaci u onom opsegu od 4.5 do 8 ) a desi se cak i da mi "padne".

Posao mi jeste stresan ali desava se da bude dana kada mi je potpuno opusteno i ista situacija se dogodi i onda se bas iznerviram zbog toga. U pitanju je kancelarijski posao.

Ne znam da li ima neke veze sto se ne setim da malo ranije izvadim insulin iz frizidera nego ga, kad odem u kuhinju da rucam, izvadim iz frizidera i tako hladnog ga ubrizgam.

Pitao sam doktorku ona kaze da mi se "organizam nalazi u drugacijem stanju dok sam na poslu" i da pojacam malo insulin, ali meni je pocetna terapija bila 5jedinica insulina, pa sam povecao na 6, pa na 7 i nekako mi se cini da mi organizam vrlo brzo "ogugla" na tu dozu (ne znam da li me razumete, ja kad povecam za 1 jedinicu cini mi se da bude okej 2,3 dana i onda opet pocne da skace, pa ja opet povecam za jednu jedinicu....).

Ako vam treba jos nesto od podataka slobodno pitajte. I dajte neki savet!

I da, koliko je opasno to sto mi je "samo taj jedan period" u danu tako visok secer!?

Radio sam skoro onaj HbA1c i rezultat je 5.5.

Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Visok secer na poslu
PostPoslato: Pon Okt 07, 2013 2:32 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Slobodno povecaj dozu 1-2 jedinice, pa vidi kako ce biti pa opet tako. Posto, ocigledno, ishranu drzis "u bocu" lako ce ti biti da nadjes idealnu dozu za rucak na poslu. Znaci imaj jednu dozu za posao jednu za kod kuce.
I istina je da tijelo prihata inzulin drugacije na poslu u odnosu na kucu, na treningu u odnosu na kucu, na zdravo tijelo u odnosu na bolesno itd. U pitanju su hormoni u tvom tijelu koji zavise od date situacije. Meni npr ujutro kada krenem na posao secer skoci sam od sebe, iako nisam nista stavio u usta. Svaki dan je jedinstven i ocekivati da ce ti tijelo reagovati isto na istu dozu je malo suludo. Ne znam koliko dugo imas dijabetes ali to bi trebao da si vec shvatio a ako nisi, shvati i prilagodi se.
Nije bitno hoce li tijelo "oguglati" na inzulin, sto nece, bitno je da secer drzis pod kontrolom. Ono sa friziderom nema veze. Probaj isto da inzulin uzmed 15 min ranije u odnosu na sadasnju situaciju.
Secer 10-14 u tako kratkom periodu nije znacajno opasan, mada ako mozes da ga izbjegnes - jos bolje. Hba1c ti je idealan.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Visok secer na poslu
PostPoslato: Uto Okt 08, 2013 11:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 24, 2013 1:56 pm
Postovi: 38
Iz iskustva mog prijatelja dijabetičara znam da mu Bio konopljino ulje pomaže od kako ima problema sa šećerom. To mu se iznenada pojavilo i rekli su mu da je nasledno. Slabo se razumem, ali sam mu preporučila ovo ulje iz ličnog iskustva, doduše ja sam sa njim rešila problem sa kožom, ali ga i dalje pijem preventivno. Čitala sam da mu ono može pomoći, preporučila i evo on ga sad već pije nekoliko meseci. Mnogo bolje se oseća. Možda pomogne i Vama.
pozzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Visok secer na poslu
PostPoslato: Sre Okt 09, 2013 2:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Taman se rijesimo bio-strucnjaka poput aace, kad se pojavi ivanica. Ivanice, kad budes imala dijabetes i kad budes imala LICNO iskustvo a ne prijatelja, kuma, rodjaka itd.. onda ostavljaj savjete. A do tada nas postedi tih istih, molim te.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Visok secer na poslu
PostPoslato: Pet Dec 06, 2013 6:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 04, 2013 11:14 am
Postovi: 3
evo dogurao sam tim tempom do stadiuma da dajem 9 jedinica za isti obrok za koji sam pre 2 meseca na primer davao 7 jedinica i opet mi je danas skocio na 13.6
znaci dao sam 9 jedinica a pojeo 120g junetine, 75g integralne testenine i jednu krisku kruske! bas me nervira (a to mi tek ne treba jos dodatno...).
i tako kad izmerim 2 sata nakon jela i vidim da je visok da li je ok da se tad ubodem i dodam 2,3 jedinice!?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Visok secer na poslu
PostPoslato: Pet Dec 06, 2013 6:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 04, 2013 11:14 am
Postovi: 3
pre 40minuta sam dodao jos 3 jedinice i sad sam opet izmerio 11.0
cini mi se kao da "ne radi" bukvalno!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: