Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Ned Avg 09, 2009 9:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 09, 2009 9:38 am
Postovi: 11
Zdravo svima
U 28oj nedelji sam trudnoce i putem ogtt testa su mi rekli da imam trudnicki dijabetes i da moram na strogu dijetu. Doktorka mi nista spec. nije rekla o dijeti samo da izbacim pizze, pite, bureke i slatko (sto ja nisam nesto mnogo ni jela). Interesuje me da li neko zna neku konkretniju dijetu, sta sme sta ne sme? Nesto sam citala da ne bi trebala ni ove keksice za dijabeticare?
Jako sam zabrinuta za bebicu i molim pomoc okko ishrane, jer sad je to najvaznije.
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 09, 2009 10:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Vi trebate sto pre da odete do nekog savetovalista za dijabetes pri Domu zdravlja, ako ga imaju ili neku od vecih klinika, da vas konkretno posavetuju! To sto vam je dr tako ovlas rekla je krajnje neprofesionalno i neodgovorno, jer vase stanje nija naivno...Ne bih da vas uplasim, nije nista katastrofa, vec samo vam treba strucan savet, koji ako se budete pridrzavali,znacice i za bebu,a i za vas
Srecno :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Pon Avg 10, 2009 11:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
carolgin je napisao:
Interesuje me da li neko zna neku konkretniju dijetu, sta sme sta ne sme? Nesto sam citala da ne bi trebala ni ove keksice za dijabeticare?
Jako sam zabrinuta za bebicu i molim pomoc okko ishrane, jer sad je to najvaznije.
Hvala

Najvaznije je da gledas ugljene hidrate (UH) na proizvodima koje koristis. Pise na dosta proizvoda. Npr. glukoza ima 100 gr UH u 100 ml. 100 gr cokolade ima oko 50 gr. Bademi kako koji 7 do oko 12, kikiriki oko 19, tvrdi sirevi nemaju UH kao ni maslac, drugi sirevi kao kvark i sl imaju jako malo oko 4, 100 ml jogurta ima 4.7 itd. Koristi proizvode koji imaju najmanje UH, a to je vecina povrca, orasidi, voce ima takodje malo ali trebas imati neku tabelu, jer neko voce ima jako mnogo suvi mango, suve smokve ili urme i to ako bas hoces da uzmes onda uzmes u malim kolicinama. Znaci mozes uzeti sve sto ima male UH, a ono sto ima velike UH ne ili jako malo da ne bi poremetilo secer jer ugljeni hidrati su secer. Samo se pridrzavaj toga i ne brini.


Poslednji put menjao elco dana Pon Avg 10, 2009 11:55 pm, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Pon Avg 10, 2009 11:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
A da hleb, kao i druga testa imaju uglavnom mnogo UH. Ako zelis to koristiti uzmi integralni sa dijetalnim vlaknima kao npr. Misura. Dijetalna vlakna svojom kolicinom smanjuju za isto kolicinu UH. Par ovih Misura nece bitno uticati na secer. Supe od povrca kao i presno povrce je super, a za ljeto jogurt snizava temperaturu tela pa je takodje dobar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: trudnicki dijabetes ???
PostPoslato: Uto Avg 11, 2009 12:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
A bitno je i da znas koju kolicinu UH trebas dnevno uneti. Za to treba da redovno kontrolises secer (treba biti od 4-6.7 ili 7.8 2h posle jela) i da probas da vidis koliko UH ti najbolje odgovara 100, 150, 200...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 11, 2009 9:58 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Možeš i da proguglaš malo po netu na temu "gestacijski" ili "dijabetes u trudnoći", a o ishrani imaš dosta i na sajtu u mom potpisu. Ono što i elco kaže, u osnovi unosi manje ugljenih hidrata, ali i masnoća.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 11, 2009 10:03 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Evo ovde sam našla prilično dobar tekst:
http://www.*/index.php?show=cat ... _catID=227

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 11, 2009 10:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 09, 2009 9:38 am
Postovi: 11
Ej hvala vam puno.
Imam jos jednu nedoumicu, jer doktorka mi nista nije rekla kako da proveravam secer i da li uopste treba da ga proverava. E sad, ne znam kako i na koliko?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 11, 2009 10:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
E, zato ti ja kazem da treba sa nekim strucnim da porazgovaras natenane, da ne nabadas sama, sta,kako...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 11, 2009 11:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Citao sam da neka novija istrazivanja pokazuju da one stvari vezane za masnocu nisu tacne... Ne znam za ovaj tip dijabetesa da li ima nesto posebno drugacije vezano za masnoce.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 12, 2009 12:08 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
carolgin, jel' tebe doktorka slala kod endokrinologa? U stvari, ko ti je otkrio gestacijski dijabet? Ginekolog ili neko drugi?

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 12, 2009 9:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 09, 2009 9:38 am
Postovi: 11
DA, moja gin je otkrila dijabete, jer me poslala da uradim ogtt. Nije me poslala kod endokrinologa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 12, 2009 10:21 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
To je čudno, jer kod žena kojima je otkriven dijabetes u trudnoći mora da postoji timski rad ova dva lekara. Idi ti i kod endokrinologa, da budeš na sigurnom...

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 12, 2009 10:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Avg 09, 2009 9:38 am
Postovi: 11
E hvala ti. bas sutra idem kod moje ginekolog, pa cu da je pitam. Jako sam zabrinuta jer sam pre 10 godina izgubila bebu (FMU) u 37oj nedelji i tada je vec imala 4100g. A tada u toj trudnoci niko mi i nije proveravao secer. Kako je i sada beba velika, jako sam zabrinuta. Sta se radi kod endokrinologa?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 12, 2009 1:42 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Znam za tvoj problem iz maila koji si mi pisala, ali bolje je da pričamo ovde, gde više ljudi može da učestvuje u diskusiji.

Endokrinolog će ti razjasniti sve nedoumice oko načina života koji treba da vodiš i reći će ti kako da se ponašaš po pitanju ishrane, fizičke aktivnosti i slično. Njima su trudnice sa dijabetesom svakodnevna pojava :D

A ti ćeš inače morati da se paziš da tokom života ne razviješ dijabetes tip 2. Znači, endokrinolog će ti biti od velike pomoći i nadalje ;)

Trenutno, ginekolog i endokrinolog u timu su dobitna kombinacija za tebe.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: