Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 28, 2005 5:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 11, 2005 7:41 pm
Postovi: 28
Lokacija: USA
Danas kada sam usao u prodavnicu prehrane vidim policu sa knjigama
pored kefira. Pogledam, pise Atkins, dva razlicita autora sa naznakom da
su knjige za za diabeticare tipa 2. Jedan od autora je nekakva Veronika Atkins. Cijena jedne knjige je $26, a isto toliko je i druga.
Nisam imao mnogo vremena, sutra cu pregledati i kupiti te knjige.

Inace, mogu vam reci da secer drzim pod kontrolom ishranom i svakodnevnim dvosatnim dvoranskim vjezbanjem. Ja vjerujem da
secer nije neizljeciv. Osjecam se kao preporodjen sa 198 lb. a planiram
doci do 170.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Srecno!
PostPoslato: Ned Jan 01, 2006 8:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 11, 2005 7:41 pm
Postovi: 28
Lokacija: USA
Zelim Vam mnogo zdravlja, srece i ljubavi u nastupajucim danima!

Prije nego sto je stupio januar, slavilo se kao i obicno. Okruzen svojima najdrazima i prijateljima iz svakodnevnog zivota, docekao sam ponoc. Bilo je veselo, pilo se i pjevalo, a ja sam popio tri piva i jedan smpanjac. Neposredno poslije doceka, oko jedan poslije ponoci, izmjerio sam secer.
Nikada do sada nije bio veci 374 ili 20,77
Razmisljao sam, sta je prouzrokovalo tako visok procenat secera u krvi? Da li je to sve od tri piva i case sampanjca? Definitivno mi je jasno da sam bolesnik iako se osjecam izvrsno.

Treniram svakodnevno i trosim izmedju 400 i 500 cal. na treningu. Sa 212 lb. sam pao na 198 za tri sedmice, a onda je sve stalo... vec sedmicu sam na toj tezini.
Da li da pojacam trening ili smanjim unos calorija koje ne prelaze 1800 dnevno?
U januaru imam prvu kontrolu nakon 6 sedmica kod doktora. Namjeravam da se posvadjam sa njim i da mu u lice kazem da medicina tapka u mjestu, a da on u svemu tome obavlja vrlo nesavjesno svoj posao, jer sam ja o diabetesu vise naucio na ovome i drugim forumima nego od njega. Konstatovati da neko ima diabetes analizom krvi i nije nekakvo znanje. Znam samo da cu ponovo citati sve sto sam procitao kako bih slozio 'kockice' i pristupio lijecenju diabetesa. Nekako mi se cini da je onaj "Brka" imao isti put i dosao do nekakvog rjesenja i rezultata.
Zasto je prestao pisati?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 01, 2006 9:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Sinoc,posle ponoci(vecera sa jagnjetinom-vrucom koju smo brat i ja pekli celo posle podne,pivom-4-5 od 0,33,kolacima-spremala ih moja supruga sa mojim secerom,mi to tako u kuci kazemo) izmerio secer i on bio 12,4.Nije nizak ali je danas vec bio na normali.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 02, 2006 4:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Nije to opasno s obzirom na konzumaciju. Jeste li barem proslavili kako treba? :D

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 03, 2006 3:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Jan 20, 2005 5:11 pm
Postovi: 67
oprezno sa pivom! to je jedna od najgorih stvari za nas dijabeticare. i bilo bi dobro da mozete da se zaustavite na jednom, a najbolje da to jedno bude crno pivo tipa guiness ili murphies. dokazano je da se UH iz crnog piva sporije razlazu u organizmu i generalno imaju nize glikemijske vrednosti!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pivo
PostPoslato: Uto Jan 03, 2006 5:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 11, 2005 7:41 pm
Postovi: 28
Lokacija: USA
Znam, mogao sam ostati na jednom pivu, a nisam morao ni jedno.
Mislio sam da nije tako strasno, novi sam diabeticar (tek od decembra),
pa ne shvatam jos sve ozbiljno. Cini mi se da je diabetes velika enigma;
nista se ne zna, zbog cega i kako nastaje.
Kazu da uticaja ima nasljedni faktor, stresovi, nepravilan nacin ishrane
(prekomjerna tezina) i svasta nesto.
Meni je od bitnog znacaja da znam pravi razlog zbog koga sam postao diabeticar.
Rekao sam vec da sam imao nezgodu od koje se tesko ostaje ziv.
Za tu nezgodu nisam ni najmanje krivac. Kriv je grad Sant Paul,
odnosno, kriva je uprava toga grada.
Prosao sam sa minimalnim ozljedama.
Zakazao sam termin kod psihologa, jer mi ta nezgoda ne izlazi iz glave,
a vraca mi se pred spavanje i neda mi sna. Psiholog ima prvi slobodan termin tek u aprilu. U medjuvremenu sam saznao da imam i povisen
secer u krvi. Razgovarao sam sa advokatom i pitao ga da li ima osnova da tuzim krivca za nesrecu koja mi se dogodila (grad Sant Paul), a on
predlaze da to ucinimo poslije tretmana psihologa.
Meni je secer u krvi mnogo veca briga od psiholoskog stanja.
Niko pouzdano ne smije da tvrdi da je stres proizveo secer u krvi.
Za moje psihicko stanje ima lijeka, ali diabetes je, kako kazu, kronicna bolest. Ne postoji novac koji mi sve to moze nadomjestiti, ali spreman
sam ici do kraja, neko mora debelo platiti nedacu koja me snasla da se to nebi jos nekome dogodilo.
Svako dobro Vam zelim!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 04, 2006 2:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Gazza, ja ne znam sta si ti primijetio, ali meni se uticaj piva na secer ne razlikuje bog zna od ostalog alkohola, a s obzirom da volim pivo, Beck's ili Guiness (ili Nik kad sam dole), jedini efekat je da prvo digne secer marginalno, da bi par sati kasnije secer pao, a moze dobro da padne. Zato je bitno da se jede isto vremeno kad se i pije.

To sam ja primijetio. E sad, sto se covjek od piva deblja, to je druga stvar.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 04, 2006 2:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 03, 2005 12:13 am
Postovi: 291
Znam da je velika razlika izmedju dece i odraslih ali kao sto kaze gospodin u prethodnoj poruci od piva mu pada secer i mi smo isto primetili kod Marije( uz 20- 30 ml secer joj padne za par jedinica a kad je jednom bas popila 50-70ml jako brzo je bila hipo) nego kako kaze njen endokrinolog pa vi prav
ite dete alkoholicarem?Ma ja ne znam dete koje ne voli pivo:)

U svakom slucaju svi smo razliciti.

SRETNA NOVA GODINA I PREDSTOJECI PRAZNICI SVIMA I DA STE ZIVI I ZDRAVI.......A I DA SE TO TRAJNO IZLECENJE VEC JEDNOM NADJE.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 05, 2006 10:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 11, 2005 7:41 pm
Postovi: 28
Lokacija: USA
Diabetes je vrlo luksuzna bolest. Pored zdrave ishrane koja je vrlo skupa,
nisu ni lijekovi jevtini. Sve to je podnosljivo, ali danas sam prvi put otisao do apoteke da nabavim 'test strips' (ne znam kako se na nasem zovu mali
listici koji se stavljaju u aparatice za odredjivanje procenta secera u krvi).
Kad mi je diagnosticiran secer, dobio sam tri ta aparatica, a uz svaki je doslo po 50-ak komada 'test strips'.
Posto bolnica direktno naplacuje od moga osiguranja, pojma nisam imao
koliko to kosta.
Danas sam platio novih 50 komada $53.00
Dobro, moje osiguranje ce mi poslati cek...mene zanima da li to stvarno
toliko vrijedi?
Do danas sam se igrao i mjerio secer po 5-6 puta dnevno.
Pojma nemam koliko komada mjesecno pokriva moje osiguranje i da li je to ograniceno?
Po mojoj slobodnoj procjeni 50 komada nebi trebalo da kosta vise od $5.
Sad mi je jasno, zasto te digitalne aparatice (Blood Glucose Monitoring System-FreeStyle) dijele, takoreci, besplatno.
Zabrinjava me, zasto moja tjelesna tezina ne pada vec desetak dana?
Svakodnevno treniram i unos hrane je isti.
Za tri sedmice sam izgubio 12 lb. i onda je sve stalo, zasto?
Moj cilj je da smrsam jos 20-30 lb.
Kako?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 06, 2006 1:43 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
ne znam kakva su primanja tamo po Amerikama ali kod nas 50 test strips kostaju oko 2500-2600 dinara sto mu dodje oko $30.Prosek plata je ajde neka bude 200-250 dolara a osiguranje pokriva troskove traka do 26. godine zivota


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 06, 2006 8:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 11, 2005 7:41 pm
Postovi: 28
Lokacija: USA
Ne, ne zalim se, zaradjujem sasvim dovoljno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 06, 2006 11:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Mir Boziji!Hristos se rodi!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: nekoliko reci gospodinu Stonu
PostPoslato: Ned Jan 08, 2006 8:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 5:06 pm
Postovi: 246
Vase stanje je iniciralo gotovo 50 posetilaca sajta da Vam odgovore. To je posledica sto su verovato mnogi osetili da ste u stasnom haosu, uplaseni i naravno da o seceru neznate nista i jako lutate.Pa i ja.
Prvo pravilo koje ne teba da ignorisete jeste da pazljivo procitate sve sto pise na sajtu www.diabeta.net .Tu imate skori sve najvaznije i tek posle toga mozete da razmisljate i pravite razne pokuse. Sigurno je :
diabtes se NE LECI on se samo kontrolise jer je NEIZLECIV.
Kontrola secerne bolesti vrsi se preko ``svetog trojstva``ishrane, fizicke aktivnosti i lekova. Ishrana povisava secer, a fizicka kativnost i lekovi ga smanjuju, dakle uravnotezenje ovoga moze da da dobar rezultat. Neverovatno neznajnje je da ste posle torte i sat vremena radili analizu na secer. Glimepirid je Amaril, jedini lek sulfoniluree koji pored povecanja sekrecije insulina deluje i na resistenciju na insulin. Metformin je genericno ime za seriju preparata cije je zajednicko dejstvo samo povecanje sensitivnosti na insululin. Posto imate 50 godina i gojazni ste lekar vam je dao te preparate kao prvu pomoc ali je cudno da vam je dao toliku dozu Amarila, obicno se pocinje sa 1 mg jednom dnevno i to ujutru,pre obroka.Kod vas je najvaznije da nebudete u panici i probavate i lekove i pomocna lekovita sretstva-cajeve i sl. Zapamtite da je hipoglikemija-nizak secer mnogo opasniji od visokog,jer cesto hipoglikemijska koma moze da dovede do smrtnog ishoda. Dakle polako i pazljivo. Osnova lakog pamcenja je da ugljeni hidrati povisavaju secer a masti i proteini ne/generalno/.Atkinsova dijeta je dijeta sa maximalno 20 grama CH dnevno a ostalo masti i proteini i ona ozbiljno snizava secer, uz oprez vezan za bubrege i krven sudove. Kod dijete pomaze samo racun i to vrlo prost gram CH daje 4 kcal kao i proteini, alkohol 7 a masti 9, pa sad lepo racunajte da dnevno ne predjete 1000 kcal max 1200. Treba sve uprostiti ako se zeli lako savladjivanje bolesti.Pomocna lekovita sretstva kao cajevi i sl. bez obzira na razne tvrdnje , mogu samo malo da doprinesu smanjenju sevcera i mislim nikad vise od 10%,ostalo su samo reklame ili usputne pojave uz neke bolje lekove.Postoji jos jedna stvar koja se kod nas nikad ne radi izuzev redje u bonicama, a to je odredjivanje stanja vaseg organizma sa aspekta prirode efekata. Naime treba svakako uraditi tes na C-peptid ili jednostavnije na insululi pre jela i sat posle jela.Tada ce te znati da li je uzrok vase bolesti nedostatk insulina ili jaka insulinska rezistencija, jer vas sada lekar leci u oba smera,daje lekove za povecanj sektrecije insulina i za smanjenje rezistencije ,sto vas cesto dovodi u hipoglikemiju zbog akumulacionog dejstva.Paznja i sa preteranom fizickom aktivnoscu Sto se tice kontrole trakama i aparato koji imate sve vam je lepo objasnjeno na navedenom sajtu. Vas NEMOZE lekar da leci, morate sami sebe da dovedete u situaciju da tacno znate sta vam se desava posle lekova,jela i fizicke aktivnosti pri razlicitom ponasanju, a lekar samo da sugegrira terapiju.Morate mnogo da ucite ako hocete da sebi ppomognete,ali je vazno ne zurite, ne panicite treba za secer nekoliko meseci da sebe ``uhvatite``, odnosno svoj secer ,jer nece doneti nista lose.Privremeno zaboravite cajeve i pomocna lekovita sretstva dok ne savladate secer u njegovom prihvatljivom regulisanju, posle experimentisite. Nebojtese.
Mnogo ljudi misli da mnogo zna ali su knjige i sajtovi vrlo vazni.Procitajte sta je na forumu pisao ``Brka`` pisao je o Atkinsu dosta kao i o omega-3 masnim kiselinama, boravku u bolnici zbog gangrane i skidanju sa insulina.To su istine, isprobane i dozivljene. Naravno da o svemu ima jos dota da se kaze, ali za pocetak ovo je dosta ako ozbiljno shvatite, Ne trazite odmah i previse.Shvatite jos da je svaki organizam misterija za sebe i da svako mora sebe da pronadje.
pozdrav sa zeljom da polako i sigurno uspete u savladjivanju secera.Srecno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: krataka dopuna
PostPoslato: Ned Jan 08, 2006 8:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 23, 2004 5:06 pm
Postovi: 246
podrazumeva se da je alkohpl ugljeni hidrat, ali sa specificnim dejstvom jako smanjuje secer ako se konzumira na prazan stomak a povisava posle jela,zato treba biti pazljiv sa njim kad ste gladni,neznam zasto je tako ali jeste.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: hvala
PostPoslato: Uto Jan 10, 2006 11:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 11, 2005 7:41 pm
Postovi: 28
Lokacija: USA
Mr. Kihot, hvala Vam!
Tacno, o seceru nisam nikada razmisljao i nisam nista ni znao. Jos uvijek se nisam pomirio sa misljenjem da je diabetes neizljeviva bolest. Shvatam da nije do danas pronadjen lijek, ali on sigurno postoji kao sto postoji za sve drugo. Polako ucim i nisam vise laik, jer priznat cete da je secer veoma slozena bolest. Biti sam svoj lijecnik me asocira na samoupravljacki sistem koji nije nemoguc, ali je tesko odrziv. Sve zavisi od savjesti covjeka kao jedinke. Pomogao si mi mnogo te razjasnio i ucvrstio moje skromno znanje iz ove oblasti. U cetvrtak imam prvu kontrolu kod doktora, pa cu vidjeti sta on misli. Potrudit cu se da zapamtim i isprobam sve savjete koje si napisao. Molim te da prokomentarises i moja pitanja.

Da li je opasno naglo skidanje kilaze?

Od 6. decembra do danas (35 dana) ja sam sa 212 lb. pao na 196 lb.

Planiram da smrsam jos 20-30 lb. Cini mi se da to nece ici tako lako.

Koliko vremena je optimalno za skidanje takve kilaze?

Da li su i zasto su stetne: sauna i spa? (15-ak min. poslije treninga)

Ima li nesto specijalno sto bih trebalo da pitam lijecnika?

Hvala!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 53 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: