Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 254 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 17  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 12:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
mikalja je napisao:
Hahaha jasbi :D :D Pa koliki su tvoih "150gr" qq :o
dopuna hrani, koji regulise secer a njegov glavni sastojak je - cink, a leblebija ima zinka u sebi. Meni leblebija deluje kao kompletna hrana...
Covek moze bez problema ziveti samo o njoj. Vidis da se melje i od njenog brasna pravi izvrstan hleb, jedes je kuvanu kao varivo, uz dodatak drugog povrca. Peces je i od nje kuvas napitak, kafu bez kofeina. A przena ti dobro dodje kao grickalica kad osetis glad. Ipak, ne treba je jesti previse. Nema potrebe. Ja se sad trudim da izguram 100 gr. sirove dnevno, a samo jedan obrok, odnosno samo jedan tanjir kuvane, dnevno. Znaci, ukupno oko 150 gr. Ne osecam potrebu za mesom, sirom.... Proteina, kalcijuma ocigledno ima dovoljno... A, Diabeta je pohvali za nivo secera.
Jedesh je kao varivo ,kao grickalice,kao napitak svezu,barenu i to svaki dan po tanjir dva barene, pa sveze pa kafa pa grickalice kao pechene i kazesh vodish rachuna ia i mislish da ti je dosta oko 150 grama jaoj :lol: :lol: ???Pa koliki su ti grami hehehehehheehh daj m,alo se daj kontrolirati da nije 1500 gr mozda ti ispala nulica jedna naj manje :x nije ni chudo shto me pitash na pp e gde sam ja? :o .Nishta nije dobro previshe uzimati pa i ti silni vitamini proteini belanchevine ili shta vec u jeeee evo i ovde sam jasbi :D laq notj i pishemo se :wink:


Zenska, ti mene zezas.... :o ....

Vidi, preko noci namocene leblebije sam procedila i premerila 100 gr. E, tih 100 gr. mu dodje moje 4 pune sake. Stavila sam ih u frizider i kad se setim u toku dana, ja zagrabim po saku i zobljem. Znaci to sam juce tako grickala. Ostatak sam skuvala. Pojela sam danas samo jednu cinijicu kuvanih i predpostavljam da u toj jednoj porciji nije moglo biti vise od 50 gr. kuvanih. I mislim da je to dovoljno za jedan dan, posto je dosta jaka, sita.
A, popijem i jednu kaficu....Evo, sad cu da idem da je skuvam, posto nema kofeina... :wink:

Pozdrav drustvo... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 8:06 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Diabeta
Saradnik


Pridružio: 11 Sep 2004
Poruke: 903
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Avg 16, 2007 12:11 am Naslov: Odgovoriti sa citatom
Na žalost, Brka više nije sa nama...
_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net
:( Hvala na odgovoru' mada sam prizeljkivala, ne, potvrdan odgovor ali shta da se radi?Shta je tu je?Bash mi je zao neka pochiva u miru.A Brke ce mo se secati kao divnog choveka, koi je nesebichno pomagao ljudima svoim znanjem, iskustvom i inache prvobitno srcem. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 9:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Citiraj:
Pa ljudi moji,,,,otidjite na google ukucajte cicoka i dobit cete tachne informacije i autore i lekare i sastave i sve.A da nije "INULIM" lapsus ?Ispushteno jedno slovo ,zar je to ne moguce?Pa nebi preporuchivali je za lechenje dijabetesa.U ostalom pastovano vam je sve,servirano ponudjeno a vi idite i pronadjite i imate gde ce te videti i uveriti se.A jasbi nama "hvala" na informacijama odnosno dezinformacijama. Em mu misha josh ce nas optuziti za nadrlekarstvo

Ljudi moji, nije mi cilj bio da bilo koga uvredim ili optuzim za sirenje dezinformacija ili nadrilekarstvo, vec da ukazem na mogucu gresku. Ovaj forum ne bi trebao da sluzi za prepucavanja tipa ko je ovde pametniji, vec da se podele iskustva.
Elem, INULIN takodje mozete da izgooglate i veoma lako pronadjete sta je to. Inace inulin je oligosaharid (znaci ugljeni hidrat) koji se moze naci u mnogim biljkama, narocito korenu i rizomu. Vecina biljaka koja sintetise inulin, ne skladisti u sebi skrob (http://en.wikipedia.org/wiki/Inulin)... Po meni je mnogo logicnije da je chichoka zaista sadrzi INULIN a ne INSULIN. Pa zar farmaceutske industrije ne bi onda koristile chichoku za proizvodnju insulina?!?
Druga stvar, mislim da je razlog sto je chichoki pripisano cudotvorno dejstvo upravo cinjenica sto sadrzi INULIN, jer sam inulin ima minimalan ili nikakav uticaj na secer u krvi i iz tog razloga je pogodna za ishranu dijabeticara. A tvrdnja da chichoka leci dijabetes, malo je preterana...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 11:18 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
citat-paste
Čičoka (Helianthus tuberosus L.) je veoma kvalitetno povrće visoke hranljive vrednosti. Osnovni sastojak ugljenih hidrata je insulin koji je veoma važan u ishrani dijabetičara. Sadrži mnogo kalcijuma, gvožđa, cinka i vitamina B1 i B2. Mada se smatra višegodišnjom kulturom čičoka se gaji kao jednogodišnja biljka. U visinu naraste 1,5 - 3,5 metara. Listovi su srcastog do jajasto-pljosnatog oblika, zelene boje. Stablo, grane i lišće obrasli su grubim dlačicama. Cvetovi izrastaju na vrhu stabla u obliku glavice i slični su cvetovima suncokreta, ali su znatno sitniji. Krtole su deo zbog čega se ova vrsta i gaji, slične su krtolama krompira, ali razuđenog oblika. Koristi se za ishranu slično krompiru, ali i za spravljanje lekova koji se koriste kao imunostimulatori. Može se jesti i presna.
Čičoka se može vaditi cele zime ili čuvati u trapovima, podrumima ili spremištima, u pesku ili tresetu. Prinos je od 20-40t/ha.
autor:
Prof. dr Branka Lazić
Prof. dr Vladan Marković
Prof. dr Mihal Đurovka
Prof. dr Žarko Ilin
Izgleda da se koristi i za spravljanje lekova, pozdrav s nadom da su ovi autori dr i plus i prof u pravu ne bi bilo loshe i hvala im na ponudjenom nechemu, shto ce nam biti od velike pomoci a pristupachno skoro svachijem dzepu.I nadam se da oni stoje iza etike svoje
:D pozdravchic za sve


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 11:36 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Igrom slucaja, prof.dr. Branka Lazic je moja bivsa komsinica, pa kad je sretnem moram joj skrenuti paznju na lapsus...
Citiraj:
Osnovni sastojak ugljenih hidrata je insulin koji je veoma važan u ishrani dijabetičara

?!??
Kao prvo, INSULIN nije ugljeni hidrat vec protein i ni u kom slucaju se ne koristi u ishrani dijabeticara, jer se kao takav razgradjuje u probavnom traktu. Zar ne mislite da bi onda svi dijabeticari uzimali oralno insulin, a ne bi se bockali 3-4 puta dnevno?
Imate cak u apotekama da kupite INULIN (koji se verovatno izmedju ostalog dobija i iz chichoke), i to bez recepta, kao sto kupujete vitamine ili druge dodatke ishrani, jer se kao takav i tretira, a ne kao lek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 12:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
Hm....Najverovatnije je greska u pitanju. Da li lapsus autora ili stamparska greska, nebitno. Koliko sam ukapirala guglajuci, insulin je hormon, protein zivotinjskog porekla, a ne biljnog. Ako biljka ne sadrzi skrob, sigurno je dobra za dijabetes. Dok se ona jede, ne jede se hrana bogata ugljenim hidratom, skrobom, mastima...... I na taj nacin "biljka" leci, a ne nekako drugacije. Barem je to neko moje misljenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 12:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
mikalja je napisao:
E DA BWE jasbi shta je to INULIN? :o .Ako ti ko odgovori javni mi kao i za leblebije? Da li i kako utichu na snizenje nivoa shecera u krvi?Vidim pitala si Diabetu a interesujeme normalno.Pa ako ti je neeko mozda na pp odgovorio pll javni mi tamo , inache vidish da ovde nece niko aj cmokitjak


Not to be confused with insulin.

Inulins are a group of naturally occurring oligosaccharides (several simple sugars linked together) produced by many types of plants. They belong to a class of carbohydrates known as fructans. Inulin is used by some plants as a means of storing energy and is typically found in roots or rhizomes. Most plants which synthesize and store inulin do not store other materials such as starch.

Evo ti neko moje iskustvo vezano za leblebije, a ruckam ih par dana. Biljka koja ima, ili stvara, dosta energije- 100 gr. sirovih daje 364 kcal ! Znaci, daje sitost i neces jesti nesto drugo. Pogledaj koliko ima malo vode u odnosu na cicoku- leb. ima 11,53 vode, a cicoka 7,8 puta vise ! Proteina 19,30, kalcijuma 105, magnezijuma 115, secera 10,70, holesterola, kafeina, vitamina E - 0 ! Biljka je cudo.... E,sad, kako utice na nivo secera u krvi? Po mom nekom, skromnom, misljenju ovako- pojesces tanjir kuvane leblebije i mix nekog drugog povrca, mozda i sa mesom, a neces jesti pasulj ili grasak ! Grasak nabija cuker a leblebija skroba, holesterola - nema, pa prema tome nema ni secera. Mislim da sve dok ne puste u promet lek za dijabetes, nama nema drugog nacina borbe osim redukovane ishrane. Zdrava hrana sa vise fizicke aktivnosti, i to je sve. Barem po meni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 2:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Sto se leblebije tice, ona spada u grupu mahunarki, kao i pasulj i grasak i izuzetno pozeljna u ishrani dijabeticara, ali daleko od toga da ne podize secer! Obzirom da sadrzi vise od 50% uglj. hidrata, itekako se mora uzeti u obzir unesena kolicina leblija pri proracunu kolicine insulina. Znaci, ako je insulinska osetljivost 1IJ/25grUH, znaci da za pojedenu kolicinu od 100gr. leblebija treba dati 2 jedinice insulina.

Citiraj:
Biohemijski sastav leblebije sličan je ostalim mahunarkama. Osušeno zrno sadrži 17,4 - 23,3 odsto belančevina, 53,5 - 63,6 odsto ugljenih hidrata, 4,1 - 5,5 procenata biljnog ulja 3,3 - 5,5 odsto celuloze i 3,2 - 3,4 odsto mineralnih materija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 4:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
kdanijela je napisao:
Sto se leblebije tice, ona spada u grupu mahunarki, kao i pasulj i grasak i izuzetno pozeljna u ishrani dijabeticara, ali daleko od toga da ne podize secer! Obzirom da sadrzi vise od 50% uglj. hidrata, itekako se mora uzeti u obzir unesena kolicina leblija pri proracunu kolicine insulina. Znaci, ako je insulinska osetljivost 1IJ/25grUH, znaci da za pojedenu kolicinu od 100gr. leblebija treba dati 2 jedinice insulina.

Citiraj:
Biohemijski sastav leblebije sličan je ostalim mahunarkama. Osušeno zrno sadrži 17,4 - 23,3 odsto belančevina, 53,5 - 63,6 odsto ugljenih hidrata, 4,1 - 5,5 procenata biljnog ulja 3,3 - 5,5 odsto celuloze i 3,2 - 3,4 odsto mineralnih materija.


Draga "Kdanijela"...a, to sve znaci, da covek prilikom ovakvih zbrkanih informacija totalno gubi volju da bilo sta ucini povodom svoje bolesti ! Sve je tako konfuzno, da mislim da ne postoji ni jedna druga bolest na svetu kod koje su tako rasprostranjena oprecna misljenja kao kod dijabetesa.
Na jednom linku nadjoh da rapidno skida secer, ti sad pominjes neko dodavanje jedinica insulina ! Jedan lekar kaze ovako, drugi onako. Vecina lekara ti samo uvale kutijicu leka i to je lecenje ! Sramota !
Moras i sama priznati da sam u pravu.
Koliko vidim, po sebi, a imam oko 25 kg. telesne tezine viska i skoro nikakvu fizicku aktivnost, ja cu da se vratim starom nacinu ishrane. Za mene to znaci, svega po malo i dijetom skinuti visak kilograma, tada ce se regulisati i secer.
Upravo sam saznala da mi opada kosa. Kazu da je prvi uzrok losa krvna slika. U mom slucaju, lako moguce. Mnogo cega sam se odrekla u ishrani jer ono ne valja za secer, ono ne valja za masnocu, a masnoca dize secer. Tako da sam najverovatnije upropastila krvnu sliku za raznorazna ispitivanja sta je dobro, a sta nije ! A, to mene dobro kosta zdravlja i zivaca ! Sve cu opet jesti, naravno u manjim kolicinama. Pa, kod traje neka laje... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 4:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
:x I Shta sad da jedemo?Taman se obradujemo malo tako kad naletimo na neku zitaricu za koju nam dokazu da je sooper i mi ono bar malo odahnemo,bacimo se u potragu za njom i otjesh :evil: .Ispadne pogreshno .Ma bar da je zdravo vreme kishe kao nekad pa da idemo na ispashu i sha bude da bude a ovakoc?Mada ipak mislim da ljudi koi se bave ispitivanjem pojedinih vrsta zitarica a i kompetentni su za to, i stoe imenom iza toga mozda ipak da poslushamo njih a ne svakog ko da svoje mishljenje onako usput i josh ubije u nama i ono malo nade. :( U ostalom jasbi tu je aparatic koi chuchi u coshku i cheka na svoju akciju :wink: .Pa videt ce mo shta i kako stvari stoje?A nisha se ne moze za dan ili dva zar ne?U svakom sluchaju malo osmeha sa zitaricama ovim i malo treningica bit ce bolje.Izbegavati svee ali bash sve bar bezpotrebna nerviranja dobro ce svakome doci :lol: bye bye bye


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 4:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jul 16, 2007 9:08 pm
Postovi: 285
SAd sam bas mnogo besna..... :lol:

Lekari kazu da je dijabetes bolest brige,stresa,tuge.....I da se treba smejati, biti veseo, ziveti..Sa druge strane, kazu da je dijabeticar covek kao i svaki drugi. A, kazi mi, kako cu ja biti nasmejana, vesela, bez briga, ako cu po ceo meriti koliko nekih jedinica insulina ima u ovome ili onome, i kolika je "insulinska osetljivost" necega??? Pa, ne da cu biti bolesna, nego cu se dodatno razboleti ovakvim nacinom zivota !!! Utopicu se potpuno u bolest, umesto da se izvlacim iz nje ! Ja takav zivot NECU i mislim da se borba sa bolescu i svodi na to da se boris sa njom, a ne da joj se predas i poklonis !

Treba kao prvo pronaci uzrok nastajanja i to otkloniti, a uz put raditi i na njenom suzbijanju. Kod mene je to stres zbog kojeg su se nagomilali kilogrami i kancelarijski, sedeci, posao koji sam radila 20.godina.

Izvini, nemoj me shvatiti pogresno. Nemam nista protiv tvog stava i misljenja, ili, ne daj Boze, tebe. Citirala sam samo zbog niza nelogicnosti na koje naleti covek sa ovom bolescu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 8:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
Eto super jasbi :wink: .Poshto ti znash razlog nastajanja diabetesa kod tebe onda znash i lek? Pa otkloni i chemu sekiracija. :lol: Smrshaj tih "nekoliko kg" neidesh vishe na onaj posao .A dalje je na tebi :D Nedaj se, zahebavati i nervirati i eeeeeeeetooooooo :roll: :lol: I ja nisam, uopshte sad besna :oops: :oops: :oops: :evil: buahahaha
Pozdravche za sve caossssss


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 16, 2007 11:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
jasbi
Stalni clan
Stalni clan


Pridružio: 16 Jul 2007
Poruke: 77
Izvini ali na kog se ovo odnosi?Da nije nedaj Boze na mene poshto je ispod mog posta
:evil:
Izvini, nemoj me shvatiti pogresno. Nemam nista protiv tvog stava i misljenja, ili, ne daj Boze, tebe. Citirala sam samo zbog niza nelogicnosti na koje naleti covek sa ovom bolescu.
E da bote mish ja potopila one leblebije (jednu chashu)a one se nadule kao kao ciganska torba posle proshevine :roll: .U bit ce krkanluka.Ali sreca te izletju kao rafali o Bozicu :lol: :lol: laq notj besna--> :lol: -->zeli ti --> :oops: :evil: --raspolozenaxaxa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 17, 2007 12:19 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Gledam vaše komentare i potpuno razumem kako se osećate. Ajde da probam da vam olakšam. Vizuelno podelite tanjir na 4 dela. 1/4 će biti proteini (meso, riba, jaja.....), 1/4 će biti ugljeni(sani) hidrati (lebac, krompir, pirinač, testenina....) a ostale dve četvrtine najbolje da budu povrće. Možete da jedete raznovrsnu hranu, ali ništa bez šetnje. S vremena na vreme uzite neku voćku, ukradite neki slatkiš i to je to. I, kada ste zadovoljne sobom, opustite se ponekad i častite se. Nemojte biti mnogo strogi prema sebi, jer ponekad od samih hormona ili lošeg vremena šećer djipa, a ti se pitaš "pta sam sada loše uradila?"
Ajde probajte malo da olabavite i javite je li bolje :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 17, 2007 12:40 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
kdanijela je napisao:
Znaci, ako je insulinska osetljivost 1IJ/25grUH, znaci da za pojedenu kolicinu od 100gr. leblebija treba dati 2 jedinice insulina.

kdanijela, mislim da ćemo jasbi i mikalju samo zbuniti insulinskom osetljivošću i insulinom, jer su one tip 2 i ne primaju insulin. Osim toga, i sama znaš da se insulinska osetljivost računa za svakog posebno. Nemoj pogrešno da me shvatiš, veoma cenim tvoj napor da se ljudi edukuju što bolje.

A, kad smo već kod inulina, ima ga i u boraniji, pa nas zato (po bolnicama naročito) kljukaju tom biljkom. Ako ste na insulinu i jedete boraniju, obavezno pojačajte ugljene hidrate ili dajte manju dozu. Nebrojeno puta smo svi padali u hipo nakon boranije :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 254 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 17  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: