Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Sre Apr 17, 2013 11:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 17, 2013 11:27 am
Postovi: 6
Dijabeticar sam 6 godina na intezivnoj sam terpaiji Novorapid/Levemir i imam 22 god.Veliki sam navijac ili kako bi mi mladi žargonski rekli "Ultras. :) Pre nego sto sam dobio diabetes isao sam redovno na utakmice voljenog kliba svuda ga pratio, al kad je dosao diabetes ja ni na jednu utakmicu vise nisam otisao :( Problem je u tome sto ja i posle 6 god nisam se oslobodio da primim insulin bilo gde a pogotvo na stadionu pred masom ljudi nije da me stid sto sam diojabeticar nego imam strah da me neko ne zakaci i kako ce ljudi reagovati kad vide da se bodem da ne pomisle svasta. Plasim se i zbog pretresa ispred stadiona da mi nece dozvoliti da insulin unesem unutra i da ce mi ga uzeti. :( :( Molim za pomoc svaki savet bi mi znacio ili ako je neko imao iskstvo sa ovim mojim problemom neka pise. Pooz!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Sre Apr 17, 2013 1:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Овај савет ти неће помоћи нарочито што га и сам знаш, али ћу га ипак написати: немој да идеш на утакмице.

Да ставимо по страни проблем примања инсулина иглом. Други проблем је већи. Ако ти падне шећер, шанса да ти неко на време помогне је веома мала. Док у тој гужви неко види да си се онесвестио, биће касно. Од пада шећера веома брзо се умире.

Шта ти значи да си на интензивној терапији?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Sre Apr 17, 2013 4:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 17, 2013 11:27 am
Postovi: 6
Pad secera jako brzo osetim i mislim da u slucaju da i da dodje do hipoglikemije ne bi biklo potrebe da mi neko pomaže uvek kod sebe imam bombonice,čokoldacu idt... Ali u svakom slucaju si upravu i to je jedan od problema koji me mogu zadesti ali vodim racuna o doziranju pa i nemam cesto hipo.. Kad sam rekao intezivna terapija mislio sam na davanje insulina 4 puta dnevno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Sre Apr 17, 2013 7:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
A zasto moras da dajes insulin kada si na utakmici?Jedina obavezna doza u tacno vreme ti je Levemir koji sigurno ne primas pre 21-22h.Ove ostale nisu neophodne tih 90 minuta pa kad ides na neku od utakmica,malo se iskoriguj hranom i insulinom(analozima) tako da za vreme trajanja utakmice ne moras da primis insulin.Mislim da redari ne bi trebalo da ti prave problem ali ne bi bilo lose da u svakom slucaju nosis onaj kartoncic iz savetovalista ako ga uopste imas.Posle utakmice,bilo koji cosak ili iza drveta,mozes da das sebi insulin ako ti je hitno,a ako ne,onda toalet nekog restorana i klopas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Sre Apr 17, 2013 8:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Dec 13, 2012 3:42 pm
Postovi: 5202
Lokacija: Београд
Нинџа, сасвим те разумем и вероватно бих се исто осећао када бих морао да дајем себи инекцију ван куће. Можда је једино повољнија ситуација то што се инсулин може давати и у бутину, онако на брзака. Јел можеш тако?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Sre Apr 17, 2013 9:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Najpovoljnija varijanta "na brzaka" je u stomak,jer niko ne zna zasto je podignuta garderoba a ako su kratki rukavi,onda u nadlakat


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Sre Apr 17, 2013 9:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 17, 2013 11:27 am
Postovi: 6
Da upravu si Nikola za Levemir mi je njamanji problem njega ne dajem pre 22h. Utakmica uglavnom pocinje u 19h uvece a tada mi pada 3 doza novorapida jednino nekako da iskombinujem da je tajd an ustanem ranije da ranije doruckujem pa da mi i vecera bude ranije negde oko 17:30 pa da ne dajem insulin za vreme utakmice. A kartoncic koji pominjes imam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Sre Apr 17, 2013 10:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Ne znam da li si od pocetka na analozima ali bi trebalo da znas dejstvo analoga.U teoriji,ako si hranu regulisao Novorapidom,Levemir bi trebalo da ti oko 23-24 sata odrzava tu glikemiju.To znaci da Novorapid dajes samo kada jedes a ako ne jedes,nema ni potrebe za Novorapidom jer Levemir odrzava glikemiju na normali.U praksi nije bas tako idealnoVec je nekad potrebno dati neku malu dozu Novorapida iako ne jedes jer glikemija hoce da skoci.Za tako nesto ti treba rutine i prakse i dobre kontrole.Ipak mislim da nije uopste problem da ako normalno rucas u 14h a veceras u 19h,da tu veceru pomeris na 17:30 a rucak na 13h i lepo izregulises insulinom tada.Nece ti praviti nikakve smetnje jer si insulin dao da bi pokrio obrok.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Čet Apr 18, 2013 12:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 17, 2013 11:27 am
Postovi: 6
Nisam od pocetka na analozima pre sma bio na aktrapidu i insulatardu pre nekih 7 meseci sam presao na analoge. Moja doktorka mi je rekla da ce mi sa nima biti lakse da cu biti slobodniji da nece morati bas sve tacno na vreme da se bockam kao sa predhodnim insulinima, al ja se jos nisam oslobodio i navezbao da pomeram vreme davanje inuslina onako kako meni odgovara nikako to da prevazidjem :( Nikola hvala za ove savete druze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Uto Jun 11, 2013 9:44 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Ako ti je frka da dizes majicu, mozes slobodno da ubodes i kroz nju. Ja sam to milion puta radio dok vozim auto, jer mi je samo jedna ruka slobodna.. Znam gdje mi je koza cista (bez mladeza) onda samo tu ubodem. Nije nikakav problem. Druga alternativa je da ljudima oko sebe (2-3 covjeka) kazes kakva je situacija i da ce eventualno morati da se smire 10 sekundi da ti obavis to sto trebas.
Ili, mani se ultrasenja i sjedi tamo gdje sjede "normalni" ljudi :)
U svakom slucaju nema razloga da ne ides na utakmice.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Uto Jun 11, 2013 11:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 17, 2013 11:27 am
Postovi: 6
Vala da znaš možda je vreme da okačim šal o klin pa da se preselim sa ultra tribine na ove penzionerske :) Poozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Uto Jun 11, 2013 12:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Ubadanje kroz odeću i bez čišćenja kože bolje ne praktikujte..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Uto Jun 11, 2013 1:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 17, 2013 11:27 am
Postovi: 6
I ja ne bih preporučivao da se tako daje Insulin. Kožu obavezno treba očistiti pre svakog bockanja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Uto Jun 11, 2013 2:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 20, 2005 2:46 pm
Postovi: 435
Lokacija: Luksemburg
Ja mislim, zasnovano na 23-godisnjem dijabeticarskom iskustvu da povremeno bockanje kroz odijelo nije problem. Na kraju krajeva - da li je bolje imati visok secer, cekati ketone ili mozda, eventualno, dobiti neku manju infekciju uboda, sto se meni jos nije desilo??
Sto se ciscenja koze tice, otkako sam otisao sa Balkana 1993, kozu nijednom nisam ocistio prije uboda - i nikada nikakvih negativnih posljedica nije bilo. Doduse, to podrazumijeva svakodnevno kupanje/tusiranje ali barem to nije problem.

_________________
Tip 1 od sept 1990. Minimed & Humalog od feb 1998.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kako sa insulinom na stadion?
PostPoslato: Uto Jun 11, 2013 3:44 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Apr 19, 2006 12:02 am
Postovi: 1525
Možemo da navedemo mnogo onih koji se stalno bockaju tako i nije im ništa.
A ima i onih koji dobiju sepsu, da sepsu, ne lokalnu infekciju zbog takve prakse. Pa i glavu izgube...
Ako se ponekad mora tako mora se, al ni slučajno da to bude navika i kada se ima uslova za drugačije.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: