Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 17, 2008 9:49 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 1:06 pm
Postovi: 171
Lokacija: Beograd
Koliko sam ja informisana HbA1c u suštini ne beleži pikove, tj. ekstremne vrednosti, ni na gore ni na dole. Znači hipo od, recimo, 2.2 u trajanju od deset ili petnaest minuta, na nivou od tri meseca ne menjaju vrednosti HbA1c, tj. ne stvaraju lažnu sliku nižeg hemoglobina nego što jeste, osim ako je to svakodnevna pojava - onda pretpostavljam da ima uticaja. Isto tako i visoke vrednosti ukoliko ne traju dugo i nisu česte.

_________________
Posetite "ČAROBNU KUHINJU" na http://www.carobna-kuhinja.com/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 21, 2008 5:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 4:05 pm
Postovi: 19
Mom detetu vec dve godine HbAC ne pada ispod 9,8.Doktorka vise nezna sta da radi pa nam je dala da uradimo elektroforezu proteina i hemoglobina.Moze li neko da mi kaze zbog cega se rade te analize i na sta se sumnja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 21, 2008 10:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 12, 2004 1:09 pm
Postovi: 46
Pozdrav svima na forumu!Pratim povremeno sve teme a nisam ni novi clan, elem ova tema o HbA1c mi je privukla paznju jer sam radeci kontrolu pre 6 meseci u privatnoj labolatoriji dobio rezultat oko 9% HbA1c a na endokrinologiji tj. u njihovoj lab. manji od 7.5% u razmaku od dve nedelje su radjene kontrole.A pre 3 meseca u privatnoj lab. (ali ne istoj kao prvi put vec u "Varnavi" u Nisu) je bio rezultat 6.9%, dok posle 6 dana sam ponovio kontrolu na endokrinologiji i bio je rezultat 7.5%.U cemu je stvar?Doktor na ovo nije imao adekvatan odgovor..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 22, 2008 9:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jan 28, 2008 1:06 pm
Postovi: 171
Lokacija: Beograd
Mislim da bih ja verovala rezultatima dobijenim u laboratoriji na endokrinologiji. HbA1c ne može toliko da promeni svoju vrednost ni u roku od 6 dana ni za dve nedelje.
Ja sam sa svojim sinom imala sličnu situaciju u aprilu prošle godine u privatnoj laboratoriji u Beogradu. Rezultat HbA1c je bio 7.9 i nije se nikako uklapao u prosek naših dnevnih merenja šećera u prethodna tri meseca. To bi značilo da je moj sin imao prosečan šećer oko 9, tj. pošto smo imali puno izmerenih vrednosti oko 5 znači da je bilo isto toliko i onih oko 13 a takve, pa ni slične, nismo izmerili nikada. Pošto sam posumnjala u rezultat zvala sam laboratoriju i oni su me uputili na doktorku koja je radila baš našu analizu. Njeno objašnjenje je bilo da njima taj rezultat nije izgledao zabrinjavajući pa ga zato nisu ponovili. Inače uobičajena procedura u laboratorijama je da se svaki rezultat koji iskače iz graničnih vrednosti ponavlja iz istog uzorka, da bi se potvrdio. Predložila nam je da sutradan ponovimo analizu u njihovoj laboratoriji a ona će posebno obratiti pažnju na naš uzorak.
Naravno, ponovili smo sutradan analizu u drugoj laboratoriji i rezultat je bio 6.7%, što je potpuno odgovaralo svim našim merenjima, s obzirom da je moj sin tada još uvek bio u remisiji. Nikada više nismo otišli u tu laboratoriju i sada analize radimo isključivo pred redovnu kontrolu na endokrinologiji, tj. u laboratoriji kliničkog centra u Beogradu.

_________________
Posetite "ČAROBNU KUHINJU" na http://www.carobna-kuhinja.com/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 23, 2008 12:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 12, 2004 1:09 pm
Postovi: 46
Hvalana odgovoru..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HBA1C
PostPoslato: Uto Jun 01, 2010 9:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 01, 2010 9:37 pm
Postovi: 1
Pozdrav,

Čitam sve redom, polako se edukujem. Dete mi je dijabetičar 7 meseci. Remisija nam staje, i sve više su moja i njegova sposobnost da se pravilno dozira insulin na testu. Videla sam da su proseci HbA1c uglavnom od 5,5- 7
Mom sinu je prosek 5,0. Danas smo radili na endokrinologiji. Doktorka prezadovoljna. Odgovorno tvrdim da mi sin nije često u hipoglikemiji. Desi se naravno, ali zasita retko i to kratko traje. Ja sam još uvek pod tenzijom u toku noći i merim ga češće nego pretpostavljam neko ko je dužeg staža u svemu tome. Prizajem to mi je mnogho pomoglo da upoznam kako će kada reagovati, i šta kada da očekujem. Da li smatrate da je takva vrednost niska za dečaka od 13 godina, obzirom da on divno raste, odlično uči i razvija se sasvim u skladu sa svojim godinama?
Po ovoj tabeli nije, ali otprilike koliko sam videla po izrazu lekara, to se retko sreće. Merimo se 4x na dan, i svi nalazi su uglavnom odlični, čak i na onim merenjima 2h nakon obroka, tek ponekad bude 9,2 max... ali uglavnom se vrtimo i tada 0d 6,8-7,9


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HBA1C
PostPoslato: Sre Jun 02, 2010 11:24 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Rezultati su fenomenalni. Samo tako nastavite, bravo! :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HBA1C
PostPoslato: Uto Jun 08, 2010 1:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 9:54 pm
Postovi: 93
Lokacija: Nis
Da li je Hba1C 4.8% dobar ili malo nizi nego sto bi trebalo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HBA1C
PostPoslato: Uto Jun 08, 2010 10:51 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ako nisi imala česte hipoglikemije, ovaj rezultat je ok.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HBA1C
PostPoslato: Čet Jun 10, 2010 9:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 08, 2008 7:00 pm
Postovi: 30
ja sam u temi HbA1c IFCC i NGSP postavio pitanje različitih načina izračunavanja glikoziranog hemoglobina. Mislim da nije u pitanju loš rad laboratorije već je u pitanju metoda koja se primenjuje. Kada se primenjuje IFCC onda je referentni opseg od 2-4,2 za normalne vrednosti HbA1c, a kada je u pitanju NGSP onda je referentni opseg 4-6,2. Meni su merili HbA1c u ambulanti na aparatu koji je dat od strane Novo Nordiska kao donacija. Uzorak se uzima iz prsta i za dva minuta dobijate rezultat.Moj nalaz na tom aparatu je bio 6,8. Dan kasnije sam radio kompletnu krvnu sliku u laboratoriji, i tu mi je HbA1c bio 5,5. Rekao sam mom lekaru endokrinologu da mi nije jasno o čemu se radi, a njegov odgovor je bio da je njemu jasno i na tome se završio naš razgovor. Kod uporedjivanja rezultata merenja trebalo bi voditi računa o tome, jer nije svejedno ako imate rezultat 5,8( na primer) po IFCC( jer vam je tada HbA1c vrlo visok) i po NGSP( jer ste tada u gotovo idealnom stanju). Čak misilim da ni mnogim lekarima(na žalost) ovo nije jasno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: HBA1C
PostPoslato: Pet Jun 11, 2010 7:44 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Zanimljiva tema, treba se raspitati.
Uskoro će sve laboratorije početi da iznose rezultate kao dvocifren broj, umesto u procentima. Dve godine ćemo imati oba rezultata napisana, dok se svi ne naviknu na nove mere. Nadam se da će to u umanjiti eventualne "greške" ili nelogičnosti prilikom čitanja rezultata. Eh, sad, da li to uključuje korišćenje samo jedne metode, ne znam...
Našla sam neke podatke i tu je standardna metoda IFCC.

Rezultati za HbA1c izraženi u mmol/mol su sledivi prema IFCC referentnoj metodi i predstavljaju mmol HbA1c po mol-u ukupnog Hb (za koga nije vezana glukoza).
Odnos između starih i novih jedinica je sledeći:

HbA1c (DCCT/NGSP) HbA1c (IFCC)
(%) (mmol/mol)
4,0 20
5,0 31
6,0 42
6,5 48
7,0 53
7,5 58
8,0 64
8,5 69
9,0 75
9,5 80
10,0 86

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: