Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Diabetes tip1
PostPoslato: Ned Jul 11, 2004 8:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 11, 2004 7:41 pm
Postovi: 1
Moja supruga je pre devet godina, u trudnoći, obolela od diabetesa (tip 1). Od tada je na intezivnom modelu insulinske terapje i to 3x pred obroke Actrapid i pred spavbanje Insulatard. Pre 6-7 godina operisala je štitnu žlezdu i od tada uzima tivoral po 1 tabletu uveče.
Tokom ovih godina bolest je uglavnom bila dobro regulisana. Za sada nema dodatnih komplikacija, rodila je dvoje zdrave dece.
Problem koji je sada prisutan nastao je pre oko dva meseca. Da sada smo svaku destabilizaciju glikemije uspešno rešavali sami, jer smo dosta dobro edukovani i imamo merač. Sada nes diabetes nešto "ne sluša". Problem je veliki "skok" posle doručka. Šećer je sasvim normalan ujutro na prazan želudac. Problemi nastaju posle doručka. Normalizacija glikemije počinje u kasnim popodnevnim ili večernjim časovima. Tako glikemijski profil moje supruge otprilike izgleda ovako: ujutro na prazan želudac 6 mmol/L, posle doručka 14 mmol/L, posle ručka 16, posle večere 9-10 i dalje se stabilizuje i ujutru je ponovo normalan. Probali smo da povećamo dozu bazalnog (Insulatard) insulina, ali za samo povećanje od 2 ij. imamo osetne jutarnje hipoglikemije koje se kreću i do 1,2 mmol/L.
Dozu Actrapida pred doručak smo postepeno povećavali od 10 ij. do sadašnjih 18 ij. Kao što se vidi nema rezultata. Šta da radimo?
POMOZITE NAM! Treba li možda zamniti insulin? ISKUSNI SRPSKI LEKARI JAVITE SE I POMOZITE!

Zabrinuti suprug.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 10, 2004 8:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 10, 2004 8:32 am
Postovi: 5
sasvim je normalno da je potrebno vise inzulina u toku popednevlja i noci...ja sam rijesio taj problem uzimajuci bazalni inzulin (dugotrajni 24 sata) umjesto jednom dva puta dnevno. Ja koristim Lantus bazalni inzulin...9 mjera u 7 ujutro i 37 u 5 poslije podne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 12, 2004 1:40 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
Treba se konsultovati sa endokrinologom jer ovakva promena sigurno ima uzrok. Raspitajte se po pitanju novih insulina koji su sada na pozitivnoj listi i mnogo su efikasniji.
pokušajte da se dodatno informišete na sajtu www.dijabeta.net - odličan je!
Imamo ovde na forumu i poseban odeljak za dijabetičare - dobrodošli ste :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 12, 2004 4:00 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Meni se cini je potrebno korigovati dozu Insulatarda, tj. smanjiti je. Proverite nivo secera u 03.00 casa nocu. Svakako posetite lekara.
U svakom slucaju, pitajte ga da promenite terapiju i predjete na Novorapid (umesto Actrapida) i Lantus (umesto Insulatarda). Sa ovom kombinacijom mnogi dijabeticari tip 1 su resili probleme variranja secera. A, adresa sajta je www.diabeta.net (bez "j") :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 13, 2004 1:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
ovo "j" je bilo slučajno - izvinjavam se! :lol:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: