Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Ned Feb 27, 2011 10:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jun 01, 2008 12:21 am
Postovi: 21
Pre kraćeg vremena sam proveravao tačnost mog aparata za merenje glikemije.Naime imam aparat Glucoval,moji roditelji imaju Glucosure i pozajmio sam od bake treći kome neznam marku.Sva tri aparata pokazuju različite vrednosti,pa se pitam koji je najbolji i najtačniji aparat za merenje glikemije na tržištu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 4:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 14, 2008 11:59 am
Postovi: 92
Komso, mislim da sam sebe dovodis u zabludu.
Na bilo koji aparat da izmeris svoj secer i da ga izmeris 10ak sekundi kasnije nema sanse da dobijes istu vrednost.
Problem je jedino ako je na jednom aparatu secer 5 na drugom 10 a na trecem 15.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Sre Mar 02, 2011 9:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 09, 2006 6:12 pm
Postovi: 38
Lokacija: Beograd
nesa24casa je napisao:
Komso, mislim da sam sebe dovodis u zabludu.
Na bilo koji aparat da izmeris svoj secer i da ga izmeris 10ak sekundi kasnije nema sanse da dobijes istu vrednost.
Problem je jedino ako je na jednom aparatu secer 5 na drugom 10 a na trecem 15.



Komso, kolike su razlike? Kao što reče nesa24casa, ako je razlika, od nekoliko jedinica, onda treba u nekom servisu prekontrolisati ispravnost, ili već šta li .... Razliku od 0,1 - 0,2 smatram da ne treba uzeti u obzir.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Čet Mar 03, 2011 11:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Mar 07, 2007 10:23 pm
Postovi: 133
U principu, svi su ti aparati manje-vise slicni, mada se neki kunu u Rocheov Accu-Chek seriju ili Bayerove aparate. Onaj proizvodjac koji naparavi jedan dobar aparat, ne mora i sledeci, zavisi i od toga kakve trakice stavljas, kako i odakle uzimas krv... Sad videh da je americka FDA opozvala trakice za Precision Xceed, koji je popularan i kod nas.

Jedan od nacina da proveris svoj aparat je da dva puta uzastopno izmeris glikemiju istim aparatom. Sto je manja razlika - to bolje, a nikako ne bi smela da bude preko 10-20%. Znaci, sa normalnom glikemijom, greska ne sme biti veca od 0.5-1 mmol/l.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Ned Mar 27, 2011 4:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jun 15, 2007 11:33 am
Postovi: 101
Lokacija: KRANJ-SLO
misur je napisao:
U principu, svi su ti aparati manje-vise slicni, mada se neki kunu u Rocheov Accu-Chek seriju ili Bayerove aparate. Onaj proizvodjac koji naparavi jedan dobar aparat, ne mora i sledeci, zavisi i od toga kakve trakice stavljas, kako i odakle uzimas krv... Sad videh da je americka FDA opozvala trakice za Precision Xceed, koji je popularan i kod nas.

Jedan od nacina da proveris svoj aparat je da dva puta uzastopno izmeris glikemiju istim aparatom. Sto je manja razlika - to bolje, a nikako ne bi smela da bude preko 10-20%. Znaci, sa normalnom glikemijom, greska ne sme biti veca od 0.5-1 mmol/l.


Misur, potpuno se slažem sa tobom. Ja koristim BREEZE 2 i uvek imam dva ista aparata pri ruci. Kada posumnjam u tačnost, testiram se tako da izmerim nivo šećera na oba iz iste kapi krvi. Za sada skoro da nije bilo odstupanja. Slično to radi i ćerka samo da ona ima aparate CONTOUR (manji su i lepši) :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Pet Apr 01, 2011 7:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Nesto sto jos nije spomenuto, a od izuzetne je vaznosti je sledece: ne treba koristiti alkohol za dezinfekciju koji moze da u interakciji utice na rezultat, vec ruke oprati toplom vodom. To takodje znaci da ako smo jeli voce i na prstima su tragovi i ako prsti nisu oprani to ce takodje da utice na rezultat.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Sub Apr 02, 2011 2:54 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
http://www.diabeta.net/2008/visok-secer-zasto

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Pon Apr 04, 2011 9:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
Jedna stvar koja ne pise u tom clanku je jak pritisak na prst da se dobije potrebna kap krvi. Previse jak pritisak na prst moze dati netacan rezultat.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Pon Apr 04, 2011 9:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2008 3:20 pm
Postovi: 169
A ako smo sve ovo ispravno uradili da bi dobili pouzdan rezultat postoje drugi faktori koji mogu uticati na netacnost rezultata kao npr. ako uzmete 500 mg vitamina C on ce uticati da aparat pokaze par jedinica nizi secer nego sto jeste u stvarnosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Uto Apr 05, 2011 4:04 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
I to je tačno.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Ned Maj 01, 2011 10:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 01, 2011 9:56 am
Postovi: 8
Pozdrav svima. Ja imam dva aparata za merenje secera u krvi: GlucoSure Plus i Accu-Chek Active. U uputstvima oba aparata pise da mere vrednosti u plazmi. Razlike u vrednostima izmedju dva aparata su vrlo moguce. i kod mojih aparata je razlika 0,4 do 0,5 mmol/l u korist GlucoSure aparata. U uputstvu za GlucoSure aparat dat je pregled o preciznosti apara, gde su prikazani rezultati merenja secera u krvi sa istim aparatima (GlucoSure) i razlike postoje, ali su one u granicama tolerancije (bar tako pise u uputstvu). Ako vec razlike postoje kod aparata iste marke, normalno je da postoje i kod aparata razlicitih maraka . Bitno je da te razlike nisu vece od 1,0 mmol/l i da se sto je secer nizi te razlike smanjuju. U uputstvu za vecinu aparata pise da su rezultati uporedivi sa laboratorijskim nalazima (kod Gluco Sure aparata pise da je koeficijent korelacije izmedju rezultata tog aparata i rezultata dobijenih u laboratoriji sa YSI 2300 Glucose Analyzer-om 0,988) sto je jako dobar rezultat.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Ned Maj 01, 2011 3:37 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Ma, nikad ne možemo dobiti apsolutno tačnu vrednost. Bitno je da rezultat ne odstupa mnogo kada su vrednosti suviše niske, tj. da aparat ne pokazuje recimo 4.5 a ti si u teškoj hipoglikemiji. Ili da ne pokazuje 10, a tebi šećer 15. Ali, retki su takvi aparati. Ipak oni na tržištu dovoljno dugo postoje da bi bili potpuno neprecizni. Ne bi ni prošli registraciju u Agenciji za lekove i med. stredstva.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Ned Maj 15, 2011 11:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 01, 2011 9:56 am
Postovi: 8
U jednom casopisu sam procitao sledece: "Usporedba s instrumentima drugih tvrtki je vrlo teška. Napomenuli smo da je dozvoljeno odstupanje od ciljne vrijednosti. Odstupanje
može biti do ±15%."Istiskivanje uzorka dovodi do raspadanja stanica i izlaska stanicne
tekucine (sukrvice) zajedno s kapilarnom krvi. Vrijednost glukoze u stanicama se razlikuje od vrijednosti u krvi što dovodi do netocnih rezultata. Ukoliko ubod nije bio dovoljno dubok i ne uspijevate dobiti dobar uzorak, ponovite postupak. Vrsta uzorka - ukoliko laboratorij za analizu uzima uzorak venske krvi,odmah po davanju uzorka potrebno je izmjeriti vrijednost glukoze u kapilarnoj krvi instrumentom kojega provjeravate. Medjutim, vrijednost glukoze u kapilarnoj krvi moze biti do 10% niža od vrijednosti glukoze u laboratoriju jer je rijec o razliËitim uzorcima za analizu. Dakle, dobijete li rezultat 10% niži nego u laboratoriju sve je u redu s Vašim instrumentom. Mjerite nekoliko puta uzastopno i to tako da se svaki put ubodete iznova. Nije moguce izbjeci odstupanja iz primjera 2, niti cinjenicu da vrijednosti glukoze u krvi mogu vrlo brzo rasti ili padati. Unutar jednog sata vrijednost glukoze može pasti ili porasti i preko 10 mmol/L, dakle 1 mmol/L svakih 6 minuta! Prema tome, dobijte li rezultate 10,5 i 11,0 moguÊe
je da je rijec o odstupanju instrumenta, a možda i glukoza polagano raste. Cak i kada biste imali identican uzorak krvi vrlo je vjerojatno da biste dobili ponešto razlicite rezultate. Npr. iako je razlika cak 15% sasvim je svejedno dobijete li rezultat od 20 mmol/L ili 23 mmol/L. Dobivena vrijednost predstavlja hiperglikemiju i Vaša ce reakcija (u terapijskom smislu) biti ista.
Nadam se da ce navedeni tekstovi razjasniti mnoge stvari.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Čet Maj 19, 2011 5:18 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Sasvim korektno objašnjenje, hvala što si ovo podelio sa nama.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: aparati za merenje glikemije
PostPoslato: Sre Jun 22, 2011 12:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 01, 2011 9:56 am
Postovi: 8
Vec sam napisao da posedujem dva aparata za merenje secera u krvi:GlucoSure Plus i Accu-Chek Active. Od prijatelja sam dobio i aparat Contour TS. U poslednje vreme jako sam razocaran sa aparatom GlucoSure Plus i sa odnosom servisa Prizme prema meni kao vlasniku njihovog aparata. Odjednom je aparat GlucoSurePlus bukvalno "poludeo": pokazivao je najvece vrednosti secera u krvi od 3,6 mmol/L, odnosno i za 10 mmol/L manje od aparata Accu-Chek i Contour TS. Na moju primedbu servisu odgovoreno mi je da trakice nisu u redu i da ih zamenim. To sam i ucinio ali se stanje ni malo nije popravilo. Na moju ponovnu primedbu iz servisa iz Kragujevca su mi odgovorili da ako nisam zadovoljan sa aparatom da u prodavnici u kojoj sam ga kupio podnesem zahtev za raskid ugovora i da vratim aparat. Za jedno nedelju - dve ce mi najverovatnije biti zahtevu udovoljeno i ugovor ce biti raskinut. Ni reci o zameni aparata, bazdarenju ili nekoj opravci. Ispada da sam ja kriv sto sam proveravao aparat sa drugim aparatima i sto njihov aparat ocigledno nije ispravan. Krajnje neprofesionalan odnos prema kupcu i moze se reci cak i bezobrazan. Zato predlazem da kada kupujete aparate ne kupujete tajvanske proizvode. vec proizvode proverenih firmi (Bayer ili Roche)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: