Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Seboreicni dermatitis na licu
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 9:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 22, 2007 3:15 pm
Postovi: 9
Cao ljudi, ovaj post sam postavio na temi 'seboreja' na delu foruma "pitanja i odgovori", ali tamo je stara tema okodve god i jos mi niko nije odgvorio plus mislim da je ovo bolji deo foruma za takvo pitanje tako da evo mog posta odande.

Zdravo zivo. Vidim da je tema stara oko dve godine ali bolje da nastavim nego da otvaram novu. sam sebi sam dao dijagnozu "seboreja na licu" pa mi treba pomoc. Inace imam ovo ukleto stanje vec oko 4-5 god a do pre par dana nisam znao kako se zove. Prvo sam u stvari mislio da imam rozaceu dok nisam shvatio da se ona ne peruta. Ja to zovem perutanje no nije to perutanje vec bukvalno ljuscenje koze.

Procitao sam ovde sta je pisalo i apsolutno mi nista nije pomoglo. znaci moj dermatolog je meni rekao da perem lice bebi sapunom dvaput dnevno, a jednom nedeljno da stavljam na lice neki "sampon", to je neka zelena tecnost u bocici koja se promucka i onda stavi na lice dva minuta, zove se ili sadrzi ketonazol ili ketokonazol. to mi je pomoglo, inace imam tu bolestinu na nosu, obrazima oko nosa i na bradi. Inace mi se sad odjednom cini da se siri jer dobijam po celoj bradi, upravo sada je crvena i svrbela me je, i dobijam pecate po donjem delu lica koji se takodje perutaju (a na dodnejm delu lica, osim malo na bradi, nikad nisam dobijao) , inace glavni problem mi je perutanje. Takodje mi se cini da kada stavim bebi sapun da mi se koza peruta svuda gde je bio prisutan bebi sapun, nezavisno od toga da li je tu bilo crvenilo ili nije. Nije bukvalno tako ali dobijam perutanje na mestima gde nemam crveniilo i crvene pecate posle bebi sapuna, a takodje to perutanje uglavnom nestane posle odredjenog broja sati nakon nanosenja bebi sapuna, tj. umivanja istim, tako da mi je to malo sumnjivo.

A to "perutanje" mi najvise smeta. Ranije su mi se mnogo perutali i obrazi oko nosa, ali vise ne, medjutim odnedavno mi se peruta deo izmedju "gornjih i donjih" obraza, otprilike onaj deo na strani lica koji je izmedju usta i nosa, a tu nema crvenila, tako da me to jako nervira. Sta mislite o tome ? ZAsto mi se toliko peruta lice ?

Jos jedna stvar, koliko sam video senoderm dosta pomaze za sve oko seboreje, pa zasto ga onda ne koristiti? Da, procitao sam da se povecava broj gljivica ili sta vec, ali i ovako i onako stanje to odvratno stanje je neizlecivo, pa zasto onda ne koristi stalno samo sinoderm? Molim vas ako dajete dodatne instrukcije neka budu jasne i glasne, znaci sta kako i i koliko i kada.

Hvala i nadam se nekakvoj pomoci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 24, 2007 1:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 13, 2007 3:04 am
Postovi: 5
isti problem :D dermatolog mi je dijagnostifikovao seboroichni dermatitis pre jedno dva meseca, uglavnom im izlazi kada se nerviram i usled stresnih situacija. Sinoderm, Didermal i tako te kreme nemoj stavljati, imaju kortikosteroide i mozhe da izazovu hronichno neizlechivo oboljenje koje se zove ne znam ni ja kako vec. Elem, kada mi je bio period najgoreg napada, koristila sam mixturu ihtiola uveche, to je neshto shto mnogo smrdi ali valjda sasushi dovoljno da ti se peruta ujutru kada se umijesh, uglavnom mora da bude ph neutralan, preporuchujem sebamed sapun za osetljivu kozhu, zlene je boje i odlichan zaista. Ujutru sam mazala Elidel, dosta je skup, oko 1700 dinara je ali mazala sam i ketokonazol i klindazom ali nishta, sve mi je bilo gore, posel elidela ne preterujem dva sata je proshlo i lice mi se smirilo, ali vidno, posle par dana sredilo se sve, i dalje nastavljam da ga mazhem jer mi izlazi i dalje po malo, iako dovoljno da me nervira, ali mnogo manje nego ranije. Nadam se da sam makar malo pomogla.

_________________
Only fools and horses...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 24, 2007 2:06 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Seboroicni dermatitis predstavlja oboljenje iz grupe eritemo-skvazmoznih dermatoza koji je uzrokovan gljivicom Pytyrosporum ovale koja predstavlja element rezidentne flore koze.Seboroicni dermatitis nastaje u seboroicnim regionima(gde je intenzivna sekrecija sebuma(loja) lice(obrve nazolabijalne brazde),koza glave.
Sto se tice terapije no comment sinoderm(flucinolon-acetonid)fluorisani kortikosteroid se ne maze na lice jer moze da dovede do steroidnog dermatitisa a to ne izgleda bas estetski a i prilicno je rezistentno na terapiju.Za lice se koriste obicni kortikosteroidi (Hidrokortizon ung.)A ketokonazol se koristi kao antigljivicni agens u vidu sampona za kosu koji takodje moze posluziti za ciscenje skvamoznih promena .Tretman antimikotik/kortikosteroid se moze koristiti pojedinacno ili kombinovano.

A sada taj Elidel(pimekrolimus) :roll: :roll: :roll: Jedina indikacija je druga linija tretmana blago do umerenog atopijskog dermatitisa (eczema).To znaci da pre uvodjenja tog Elidela treba probati sa nekim proverenim metodama lecenja pa ako one zakazu uvodi se Elidel.Amerikanci su cak razmatrali da se postavi black label warning zbog potencijalnog rizika od limfaticnog ili kutanog maligniteta koji moze da se javi kao nezeljeno dejstvo ovoga leka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 24, 2007 5:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 13, 2007 3:04 am
Postovi: 5
mozhe li na sprskom da se objasne kontraindikacije elidela please :oops:
ja sam pokushala sa klindazomom ali mi je lice bilo sve crvenije i crvenije, nije bilo drugog. Sada mazhem elidel jednom dnevno i koristim eucerin krem gel za masnu kozhu kao redovnu negu.

_________________
Only fools and horses...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ISTINA O SEBOROICNOM DERMATITISU
PostPoslato: Sub Nov 24, 2007 7:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 24, 2007 6:30 pm
Postovi: 5
Lokacija: Beograd
Moj decko ima seboroicni dermatitis lociran na kosmatom delu glave i licu (u predelu nosa,usta i brade). To traje vec tri godine,stanje se iz godine u godinu pogorsavalo. Vodali smo se po raznim dermatolozima, od Dzordza Vasingtona preko privatnih strucnjaka,salona... Prepisivali su mu razne tecnosti, masti, lekove... A, sto se tice spoljne nege sve se svodilo na isusivanje lica, ili tretiranje na nacin na koji bi tretirali klasicne akne. Posle svake terapije na licu je dolazilo do kratkotrajnog poboljsanja, nakon cega bi ponovo usledilo pogorsanje.
Ne treba ni da pominjem koliko smo se smorili, sve je izgledalo beznadezno, dok nismo slucajno dosli do Estetskog centra Borozan. Dr. Svetlana Borozan ga je za dva meseca izlecila potpuno i to bez kortikosteroida... vec tretmanima. Koza je zdrava bez crvenila, ljustenja, peckanja i sto je najbitnije to "NORMALNO STANJE" JE STABILNO. Stvarno se napatio, a sad ne skida osmeh sa lica. Ukoliko neko ima slicne probleme, od srca preporucujem njenu ordinaciju. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 25, 2007 9:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 20, 2007 2:50 am
Postovi: 9
Probajte da koristite 100% ALOE VERA gel, uvece pred spavanje namazite i spavajte sa njim. Meni je pomogao protiv rozacea-e za svega par dana :D Bolja opcija je taj gel sa vitaminom E koji pogotovo pomaze u lecenju jako suve i nadrazene koze.Srecno :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 25, 2007 3:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Imperativ lecenja seboroicnog dermatitisa i akni je uklanjanje povecane zamascenosti koze u seboroicnim regionima(koza lica,glave,grudi i ledja) koriscenjem sapuna se to nece postici jer sapuni nemaju dubinsko dejstvo.tj sebum(loj)ostaje u kanalima lojnih zlezda a na kozi se prezentuje u vidu belih komedona koji se ne dreniraju.Sredstva koja se koriste za drenazu komedona su Benzoil peroxid gel i azaleicna kiselina (koja moze da kao nezeljeno dejstvo da iritaciju koze i crvenilo i posle cije upotrebe moze da zaostane depigmentacija).Stoga za prevenciju nastajanja ovih oboljenja na terenu seboreje preporucuje se mazanje koze 2X dnevno benzoil peroxidom.Kada dodje pre svega do seboroicnog dermatitisa koza se tretira preparatima na bazi ketokonazola a za smanjenje eritema koristi se neki od obicnih kortikosteroida .Klindazom(klindamicin u lipozomima)je antibiotik za lokalnu primenu i deluje na S.aureus i Propionibacterium acnes i koristi se u terapiji akni a na P.ovale ne deluje i ne koristi se u terapiji seboroicnog dermatitisa.Elidel u nasoj zemlji nije registrovan (ali nisam siguran) a FDA ga je na severnoamerickom kontinentu odobrio samo za tretman ekcema i to kao drugu liniju terapije.Dakle to je jedina indikacija za terapiju Elidelom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 28, 2007 11:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 28, 2007 2:20 am
Postovi: 41
Imam jedno pitanje tice se seboroicnog dermatitisa.Naime crvenilo mi je zahvatilo veliku povrsinu lica (nije bas crveno vise je onago blago rozo) i na tim mjestima ima perutanja (takodje ima i mjesta na kojima ima crvenila ali nema perutanja).Bio sam kod dermatologa i dijagnoza je bila seboroicni dermatitis, iako me doktor nije ni pogledao (citavo vrijeme je drzao spustenu glavu bukvalno) vec sam mu ja objasnjavao problem.Dobio sam kremu obytin od koje nije bilo bog zna kakvog poboljsanja.Moje pitanje bi bilo da li Sb moze zahvatiti veliki dio lica (problem je izrazen i oko nosa ali i preko cijelih obraza i nize od obraza), na kosi nema problema uopste i niko u porodici nema SB.I da li je moguce da elidel kreme ima u nekoj apoteci u CG.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 08, 2007 2:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 16, 2007 11:12 am
Postovi: 6
I ja imam seboreicni dermatitis vec godinama...ukoliko imas vremena stavljaj svakoga dana masku napravljenu od lanenog semena.

Recept:
Samleti u mlinu za kafu dve kasike lanenog semena.
U smesu staviti 6-7 kasika prokljucale vode i dok je smesa topla staviti na lice, drzati 2 sata.

Posle toga namazem Alverde kremu od jojobe, tako da je stvar donekle pod kontrolom, tj. ne crvenim se preterano, niti imam onaj iritirajuci svrab.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 10, 2007 2:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 22, 2007 3:15 pm
Postovi: 9
Miss Sunshine,

Tvom decku je sada lice skroz ok ?

Da li i dalje koristi nesto, mislim neki svakodnevni tretman, ili je ok i bez toga ? Posto mislim da SD ne moze da se izleci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 16, 2008 11:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 24, 2007 6:30 pm
Postovi: 5
Lokacija: Beograd
vokitoki je napisao:
Miss Sunshine,

Tvom decku je sada lice skroz ok ?

Da li i dalje koristi nesto, mislim neki svakodnevni tretman, ili je ok i bez toga ? Posto mislim da SD ne moze da se izleci.

Procitala sam tvoje nedoumice o tvom stanju i nezi.
Prvo, bebi sapun uopste nije dobra nega za tebe,niti bilo koji sapun(a dermatolozi cesto prepisuju te preparate koji isusuju dodatno) zato ti se lice sve vise peruta.Jer ta roze koza je ostecena koza koja vristi za oporavkom, a ne jos dodatnim isusivanjem.
Drugo, sto se tice sinoderma. Sinoderm je kortikosteroid, oni jako brzo pomazu kod raznih nespecificnih stanja koze.Poboljsanje nastupa vec za par dana,ali vrlo su opasni za koriscenje na svoju ruku.Smeju se koristiti 7-10 dana, pa obavezna pauza i to da prati lekar i on da produzava ili skracuje trajanje terapije. Dugotrajnim koriscenjem kortikosteroida se trajno ostecuje koza i nikad je neces vise potpuno oporaviti.
Sto se tice decka, da, koristi preparate,ali i jednostavnu kvalitetnu kucnu negu,sastavljenu bas za njegovo lice,koja se bazira na oporavku koze.
Prezadovoljan je!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 19, 2008 2:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 19, 2008 2:20 am
Postovi: 4
Vec mi se nekoliko meseci na licu pojavljuje neobjasnjivo crvenilo koje mi zahvata obraze i usi.Nema perutanja koze ali ima crvenila koje je nekad izrazenije vise,nekad manje a nekad ga ni nema.Kad je jako izrazeno osetim uzasnu i neprijatnu toplotu u licu. Takodje nakon tusiranja lice mi na obrazima uzasno pocrveni i smiri se tek nakon sat vremena... Bio sam kod dermatologa koji je na dobrom glasu i on mi je ustanovio seboreicni dermatitis.Ja se pitam kako posto se moja koza ne peruta vec se samo crveni!? Citao sam po internetu za kreme tipa Avene Diroseal ili Bioderma koje navodno mogu da pomognu u resavanju ovog problema.Ne znam vise kako da resim ovaj problem ali da se predam NECU! Molim vas za pomoc,savete,sugestije,predloge i iskustva,ma sta god samo da resim problem.........


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 06, 2008 2:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 17, 2007 12:42 pm
Postovi: 1
Procitao sam text o Borozan centru na forumu i odlucio da poslusam savet i da odem na tretman. Borim se sa seborejom vec 2 godine, raznim metodama. Kortikosteroide sam koristio samo u pocetku, i to mozda nedelju dana. Crvenilo i perutanje sam imao na celu, obrazima, i nosu. Posle bilo kakvog znojenja lice me je peklo i crvenilo bi se pogorsalo. Posle jednog tretmana kod doktorke Borozan, i koriscenja krema (koje ne sadrze nikakve kortikosteroide) nedelju dana rezultati su bili neverovatni. Danas je mesec dana od kako idem na tretmane i koristim kreme, crvenila i perutanja uopste nema, cak se ni ne pojavljuje posle znojenja. Telefon klinike se moze naci u zutim stranama, probajte, necete se razocarati!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 08, 2008 2:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2008 11:56 pm
Postovi: 7
bokdawg, izvini, da li mi mozes reci pod kojim je imenom Borozan centar u Žutim stranama, ne mogu da nadjem.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 08, 2008 2:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2008 11:56 pm
Postovi: 7
Estetski centar, nasla sam, hvala u svakom slucaju na preporuci


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: