Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: maligni mladezi
PostPoslato: Sre Jul 28, 2004 6:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 28, 2004 6:33 pm
Postovi: 7
koji su simptomi kada mladez postaje maligan i gde mogu da saznam vise o tome?tnx


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 28, 2004 7:47 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Jul 17, 2004 10:51 am
Postovi: 868
Lokacija: Beograd
znaci maligne promene mladeza su veoma vazni. To je ispitno pitanje obavezno za sve moje studente na Visoj medicinskoj skoli studijska grupa Visi kozmeticar esteticar. Ja insistiram da moji studenti poznaju ove znake jer veoma cesto nevaljao mladez ne daje nikakve ozbiljne tegobe svome nosiocu. Cesto potpuno asimptomatski mladez moze biti primecen upravo u kozmetickom salonu kada klijent dodje na depilaciju, ili pedikir ili se pripremio da nabaci malo boje u solarijumu.
Osnovna procena znakova da je jedan mladez postao nevaljao poznata je kao ABCDEF kriterijumi.
Ako je mladez Asimetrican
Ako ima izreckan i iregularan Bedem ili ivicu
Ako ima promenu boje ili Colora-
narocito su opasne boje trobojke bela plava i crvena koje se mogu pojaviti unutar smedjeg kolorita mladeza

_________________
predajem estetsku negu i dermatologiju , uza specijalnost mi je barijerna funkcija koze, nega zdrave koze i alergijske promene na ocnim kapcima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 28, 2004 7:59 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Jul 17, 2004 10:51 am
Postovi: 868
Lokacija: Beograd
znaci maligne promene mladeza su veoma vazni. To je ispitno pitanje obavezno za sve moje studente na Visoj medicinskoj skoli studijska grupa Visi kozmeticar esteticar. Ja insistiram da moji studenti poznaju ove znake jer veoma cesto nevaljao mladez ne daje nikakve ozbiljne tegobe svome nosiocu. Cesto potpuno asimptomatski mladez moze biti primecen upravo u kozmetickom salonu kada klijent dodje na depilaciju, ili pedikir ili se pripremio da nabaci malo boje u solarijumu.
Osnovna procena znakova da je jedan mladez postao nevaljao poznata je kao ABCDEF kriterijumi.
Ako je mladez Asimetrican
Ako ima izreckan i iregularan Bedem ili ivicu
Ako ima promenu boje ili Colora-
narocito su opasne boje trobojke- bela, plava i crvena koje se mogu pojaviti unutar smedjeg kolorita mladeza
Ako ima Dijametar ili precnik veci od 6 mm- za proveru velicine mladeza najbolje je uzeti obicnu drvenu , mastiljavu olovku. Postavimo dno olovke preko mladeza. Ako mladez viri ispod dna olovke-izviruje kriterijum Dijametar za malignu promenu mladeza je ispunjen. To je Displasticni mladez i on se obavezno zaklanja od sunca-flasterom ili zastitnim kremom
Ako je mladez na jednom polu izdignut -Eleviran , to je kriterijum E
Ako mladez ima neobican izgled a pretoga je bio obican ispunjen je kriterijum F-funny look -smesan izgled

Narocito su opasni mladezi na trupu kod muskaraca i na potkolenicama kod zena.
Mladezi koji imaju dlau manje su opasni od onih koji je nemaju.
Klinicki sumnjiv mladez moze se pogledati i Dermoskopom. Svaki sumnjivi mladez bolje je odmah ukloniti hirurski sa histoloskom analizom. Opasni su i mladezi na noktu koji izgledaju kao crta na noktu braon boje-Melanonihija strijata.
U svoje najvece uspehe tokom 22 godine rada u ambulanti smatram slucajnu detekciju dva nevaljala mladeza kod dve pacijentkinje koje su dosle na pregled zbog sasvim druge stvari. Hirurski su na moju inicijativu odstranjeni, a histoloski je dokazan maligni melanom. Tako su spasena dva yivota. Nedavno me je odusevila moja studentkinja koja mi je dovela svog druga sa mladezom na noktu koji je vec presao i na zanokticu sto je losa karakteristika. naravno mladic je odmah upucen i zbrinut na onkoloskom institutu. rano otkriven nevaljali mladez daje velike sanse za ozdravljenje. Ako imate problem javite se ili dermatologu ili jos bolje Onkoloskom institutu. Veoma smo lepo saradjivali sa Dr Scepanovicem ali sada oni vise ne operisu sumnjive mladeze vec ih upucuju na Plasticnu hirurgiju. Ipak se ja najbolje osecam kada i strucnjak kalibra Dr Scepanovica pogleda mladez i slozi se da ga treba skinuti.
Toliko za sada . Pozdrav Prim dr Gorana Isailovic

_________________
predajem estetsku negu i dermatologiju , uza specijalnost mi je barijerna funkcija koze, nega zdrave koze i alergijske promene na ocnim kapcima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: