Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: EPIDURALNA - DA ili NE?!
PostPoslato: Sre Nov 03, 2004 10:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Molim vas da mi ispricate svoja iskustva, ukoliko ih imate, sa epiduralnom anestezijom. Da li ima nekih posledica po bebu, stvaranje mleka i sl. Koja je procedura oko "ugovaranja" anestezije? Kome se sve placa i koliko (anesteziolog, doktor, anestezija?)
Takodje sam u dilemi oko bolnice u kojoj bih da se porodim: Front ili Gradska?
Pomagajte!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 06, 2004 2:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 06, 2004 1:07 pm
Postovi: 20
To je metoda primene anestezije koja porodilju dovodi u stanje analgezije (bezbolno stanje), Mesto uboda je međuprostor (slobodan prostor) između kičmenih pršljenova koji apsolutno nije u dodiru sa nervima. Taj prostor se lako nalazi, a kompletna intervencija je pod strogim nadzorom stručne ekipe (anesteziolog, anestetičar, akušer, babice,...). Na mesto davanja anestezije se uvodi tanak kateter kroz koji se u toku porođaja povećava doza anestetika po potrebi. Kateter se vadi jedan dan nakon porođaja.
ps; mada sam ja ipak za prirodni porodjaj ,jer imas muke dok se ne porodis :) a posle sve prestaje ..dok je ovde obrnuto (vezano za epiduralno i carski rez)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 08, 2004 11:18 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Opis procedure za epiduralni porodjaj je lepo opisan, ali je potpuno besmislen p.s., koji ne znam sta konkretno znaci, jer epiduralni porodjaj je prirrodan , tj. nije vezan ni za kakve bolove, nakon njega. To je razlika od Carskog reza, koji bilo da se radi u opstoj ili epiduralu, uvek je skopcan sa bolovima i mogucim postoperativnim komplikacijama.
Placa se neka cena bolnici, N.Frontu se prvo prijavi Direktoru bolnice, gde se upise u knjigu i kupi kateter ( oko 4000,oo din), au Gradskoj se placa, kao usluga oko 10.000 din ( nisam sasvim sigurna). To se zvanicno plati. Prim. Dr Lj.Presetnik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 09, 2004 2:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
Ja smatram da zdravoj ženi ovakav poirođaj zaista nije potreban. Mojoj sestri je predlagan od strane ginekologa. Nije se odlučila za epiduralnu i veruj mi da se nije pokajala zbog prirodnog porođaja.
Smatram da je opravdana kod žena koje su jako bolesne i koje ne bi mogle da podnesu redovan porođaj. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 13, 2004 12:17 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Epiduralni porodjaj , ukoliko ga obavlja ekipa, koja je uigrana i zna posao, je "pesma slavuja". Ne znam zasto ljudi zele da trpe bol i onda kada ne moraju ? Jedini je odgovor da su mazohisti ili im je prag osetljivosti dovoljno visok da porodjajni bol ne dozivljavaju " dovoljno" bolno. Prim. Dr lj.Presetnik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 13, 2004 1:09 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
Ja sam imala težak porođaj - trajao je skoro 24 sata, ali zapravo taj porođajni bol i nije za mene bio bol koliko napor ili velika neprijatnost. Mada ja i spadam u grupu ljudi koji zaista imaju visok prag osetljivosti i tolerancije kada je bol u pitanju. :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 13, 2004 8:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
mary je napisao:
Ja sam imala težak porođaj - trajao je skoro 24 sata, ali zapravo taj porođajni bol i nije za mene bio bol koliko napor ili velika neprijatnost. Mada ja i spadam u grupu ljudi koji zaista imaju visok prag osetljivosti i tolerancije kada je bol u pitanju. :-?


Joooj! Pa sto tako dugo? U cemu je bio problem? A bas sam se juce "objasnjavala" sa babicom u Domu zdravlja kako duzina porodjaja nije uvek "po knjizi". Naime, pokusavala je da me ubedi da niko u bolnici nece dozvoliti da se tako dugo mucim. Ma kako da ne! Rodjenu sestru su mi zaboravili! Crkavala je 30 sati, pa tek kad se smena promenila po ko zna koji put, dali indukciju, i zavrsili posao za 15 min.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 14, 2004 10:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
Imala sam mladog doktora koji nije hteo da me vodi odmah na carski rez nego se sve vreme nadao da će prirodno obaviti porođaj. tek kada sam počela da krvarim shvatio je da je carski rez neizbežan. Što je najtužnije pretpostavlja se da sam od stresnog porođaja dobila dijabetes!
But never mind! Life goes on! 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 14, 2004 11:23 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 10:13 pm
Postovi: 169
Lokacija: Beograd
Definitivno idem na epidural! :o
Samo ne znam sta se desava sa epiduralnom ukoliko se lekar odluci za indukciju, odnosno ukoliko proceni da nije pametno cekati termin porodjaja zbog plodove vode, posteljice i sl. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 21, 2004 2:55 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Pravi izbor . Ukoliko se ide na indukciju, to je jos bolje. Prim. Dr lj.Presetnik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 25, 2004 8:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 25, 2004 8:08 pm
Postovi: 2
dr Presetnik je napisao:
Pravi izbor . Ukoliko se ide na indukciju, to je jos bolje. Prim. Dr lj.Presetnik

Potpuno se slazem. Majka sam dvoje dece, prvo dete rodila sam bez indukcije i bez anestezije, a drugo dete s indukcijom i pod epiduralnom anestezijom. Razlika je neopisiva. Drugi porodjaj je brze protekao, nakon porodjaja nisam se osecala losije nego nakon porodjaja bez anestezije.

[quote="breskvica"]
Meni su kateter izvadili odmah nakon porodjaja, jos u porodjajnoj sali.

Sto se tice pitanja o dojenju: dojila sam oba deteta do njihovog prvog rodjendana- znaci nema problema s nedostatkom mleka.
Sada sam ponovo trudna, cekam 3. bebu !!!- I NE PADA MI NA PAMET DA SE PORODIM BEZ EPIDURALNE ANESTEZIJE...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 25, 2004 3:50 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Dobila sam epiduralnu anesteziju za drugu vrstu operacije, ali bilo je super i sve je proteklo bez poteskoca. Mislim da mnogi grese sto misle da porodjaj sa ovom vrstom anestezije nije prirodan. Ono sto nije prirodno je da se poradjate a nemate bolove. Po mom misljenju to je bas super, a ko voli da ga boli - nek izvoli na "suvo"!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 26, 2004 4:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 26, 2004 3:24 pm
Postovi: 4
epidural svakako. I gradska bolnica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 27, 2004 10:51 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
Drago mi je da se toliki broj zena odlucuje za epiduralnu analgeziju u porodjaju i da sve imaju pozitivno iskustvo. Mogucnost za " epiduralni" porodjaj je kako u Gradskoj bolnici, na Zvesdari , tako i u GAK: Narodni front. Nesto se manje radi u IGA , u Visegradskoj ul, dok koliko znam u Zemunu se ne radi. Kao sto rekoh najvazniji je timski rad: pacijent, ginekolog, anesteziolog. Prim. Dr lj.Presetnik


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 30, 2004 1:26 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Dec 11, 2004 1:52 pm
Postovi: 73
Moja kuma se porodila koristeci epidural. Bila je odusevljena, za razliku od prvog porodjaja kada je isla ``prirodno``. Kaze da bi tako mogla da rodi jos petoro dece. Brzo se oporavila i nije bilo nikakvih posledica. Porodiliste Zvezdara.
Licno nisam iskusila nijedan vid porodjaja, ali posto razmisljamo o tome u skorije vreme, ja glasam za epidural. Zelim da mi ti trenuci budu prijatni sto je vise mogoce u toj situaciji.
Srecno! :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 122 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: