Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 18, 2005 5:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 20, 2004 3:59 am
Postovi: 14
Hvala, imacu ovu pomoc u vidu.
Nisam iz Beograda.\
A do sada, zaista nisam nailazilani na osnovne informacije o samoj sebi, tj.pregledu niti tumacenju onogas sto je napisano.
Hvala i SARAH, nisam pusac, prilicno zdravo zivim, a ako je bitno.. za ove probleme, nemam ni visak kg, verovastno du geni u pitanju, pa izgledam mnogo, m,nogo mladje.
Ali, ovaj problem, i dalje imam, na zalost, i to me jako muci, puno bih bila srecnija da nije toga ! !

p.s. sTA NIJE BILO U REDU SA OVIM SAJTOM? Danima nisam mogla da ga otvorim !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 21, 2005 10:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine doktor.rs tim
Pridružio se: Uto Avg 14, 2001 2:00 am
Postovi: 403
Lokacija: Beograd
Seni, kada si imala probleme sa pristupanjem sajtu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 22, 2005 12:24 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Feb 22, 2005 6:10 pm
Postovi: 96
bilo je problema sinoc i jutros...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 22, 2005 12:33 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
:o Antibebi pilule ne služe za regulisanje ciklusa, postoje drugi lekovi zavisno od bolesti.
Najpre trebate ginekološkim pregledom isključiti upalu, koja je često praćena nadutošću (koji je neka od vas navela), zatim postojanje polipa koji znaju da izazovu intermenstrualno krvarenje.
Uraditi kolposkopiju, PAP.
[b]Krvarenje je simptom nečega, za čime treba tragati, a ne maskirati sliku koja vas opominje!!!
Uzgred Logest je niskodozažna antibebi-pilula, dizajnirana za maloletnice, zrelijim ženama da bi delovale ipak trebaju nešto "jače" pilule. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Forum
PostPoslato: Uto Apr 26, 2005 2:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 20, 2004 3:59 am
Postovi: 14
Mozda je sad kasno da odgovorim, ali te probleme sa forumom sam imala duze vreme, pre onog javljanja gde ih spominjem, mozda skoro i mesec dana, zaista se ne secam tacno.
Napominjem da su mi se svi drugi sajtovi nakojem sam isla otvarali bez problema.
Prosto kao da stranica nije ni postojala. Ali, drago mi ja vas opet "ima".

Hvala Pedja, vidim da se razumes u problematiku. Svaka cast pravim lekarima, ali kada bi znao kako covek moze da se muci i kada ode kod lekara u nemogucnosti bar samo da sazna zasto mu se nesto desava.. (sto je ipak jednostavno hvala Bogu spram nekih vecih komplikacija... ), i kako ovako.. luta.. Moracu jednom valjda naletetiti na onoga koji ce mi reci i to, i kako da resim moj probl;em.

Recimo jos, moja majka je uvek imala duzi i obilniji ciklus od prosecnog (vecine zena), ali ni priblizne probleme kao ja, znaci da sam ipak od nje nasledila tu predispoziciju za duzi i jaci ciklus, ali joj NIKO NIKADA nije rekao ni sta da radi, niti je obratio paznju da je to nesto neobicno (sada kazu da jeste), a ide redovno na kontrole i ima 50 godina !I sada je isti slucaj. Jednostavno, " to je tako" i kraj !
Tako da sam se i ja dugo mucila (i pre ovih vecih problema) a mozda nisam ni morala. Organizam mi se toliko iscrpljuje, da posle moram da se oporavljam danima. To sigurno nije normalno ! ! Ja vise ne znam kojim to recima nekom lekaru da objasnim, a poprilicno umem da objasnjavam. Inace sam zdrava osoba, i prosto izludim kad moram da budem "bolesna" a da to ustvari nisam, nego je "priroda"...

Pozdrav svima.. ......


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Za Seni...o poremecajima menstrualnog krvarenja.
PostPoslato: Uto Apr 26, 2005 6:37 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Normalni menstrualni ciklus je rezultat slozenog sistema koji udruzuje funkcije hipotalamusa, hipofize, jajnika I materice. Menstrualni ciklus se racuna od 1.dana krvarenja jedne menstruacije do 1.dana krvarenja slijedece menstruacije.

Terminologija:
- Amenoreja, izostanak menstruacije u toku najmanje 3 menstrualna ciklusa.
- Oligomenoreja se odnosi na krvarenje koje se desava u intervalu duzem od 35 dana
- Polimenoreja se odnosi na regularno krvarenje koje se desava u intervalu kracem od 24 dana.
- Menoragija se odnosi na obilno ili prolongirano menstrualno krvarenje koj se desava u vrijeme ocekivane menstruacije
- Metroragijja suprotno od menoragije se odnosi na krvarenje slicno menstrualnom ili manje, koje se desava u neregularnim intervalima
- Menometroragija se odnosi na iregularno, obilno I produzeno krvarenje.
- Intermenstrualno krvarenje se desava izmedju ciklusa a
- Postkoitalno ili kontaktno nakon seksualnog odnosa.

Abnormalno krvarenje iz materice se odnosi na krvarenje koje je obilno I desava se izvan normalnog menstrualnog ciklusa.

Draga Seni, ja jos ne vidim iz Vase price da je kod Vas dijagnostikovan uzrok krvarenja.

U mojoj ambulanti sestra izvaze pacijenta, izmjeri mu visinu, krvni pritisak, pregleda urin I pripremi pacijenta za moj pregled sto je vec napisano na kartonu pacijenta.

Prvo od cega se uvijek krece jeste istorija bolesti, ukljucujuci licnu, porodicnu, socijalnu anamnezu, lijekove, alergije, pusenje, alcohol I droge sa posebnim osvrtom na pitanja vezana za poremecaja zgrusavanja krvi, hemofilija u porodici, Von Willebrandova bolest, lako dobijanje modrica, produzeno krvarenje nakon ekstrakcije zuba, oboljenje bubrega I jetre, et cetera…. Zatim radim kompletni pregled pacijenta od pete do glave, ukljucujuci kardiovaskularni, respiratorni, abdominalni pregled, ukljucujuci pregled limfnih cvorova, stitnjace I dojke.

Zatim se radi pregled u spekulima kada se vidi sluznica I zidovi vagine koje isto moze da krije uzrok krvarenje, pregled cerviksa sa cervikalnim brisevima na hlamidiju I gonoreju I PAPA nalaz. Poslije toga se uradi ginekoloski pregled I utvrdi da li ima ikakvih abnormalnosti u velicini materice, konzistenciji I polozaju.

Prva pretraga koja treba da se uradi kod Vas jeste completna krva slika ukljucujuci Hgb, Hematokrit I trombocite, da se vidi da li ste anemicni I koliko, da li trebate transfuziju, ili je zeljezo u tabletama dovoljno da nadoknadi nizak Hgb. Zatim vrijeme zgrusavanja, krvarenja, INR, fibrinogen, trombin, antitrombin, Fon Vilebrandov factor…jer 10% zena koje imaju menoragiju imaju za uzrok poremecaj koagulacije. Potrebno je uraditi I AST, ALT, ukupni bilirubin, LDH, kretinin, urea, lytes kako bi se pregledale funkcije jetre I bubrega.

Ako ste gojazni onda imate rizik za kompleksnu hiperplaziju endometrijuma sa ili bez celularnom atipijom, sto Vam daje skoro 70% sansu da imate karcinom endometrijuma. U tom slucaju ako ste gojazni treba uraditi endometrijalnu biopsiju u ambulanti, ne kiretazu !!! Ako niste gojazni, onda nema razloga da se biopsija radi.

Ako je nalaz ginekoloskog pregleda normalan, znaci materica nije uvecana, onda nema potrebe da se radi klasicni ultrazvuk, ali u matericnoj supljini moze da se krije benigni tumori kao sto su polipi ili submukozni fibromi, koji se jedino vide sa specijalnim ultrazvukom koji koristi obicnu fiziolosku otopinu koja se aplicira specijalnim kateterom u matericnu duplju I u isto vrijeme se radi ultrazvuk, ili histeroskopom koji moze da istovremeno bude dijagnosticki I terapijski….da se vidi supljina materice I ako se nadju bilo kakve promjene da se odstrane I posalju na patologiju, koja ce dati definitivnu dijagnozu.

Jedino sto se ne moze vidjeti ultrazvukom jeste adenomioza, koja vid endometrioze, gdje se endometrijum nalazi u matericnom misicu, I moze da uzrokuje obilna krvarenja, ali su gotovo uvijek udruzena sa bolom, a vi se niste na to zalili.

Ako u ove pretrage sve negativne onda mozemo reci da imate AUB.
Americki koledz obtetricara I ginekologa preferira da koristi termin anovulatorno krvarenje iz materice koje nije uzrokovano anatomskim, organskim promjenama, ili sistemskim oboljenjima.

AUB / abnormalno krvarenje iz materice ili abnormal uterine bleeding / ili jos jedan sinonim disfunkcionalno krvarenje iz materice, moze da predstavlja manifestaciju endokrinog poremecaja, traume, infekcije, lijekova, ili karcinoma. Vjerovatnoca razlicitih patologija ovisi od godina pacijenta I obrasca/ seme krvarenja ( ovulatorno ili anovulatorno ).

Kriterijumi za postavljanje dijagnoze AUB su slijedeci:
1. trajanje menstruacije krace od 2 a duze od 7 dana
2. obilnost veca od 80 ml, ili subjektivni dojam da je menstruacija obilnija nego obicno
3. duzina menstrualnog ciklusa krace od 24 a duze od 35 dana
4. Intermenstrualno I kontaktno ili postkojtalno krvare

Najbolja terapija za mladu zenu koja ima ove probleme jesu kontraceptivne pilule, ukoliko nema kontraindikacija za iste.
U nasoj zemlji je zbog meni nepoznatog razloga uvrijjezen jedan cudan otpor prema piluli, koji je najvise zasnovan na neinformisanju ne samo pacijenata nego I neznanju ginekologa. To bi moglo da Vas spasi mnogih tegoba bez ikakvih posljedica. U ovoj fazi kada ste premoreni I iscrpljeni krvarenjima I sa niskim Hgb ja bih vrlo rado, ako su svi nalazi negativni, da Vam preporucim Depo Lupron sa kojim cete biti u "menopauzi " ili bolje receno ostati bez menstruacije 3-4 mjeseca tako da vam se reakumilira hemoglobin I da se endometrijum odmori od stalnog ‘ljustenja’. Nakon 3 mjeseca ukoliko niste sada zainteresovani da ostanete trudni ili nemate partnera, onda preporucujem kontraceptivnu pilulu ili Mirena IUD, koja oslobadja male doze levonogestrol hormona u materici I definitivno kod 60 % pacijenata smanjuje krvarenje, kod 20 % potpuno prestaje privremeno. Cim se ukloni Mirena dobijete nazad menstruaciju.

Dakle, ovo je put kojim bi trebalo da se ide u vasem slucaju do dijagnoze, I vrlo je vjerovatno da imate anovulatorno krvarenje obzirom na godine, ali to treba da se utvrdi I dijagnostikuje.
Puno pozdrava I srecno.

ObGyn...necu Vam ostavljati mobilni jer je skupo da zovete...potrazite ginekologa koga reklamiraju njegovi pacijenti !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 30, 2005 2:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 20, 2004 3:59 am
Postovi: 14
Draga Seni, ja jos ne vidim iz Vase price da je kod Vas dijagnostikovan uzrok krvarenja.

Veliko Vam hvala na ovolikoj kolicini informacija, a najvise na trudu! Zaista ste se jako potrudili, cenim to.
A to sto kazete da ne vidite, tacno je.
Prvi doktor je rekao da nece da me pregleda dok mi krvarenje ne stane (tada se ciklus "produzio" na nepunih mesec dana! A jedva sam stajala na nogamaod iscrpljenosti.
Drugi je na moje pitanje odgovorio da je sve "u osrednjem stanju" i neobavezno da "rodim dete", i napisao par recenica koje ne razumem. Treceg (zena) sam ja molila da mi uradi ultra zvuk jer je smatrala da nije potrebno (iznela sam joj problem koliko sam umela, tada sam skoro 2 meseca imala krvarenje ! !), gde sam opet na insistiranje saznala da "nije nista" ali da postoji manji miom koji nije uzrok toga, i da je to samo konstatovano. Kako nisam doktor, mogla sam samo da odem kuci..
Cetvrti je sve zavrsio na prici (koja me tada jako uplasila), u istom tom periodu kada krvarenje nije prestajalo a on je hteo pregled - kada stane, a ja sam opet dosla jernije normalno da 2 meseca imam ciklus, prosto je i fizicki bilo neizdrzivo, ne znate kako je, ali verovatno Vi bar mozete da predpostavite koliko je to mucenje za organizam i za zenu.

Sada trazim "pravo mesto", gge ce mi, nadam se uraditi sve sto treba, i reci sta treba, i pomoci, i posle koga necu otici u jos gorem stanju svesna da opet sebi nisam pomogla. Tj. da mi onaj ko je trebao nije pomogao, niti me informisao, uputio.. Ili sam ja (sto se toga tice) totalni "baksuz", sto mi je opet.. na neki nacin i smesno, koliko i pomalo nemoguce.. (zasto?)

Zivim u gradu, u 21 veku, komunikativna sam, spremna da saslusam i puno toga ucinim za svoje zdravlje. Ali, cinjenica je da ne zavisi sve od mene, cak sta vise malo toga. Kod dijagnoze pogotovo. Sad se jos vise nerviram sto toliko vremena ne mogu da pronadjem ni uzrok ni lek, tj.pomoc, pa mi to dodatno otezava i onako lose stanje oko ciklusa.
Da ne pricam o tome kako godinama, i pre ovoliko loseg stanja nisam smela da se zateknem van grada u kome zivim a da imam ciklus. To sve govori. Odlozena putovanja, mogucnosti, neke sanse...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Inostranstvo?
PostPoslato: Sub Apr 30, 2005 2:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 20, 2004 3:59 am
Postovi: 14
P.S.
Vi niste iz SCG znaci? A taman sam se ponadala da ste ovde, ako nista drugo ono zbog brige za pacijente, koju ste i na forumu pokazali.
Hvala na pozdravima, i ja Vas puno pozdravljam, i nadam se da cu sledeceg puta zaista, imati srece ! !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 07, 2009 3:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 22, 2009 8:45 pm
Postovi: 12
Lokacija: Beograd
Vidim da je ova tema zamrla, ali je ovo jedini forum gde sam nasla da ima moj problem...i dopao mi se nacin komunikacije...
unapred se izvinjavam na opsirnosti ali sam smatrala da treba detaljno da izlozim, a citajuci shvaticete I zasto…Imam 26. Godina I nikad nisam bila trudna…Naime, prvu menstruaciju sam dobila u 13.godini, i nakon prve ubrzo mi se desilo da sam krvarila neprestano 3 meseca i pronadjena mi je cista na levom jajniku I konstatovano da imam nedostatak progesterone, zato sto ga moja mama nije primal u trudnoci...tek kad sam dobila uzasan odliv onda je doktorka odreagovala i dala mi i Methylergometrin kapi I Cyclo-Progynova...to sam pila tri do cetiri meseca i ugojila 15 kila (inace sam sklona naglom gojenju i mrsavljenju)...ali hvala Bogu sve se bilo regulisalo...a ja smrsala tih istih 15 kila ali onda mi se desavalo otprilike oko 16. godine da nemam citavo leto znaci po par meseci, zatim se regulisalo nakon prvog odnosa, ali onda je 2 godine bilo sve u redu, da bi onda ponovo izostalo leti! Tada sam bila u vezi imala 18 godina i naravno posumnjala na trudnocu, ali toga opet naravno nije bilo i tada mi je radjena analiza hormona testosterona i E2 uz objasnjenje da mi je testosteron na granici i da kada mi se on poveca onda mi izostane, a na to utice hrana, nacin zivota i ostalo....i da kao imam neku hronicnu upalu jajnika, ali ja nisam imala nikakve tegobe osim sto mi je izostajalo...sve je bilo u redu do prosle godine u ovo doba kada mi je konstatovan CINIII na grlicu materice i ureaplazma, uradjen je zahvat izlecena bakterija i sto se toga dva tice, nemam problema, jacam imunitet i organizam, redovne kontrole i to je to ..medjutim ove godine u martu vracaju se duhovi iz proslosti...u februaru mi izostaje, ali ne klasicno, vec u periodu kad sam trebala da dobijem 5 dana samo braon kad se obrisem. To prestaje i u aprilu haos...mucim se da dobijem, da pojasnim 7 dana pre nego sto treba da dobijem oskudno braon ne stalno, a onda 27.marta dobijam, aleluja pomislim, ali intuicija mi govori da nesto nije u redu, i 30. kada mi je bio znaci 4 dan, treba da se zavrsi,nastupa obilno krvavljenje i blagi bolovi (inace imam uzasno bolne menstruacije i izrazen pms, ali od ove godine od toga nista)...i onda mi je sve bilo jasni ponovo hormoni i konstantno sam krvarim do nekog 8. aprila...21.aprila sam kod lekara zbog redovne kontrole(taman mi se sve poklopilo) i kada mi je radjen papa test konstatacija ja i dalje krvarim, ali mi nista ne “izlazi” tako da sam mislila da je prestalo... kad je cula doktorka da sam I pre imala isti problem htela je istu terapiju da mi da( a pritom se zgranula da mi je sa 13 godina davana tako jaka terapija, ona to ne daje pre 18.!) Ja sam ocekivala da ce mi dati da pijem pilule (koje sam inace pila dva meseca i prestala tako mi rekao lekar zbog navedene operacije), medjutim, ona mi predlozi opet Cyclo-Progynova, ali ja je zamolim ako moze bez hormona, jer sam uzasno sklona gojenju (inace sada imam opet 15 kila viska, zaradila ih u poslednjih 5 godina, i kada bih sada pila te hormone i nabacila kile imala bih sigurno nekih izmedju 80-90kg, na mojih uz mnogo srece 160cm!)Ona uvidela tu situaciju sa kilazom i kaze moze da probamo i prepise mi tablete vitamina E dva puta dnevno 2 meseca...Ja skepticna prema terapiji, ali popila sam vec jednu kutiju, danas pocinjem drugu...pojacala namirnice sa vitamonim E... Ponovo pocinjem da krvarim 24. aprila (znaci kad sam itrebala da dobijem) ista prica prvo braon gotovo crno, pa kao neka menstralna krv, pa jedan dan nista i tako opet krvarim konstantno od 24. aprila a sada je 6. maj... ciste na jajniku su mi samo konstatovane nikad nista preduzimano jer pucaju, ali ja sam pomislila da nemam mozda sindrom policisticnih jajnika, pre svega zbog gojaznosti,a da mi to nije ukazano…
Obracam Vam se u nadi da cete me posavetovati sta da radim! Kako da zaustavim krvavljenje? Da li mogu uciniti nesto preventivno? I koliko je to sve to opasno? U stvari imam utisak da cu imati problema da zatrudnim od svih ovih silnih problema? I da li treba da se drugacije pristupi ovom mom sadasnjem problemu nego sto vec jeste?
HVALA unapred na strpljenju da procitate i na odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: menstruacija
PostPoslato: Sub Maj 30, 2009 12:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 30, 2009 12:26 pm
Postovi: 3
Imam 19 godina i odkad imam menstruaciju nije redovita..A par puta u nazad 3 godine mi se dogodilo da mi je mjesečnica trajala po 20 dana(2-3 puta mi se to dogodilo)....Išla sam ginekologu,preporučili su mi blagu kontracepciju no nisam to htjela uzimat... No nikad nisam dobila konkretan odgovor šta mi je ! Bolova uopće nemam tijekom menstruacije...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: tablete za odlaganje menstruacije
PostPoslato: Uto Jun 09, 2009 2:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 22, 2008 2:45 am
Postovi: 9
Cao svima, ja bih da pitam, da li neko mozda zna da li postoje neke tablete za odlaganje ciklusa jer trebam da dobijem bas kada podjem na more, cula sam da postoje neke tablete koje odlazu menstruaciju pa bih da cujem vase misljenje! Ne bih na more sa deckom a da dobijem mecu bas tada!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 143 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: