Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: kontracepcija i dojenje
PostPoslato: Čet Dec 22, 2005 11:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 21, 2005 4:32 pm
Postovi: 12
Lokacija: holandija
kontracepcija i dojenje,kako to ide jedno sa drugim,naravno da ne planiramo da ptrestanemo sa dojenjem uskoro :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 9:17 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ide super...ovisno sta Vama i Vasem partneru najvise odgovara..
- ako ste u prvih 6 nedjelja poslije poroda, onda je najbolje da koristite kondom, ako nastavite sa seksualnim zivotom

Poslije prvih 6 nedjelja mozete da koristite sve metode protiv nezeljenog zaceca ukljucujuci sve vrste kontraceptivnih pilua i da dojite !!! ( prvih 6 nedjelja postoje dva razloga zasto se ne daju pilule a/ porodilja se nalazi u stanju povecane hiperkoagubilnosti i estrogen koji se nalazi u piluli / ne svim / moze da povisi rizik za stvaranje ugrusuka krvi a drugi razlog ili
b/ pilula moze da utice na smanjenu kolicinu produkcije mlijeka kada se uspostavlja proces laktacije, ali poslije 6 nedjelja laktacija je poptuno ostvarena i to prestaje da bude relativna kontraindikacija.

Ostale metode...depo provera injekciaj sva 3 mjeseca, patch / ne znam kako vi to zovete u bgd /, spirale nako, nuva ring, kondomi...

Pozdrav,
obgyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: kontracepcija i dojenje
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 12:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 21, 2005 4:32 pm
Postovi: 12
Lokacija: holandija
hvala na odgovoru,od porodjaja je proslo 4 meseca,sve je o.k.probacemo nesto.mislila sam da hormoni mogu da odu do bebe.tako je moja prijateljica koja je odrzavala trudnocu lekovima dozivela da joj cerkici u trecoj godini pocinju rasti grudi.bas nezgodno :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 5:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Moram vam reci da sam protiv davanja progesterona / utrogestan / poslije 10 nedjelja trudnoce ali to je jedna bolno uvrijezena navika u nasoj zemlji i iako nema nikakvog klinickog opravdanja, doktori tamo ga i dalje daju sakom i kapom cak bez ikakvih indikacija.
Ove godine je jedno istrazivanje pokazalo da davanje progestina/ progesterona u trudnoci moze da dovede kod muske djece do hipospadije u znacajnom procentu, tako da to treba imati na umu kada se daje nekriticki. Da li moze da uzrokuje i prerani razvoj dojki - ne znam, to literatura do sada nije objavila.

Kada se javi prerani razvoj dojki / telarha / kod male djece, bilo jednostrani ili obostrani, ako se to desi do 2 godine, mi to objasnjavamo uticajem majcinih hormona ili hormona davanih u toku trudnoce, ali ako se to desi poslije tog perioda dijete treba pregledati i uraditi neke testove / hormone FSH, LH, estradio, GnRh stimulacioni test /, UZ karlice, i pratiti djetetov rast , tezinu i razvoj kostiju da bi se iskljucio PRERANI PUBERTET. Obicno idiopatska telarha, spontano regredira bez terapije, ali se mora iskljucit prerani pubertet.

Sto se tice koristenja kontraceptivnih pilula niti jedno istrazivanje do sada nije pokazalo da mogu uzrokovati porast grudi kod djece koja su dojena tokom uzimanja istih od strane majke.

Ostajem pri svom misljenju.
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 66 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: