Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Makrobiotika - Vestina produzavanja ljudskog veka
PostPoslato: Sub Sep 06, 2008 4:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 28, 2007 1:50 am
Postovi: 43
"Makrobiotika je prvenstveno nacin zivota, a u okviru njega i nacin ishrane. Ona u sebi sadrzi veoma istanchano razumevanje prirodnih zakona i njihovu primenu na ljudsko telo. Cilj makrobiotike je da u svakom coveku preovlada mir i harmonija, da svako od nas prihvati i usvoji red i ravnotezu koja vlada u prirodi, da zivimo u skladu sa njom, sa osobama, dogadjajima pa chak i stvarima koje nas okruzuju. Makrobiotika se definise kao jedan orijentalni sistem dijetetske naturopatije, baziran na principu da je hrana deljiva na namirnice koje imaju JIN i JANG karakteristike i da se zdravlje odrzava pravilnim balansiranjem ovih komplementarnih razlika."

makros - veliki, dug;
bios - zivot;

Makrobiotika - vestina dugog zivota.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Makrobiotika - Vestina produzavanja ljudskog veka
PostPoslato: Sub Sep 06, 2008 5:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 26, 2008 8:48 pm
Postovi: 271
mma je napisao:
"Makrobiotika je prvenstveno nacin zivota, a u okviru njega i nacin ishrane. Ona u sebi sadrzi veoma istanchano razumevanje prirodnih zakona i njihovu primenu na ljudsko telo. Cilj makrobiotike je da u svakom coveku preovlada mir i harmonija, da svako od nas prihvati i usvoji red i ravnotezu koja vlada u prirodi, da zivimo u skladu sa njom, sa osobama, dogadjajima pa chak i stvarima koje nas okruzuju. Makrobiotika se definise kao jedan orijentalni sistem dijetetske naturopatije, baziran na principu da je hrana deljiva na namirnice koje imaju JIN i JANG karakteristike i da se zdravlje odrzava pravilnim balansiranjem ovih komplementarnih razlika."

makros - veliki, dug;
bios - zivot;

Makrobiotika - vestina dugog zivota.


EEEEEE ! jel Makro, brrrrrrrbbbbbrrrr.

zezam se.

sve te stvari gledamo i pratimo dok smo sigurni da nam trebaju.

Za makrobiotiиki naиin ishrane, po knjigama koje su viљe orjentisane na istoиnu kulturu, potrebno je viљe novca.
Najbolja i najzdravija ishrana je ona naљih predaka. Samo to mi u ovom modernom druљtvu negiramo.
veжina djece kaћu za prirodni kajmam BLJAK. za surutku Bljak Bljak,
i sl.

Odo mlљati da mogu letiti i blati zrnevlje. ha,ha,ha :D :lol: :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Makrobiotika - Vestina produzavanja ljudskog veka
PostPoslato: Sub Sep 06, 2008 5:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
mma je napisao:
"Makrobiotika je prvenstveno nacin zivota, a u okviru njega i nacin ishrane. Ona u sebi sadrzi veoma istanchano razumevanje prirodnih zakona i njihovu primenu na ljudsko telo. Cilj makrobiotike je da u svakom coveku preovlada mir i harmonija, da svako od nas prihvati i usvoji red i ravnotezu koja vlada u prirodi, da zivimo u skladu sa njom, sa osobama, dogadjajima pa chak i stvarima koje nas okruzuju. Makrobiotika se definise kao jedan orijentalni sistem dijetetske naturopatije, baziran na principu da je hrana deljiva na namirnice koje imaju JIN i JANG karakteristike i da se zdravlje odrzava pravilnim balansiranjem ovih komplementarnih razlika."

makros - veliki, dug;
bios - zivot;

Makrobiotika - vestina dugog zivota.


Ave Mičio Kuši ! :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 06, 2008 5:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Japanski recnik

Vreme je da krenem - Odokuchi

Lepo sto ste svratili - Idikuchi

Odspavaj malo - Idikuchi Ubisowu

On ne moze da ostavi cigarete - Nasugushi Kokopushi

On ne predstavlja pretnju - Neka Migaduwa

Mislim da smo se izgubili - Yao Kudasada

Prijatno - Malodishi

Gatara - Chiribuchi Riba

Ocuh - Mamukara

Maceha - Mometati Pushikaru

Svekrva - Wadidushu




:lol:

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 06, 2008 5:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Slika

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 06, 2008 5:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 26, 2008 8:48 pm
Postovi: 271
tamaraft je napisao:
Slika

љeљiliж ti je leppi,
Tleba riћe. :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 06, 2008 5:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
Upravo sam dočekala goste sa osmehom na licu i rečima dobrodošlice IDIKUCHI. Došla mi je WADIDUŠU. Čula sam je kako se žali na mene NASUGISHI KOKOPUSHI :evil:
Tamaraft IDIKUCHI UBISOWU :lol: Moraš biti odmorna za piruete :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 06, 2008 5:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Slika

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 06, 2008 6:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 4:35 pm
Postovi: 133
ja sam bash gledao jednu emisiju sa Oxforda gde su ispitanici bili podeljeni u 2 grupe i 1. su jeli onu standardnu hranu, a ovi drugi makrobioticku hranu i posle nedelju danan nije bilo nikavih promena ni u jednom organizmu a vrednost u krvi, mokraci i pljuvaci su im bile iste i u normali. Zakljucak je bio da se makrobiotika i dijete za ciscenje organizma temlje na pojednostavljenim mehanizmima fiziologije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Sep 06, 2008 7:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
Mir i harmoniju pokušavam da pronađem u pravoslavlju i delima Sv.Vladike Nikolaja Velimirovića . JIN i JANG, "Hare Krišna, hare...hare" i ostale mantre su mi apsolutno strane i nejasne. Makrobiotički mnačin lečenja i ishrane prihvatam jer sam svedok izlečenja mnogih bolesti ( i najtežih) prelaskom na makrobiotički način ishrane.. Nije na odmet pročitati knjigu od Mine Dobić "MOJ JE ŽIVOT KAO FENIKS"

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 07, 2008 3:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 28, 2007 1:50 am
Postovi: 43
Svaka vam cast, uspeli ste da zagusite temu u roku od 10 minuta... sve je otislo u off...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 07, 2008 4:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Bash naprotiv, svi ljudi koje zanima makrobiotika ce ovde doci i ovde pisati, a to shto smo se mi malo zaprichali, pa shta sad...

A i ti si sama ovo copy paste, nigde tvog mishljenja o takvom nachinu ishrane!

Napishi neshto o tome kako se ti hranish ako se hranish makrobiotichki!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 07, 2008 6:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 28, 2007 1:50 am
Postovi: 43
Prvo to nije copy, paste, to sam izvukao neke delove knjige o Makrobiotici...
Posto sam otvorio novu temu, to sam napravio kratak uvod definicijom Makrobiotike i nekih osnovnih stvari vezanih za nju...

Ja se ne hranim makrobioticki i da si bar procitala to sto kazes da sam uradio copy paste, malo bi te uvelo u makrobiotiku i shvatila bi da to nije kao sto vidis nacin ishrane nego nacin zivota...

Kao druga stvar, makrobiotika potice od istocnjackih kultura, ali se naravno proucava vec godinama, i u potpunosti je prilagodjena nasim prostorima... To je nauka koja je itekako kompleksna i koja ne samo sto 'produzuje ljudski vek', vec i leci...

Kao takva mislim da zasluzuje posebnu temu i naravno ukoliko postoji neko ko se bavi makrobiotikom, proucava je, zivi tim zivotom ili bilo sta sto ima dodirne tacke sa njom, da treba da je malo priblizi ljudima ovde ili napise svoje misljenje o njoj...

Nemam ja nista protiv povremenih posalica, ali od 10 postova koje ste postavili nijedan nema nikakve veze sa temom

a pored toga vidim da na ovom forumu uopste ni ne postoje administratori, posto definitivno niko nista ne sredjuje ne brise, jednostavno sve teme su pretrpane... npr. tema o pirinac dijeti je veoma zanimljiva, a s obzirom da ima oko 300 strana, ne znam koliko se mili bilo kome da je cita.. a tih 300 strana su upravo sve vase posalice i gomila stvari koja nema veze sa temom...

tako da... pokusao sam.. vidim da nema zainteresovanih, necu da pisem sam sebi

udravlje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 07, 2008 6:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
mma nije nam bila namera da miniramo temu, naprotiv,prihvatile smo je na naš "alapačasti" način komuniciranja :lol: Malo smeha nije na odmet!!!!
Tamaraft je u pravu u vezi ovog copy/paste. Bilo bi zanimljivo da se uključi neko ko je makrobiotičar u pravom smislu, U mojoj skromnoj biblioteci postoji mnogo knjiga od začetnika i pobornika makrobiotike : Mičio Kuši, Kerolajn Hajdenri, Vendi Esko, Dragan Lukić....makrobiotičkih kuvara , makrobiotičkih dijeta, .....proučila sam ih i prihvatila samo onaj deo oko ishrane i lečenja.
Probala sam sve što se na našem tržištu može naći:
Alge ( Arame, Vakame, Hidžiki, Nori...)-dodajem po malo u čorbice
Sve od susama- Svetlo i tamno susamovo ulje, Tahini, GOMASIO (obožavam ga)...
Sve od soje- Ljuspice, komadiće, Tofu ( obični i dimljeni), maslac, Shojy sos, Tamari sos, ulje, okaru, Miso ...
Obožavam SEITAN.SHIITAKE gljive, MAITAKE.....
Radije ću deci, kada imaju temperaturu , dati napitak UMEBOŠI ŠLJIVE i SHOJU SOSA, nego paracetamol.Moja mama je uz pomoć čajeva od AZUKI pasilja otklonila neke probleme sa bubrezima, regulisala rad bubrega.
MU čaj pijem kada imam problema sa reproduktivnim organima....
Bila sam malo opširna ali nadam se da sam se mavkice iskupila za ono neozbiljno ponašanje na početku :roll: :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 07, 2008 7:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Evo malo copy paste informacija!

MAKROBIOTIČKA ISHRANA

OSNOVNA HRANA: Čine je integralne žitarice, proizvodi od integralnog brašna, povrće, supe, mahunarke, alge.

POVREMENA: Ribe i plodovi mora, sezonsko voće, orašasti plodovi, semenke, prirodni začini, napitci.
Svaki dan tri obroka.

Kako početi?

Najbolje je usvojiti makrobiotički način ishrane kada čovek stekne poverenje u njega i veruje da mu može pomoći – tek tada će mu stvarno i pomoći.
Početi postepeno s uvođenjem namirnica koje su najpoznatije, i birati što jednostavnije i raznovrsnije.
Nikada ne mešati više od dve-tri namirnice po obroku, jer poput religije i filozofije, i makrobiotička ishrana se zasniva na filozofskim principima ravnoteže i sklada, Jina i Janga.

Ključ dugovečnosti: (6:1) energija-gradivne materije

75% kalorija treba obezbediti iz složenih ugljenih hidrata (žitarice)
25% kalorija iz proteina i masti


U proseku, makrobiotička ishrana trebalo bi da ima sledeću energetsko-kaloričnu sliku:

12% od proteina
15% od masnoća
73% od složenih ugljenih hidrata.


OPŠTE PROPORCIJE U MAKROBIOTIČKOJ ISHRANI:


50-60% - INTEGRALNE ŽITARICE
20-30% - POVĆE
5-10% . MAHUNARKE I MORSKE ALGE
5-10% SUPE
5% ZAČINI, DODACI, NAPITCI, RIBA, SLATKIŠI
(voće se konzumira povremeno i nikada zajedno s povrćem)


Evo nekih namirnica: Ječam, pirinač, rezanci od heljde, integralno kukuruzno brašno, proso, kaša od ovsenih pahuljica, kokice, raž, pšenica, Prokelj, kupus, šargarepa, karfiol, celer, sladak kukuruz, dajkon, kelj, zelena salata, pečurke, crni luk, peršun, paškanat, grašak, bundeva, boranija, tikva, repa, potočarka, Azuki, leblebije, sočivo.

Ako ih koristimo, obezbeđuje se manji rad jetre i bubgrega uz najmanje otpadaka. Ustvari, poenta je u dobijanju energije a ne gradivnih materija, koje su važnije za mišićnu masu, razvoj, za vitalni rast i obnovu. To se pre svega odnosi na proteine iz kojih se stvaraju amino kiseline, zatim za razvoj ćelija rasta i metaboličkih procesa.

Energetske namirnice, složeni ugljeni hidrati treba da zamenjuju proste ugljene hidrate koji sporije sagorevaju i bez oscilacija, dok prosti šećeri, slatkiši (tu spada i med), očas pređu u krv. I sada se vraćamo na skrob koji se nalazi u integralnom zrnu, i koji je idealan u tom smislu i najbolja hrana koja se može jesti jer prosti ugljeni hidrati oštećuju zdravlje!

Treba znati da naglo ili isključivo, uzimanje ugljenih hidrata proizvodi veliku količinu masti u krvi i dovodi do srčanog udara. Makrobiotičkom ishranom kontrolisano se skladišti glikogen bez šoka po organizam, jer su žitarice energetski izbalansirane, u svakom pogledu.


NA KRAJU, PREPORUKA (Možda je trebalo reći prvo)

- Budite se i ležite veseli

- živite srećno, ne opterećujući se brigama o svom zdravlju, posebno o onome na šta ne možete diretktno uticati

- svakodnevno budite fizički aktivni, bavite se fizičkim vežbama, radite kućne poslove, gimnastiku i slično

- odnosite se prema svemu, i prema svakoj osobi koju sretnete sa zahvalnošću, a posebno izrazite zahvalnost prirodi pre i posle svakog obroka

- Za kuvanje koristite prirodna goriva i što pre pređite na plin. Nikada ne upotrebljavajte mikrotalasnu pećnicu

- žvaćite hranu dovoljno dugo dok se ne pretvori u kašu jer time unosite pljiuvačku koja sadrži potrebne i neophodne enzime za pravilno varenje hrane. Uvek razmišljajte kada jedete da ne zadovoljavate vaš stomak, već celo telo

- održavajte svoj dom urednim, svaki ugao sobe

- redovono ga čistite i provetravajte

- gajite zelene bilje u svome domu da biste ga oplemenili

- Neprijatelji ne postoje


4 SPORAZUMA


1. Besprekorno koristi svoje reči (budi iskren i dosledan)

2. Ništa nemoj shvatiti lično

3. Nemoj stvarati pretpostavke

4. Uvek učini sve što možeš



Kazem ja, sekta!

Kako ce neko odabrati da se hrani je iskljuchivo lichni izbor, naravno vecina sveta jeste ogranichena materijalnim chinjenicama, lakshe je i jeftinije kupiti kilo leba i litar mleka i to jesti nego juriti za kvalitetnim heljdinim rezancima, kojim nas pri tom nisu hranile mame kad smo bili mali....

Danas sam bila u maxiju, deo za dijabetichare spichen na dve police, sve shto sam htela da uzmem nije ispod 300 din, brashno bez glutena je 1500 din kilo! Keks 200 din! Veshtachki secer, tj zamena za cuker oko 400 din.
A na polici preko puta dzemovi i eurokrem, 6 puta jeftiniji, pa se ajd ti hrani pravilno...ne kazem da je nemoguce ali...

Ljudi kojima je ogranichen broj i vrsta namirnica koje smeju da jedu tokom zivota i vode rachuna, a oni koji ne razmishljaju o tome, pojeshce shta god im se stavi u tanjir, i nece brojati kalorije i nece razmishljati da li meshaju krompir i meso nego ce uz sve to i da jedu hleb.

Tako da makrobiotika, veganstvo, vegeterijanstvo i ostala sr..nja shto se mene tiche s chisto proser..vanje, izmishljanje i pomodarstvo.

Navike u ishrani u nashoj zemlji su daleko od zdravih i objektivnih, samo se setim moje bake koja i dan danas kad pozove samo pita jesi jela neshto, shta kuvash danas, a kad odem kod nje pita me 3 puta u roku od sat vremena da li sam gladna ;)

Tako da, suvishe se pricha o svakojakim dijetama, nachinima ishrane, napitcima, lechenjima hranom, rezimima ishrane, detoksikacijama hranom...ljudi koji imaju zelju da od obichne stvari naprave neshto specijalno!

Mi samo treba da jedemo da bi ziveli, a ne da zivimo da bi jeli!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: