Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Irigografija??? Imam pitanje.......
PostPoslato: Uto Jun 01, 2010 7:21 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 3:02 pm
Postovi: 133
Kolika je doza zracenja kod irigogafije?....da li ste se ikada zapitali?
citala sam da je to pregled koji daje najvece doze zracenja,da bi shvatili kod snimanja pluca je 0,001mSv,a kod irigografije se krece od 7 pa do 130 mSv :o :o
inace sam pregled, ko je radio zna, da osim 8 RTG snimaka,se radi i dijaskopija(snimanje tj. pracenje kako se barijum krece kroz crevo)
ko moze da nam odgovori tacno od tih pola sata koliko je vremena aparat ukljucen?po pravilu bi trebalo samo 3 min ili manje ,ali zasto onda pregled traje 30 do 40 minuta???sta RADE toliko vreme??....a ne daj boze da pitas nesto lekara oko toga spreman je da te pojede
na kraju sta je bolje,uraditi pregled ili sedeti kod kuce?

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Irigografija??? Imam pitanje.......
PostPoslato: Uto Jun 01, 2010 4:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
To su sve zanemarive doze...ista doza zracenja se dobija pri pasazi creva (enterokliza): tanko + RTG zeludca...ja sam to radio i nisam imao nikakvih problema nakon...pa zamislite to da CT ima 64 RTG cevi koje snimaju odjednom u sekundi, a pregled traje nekoliko minuta...da je to nesto strasno svi bi umirali od nuspojava. To je ipak izum inzenjera a ne lekara :)

Mada, irigografija nije pouzdana, tako da ako nije kontraindikovano treba uraditi kolonoskopiju


mamacita je napisao:
Kolika je doza zracenja kod irigogafije?....da li ste se ikada zapitali?
citala sam da je to pregled koji daje najvece doze zracenja,da bi shvatili kod snimanja pluca je 0,001mSv,a kod irigografije se krece od 7 pa do 130 mSv :o :o
inace sam pregled, ko je radio zna, da osim 8 RTG snimaka,se radi i dijaskopija(snimanje tj. pracenje kako se barijum krece kroz crevo)
ko moze da nam odgovori tacno od tih pola sata koliko je vremena aparat ukljucen?po pravilu bi trebalo samo 3 min ili manje ,ali zasto onda pregled traje 30 do 40 minuta???sta RADE toliko vreme??....a ne daj boze da pitas nesto lekara oko toga spreman je da te pojede
na kraju sta je bolje,uraditi pregled ili sedeti kod kuce?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Irigografija??? Imam pitanje.......
PostPoslato: Sre Jun 02, 2010 11:55 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 3:02 pm
Postovi: 133
[quote="MACHINE"]To su sve zanemarive doze...ista doza zracenja se dobija pri pasazi creva (enterokliza): tanko + RTG zeludca...ja sam to radio i nisam imao nikakvih problema nakon...pa zamislite to da CT ima 64 RTG cevi koje snimaju odjednom u sekundi, a pregled traje nekoliko minuta...da je to nesto strasno svi bi umirali od nuspojava. To je ipak izum inzenjera a ne lekara :)

Mada, irigografija nije pouzdana, tako da ako nije kontraindikovano treba uraditi kolonoskopiju

ne znam da li su zanemarljive 1 irigografija = 600 rentg.snimaka pluca,zamisli da odes kod lekara i kazes mu snimite me 600 puta :o
ne znam mozda su samo cifre zastrasujuce,ja nisam fizicar niti inzenjer,ali sam se pokajala zbog irigografije,veruj mi

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Irigografija??? Imam pitanje.......
PostPoslato: Ned Jun 06, 2010 2:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 30, 2007 5:51 pm
Postovi: 15
U svakom slučaju je treba izbeći. Nije ni približno pouzdana kao kolonoskopija, a nju sad rade u svakom iole većem KBC-u pod anestezijom....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 36 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: