Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Sociva VS Naocare
PostPoslato: Uto Okt 10, 2006 11:17 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Avg 07, 2006 7:14 pm
Postovi: 98
Lokacija: Zrenjanin
Sta je bolje?Ja nosim naocare,ne toliko velika dipotrija ali veliki cilindri. Astigmatizam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 11, 2006 12:20 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Mar 31, 2006 2:53 am
Postovi: 70
Eh, dobro pitanje...
I jedno i drugo imaju i prednosti i nedostatke... (sad otkrih toplu vodu :D )
Ja ti mogu reći svoje iskustvo sa GP sočivima (njih nose osobe sa astigmatizmom, mogu i torična, ali su ona skuplja, posebno se naručuju...mislim da su se kod nas pojavila od skoro-nisam sigurna)
Ovako: sa sočivima bolje (jasnije) vidiš - što je prednost u odnosu na naočare, na drugoj strani, pretpostavljaš da su sočiva komplikovanija za nošenje- u smislu održavanja higijene. Meni to nije bio problem, ali su mi oči postale osetljive i često su mi suzile (npr od dima :cry: )
Pitanje je, takodje, da li bi tebi (tj tvojim očima :) ) odgovarala sočiva. Najbolje je da porazgovaraš sa oftalmologom i vidiš šta on predlaže.
Bitno je i da li ti misliš da bi mogao da nosiš sočiva, u smislu da možeš da "brkneš sebi u oko" (ja znam mnoge koji se na samu pomisao o tome preneraze :o )
Ja sam, možda, ovo malo zakomplikovala :oops:
Ako ti nešto nije jasno ili te još nešto zanima slobodno pitaj! :wink:
Pozdrav! :D

_________________
"Budi ono što jesi da bi postao ono što zaslužuješ!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 11, 2006 12:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Avg 07, 2006 7:14 pm
Postovi: 98
Lokacija: Zrenjanin
Nisam nesto posebno gadljiv sto se tih stvari tice,ali ja mislim da mi ne bi odgovarala jer imam osetljive oci.Pa sam mislio da pitam nekog ko nosi sociva koliko se dugo "mucis" dok se ne naviknes.Ja bih nosio sociva zbog toga sto mi se desava da zoboravim da stavim naocare i tako odem negde.Da li sociva mogu da se nose na kupanje(bazen)?A zanima me i da li se zamagle kao nocare zimi kad udjem u neku toplu prostoriju.To je nesto sto me jako nervira.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 11, 2006 1:07 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Mar 31, 2006 2:53 am
Postovi: 70
Što se tiče "mučenja" to je individualno! Sočiva počinješ da nosiš postepeno, prvog dana npr. sat vremena, drugog dva...i tako na dalje.
Sočiva se, generalno, mogu nositi na bazen, ali i to je individualno. Znači, ne postoje neka striktna ograničenja (u smislu aktivnosti) šta smeš, a šta ne smeš, sve je individualno. Ja npr. nisam išla s njima na bazen, ali znam osobu koja ih je nosila na moru (jeste da ona nosi meka sočiva, ali čisto da napomenem)
U vezi sa zamagljivanjem - bez brige! Nema nikakvog zamagljivanja pri ulasku u toplu prostoriju!
Pozdrav! :wink:

_________________
"Budi ono što jesi da bi postao ono što zaslužuješ!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 11, 2006 4:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Avg 07, 2006 7:14 pm
Postovi: 98
Lokacija: Zrenjanin
Hvala puno. pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 18, 2006 2:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 28, 2002 2:00 am
Postovi: 29
Ja sam pre par godina imao neku upalu usled nosenja sociva, i lekar mi je rekao da zbog osetljivih ociju ne bih trebao vise nikada da ih nosim.

Medjutim, ovih dana ozbiljno razmisljam da uzmem neka, ide jesen i oni dosadni ulasci toplo - hladno, a i smorile su me malo naocare.
Konkretno, cuo sam da ima neko pakovanje sociva za svakodnevno menjanje, znaci ujutru stqavis nov par i uvece bacis. Mislim da je nesto oko 2000din pakovanje od 30 komada, sto mu izadje oko 50eur mesecno za oba oka, nije neka velika cifra a nema cimanja sa posudicama, tecnostima, manji je rizik upale usled nedovoljne higijene i slicno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 18, 2006 3:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 4:09 pm
Postovi: 300
Da,postoje ta sociva,moja ujna is koristi,doduse ne znam nikakve medicinkse parametre koji odredju ko i pod kojim uslovima moze da ih nosi ali ona ih koristi,pakovanje je kao brufen,znaci ujutru istisnes dva komada stavis i opusteno uvece skines i u kanti,ona ih koristi zbog prilicno velike dioptrije od koje su joj naocare previse teske i smetaju joj(-10).Kostaju i ovde u uzicu oko 2000 na meses.
pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 18, 2006 3:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Mar 31, 2006 2:53 am
Postovi: 70
Hipokrat je napisao:
Konkretno, cuo sam da ima neko pakovanje sociva za svakodnevno menjanje, znaci ujutru stqavis nov par i uvece bacis. Mislim da je nesto oko 2000din pakovanje od 30 komada, sto mu izadje oko 50eur mesecno za oba oka, nije neka velika cifra a nema cimanja sa posudicama, tecnostima, manji je rizik upale usled nedovoljne higijene i slicno.

Zvuči kao da su jednostavnija za nošenje, ali mislim da njih ne mogu da nose osobe sa astigmatizmom. Koja si ti sočiva ranije nosio?
Mada, bolje da te smaraju naočare :) nego da te se inficiraju oči :o
Ako probaš, javi kako je!

_________________
"Budi ono što jesi da bi postao ono što zaslužuješ!"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 11, 2008 10:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:55 pm
Postovi: 16
Evo vam moje iskustvo sto se toga tice.Necu puno duziti,prica vam je sledeca.Imam 28 godina,poceo sam da nosim naocare sa 20,naravno to je bila katastrofa za mene.Vremenom se navikao i nosio ih bez problema do februara ove godine,dioptrija nije velika.ali na desnom oku imam malo ostecenje roznjace i obratim se oftamologu.Posle par pregleda zakljucimo da mi naocare ne pomazu i da bih trebao da nosim sociva,i to zamislite tvrda.Najezih se na samu pomisao,prolazilo mi kroz glavu kako cu to trpeti,strano telo u oku i bla,bla,naravno i maksimalna higijena pa svako jutro stavljanje i uvece skidanje i jos gomila stvari.Sada kada ih imam vec par meseci nikada ih ne bih menjao za naocare,nije to nista strasno,naravno bolje i vidim sa njima,mogu da nosim suncane naocare.Ne preporucuje se kupanje u bazenu sa njima,ali i to sam probao uz maksimalnu paznju.Jedini problem je kada ti se uvece prispava uz tv moras do kupatila da ih skines i kada se vratis u krevet prodje te san :D .Sto se tice popodnevne dremke bez problema spavam sa njima u ocima,super stvar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 11, 2008 10:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:55 pm
Postovi: 16
Napisao sam poruku ne citajuci druge,naravno da se ne zamagljuju na toplo-hladno posto su ti na telesnoj temperaturi,ne mogu ostati hladna :) .Naravno postoje i vestacke suze koje ti preporucuju oftamolozi,zavisi od sociva i potrebe oka,ukapaju se u oko posle stavljanja sociva i nemas problema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 19, 2008 5:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 19, 2008 5:23 pm
Postovi: 1
Nosila sam naocare godinu dana, dioptrija -0,50 na desnom... Medjutim, posto poslednjih meseci nisam videla dobro ni sa naocarima, otisla sam pre neki dan opet, ali sam htela sociva ovaj put.
Izmerili su mi dioptriju -1,00 na desnom i -0,50 na levom oku... Danas sam dobila sociva (meka), nosim ih oko 4-5 sati, ali problem je sto ne vidim dobro sa njima... Tj. sve mi je mutno, vidim isto kao da ih ni nemam!
Ne znam sta da radim... :/ Cak i na blizinu mi se muti malo... Posle nekog vremena su pocele oci da me bole... Tj. sve to mi se inace desava kad ne nosim NISTA. Da li je to normalno ili...? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: pitanje
PostPoslato: Sub Okt 11, 2008 7:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 11, 2008 7:12 pm
Postovi: 1
Lokacija: Beograd
E ovako, bila sam kod doktorke zbog natecenosti i crvenila oka, i ona je konstatovala da su mi sociva (za koja mi je inace receno da ih koristim 2 meseca, a trebalo je 1, i tako sam ih nosila 2 godine) stvorila neke strukturalne promene na roznjaci, pretpostavljam na osnovu prepisanih kapi da su u pitanju erozije. Sada ne smem da ih koristim 15 dana, pa me zanima da li cu nakon lecenja moci da ih koristim ponovo, naravno sad pravilno. U pitanju su meka.
Hvala unapred na informacijama :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 03, 2008 3:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 06, 2008 2:35 pm
Postovi: 42
Lokacija: beograd
cao! Evo,napisala bih vam i moja iskustva sa socivima. Sociva nosim vec 10 godina od svoje 14 godine i do sada nisam imala problema,bar ne vecih. Jednom sam imala eroziju roznjace,sto vidim da je neko spomenuo,ali mislim da to nije nista ozbiljno,resava se sa kapima i prolazi samo od sebe. Naravno,posle se konsultujes sa lekarom i nastavis sa nosenjem sociva. Ono sto moze da izazove tu eroziju su mozda sociva koja su 'predebela' za necije oko,bar je to bilo u mojem slucaju. Inace,sociva koja su oznacena za mesec dana ja sam nosila i po 2 i po meseca,ali s'tim da je higijena na zavidnom nivou,tu nema zabusavanja. Znaci,pranje ruku i ostalo.

Sada trenutno koristim dnevna sociva,sto mislim da je najbolja solucija jer sve i da se nakupi neka prljavstina i nije toliko strasno,jer se uvece bacaju. Ono sto je po mom misljenju JAKO BITNO: NE SPAVATI SA NJIMA!!! Znam neke ljude koji su sociva nosili i po sedam dana neprekidno! Pa su onda imali konjuktivitise stalno! Iako nas bombarduju sa raznoraznim reklamama o socivima za produzeno nosenje,nikako ih ne bi preporucila,jer nisu prirodna. Oko mora da dise,a sociva su ipak strana tela.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: