Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Pon Apr 16, 2012 2:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 1:14 am
Postovi: 18
Moj otac je pre tri dana otpusten iz bolnice posle dva meseca ispitivanja. Kod lekara opste prakse u domu zdravlja prilikom preuzimanja recepata smo majka i ja saznale da boluje od karcinoma pluca. Da li mu doktori nista nisu rekli ili je on nama precutao, ne znam. Jedino sto imam je dijagnoza koju ne razumem. Molim nekog strucnog da mi je protumaci. Hvala unapred.

Dijagnoza i operacija:AdenoCa bronchogenes pulm.I.dex C34 St. post IM.HTA
OP(26.03.2012.): Mediastinoskopia
OP(06.04.2012.): Thoracotomia diagnostica.Biopso Tu et pleurae mediastinalis.Drainage

Razlog prijema: Primljen je radi hirurske dijagnostike i odluke o daljem lecenju radiografski i na CT-u uocene tumorske promene u plucima desno. U prilogu CT-grudnog kosa, bronhoskopija, EHO abdomena.

Ispitivanje:Radiografije, Ro-skopije, laboratorijske analize krvi, kardioloski pregled, EHO srca, spirometrija, gasne analize, PH nalaz.

Rezultat: Laboratorijske analize u granicama referentnih vrednosti. Spirometrija-umerena restrikcija, gasne analize normalne(FVC 68%, FEV1 68% Tiff. 76,47). PH nalaz postoperativno: AdenoCa bronchogenes, G-3. Radiografski nalaz pri otpustu zadovoljavajuci, nakon ucinjene operacije.

Terapija:

OP(26.03.2012.): Mediastinoscopia
OP(06.03.2012.): Thoracotomia diagnostica. Biopso Tu et pleurae mdiastinalis. Drainage cavi N I Antibiotika, analgetika, inhalacije, internisticka Th.

Zakljucak i savet: Otpusta se oporavljen uz savet za Th:tbl.Ciprocinal a 500mg 2x1 tbl. Diklofen R.p.p. tbl. Lopion 1x1 uvece, tbl. Tritace a 2,5 mg 1x1( do 2x1), tbl. Bisoprolol a 2,5 mg 1x1, tbl. Tamsol 1x1 tbl. Cholipam 1x1, tbl Amiodaron 1x 1/2 pet dana dva dana pauza. Kontrola grudnog hirurga za 7 dana sa novim Rtg-pulmo PA. Pacijenta prikazati Konzilijumu za pluca radi odluke o daljem lecenju.

Izvinjavam se ako sam napisala dosta nepotrebnih informacija, ali nisam strucna, pa ne znam da izdvojim sta jeste, a sta nije bitno. Otac ima 70 godina, nepusac poslednjih 15 godina, od trenutka kad je saznao da je imao neopazeni infarkt miokarda na nogama. Vrlo rigorozno vodi racuna o svom zdravlju i nacinu ishrane. Takoreci, asketski nacin zivota. Posle gripa zimus javio se doktoru zbog kaslja. Lecen od bronhitisa 10 dana, pa produzena terapija antibiotikom jos 7 dana. Posto se senka na plucima nije povukla upucen na pulmologiju gde su mu pronadjeni paketici limfnih cvorova.

Molim vas za odgovor kakav se moze ocekivati dalji tok lecenja i koliko je vrsta bolesti progresivnog karaktera sa ovom dijagnozom? Kao i cinjenica da li je bolest uzela maha ili se moze govoriti o zacetku? Koliko je vremena izgubljeno u lecenju Bronhitisa i ispitivanju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Pon Apr 16, 2012 5:31 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Apr 08, 2012 1:50 am
Postovi: 76
cao jeco, postavi ovo pitanje na * REKLAMA *.com dobices odgovor u roku od 24/h


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Pon Apr 16, 2012 3:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 1:14 am
Postovi: 18
sinisha, hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Uto Apr 24, 2012 1:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2012 2:33 pm
Postovi: 6
Ja sam operisala adeno karcinom pluca pre godinu dana....

kazu da se on sporije razvija od mikrocelularnog i da ukoliko se operise ima velikih sansi za uspeh. Takodje njegova reakcija na citostatike mnogo zavisi od daljeg lecenja...

ja se vec godinu dana kljukam svim zivim imunostimulatorima i detoksikatorima za koje dobijem ozbiljnu preporuku kako bi se sprecilo sirenje bolesti.

Ja cu Vam reci sta ja koristim pa se vi raspitajte...sve kupujem po apotekama ili biljnim centirma kao sto je magicno bilje..

SEVEN kapsule (zeolit i razni vitamini+ ehinacea), Germanium 132, Kordiceps u Primedu 13, Kostice kajsije zbog vitamina B17, Oligogal SE zbog selene, Maticni mlec i propolis zbog imuniteta

Za sada sam vec godinu dana u remisiji...iskreno se nadam da ce Vasem ocu uspeti terapija i operacija!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Čet Apr 26, 2012 2:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 1:14 am
Postovi: 18
Postovana Goco,

Hvala puno na odgovoru i podsci. Drago mi je da je kod Vas napredovanje bolesti zaustavljeno. Vidim da ste veliki borac i borite se na sve moguce nacine. Zelim Vam da u toj borbi istrajete i iz nje izadjete kao pobednik.

Prepisala sam nazive preparata koje ste naveli da Vam pomazu i zelim da isprobamo sve dodatke koji mogu imati koristi u lecenju. Nadam se da cemo u moru cudotvornih preparata sacuvati zdrav razum i izbeci one koji bi mogli stetiti.

Psiholoski faktor igra veliku ulogu i vidim da ste uspesno pregurali taj momenat. Mi smo eto posle dva meseca ispitivanja i neizvesnosti konacno saznali sa kojom vrstom bolesti imamo posla. Kad kazem mi, mislim na majku i mene, jer ocu nije receno od cega boluje. U konsultaciji sa doktorom nam je receno da ocu ne govorimo. Od trenutka kako je usao u bolnicu on je klonuo duhom i vidno bio uplasen za svoje zdravlje. Dva meseca u bolnici su ucinila svoje i ja vise ne mogu da ga prepoznam. Pre prve mediastinoskopije se toliko uplasio da je zahvat odlozen zbog ubrzanog rada srca i povisenog pritiska. Imao je infarkt pre 17 godina otprilike. Ne zna se tacno kad, jer je prosao neopazeno i uocen tek na rutinskom pregledu. Od tog saznanja, prilagodio je nacin ishrane svom zdravstvenom stanju i ostavio cigarete. Svi navodni poznati izazivaci ove opake bolesti u njegovom slucaju su svedeni na minimum, ali eto bolest je ipak dosla. U takvoj situaciji ne znam kako da se postavim prema bolesti. Ishrana u njegovom slucaju po svim preporukama prakticno ostaje nepromenjena. Koliko cemo biti u stanju da krijemo bolest nisam sigurna. Ipak je on obrazovan covek i u doba informacija i komunikacija tesko je tako nesto na duze staze skrivati.

S obzirom na njegovo trenutno psihicko stanje, bojim se da nece skupiti snage da se bori sa bolescu. Dosli smo do toga da nece da jede zdravu hranu vise. Dolazimo do zakljucka da smatra da mu je potrebna jaca hrana kako bi se oporavio od anestezije i intervencije. Ne znam kako da se postavim. Da li da ga mucim makrobiotikom ili da mu dozvolim da jede sve sto zeli. Pre odlaska u bolnicu je dnevno pesacio minimum 5 km i tako ceo zivot. Sada odbija i da izadje ispred zgrade na klupu. Kaze da je malaksao u sta verujem. Ali nemam utisak da je malaksao do te mere. Jedino na sta se zali je taj umor i vecinu dana provodi u lezanju i spavanju. Doduse ne bas kao kad je izasao iz bolnice i samo spavao i jeo. Apetiti ima, ali ne moze kolicinski mnogo da pojede. Jede cesce i pomalo. Ne znam da li da ga forsiram da nastavi sa svakodnevnim aktivnostima. Sticem utisak da je potonuo duhom vise nego sto bolest ima udela. Kada je stanje sada takvo, ne smem ni da pomislim kakvo bi bilo da zna sa kakvom vrstom bolesti ima posla.

Konzilijum koji je bio zakazan za utorak je odlozen, jer trenutno vrse ispitivanje na koje lekove ce njegov tip bolesti najbolje odreagovati. Kontrola i konzilijum su odlozeni za 10-15 dana. Operacija u njegovom slucaju nije moguca, jer se bolest prosirila sa pluca. Znakova udaljenih metastaza za sada nema. U razgovoru sa doktorom mi je receno da ce najverovatnije biti lecen hemoterapijom. Mislila sam da je svrha hemoterapije da se nezdrave celije povuku sa limfnih zlezda i lokalizuju samo na plucima, da bi se mogla eventualno izvrsiti operacija. Medjutim, doktor kaze da u njegovom stanju operacija nije moguca zbog kompleksnosti operacije i njene duzine, jer se otac jedva probudio iz poslednje anestezije.

Sve ovo me na trenutak obeshrabri i citajuci izmedju redova sticem utisak sta je zapravo doktor zeleo reci, ali se trudim da odbacim te misli i usredsredim se na hvatanje u kostac sa problemom. Nadam se da cemo istrajati u tome zajednickim snagama. Otac je po prirodi borac i iskreno sam zatecena njegovim trenutnim stavom. Majka i ja smo prvi sok po saznanju dijagnoze prosle jako brzo i imamo volje za borbu, ali ne znam kako psihichi da dignemo njega, koji jos uvek samo naslucuje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Čet Maj 10, 2012 10:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:25 am
Postovi: 153
Vas otac sa Adeno ca pluca ima znatno bolju prognozu u odnosu na recimo sitnocelijski ca. E sad s obzirom da mu je opste stanje lose, zaista bi bio neizvestan ishod operacije, koja je veoma opsezna i zahtevna. To Vam je lekar rekao istinu - bez brige. Probace sa hemoterapijom, kao lecenjem, ali je znaci najbolje za taj oblik raka prvo operacija pa hemo, ali to ne znaci da Vasem ocu nece samo hemoterapija dati dobar odgovor!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Uto Jun 05, 2012 4:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 1:14 am
Postovi: 18
Tata je krenuo sa hemoterapijom prosle nedelje. Danas je primio drugu. Pre pocetka terapije se osecao odlicno. Jeo je dobro i poceo da izlazi iz kuce. Setao je svaki dan i poceo da produzava setnje, tako da je cak isao i dva puta po sat vremena u setnju. Osecao se svakim danom sve bolje i bolje i psihicki i fizicki.

Medjutim, sa pocetkom terapije su krenuli i problemi. Prvih dana ucestala mucnina i povracanje, da bi se stanje poravilo do danasnje terapije. Videcemo kako ce proteci ovaj drugi ciklus. U sustini imala sam utisak da relativno dobro podnosi terapiju. Cak je imao i dobar apetit. Ali danas nam je saopstio da ima problem sa zatvorom i nemogucnost mokrenja vec 4 dana. Da li su to takodje nuspojave hemoterapije i mogu li se nadati da su prolaznog karaktera? Stavljen mu je kateter, pa me zanima da li je to samo privremeno dok se stanje ne regulise?

U medjuvremenu je bio konzilijum i imamo klasifikaciju bolesti T3N0M1a 4. stadijum. Laicki mogu da zakljucim da je bolest prilicno uznapredovala. Ovo M1a me je posebno uplasilo, pa ako neko moze da mi protumaci znacenje. Ono sto sam procitala je da se zapravo ne radi o udaljenim metastazama, nego da je to nekakva maligna tecnost koja se izlila u pleuru. Koliko je to otazavajuca okolnost kod ove bolesti i postoji li sansa da ta tecnost nestane?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Sre Jun 06, 2012 1:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 1:14 am
Postovi: 18
Doktor kaze da je doslo do uvecanja prostate koja je napravila pritisak na besiku. Dobio je antibiotik i laksativ, pa se nadaju da ce se stanje regulisati za nedelju dana uz preporuku da pije puno tecnosti. Kontrola kod urologa i ako se sve sredi skidanje katetera. Inace ima uvecanu prostatu, ali je to godinama u granicama normale i pod kontrolom. Pre pocetka svih ovih problema drugi ili treci dan od hemoterapije zalio se na bol u bubregu, ali je on prosao. Pomalo me hvata panika da nije doslo do otkazivanja rada bubrega. Ne znam da li da cekamo tih nedelju dana ili da idemo kod urologa odmah. Plasim se ovog drugog ciklusa terapije i kako ce ga podneti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Sre Jun 06, 2012 7:57 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:25 am
Postovi: 153
Klasifikacija M označava prisustvo udaljenih metastaza. Ta tečnost koju pominješ će se vrlo verovatno najpre smanjiti, a zatim i sasvim povući od dejstva hemoterapije. Nažalost, zatvor jeste nus pojava hemoterapije i izaziva bolove zbog nemogućnosti pražnjenja creva, dok se u crevu formira stolica tvrda kao kamen, ali bukvalno kamen i to su muke tantalove dok se izbaci. Probaj najpre da tati daš glicerinske klizme koje deluju lokalno i to za nekih 15 do 20 min od apliciranja u rektum. Što pre uspostavi normalno pražnjenje creva, biće mu lakše.
Možda ne bi bilo loše da se odmah javite urologu, jer zatajenje bubrega nije ni malo naivno. Od količine tečnosti koju prima samo kroz infuziju bi trebalo da ima nagon za mokrenjem. Katetar je privremen, jer mora da se isprazni bešika i čim uspostavi normalan rad bubrega, skinuće mu.
Nadam se da bude sve ok sa tatom. Javi kako napredujete. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Sre Jun 06, 2012 10:40 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Jeco,
Iz licnog iskustva mogu da ti kazem da sam ja stalno imala neke bolove u toku lecenja. Naravno, na pocetku bih svaki puta premrla od straha. Ne kazem da bolove treba zanemariti, ali u najvecem broju slucajeva su oni negde propratna pojava kod hemoterapija. Moj ti je savet da ipak za svaki bol idete kod nekog od lekara. Pogotovo na pocetku lecenja. Kasnije ce te nauciti da prepoznajete bolove.
Problem sa zatvorom je zaista nezgodan, ali se moze resiti. Naravno, treba piti i mnogo vode.
Jos ako tata pije tablete za mucninu (ja sam pila Ondasan) onda je zatvor zaista uzasan.
Meni je kod vas najveci problem tatino psihicko stanje. Jako je tesko nekoga motivisati da se bori. Svi mi znamo da je karcinom strasna bolest, ali su i predrasude o njemu jos vece. Rak nije smrtna presuda!
To je hronicna bolest i tacka! Vec sam pisala da sam ja kao neko ko je imao I stadijum bolesti prosla mnogo gore nego moje cimerice koje su imale III stadijum (od ukupno IV).
Sve zavisi od slucaja do slucaja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Sre Jun 06, 2012 11:42 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 16, 2012 1:14 am
Postovi: 18
Hvala puno na odgovorima znace mi mnogo. Tata se danas oseca odlicno. Eno ga usisava, pere sudove, sredjuje terasu, puno se smeje i u kuci vlada pozitivna atmosfera. Kod nas do dana danasnjeg nije izgovorena njegova dijagnoza, jer smo shvatili da on ne zeli da je izgovara i uopste prica o njoj. Posle prvog soka, dobro je prihvatio situaciju i bori se kako zna i ume. Ima volju za zivotom sto je najbitnije. Za razliku od prvih dana po otpustu iz bolnice nema vise onaj osmeh koji lici na grc, nego se iskreno od srca smeje. Preguracemo i ovaj drugi ciklus nekako, pa se nadam da ce mu biti bolje. Posle njega ide pauza od 20-30 dana da se organizam oporavi, pa snimanje da se vidi sta je ucinjeno i ako treba jos terapija.

Pio je lekove protiv mucnine i povracanja. Izmedju ostalog sam procitala da oni mogu biti uzrocnik zatvora. Sada je i to regulisano i idemo dalje sa pozitivnim stavom da ce ovaj drugi ciklus proteci u miru. Nesto ga ne bih mucila odlaskom kod doktora sad kad se oseca dobro. Treba ga pustiti malo da se odmori. Juce je gotovo ceo dan proveo u bolnici i doziveo razne stresove. Danas je njegov dan za punjenje baterija, pa idemo u nove pobede.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Sre Jun 06, 2012 11:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:25 am
Postovi: 153
Baš mi je drago da je tata dobro!! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Sre Jun 06, 2012 2:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Odlicno je sto se tata oseca tako dobro. :D
Potrebno je mnogo snage da se osecas pozitivno, a lose ti je od hemoterapije.
Inace, ako smem samo da ti dam jedan savet. Nemojte bas da mu dozvolite da pretera sa fizickim naporima. Ok je pranje sudova, ali za usisavanje bas i nisam sigurna.
Verujem da sve zavisi i od citostatika koji se primaju, ali ipak treba biti umeren. Ja licno sam primala hemo koja bi me totalno obarala. Meni je i pranje sudova predstavljalo velik fizicki napor. Svi moji lekari su savetovali odmaranje (naravno, nije u pitanju lezanje u krevetu), a maksimalna fizicka aktivnost je bilo hodanje.

Sto se tice prihvatanja dijagnoze i to je individualno. Neko izbegava da uopste izgovori rec rak, a neko o tome prica kao da boluje od prehlade. Ja spadam u ovu drugu kategoriju dok je moj otac bio u ovoj prvoj.

Javi se kad god osetis potrebu. Tu smo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Sre Jun 06, 2012 9:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 20, 2011 9:25 am
Postovi: 153
Evelina, kako si ti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dijagnoza Adeno Ca
PostPoslato: Čet Jun 07, 2012 10:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Ja sam odlicno. Mislila sam da nikada necu moci zaboraviti pakao kroz koji sam prolazila 4 godine, ali eto priroda se je pobrinula da, nakon nepune 2 godine, secanje polako bledi. U stvari, nisam zaboravila sta mi se je desavalo, samo je otupila ostrina dozivljaja. Sto je odlicno.
Bogu hvala sada su mi, ne racunajuci nekih 10-tak dana pred kontrolu, najveci problemi oni koji su posledica menopauze. Doduse, eto sada imam onoliko godina kada i vecina mojih prijateljica polako ulazi u klimaks pa se ne osecam vise tako sugavo :lol:
Ne bih vise da pisem o tome na ovoj temi. Vidimo se na Prijateljima :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: