Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Zracenje
PostPoslato: Čet Jan 06, 2011 2:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 08, 2005 11:58 am
Postovi: 42
Koliko se dugo u proseku ceka na zracenje??Da li posto neki nacin (bilo koji) da se brze dodje na red?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Čet Jan 06, 2011 11:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 06, 2010 4:27 pm
Postovi: 4
Moj otac je cekao 2 meseca na zracenje na VMA(a isto toliko i na rezultat biopsije i to u nasoj vrhunskoj ustanovi).Sad je taj isti aparat pokvaren i to od 13.12.2010. i jos uvek se ne zna kada ce se popraviti. On naravno nije zavrsio svoju terapiju ima jos 10 zracenja. Ne znam koliko se ceka na onkoloskom, ali ako ikako mozete lecite se van Srbije.Sto se tice brzeg dolaska na red, ako imate vezu predpostavljam da mozete zapoceti lecenje brze. Ne znam da li se lecite vi ili neko vama blizak u svakom slucaju zelim vam sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Uto Mar 22, 2011 12:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 21, 2011 9:31 pm
Postovi: 2
Ovako, novi clan...citala sam postove zadnjih godinu i po, ako sada mogu barem nekome da pomognem u vezi zracenja reci cu sledece... Sto se tice zracenja u 5 centara koji postoje u Srbiji mogu reci NE Idite u Sr. Kamenicu za sada. Za IORS,posle dva meseca od operacije i hiljade prevaljenih kilometara i nailazenja na zid, zakazano palijativno zracenje CNS-a 17og marta kao hitno jos se ne zna kada ce tacno poceti, trenutno je aparat u kvaru.Dijagnoza nije ohrabrujuca, to bih rekla za sada da ne objasnjavam zasto je nama najbolji izbor IORS.Da, pokusali smo privatno, van Srbije. U Republici srpskoj, u Banja luci, od avgusta meseca prosle godine postoji radioterapija pri Klinickom centru, izvodac radova Euromedic. Drasticna razlika u odnosu na ono sto smo doziveli u nasim zdravstvenim ustanovama. Cekanja nema, znaci posle obrade odmah se pocinje sa zracenjem, imacete priliku da sretnete lekare iz Srbije u pomenutoj klinici. To je ono frisko sto iz iskustva mogu reci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Uto Mar 22, 2011 8:53 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2011 12:27 pm
Postovi: 28
Moj tata na IORS ceka od 4. januara. U petak su ga konacno pozvali za ponedeljak, dakle 21. marta je trebalo da ima prvu terapiju, medjutim juce su nam javili da ipak ne dolazimo posto nesto ne mogu da izracunaju na tom aparatu na kom je bio predvidjen, moraju da ga prebacece na neki drugi, pa ce ga naknadno ponovo pozvati. U medjuvremenu je taj isti aparat bio u kvaru, pa je navodno zbog toga ovoliko dugo cekao, da bi sad morao jos da ceka na neki drugi, koji ce se mozda opet pokvariti, a mozda onda ni na njemu nece znati da izracunaju...Ne znam sta bih vam rekla, ako ikako mozete pokusajte u nekoj drugoj zemlji sa lecenjem. Nasi doktori jesu dobri, ali ocigledno nemaju sredstva za rad. U nekim novinama sam pre neki dan procitala da u celoj Srbiji postoji samo 6 aparata, a obolelih od raka koji se leci radioterapijom je 15000 (na godisnjem nivou)...
Puno srece svima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Sub Apr 23, 2011 9:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 17, 2011 3:14 pm
Postovi: 42
Moze li neko da mi kaze da li od zracenja opada kosa? U pitanju je zracenje glave.

_________________
bolest dolazi na kilograme, a odlazi na grame...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Sub Apr 23, 2011 12:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
opada jer se ostecuje sluzokoza i koren dlake...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Čet Maj 12, 2011 12:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 17, 2011 3:14 pm
Postovi: 42
Moj muz je dobio 25 termina zracenja i odradio je 22. Juce se na zalost pokvario aparat za zracenje i ostala su mu jos ta tri termina. Moze li neko da mi kaze da li ce mu stetiti to sto nije odradio terapiju do kraja?

_________________
bolest dolazi na kilograme, a odlazi na grame...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Čet Maj 12, 2011 1:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2011 12:27 pm
Postovi: 28
Mislim da ako prekid traje par dana da ne bi trebalo da smeta. Mada to je neki moj zakljucak iz iskustva drugih, ne znaci da sam upravu. Znam da se na IORS-u jako cesto kvare aparati, pa pacijenti i po nekoliko puta u toku terapije imaju pauze od po nekoliko dana.
A kazite mi kako je vas muz podneo to zracenje do sada? da li su mu zracili i vrat?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Čet Maj 12, 2011 1:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 17, 2011 3:14 pm
Postovi: 42
Nisu mu zracili vrat, vec samo glavu, desno i levo ceono. Zracenje je prilicno dobro podneo, ne smem ni da pricam koliko dobro. Malo smo se potrudili sa alternativom, najvise na podizanju imuniteta. Jedino sto mu je opala kosa, ali su nam rekli da ce ponovo izrasti. Sve pohvale za doktorku u Kragujevcu, za njenu strucnosi i posvecenost poslu i pacijentu.

_________________
bolest dolazi na kilograme, a odlazi na grame...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Uto Jun 07, 2011 8:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 17, 2011 3:14 pm
Postovi: 42
Dragi moji, moj muz tek po zavrsetku radio terapije nekako nema snage,umara se i malaksao je. Da li to kako se on oseca moze biti posledica zracenja,radi se o zracenj glave, koja se javlja u danima posle zavrsene terapije?

_________________
bolest dolazi na kilograme, a odlazi na grame...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Uto Jun 07, 2011 9:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
mislim da je podnosenje radioterapije individualno bas kao i kod hemoterapije...evo kopirano sa jednog sajta:

Neželjena dejstva

Radioterapija creva može izazvati neželjena dejstva kao što su proliv, mučnina i umor. Može izazvati i specifičnija neželjena dejstva kao što su zapaljenje creva ili mokraćne bešike. Ova dejstva mogu biti blaga ili teža u zavisnosti od jačine radioterapijske doze i dužine tretmana, a imaju tendenciju da se pogoršavaju kako tretman odmiče.

Neželjena dejstva će se uglavnom nastaviti nedelju ili više dana nakon završetka tretmana, a onda će postepeno početi da se povlače. Klinički onkolog će Vam reći šta možete da očekujete, a radioterapeuta možete upitati za savet u slučaju da neželjena dejstva za Vas postanu problem.

dakle, postupajte kako mislite da treba, vas muz neka odmara...zavisi od coveka do coveka kako ce da podnese, trebalo bi da se to brzo sredi, kako pise u ovom tekstu: za nedelju-dve bi nezeljena dejstva trebalo da se smanje...sve najbolje... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Čet Jun 23, 2011 11:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jun 07, 2005 12:36 pm
Postovi: 291
Mojoj mami rekli da aparat u Kamenici u kvaru i da ce dobiti neke lekove umesto toga.

Jel to dobro..nije dobro??????


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zracenje
PostPoslato: Čet Jun 23, 2011 11:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 05, 2010 1:30 am
Postovi: 28
Ne mogu lijekovi zamjeniti zračenje.

Eventualno lijekovi (oralni, Xeloda) predstavljaju kemoterapiju.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: