Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: karcinom pluca
PostPoslato: Sub Jan 31, 2009 2:26 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 31, 2009 2:13 am
Postovi: 2
Suprug 47 god, operisan 19. 01.09. Dijagnoza: C 34 Ca sarcomatoides pulm.dex. Meta lgl. suprarenalis dex.

Operacija: IOBECTOMIA SUPERIOR PULM. DEX.


HP nalaz> T2N1M0

Molim da mi objasnite dijagnozu, sta sledi posle d operacije nabubr. zlezde, a posebno me zanima iz dijagn. sta je sarcomatoides? Znam da je to individualno ali sta kaze statistika o ishodu gore navedene dijagnoze. Hitno mi je , puno hvala! prvi put sam na ovom forumu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 02, 2009 3:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Za neki karinom se kaze da je sarkomatoidan kada su mu celije vretenaste odnosno kada podsecaju na vretenaste celije kakve ima vecina sarkoma.Ne znam samo kako je metastaza u nadbubreznoj zlezdi stigla na red na operaciju pre primarnog,a ja kolko vidim tumor je bio u nizem stadijumu kad je operisan obzirom da je T2N1 s tim ako je PH nadbubrezne zlezde bio pozitivan onda je i M1.Bez obzira na sistemski karakter bolesti vazno je da je primarni tumor sa sve metastazom bio operabilan sto pruza sansu za duze prezivljavanje ,a sad ce konzilijum da indikuje HT.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: karcinom pluca
PostPoslato: Pon Feb 02, 2009 6:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 31, 2009 2:13 am
Postovi: 2
Prepisacu text sa otpusne liste:
Zavrsna dijagnoza

C34 Ca sarcomatoides pulm. dex.
Meta lgl. suprarenalis dex.


Epikriza: Primljen radi operacije posto prethodno bronhoskopski nije razjasnjena priroda Tu senke u desnom plucu. Kompletno ispitan i na Institutu za endokrinologiju gde je iskljucena hormonska aktivnost tumorski izmenjene nadbubrezne mzlezde.
Posle odgovarajuce pripreme operisan .
Postoperativni tok uredan, rana zarasta per primam.
HP- nalaz operativnog materijala: T2N1M0.
oTPUSTA SE SA ODELJENJA.
pRIJEM NA iNSTITUT ZA ENDOKR.hirurgiju po zakazivanju radi operacije nadbubrega.
Th: Ciprocinal 2x2 jos 5 dana.



Nadam se da smo sada pojasnili situaciju pa opet vas molim za misljenje. Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 02, 2009 9:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Jeste pojasnili ste samo to da operacija metastaze tek treba da usledi.I sva sreca da je tako ,jer prezivljavanje kod diseminovanog karcinoma je jako lose ,naravno ovde je metastaza solitarna i operabilna.A koliko ce pojedinac da prezivi posle zavrsenog lecenja sasvim je individualno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Da li doktor može da da svoje mišljenje o ovim nalazima?
PostPoslato: Sub Feb 07, 2009 6:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 07, 2009 5:51 pm
Postovi: 2
TUMORMARKER: CEA-1,8 (O-4) CYFRA 21-68,0 (0,37-2,82) NSE-16 (0-12) Pacijentu je radjena bronhoskopija i u plucima nije pronadjeno nista,ali spoljni deo alveole pritiska nesto,do cega nisu mogli da dodju,a ovo su rezultati. ODELJENJE ZA CITOLOGIJU I CITOGENETIKU: U brisu bronha(MGG) dobijeni su ertrociti,po koji makrofag i cilindrične ćelije. U razm,azu primljenog materijala(MMG) vidjeni su eritrociti,cilindrične ćelije,kao i vise grupa i nekoliko pojedinačnih ćelija uvećanih jedara,zrnastog hromatina,upadljivog jedarca,srednje obilne citoplazme koje se mestimično preklapaju. Maligne ćelije nisu nadjene. Nalaz odgovara nemikrocelularnom ca. IZVEŠTAJ O PATOHISTOLOŠKOM NALAZU: MAKROSKOPSKI NALAZ-Sitni,čvorasti uzorci tkiva prečnika do 2mm, sivosmedje boje,uzeti u celini u 1 kalup. DIJAGNOZE: Zid bronha,sveza hemoragija na površini.Epitel respiratornog tipa. Nema atipije. Nema tumora na ovim uzorcima. BRONHOSKOPSKI NALAZ: Učinjenim dijagnostičkim postupcima dokazan je nemikrocelularni karcinom u levom bronhijalnom stablu.Prema nalazu skenera i tumorskom proilu-najverovatnije se radi o primarnom plućnom karcinomu. Dg-C a bronchogeens non microcelulare?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 07, 2009 6:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 07, 2009 5:51 pm
Postovi: 2
Bila sam preopširna,jer mislim da su vazni svi ovi nalazi. Zelela bih da objasnim da pacijentkinja ima povremeni suvi kašalj,malo je izgubila na kilazi. Do ovoga je došlo,jer je išla na redovnu kontrolu,pre 10 godina joj je usled karcinoma desne dojke,ona odstranjena hiruskim putem, imala je zračenje i hemioterapiju.Do sada je bilo sve ok,na svim kontrolama.A sada su u startu dali hemioterapiju,primila je samo jednom,ali mislim da je i to uticalo da se oseća malaksalo.Zatim su ustanovili da su pogrešno dali terapiju,jer se ona odnosila na dojku,a ne na pluća.Sadašnje promene nisu u vezi sa ovima od pre 10 godina.Sada ne znamo kome da verujemo.Jedan patolog tvrdi da na osnovu nalaza on ne bi tvrdio da je ovo karcinom,a drugi joj predlazu da uradi i CT grudnog koša sa kotrastom,a zatim sa hirurgom medijastinoskopija(šta je to?) ili VATS dijagnostike promene u plućima. Svakako će uraditi i CT,ali me interesuje i vaše mišljenje.Hemioterapiju je primila 8.12.2008. i od tada ništa od terapije.Nikako da dodjemo do dijagnoze,uvek sa znakom pitanja. Da li je opasno što ovoliko dugo čekamo na pravu dijagnozu. Inače sve ove analize su radjene na VMA.U gradskoj bolnici su i sami uvideli da su pogrešili sa hemioterapijom i zato smo krenuli dalje. Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 12, 2009 12:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 05, 2009 9:19 am
Postovi: 3
Veoma sam zabrinuta...dali netko moze da mi kaze kolike su nade..
Moj rodjak je za 3 dana saznao da ima rak pluca,,diagnoza Small Cell Lung Cancer...rekli su mu da mora primiti 6 terapija...kolike su nade..

Molim Vas svaki odgovor bi nam pomogao kako da idemo dalje jer bas brinemo jer najvise sto nas je zabrinulo je to sto su lekari rekli da moze da jede sve sta pozeli pa cak i da uzme koji put i neko alkoholno pice...to je malo nejasno.Zivim u Sydney i ovde lekari ne daju nikakve sanse samo 20% sto je neshvatljivo za tako kratko vreme...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: karcinom pluca
PostPoslato: Sub Jul 10, 2010 3:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 23, 2010 10:07 am
Postovi: 19
Potrebna mi je pomoc!.
Mama je operisala karcinom pluca pre tri nedelje i odstranjen joj je samo rezanj pluca i neke zlezde preventivno. Kad je stigao nalaz sa patohistologije T1bN0MX i dijagnoza: Large cell carcinom- Kombinovani neuroendokrini tip sa adeno karcinomom, konzilijum nam nije nista rekao samo dao tri ciklusa hemoterapije pa ponoviti ct pluca da se vidi jel terapija deluje. Nisam mogla nigde da nadjem nista o ovom tipu kancera ne pise nista kao o ostalima i koje su mu prognoze i zasto hemoterapija kad je tumor izvadjen i hirurg nam je rekao bice to sve dobro i na vreme je. Zasto toliko hemoterapije i da se vidi dal deluje? Gde kad ona kao nema nigde nista, inace preoperativni skener je bio uredu. Nije mi jasno i ne znam cemu da se nadam. Hvala na svakoj pomoci.

Zabrinuta :( :cry:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 32 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: