Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Karcinom pankreasa
PostPoslato: Pet Mar 30, 2007 11:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 30, 2007 11:06 pm
Postovi: 4
prilikom ultrazvucnog pregleda mojoj, 52 godine, je ukazano na moguci karcinom pankreasa i upucena je u bolnicu...opsti nalaz krvi je uredan, primjetno zutilo, povremeni bolovi u stomaku i ostali organi tokom pregleda rezultiraju "u redu"...to je sve sto je do sada utvrdjeno, nalaz amilaza (??) ce biti u ponedjeljak....voljela bih cuti necije iskustvo/ misljenje jer iskreno ne znam mnogo o pankreasu a znam jos manje o tumoru na njemu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 04, 2007 7:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 30, 2007 11:06 pm
Postovi: 4
pa zar bas niko ne zna bas nista?????
ili sam ja pogrijesila oblast???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 04, 2007 9:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Jovančice, naravno da neko zna "ponešto" o tumorima pankreasa, ali tvojoj( rekla bih-mami?!) još nije postavljena dijagnoza tumora. Iz ultrazvučnog nalaza se ne može ništa naslutiti(...sve u redu... al' ne napisa kakav je pankreas!).naravno da je potrebno da se urade i serumske amilaze...Opusti se, neka pristignu rezultati pa onda možeme pričati o dijagnozi.Pozz

P.S. I nisi promašila oblast!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 05, 2007 11:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 30, 2007 11:06 pm
Postovi: 4
nalazi su gotovi, i nisu ok- ustanovljeni su tumori na glavi i na repu pankreasa (jedan "poveci" kaze dr a drugi manji) ali nisu zahvatili nijedan od organa na koji se naslanja pankreas tj i eho abdomena i gastroskopija pokatvrdjuju urednost ostalih organa.amilaze su u redu ali se zutilo povecava. opet su joj uzeli krv na analizu a meni su rekli da ili ce biti otpustena kuci nakon tog nalaza ili ce biti operisana. ja sam pitala sta je gore od to dvoje (citajuci o ovoj bolesti sam shvatila da je su prognoze uzasne) a objasnili su mi samo da ce se u slucaju operacije raditi neka vrsta by-passa?????
cekam vas odgovor.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 07, 2008 11:38 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 11:08 am
Postovi: 8
Pozdrav svima!
Hitno mi je potrebna pomoc.
Naime, moje svekar je u novembru prosle godine operisao kamenje u zuci, izgubio je desetak kilograma, nalazi bilirubina bili su uzasno povecani, a onda je na CT-u ustanovljeno da ima "izraslinu" na glavi pankreasa.
Hitno je upucen u klinicko-bolnicki centar u Beogradu, gde je operisan ponovo, s' tim sto izraslina sa glave pankreasa nije uklonjena, vec je premoscen kanal ka dvanaestopalacnom crevu.
Doktor ga je u ponedeljak otpustio kuci, bez preciznije terapije za lecenje, naravno da nisu preporucili alternativne metode lecenja, cak ni o dijetetskom rezimu nisu podrobnije nista rekli.
Napisacu vam zavrsnu dijagnozu, pa bih molila nekog da mi pojasni sta ista znaci, koja je vrsta tumora-raka u pitanju, kome dalje da se obratimo, posto smo sa Kosova i Metohije.
Diijagnoza:

TU Capitis Pancreatis
St. post cholecystectomiam et cholechoduodenoanastomosis AM IV C 20.0


Uz HJA je ucinjena i GEA sa E-E po Braunu.
Na 3 meseca je potrebno pratiti CEA i CA 19-9.

Pretpostavljam da su ovo poslednje markeri, ali cega, tj. sta pokazuju?
Pozdrav svima i veliko hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 07, 2008 12:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ovde ima meni stosta nejasno,ako je u pitanju karcinom pankreasa zasto je onda dijagnoza C20 i zasto su naruceni markeri CEA i CA19-9(rade se oni i za Ca pankreasa ali i za karcinom kolona ,a C20 je dijagnoza koja se odnosi na maligni tumor ampule rektuma ne pankreasa .Tako da mi je sve ovo prilicno nekonzistetno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 07, 2008 2:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 11:08 am
Postovi: 8
Zato sam se i obratila na ovakav nacin, jer osim sto su moji rodjaci neuki, svo znanje latinskog i medicine koje posedujem nije bilo dovoljno da razumem o cemu se tu ustvari radi.
A radi se o ljudskom zivotu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 07, 2008 2:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Tu ste u pravu Ca pankreasa i kolona nemaju istu prognozu bilo da su u ranom ili uznapredovalom stadijumu.Ajde da probate da dobavite malo vise med dokumentacije jer ja ne volim da pricam napamet.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 07, 2008 2:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 11:08 am
Postovi: 8
Svakako.
Hvala Vam!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 08, 2008 9:52 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 11:08 am
Postovi: 8
Podrobnija medicinska dokumentacija sledi:

Otpusna lista sa epikrizom

Uputna dg: Tu pancreatis C 20.0
Zavrsna
dijagnoza: Tu capitis pancreatis. St. post. cholecystectomiam et choledochoduodenoanastomosis am IV C 20.0

datum operacije: 21/01/2008

Operacija: relaparatomia. Adhesiolysis. Gastroenteroanastomosis et E_E sec Braun. Drainage logae
__________________________________________________________

Epikriza: Primljen na kliniku 3-4 meseca posle operacije uradjene u Mitrovici, kada je zbog ikterusa ucinjena holecistektomija i holedohoduodenoanastomoza. Nadjeno je da ima kalkulozu zucne kese i holedoholitijaza, a u predelu distalnog holedohusa je nadjena prepreka. Sada je na CT nalazu i NMR nadjeno da ima tumor vise u predelu uncinatusa, sa jako povisenim vrednostima tumorskih markera. Taj nalaz smo potvrdili u toku operacije. Drenovi i konci su skinuti. Otpusta se u dobrom stanju sa savetom o daljem dijetetskom rezimu. Na tri meseca je potrebno pratiti vrednosti CEA i Ca 19-9, kao i telesnu tezinu. Kontrola za tri meseca sa tim nalazima. Po potrebi i ranije.
____________________________________________________________


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 08, 2008 9:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 11:08 am
Postovi: 8
Juce sam i sama procesljala internet i nasla sta znaci C 20.0 i da je to maligna neoplazma rektuma. Onda mi nije jasno gde je primarni tumor?
Ako lekar vec tesi porodicu da izraslina nije metastazirala, ali se od 3 cm koliko je bila u novembru, sada uvecala u velicinu pesnice i nije mogla hirurski biti odstranjena, o kakvom je onda tumoru rec?
Po recima doktora tumor je zahvatio krvne sudove i naleze na kicmu.
Znam da ce Vam zvucati nejasno, jer i meni tako zvuci, nazalost nisam imala prilike da odem i sama razgovaram sa lekarom, vec su to moji dragi, napaceni rodjaci ucinili, i sami neuki i uplaseni.
Bicu zahvalna za svaku sugestiju, preporuku, kuda dalje, od koga i gde traziti drugo misljenje? Koji dijetetski rezim primenjivati, obzirom da se radi o raku pankreasa? Koliko sam razumela zvanicna medicina ne priznaje Brojsovu medotu npr. koja inace i ne bi mogla biti primenjena kod raka pankreasa gde je osoba vec dosta izgubila na tezini i snazi. Kako pospesiti imunitet?
Zahvalna do neba!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 08, 2008 11:31 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Da li je moguce da u Mitrovici nisu to mogli malo bolje da odrade jer ako je tumor bio 3 cm a nisu bile eventualno infiltrovane neke susedne strukture da upute pacijenta u Beograd pa da se proceni kakvo je stvarno stanje ,pa da se uradi cefalicna duodeno -pankreatektomija Whipple ,koja jedina moze da pruzi neku sansu pacijentima sa karcinomom pankreasa(koji je jedan od tumora sa najlosijom prognozom).Radioterapija /hemioterapija su gotovo beskorisne u ovom slucaju,samo se nesto moze ocekivati od operacije s kojom se zakasnilo(evetnualno ako su procenili da ni pre 4 meseca pacijent nije bio kandidat za Whipple-ovu operaciju).Sada je kasno.Izgleda da se ipak radi o Ca pankreasa ,potvrdejeno operativnim nalazom i samo u obzir dolazi simptomatski tretman:infuzije,analgetici u zavisnosti koji od simptoma bude prisutan.Sto se tice ishrane izbegavati masno obzirom da je prisutan veliki gubitak na tezini hrana treba da bude kaloricna ali i lako svarljiva (znaci usitnjena)uz eventualnu primenu Pankreatina da ako se unosi meso a i funkcija pankreasa ko zna kakva je da bi se olaksalo varenje.Sto se tice voca i povrca poseban oprez u vezi sve hrane bogate celulozom jer zbog postojanja enteroanastomoza i tumora koji pritiska ko zna koji deo creva da ne bi doslo do ileusa,posto je preporucljiv unos vitamina ,oligoelemenata i drugih sastojaka koji deluju na imunitet mozete cediti sok odatle.Sto se tice nekih specificnih nacina da se podigne imunitet (imunoterapije) primena IFN i IL-2 se ne radi u nasoj zemlji kod pacijenata .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 08, 2008 2:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 11:08 am
Postovi: 8
U Mitrovici nemaju CT, vec je pacijent poslat u Novi Pazar zbog istog.
Onda nisu bili sigurni da li je zutica ili nije, da li je tumor ili nije i sl.
Hvala Vam.
Ostalo sam vec pretpostavljala.
Neka nam je Bog upomoc!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 29, 2008 1:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 11:08 am
Postovi: 8
Nazalost, krajem jula umro je otac moga muza.
Ne zelim da zvucim pesimisticki, ali, karcinom pankreasa najbrze vodi do groblja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 30, 2008 1:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 12:29 am
Postovi: 14
najmanje sto nam sada treba je da razmisljamo o groblju!!! ipak su u pitanje nas najmiliji!
ne postoje 2 ista slucaja bez obzira sto imaju istu bolest!
radi se o razlikama u godinama, opstem zdravstvenom i psihickom stanju, okruzenju u kojem se nalazi!
zato jovancice i ostali glavu gore, borite se i ne razmisljajte o negativnim stvarima jer vam to samo crpi snagu koju trebate dati bolestima
na ovom forumu ne bi trebalo biti mesta za pesimizam!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: