Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: karcinom pluca G-2
PostPoslato: Sub Feb 14, 2009 6:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 13, 2009 10:27 pm
Postovi: 21
Moj tata (60 godina ima) vec 3-4 meseca kaslje, prilicno je oslabio ali zato sto ga nista ne boli, jedva je tek pre 20-ak dana otisao kod doktora. Rendgen,uput za Grudnu hirurgiju,kardioloski sve Ok, krvna slika sve Ok (04.02.09.), i dalje ga nista ne boli, na CT pluca pronadjeno (28.01.09): na skenovima kroz plucni parenhim se desno u aplikativnom segmentu bazalnog lobusa diferencira solidna TU formacija, sa znacima kolikvacije, velicine oko 86*78mm. Nema znakova atelaktaze. Sve ostalo: limfne zlezde, jetra, nadbubrezne zlezde, kostani sistem toraxa itd. sve je u redu tj.normali. Rekose da uradiomo i bronhoskopiju i da se odmh operise. Na nalazu kaze Tu mal.pulm.dex. Uradili smo biopsiju (ne znam zasto ne bronhoskopiju: Carcinom bronchogenes squamocellulare non keratodes, G-2. Coagula sanguinis. Dr, kada je video nalaz, rece da je mnogo veliko, da je opasno i da verovatno nece da ga operisu jer se siri ka srcu (ako sam dobro razumela). U utorak ce ipak da ga smeste u bolnicu, da urade istoriju bolesti pa ce videti. Molim za pomoc! Znam da je problem veliki, ali ja moram na sve nacine da pokusam da pomognem. On i dalje nista ne oseca, normalno jede, ne povraca, nema ispljuvka. Sta sve ove dijagnoze znace, i koliko je to opasno? Kako i cime da mu pomognem? Mora da postoji neki nacin!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 14, 2009 10:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ja koliko mogu da vidim je da nema sistemskih metastaza sto je vrlo pozitivno,a iako niste naveli tacan nalaz CT -a toraxa cini mi se da zlezde koje pominjete nisus metastatski izmenjene iako je tumor prilicno veliki.Simptomi koje vas otac ima treba najmanje da vas zabrinjavaju jer idu uz klinicku sliku karcinoma pluca,a da moze da mu se pomogne moze.Iako je tumor veliki a vas se otac oseca dobro i nema nekoi teze internisticko oboljenje mogu se primeniti HT/RT na koju planocelularni karcinom reaguje i ako regresija bude zadovoljavajuca onda se tumor moze operisati,a operaciju pruza nadu za izlecenje od karcinoma pluca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 15, 2009 12:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 13, 2009 10:27 pm
Postovi: 21
Hvala Vam na optimisticnom misljenju! Na Ct pluca su naveli i: Trajeha oba glavna bronha je urednog lumena. Restosteralni prostor je slobodan. Limfne zlezde medijastinuma nisu uvecane tj. ispod su 1cm. Vaskularne strukture medijastinuma su uredno postavljene. Na skenovima kroz gornji abdomen u jetri se ne diferenciraju fokalne promene. Nadbubrezne zlezde su uredne velicine i strukture parehima. U pleuralnim prostorima nema stranog sadrzaja. Na kostanom sistemu toraxa se ne diferenciraju patoloske promene. Recite mi, molim Vas, koliko se brzo siri ovaj karcinom (da li je za 15 dana od ovog CT moguce da su se napred navedeni nalazi bitno izmenili) i sta je to HT/RT?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 15, 2009 1:35 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pa jos scintigrafija skeleta i CT glave da se upotpuni tzv."minimum obrade"i precizno utvrdi stadijum,a HT/RT su hemioterapija i radioterapija kojom ce se izvrsti smanjivanje tumora obzirom da ovaj PH reaguje i na jedno i na drugo,da bi se mogla izvrsiti radikalna operacija kako vec grudni hirurg proceni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: SQUAMOCELLULARE NON KERATODES, G-2
PostPoslato: Pon Feb 16, 2009 1:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 13, 2009 10:27 pm
Postovi: 21
Hvala Vam jos jednom na odgovoru. Svakako bih vise volela i nadam se da ce ipak d ga operisu, jer sa hemo i zracenjem, bojim se, organizam dosta da mu oslabi i krvna slika da se pogorsa. Recite mi da li, ukoliko ce ipak prvo HT/RT da mu daju, tada maligni proces stagnira ili ipak moze i tada dalje da se razvija? Takodje, molim Vas, u medjuvremenu, koje vitaminime, lekovie ili neke cajeve (svasta ima po Internetu, ne znam sta je od toga *pozeljno*) preporucujete da koristi?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 16, 2009 4:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Apr 27, 2008 12:00 pm
Postovi: 133
Isto pitanje sam i ja postavio dr.Severusu i rekao je da HT/RT mogu samo da pomognu.I bio je u pravu.Vi se samo trudite da pacijenta fizički ojačate.Nemojte preterivati ni sa čim.Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 16, 2009 10:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 13, 2009 10:27 pm
Postovi: 21
Izvinjavam Vam se, ali da li Vi to pricate iz licnog iskustva? Nemoj te se ljutiti, plasim se, zbunjena sam, ne zman kuda da krenem,... Ima li nade? Sutra ide u bolnicu, sta ce dalje raditi znacu tokom sutrasnjeg dana, a to je toliko daleko.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 16, 2009 11:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Apr 27, 2008 12:00 pm
Postovi: 133
Da,iz ličnog iskustva.Bili smo i mi uplašeni,zbunjeni,očekivali smo da žena bude operisana a lekar nam je rekao da mora na HT,koja joj je dobro učinila,mogla je na operaciju.A nade uvek ima,mora je biti.Važno je verovati i lekarima i sebi,važno je biti informisan,pitati šta Vas zanima.Samo nemojte preterivati sa razmišljanjem,to može da šteti,mi smo ipak laici.Sve najbolje,neka Vas Bog čuva.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 45 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: