Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: lobularni karcinom dojke
PostPoslato: Čet Sep 27, 2007 4:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 27, 2007 4:46 pm
Postovi: 2
Lokacija: ljubljana,slovenija
Pozdravljeni!Oprostite mi, prihajam iz Slovenije, zato ne znam hrvaško, ker se mi nismo več učili, upam,da kljub temu razumete;:)
Imam vprašanje glede moje mame.KAJ MENITE o njeni prognozi bolezni?Tudi sam sem v medicini, bom zdravnik, sem še študent, vendar rad slisim vec mnenj.Njena diagnoza: invazivni lobularni karcinom, klasični tip, gradus 2(tubuli 3, jedrni pleomorfizem 2, mitoze 1), največji premer tumorja velik 3X1,5X1 cm, v njem več kot 25% in situ komponente. Poleg tega prisotni mikroskopski fokusi invazivnega lobularnega karcinoma, zato narejena mastektomija levo.V 2-eh aksilarnih bezgavkah ugotovljena po 1 mikrozasevek, velikosti 1 in 2 mm.Estrogenski receptorji pozitivni v 90% celic, progesteronski pa v 80%.HER-2 tumorja negativen.Zdravljena je bila z mastektomijo, disekcijo leve aksile, adjuvantno kemoterapijo po shemi EC, 6 ciklov in nato 2 leti s tamoksifenom, nato narejena ovariektomija bilateralno in nato zamenjava na Aromasin, sedaj 1 leto.Predvivdena hormonska terapija je še 2 leti.Kaj menite o tej bolezni?Zelo bi bil vesel vaših odgovorov!Lepo pozdravljeni.Imate odličen forum:))))))POZDRAVE!Medicus_slo

_________________
Kmalu bom zdravnik!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 27, 2007 9:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Poštovani,
ja sam sve razumela (jer sam onkolog a ne zato što znam slovenački :D )
Kod vaše mame je dijagnostikovan invazivni lobularni karcinom leve dojke.Urađena je leva mastektomija.Ako sam dobro razumela, u 2 limfne žlezde su pronađene mikrometastaze( niste napisali koliko ih je ukupno izvađeno!). Radi se o hormono zavisnom tumoru(estrogenski i progesteronski receptori su visoko pozitivni) pa je zato primala tamoxifen(to je hormomo terapija koja se pije 5 godina i ima zadatak da "štiti" dojku od ponovnog stvaranja karcinoma). Hemioterapija je dobar izbor i verovatno ste mislili na FEC šemu.Aromazin je hormonopreparat i jedino mi iz napisanog nije jasno zašto su Tamoxifen zamenili Aromazinom( verovatno je mama imala krvarenja ili je endometrijum materice zadebljao?!) Pozz

P.S. Eto mene na Bledu za koji dan... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: draga tartufa!
PostPoslato: Pet Sep 28, 2007 12:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 27, 2007 4:46 pm
Postovi: 2
Lokacija: ljubljana,slovenija
Postovana tartufa!I will answer to you in English!My answer was not about the explanation of the cancer of breast because I also am a medical student, so I know exactly what it means.But as you have mentioned you are an oncologist, I wonder what could you tell me about the prognosis of my Mum.She is now 3,5 years out of treatment!She is doing fine but I wonder about her long-term prognosis.I have read that classical lobular carcinoma is less agressive than ductal carcinoma, do you agree with that?I mean what is your experience with this type of cancer if it is found in stage I-II.I know lobular cancer,classical type is very hard to detect and to find early!Aromasin was prescribed to my mum because some studies showed it is better drug than tamoxifen for postmenopausal women.My mum is now postmenopausal.She is 50 but look like 40 years old lady.Thanks for the reply and wish you luck;)Matic

_________________
Kmalu bom zdravnik!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 28, 2007 8:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
Dear medicus-slo,
invasive lobular carcinoma represents 10-20% of all breast cancers.The histological type of disease has a very limited prognostic value.
In general,prognostic factors are useful for definition of a baseline prognosis, which helps in the aestimation of costs and benefits for a given treatment program
So, a good prognosis after operation have women with negative axillaly limph nodes (less than 4 lgl- your mom has only 2 positive lgl); with pathological tumor size less than 2cm -pT1 stadium; nuclear/histological gradus I-II ; positive ER/PR receptors in postmenopausal . All of these good prognostic factors have yours mom.
5 years survival in local advanced disease is 55-75%.Best regards.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 24, 2007 1:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 03, 2007 7:00 pm
Postovi: 5
Molim Vas za komentar sta znaci D24 (zanimame broj) Tu mammae l.sin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 3:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
Nisam nikakav doktor i ne poznajem bolesnika od raka dojke, te sa istim nemam bas nikakvo iskustvo. Ipak, nekim drugim putem zanimam se za estrogen-osetljive kancere, pa tako dodjoh do sredstva koje se zove INDOL 3 KARBINOL.

O ovome mozete procitati na raznim mestima po Internetu, a ja saljem isecak, preveden sa holandskog, o upotrebi I3C-a paralelno sa Tamoxifenom:

Indol-3-Carbinol (I3C) je važno prirodno oružje u borbi protiv kancera osetljivih na estrogen. Radi se o biljnom dodatku ishrani ekstrahovanom iz Genus Brassica (kelj, brokoli, karfiol i crveni kupus).

Kao posledica sposobnosti da ometa proces razmnožavanja ćelija raka, I3C koristi se kao komplementarna terapija protiv raka dojke. Od pre 20-ak godina, za ovu funkciju koristi se lek Tamoxifen. Ovaj lek, medjutim, ima jednu manu. Iako je produžio život mnogim bolesnicama od raka dojke, bio je uspešan samo kod 50% ukupnog broja obolelih, a nakon 12 do 18 meseci organizam je postajao otporan na njega.

Studije dokazuju da je dobro koristiti I3C paralelno sa Tamoxifenom jer eliminiše njegova negativna dejstva i dovodi do boljeg rezultata. Istraživači univerziteta Berkli ispitivali su 3 grupe ćelija raka dojke: prva je bila tretirana ubrizgavanjem I3C-a, druga Tamoxifena, a treća kombinacijom ova dva sredstva. Ćelije tretirane samo Tamoxifenom imale su 60% manju sintezu DNK, one tretirane samo I3C-om 90% manju sintezu, dok je kombinacija I3C i Tamoxifena bila delotvornija od oba produkta odvojeno i dovela do sprečavanja deobe ćelija raka za 95% nakon 96 sati tretmana.

Kada se koristi zajedno sa I3C-om, potrebne su znatno niže doze Tamoxifena. Ovo znači da se šansa da organizam postane rezistentan na Tamoxifen biva manja upotrebom oba preparata istovremeno.


(zanemarite nepreciznosti u prevodu, vazna je sustina)


Poslednji put menjao Kajalena dana Čet Okt 25, 2007 4:02 pm, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 3:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
(Problem s netom - ili forumom, duplirana poruka, izvinjavam se na neredu koji iz tehnickih razloga po forumu pravim...)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 25, 2007 10:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 03, 2007 7:00 pm
Postovi: 5
Kajalena,ja se izvinjavam Vama greskom sam se obratila tebi,hvala ti na trudu i srecna sam sto nisi doktor jer si pogresno procitala dijagnozu Hvala Bogu nebolujem od kako ti kazes "raka dojke">Nemoj sledeci put brzati sa odgovorom,sva sreca sto sam ja stalozena osoba pa sam shvatila da si pogresila :oops: Ipak Hvala mozda tvoj odgovor pomogne nekom drugom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 26, 2007 12:11 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
Ej, Senja - uopste se ne obratih tebi, no potrazih na prvoj strani temu koja ima ikakve veze sa dojkom, da pridodam to o Indolu na sta slucajno naleteh... cisto da to stoji na temi gde mu je iole mesto, da ne pravim haos po forumu... Nije svaki post uvek odgovor na onaj koji mu prethodi -nekad se tice nekog starijeg posta, a nekad bas nijednog od objavljenih, no samog naslova teme...

Tako da - mirno spavaj :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: