Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Da li ici na terapiju jodom
PostPoslato: Ned Maj 16, 2010 10:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 16, 2010 10:37 pm
Postovi: 18
Imam 35 godina. Lecim se od hipertireoze od aprila 2008. Bila sam na terapiji PTU, a sada mi je prepisan Thyrozol. na prosloj kontroli su mi svi rezultati bili u redu, a sada su : T3 1.76 (1.22-2.43); FT4 17.2 (12.0-22.0) Ultra TSH 0.13 (0.38-4.31). UZ od decembra : oba lobusa uvecana nehomogene strukture. U levom lobusu sitni hipoehogeni nodusi 3 i 4 mm. Pise jos u nalazu specijaliste: deluje eumetabolicno. Posto lecenje dugo traje, preporuceno mi je da idem na terapiju jodom, a ja se nadam da taj jedan hormon moze da se sredi i lekovima. Za noduse mi je receno da nisu zabrinjavajuci. Ima li neko iskustva?
Ja se izvinjavam ako sam nejasna, nova sam, nikada nisam pisala na forumima, nadam se da ce mi neko pomoci.
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ici na terapiju jodom
PostPoslato: Ned Maj 16, 2010 10:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 16, 2010 10:37 pm
Postovi: 18
Nisam napisala da sam se lecila i 2003 godine kada je sve doslo u normalu posle 3 meseca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ici na terapiju jodom
PostPoslato: Pon Maj 17, 2010 11:22 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 14, 2010 8:52 am
Postovi: 8
ja sam odnedavno bolesna od hipertireoze,isto imam cvorice i lece me sa ptu,a vama mogu samo da preporucim da odete na adresu medicina.hr,pa ukucajte hipertireoza iprocitajte sta tamo pise!
A mozda ce vam se javiti neko ko je pristao na radioaktivni jod,jer cilj terapije je da se unisti tkivo stitne zlezde da ne bi proizvodila taj svoj hormon tiroksin bez koga se ne moze,ali smeta kad ga je previse,pa ako se zlezda sasvim inaktivira mora se svakodnevno putem tabletice unositi tiroksin,a to nije nikakav problem,znam zenu koja to radi oko 15godina,ima blizance od 13godina,normalno zivi.
Drugi nacin za odstranjenje zlezde je operativni,sto je rizicno zbog moguce povrede nerva koji inervise glasnice,pa neko ostane sa promuklim glasom ili jos gore.Nedavno je na B92 bila emisija posvecena upadljivom povecanju broja obolelih od poremecaja rada stitne zl.,pa je spomenut neki doktor iz KBC u Bg koji jedini pouzdano operise tireoideu,kazu da je tokom prosle godine uradio oko 1000 operacija i sad ce da obucava doktore iz dugih gradova...
Eto,toliko od mene,zelim vam da vam se spontano sve sredi jer se i to desava!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ici na terapiju jodom
PostPoslato: Pon Maj 17, 2010 1:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 16, 2010 10:37 pm
Postovi: 18
Hvala. Isla sam na medicina.hr sada, ali nisam pronasla forum, samo objasnjenja. Otprilike to sto ste mi napisali znam i ja, ali nesto sam izgubila poverenje u dr koja me vodi, a jedina je u mom mestu, pa me zanimaju tudja iskustva i misljenja. Mene je ona zbunila sada, posto kada sam pocela da se lecim ja sam trazila jod ili operaciju i ona nije pristala i sad posle 2 godine muke nisam rada da idem ako mogu da resim lekovima, a cini mi se da sam bolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ici na terapiju jodom
PostPoslato: Pon Maj 17, 2010 3:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 11, 2006 11:57 pm
Postovi: 7
Ja ti mogu prenijeti svoje iskustvo lijecenja hipertireoze koja traje 5 godina. Meni je otkrivena autoimuna hipertireoza 2005 god i poceo sam sa terapijom favistanom i sve je bilo dobro do januara ove godine, kada se ponovo vraca hipertireoza. I dodjem ti ja na kontrolu na nuklearnu i dokt. mi preporuci operaciju, jer tablete mi vise ne pomazu , a i dugo ih pijem sto opet nije preporucljivo za favistan. Pristao sam na operaciju , hormoni su mi se normalizovali jer mi je povecala dozu do operacije. Sad trenutno cekam konzilijarni gdje cu znati sve detalje oko operacije. Sama stitnjaca je kod mene difuzno uvecana i nema cvorova pa mi je dokt. objasnila da bi najbolje bilo da mi ostave 10% stitnjace koji bi lucio dovoljan broj hormona neophodan organizmu i da ne bi morao poslije uzimati nikakve dodatne hormone sto mi se veoma svidjelo.

Ja licno ne bi isao na radioaktivni jod jer sam mlad, 27 god, mislim kako su mi objasnili da je operacija bolje rjesenje za mladje osobe. Radioaktivni jod se vecinom daje starijim osobama kod kojih je rizicna operacija i za zene koje ne misle vise radjati. Radioaktivni jod takodje uzrokuje hipotireozu pa i to je jedan od razloga zbog kojih sam za operaciju.

Moras biti svjesna kao i ja da imamo samo dvije opcije da izlijecimo hiper. : radioakt. jod i operaciju. Ove lijekove sto pijemo to je samo kratkorocno rjesenje koje dugorocno ne donosi rezultate jer u danasnjem nacinu zivota i stresu koji je najveci neprijatelj stitnjace , ona se ponovo aktivira,kao i kod mene i krajnje rjesenje je ono sto niko ne voli a to je noz. Nisam sretan zbog operacije ali opet gledam na drugi nacin da cu se napokon zauvijek rjesiti problema sa hormonima koje sam sve ove godine imao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ici na terapiju jodom
PostPoslato: Pon Maj 17, 2010 5:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 16, 2010 10:37 pm
Postovi: 18
Hvala ti. Gde se ti lecis? Ovde kao sto sam i rekla postoji samo jedan dr, i ona bas i ne zeli da odgovora na pitanja, kaze da je to njena briga i meni se to ne dopada, ja volim da znam sta, kako i zbog cega ce mi raditi. I ovo sve ja otprilike znam da me ceka, ali sam zelela nekako da odlozim za koju godinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Da li ici na terapiju jodom
PostPoslato: Čet Maj 27, 2010 1:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Maj 16, 2010 10:37 pm
Postovi: 18
Mene i dalje ovo interesuje, pa ako neko jos ima nesto da doda......


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: