Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Prolaktin,mikroadenom
PostPoslato: Sre Dec 20, 2006 12:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 08, 2006 9:31 pm
Postovi: 7
Cao svima,
imam povecan prolaktin,poslednja izmerena vrednost 1600. Radila sam rtg,ct,mr, sirinu i dubinu ocnog dna.Na snimku magnetne rezonance mi je pronadjen mikroadenom,terapija Bromergon. Interesuje me kako nastaje adenom u mom slucaju mikro?
HVALA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 28, 2007 1:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 12, 2006 9:24 pm
Postovi: 37
Lokacija: Novi Sad
Pojma nemam kako nastaje mikroadenom, ali ga i sama imam - veličine 3,5 mm. Pijem bromokriptin već dve godine, od trenutka kada mi je konstatovan adenom i hiperprolaktinemija. Pre toga sam imala iscedak iz dojke (mlečenje) i amenoreju. Prolaktin mi je sada ok. Živim potpuno normalno i, šta da ti kažem, trenutno sam u procesu vantelesne oplodnje, ali to nema veze sa mikroadenomom, nego sa suprugovim lošim spermogramom.
Malo ne mogu da verujem da su ti sve to radili da bi utvrdili mikroadenom, meni je doneta dijagnoza samo na osnovu hormonske analize i MR-a.
Kroz sve naredne analize, a prošla sam ih podosta (tako je kada ulaziš u vantelesnu) niti jedan lekar nije pravio famu oko mikroadenoma. Sa tim se, jednostavno, živi. Bromokriptin, bromergon (isto je) se prestaje piti samo kada se utvrdi trudnoća, ali čak nije dokazano ni da loše utiče na plod.
Tako da - opušteno...
P.S. Neurohirurg, dr Kojadinović u NS-u, mi je rekao da terapija Bromokriptinom/Bromergonom utiče na smanjenje mikroadenoma.
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 16, 2007 7:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 1:35 pm
Postovi: 13
Moje pitanje je isto takvo: kako nastaje mikroadenom? Imam ga i ja i to velicine 5mm. Dali nastaje zbog gene, godine, nacin zivota ili...? Imam 33 godine i zbog povisenog prolaktina su me poslali da uradim MR, pa su mi tako i ustanovili mikroadenom hipofize.
Molim odgovor na moje pitanje![/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 16, 2007 7:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 1:35 pm
Postovi: 13
Moje pitanje je isto takvo: kako nastaje mikroadenom? Imam ga i ja i to velicine 5mm. Dali nastaje zbog gene, godine, nacin zivota ili...? Imam 33 godine i zbog povisenog prolaktina su me poslali da uradim MR, pa su mi tako i ustanovili mikroadenom hipofize.
Molim odgovor na moje pitanje![/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 27, 2007 1:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 12, 2007 9:13 pm
Postovi: 3
Meni je polaktin bio 2427, pila sam bromokriptin samo 15 dana i 4 dana po prestanku uradila ponovno merenje (po savetu lekara) i sada mi je 2673. Radila sam Rtg, nalaz cist. Danas sam zakazala pregled kod endokrinologa. Mislim da treba da uradim i Mr, za svaki slucaj, jer je ovo prilicno visok nivo prolaktina a, navodno, adenoma nema. Sta jos moze da bude uzrok? Lecena sam od endometrioze, negde sam procitala da i to moze da bude uzrok. Ovaj mesec mi je i menstruacija izostala, sto povezujem sa svim tim. Sve mi je ovo potpuno strano i cudno ali ne panicim jer citam da nas ima jako puno i da se sve to manje vise koriguje i kontrolise bromokriptinom. Da li neko ima iskustvo sa dostinex-om? Citala sam da je efikasniji i lakse se podnosi. I jos nesto: ja imam zatvor kad pijem bromokriptin-da li je to normalno?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 11:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
ADENOMI SU BENIGNI,UVEK BENIGNI TUMORI ZLEZDANOG POREKLA.NIKO NE ZNA ZASTO NASTAJU-PRETPOSTVLJA SE ZBIG HORMONSKOG DISBALANSA.KAKO JE HIPOFIZA ZLEZDA KOJA"KOMANDUJE" SVIM DRUGIM ZLEZDAMA,U ZAVISNOSTI STA LUCI ADENOM DOBIJA IME.U OVOM SLUCAJU LUCI HORMON PROLAKTIN PA SE ZOVE PROLAKTINOM.U ZAVISNOSTI OD VELICINE SAMOG ADENOMA MOZE BITI MIKRO I MAKRO ADENOM.PROLAKTIN JE HORMON KOJI STIMULISE MLECNE ZLEZDE NA LUCENJE MLEKA PA SE ZATO KAO SIMPTOM MOZE JAVITI UVECANJE DOJKI I ISCEDAK IZ NJIH.TAKODJE PROLAKTIN UTICE NA LUCENJE ESTROGENA I PROGESTERONA,A SAMIM TI,NEREGULISAN,MOZE DA DOVEDA DO PRIVREMENE NEPLODNOSTI.LEK IZBORA JE BROMOKRIPTIN KOJI MOZE IZAZVATI ZATVOR,MUCNINU I SL.,MEDJUTIM TI SIMPTOMI UGLAVNOM SPONTANO NESTAJU TOKOM DUZEG UZIMANJA TERAPIJE.UKOLIKO SU PREVISE IZRAZENI KORISTI SE DRUGI LEK KABASER,PA AKO SU VAM NEZELJENI EFEKTI LEKA PREVISE IZRAZENI PITAJTE LEKARA ZA KORISCENJE KABASERA.MIKROADENOMI-PROLAKTNOMI SE SKORO NIKADA NE OPERISU I PRILICNO SU BEZOPASNI UKOLIKO SE TERAPIJA REDOVNO KORIST.NISU SMETNJA NI ZA OSTAJANJE U DGUGOM STANJU,TRUDNOCU I ZDRAVLJE DETETA UKOLIKO SU POD TERAPIJOM.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 29, 2008 8:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 1:35 pm
Postovi: 13
Meni je endokrinolog prepisao Dostinex, dali ste culi za taj lek? Mnogo tesko ga podnosim ali sta da se radi.
Drugo sto me interesuje je zasto me je endokrinolog poslao da merim periferiju oka?
Inace sada posle 1 meseca uzimanja terapije se osecam malo bolje, glavobolje su nestale, nemam iscedak iz dojke, menzis je uredan, ali cesto mi je mutno pred ocima, valjda zato sto radim na kompjuteru.
Drugo pitanje je zasto mi je doktor rengenolog rekao da kontrolisem hipofizu MR-om cak posle 1 godinu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 02, 2008 11:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 15, 2007 10:03 pm
Postovi: 42
Takodje imam povisen prolaktin ,zadnja kontrola 2500 pa vas molim da mi neko odgovori na moja pitanja i nedoumice.
Imam 25 godina i prije 3 mjeseca sam bila na redovnu kontrolu kod ginekologa gdje su mi ustanovili 2 ciste na jajniku, upalu jajnika i kada sam radila hormonske analize prolaktin mi je bio 1400.Uzimala sam Bromokriptin mjesec dana i nakon mjesec dana posle uzimanja zadnje tablete , znaci posle 2 mjeseca od pocetka terapije prolaktin mi je bio 2500 , znaci skoro duplo veci.Nije mi bilo jasno i konsultovala sam se sa doktorkom (ginekologom) i ona mi je prepisala umjesto Bromokriptina Dostinex i sad njega pijem .Planiram da posjetim endokrinologa u skorijoj buducnosti, ali do tad mene zanima:da li je moguce u toku terapije Dostinexom da ostanem trudna i ako je moguce dal postoji opasnost za plod?kako je moguce da je samo mjesec dana nakon terapije nivo prolaktina skocio skoro duplo?Kakve mi kontrole predlazete jer zelim da ostanem u drugom stanju a sa ovolikim prolaktinom su mi sanse nikakve?Da li ovi moji problemi sa cistama i jajnicima imaju neku vezu sa visokim prolaktinom?
Unaprijed hvala...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 18, 2008 1:53 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 04, 2007 1:37 am
Postovi: 199
Hiperprolaktinemija
Objavljeno: 3.3.2001



Povišena razina hormona prolaktina (hiperprolaktinemija) nalazi se u 0,4% neselektirane populacije, a kod 9 - 17% žena s reproduktivnim oboljenjima. Razlozi nastanka hiperprolaktinemije su:

* fiziološka stanja: nakon poroda (dojenje), kao i osobito stres! (otuda popularni naziv hormon stresa za prolaktin),
* farmakološka stanja: uporaba nekih, prije svega psihotropnih lijekova i droga (16%), kao i
* patološka stanja: mikroprolaktinom (36%), hipotireoza, PCOS, ciroza jetre i kronična insuficijencija bubrega.

Ipak u 64% slučajeva razlog je nepoznat, kada govorimo o idiopatskoj hiperprolaktinemiji.

Hiperprolaktinemija se javlja kako u žena, tako i u muškaraca. U žena su posljedice povišene razine prolaktina izostanak menstruacije (amenoreja) što se javlja u 64% pacijentica, kao i galaktoreja - pojava vodenaste ili mliječne sekrecije iz dojki (40,5%) uz smanjenje libida, infertilitet (15%) i povišeni rizik od osteopenije i osteoporoze. U muškaraca se javljaju pad libida, infertilitet, ginekomastija (povećanje dojki) kao i impotencija (35%). U oba spola se mogu javiti ispadi vidnog polja (9%). Indikacije za liječenje hiperprolaktinemije uz povišenu razinu hormona prolaktina su:

* prisustvo signifikantnih simptoma kao što su infertilitet, smetnje ciklusa (anovulacija, insuficijencija funkcije žutoga tijela) i galaktoreja u žena, a u muškaraca infertilitet i ginekomastija,
* ispadi vidnog polja u oba spola, kao i
* abnormalni rezultati odnosno vizualizacija tumora hipofize ili detekcija osteopenije.

Obzirom da se sinteza prolaktina odvija u dopaminergičkim neuronima hipotalamusa (sintezu podstiče neurotransmiter dopamin), standardna terapija u liječenju hiperprolaktinemije je primjena dopaminskih inhibitora, pri čemu se najčešće ordinira bromergon (Parlodel). U slučajevima tumora koji stvaraju prolaktin (makroprolaktinom) primjenjuje se neurokirurška ili radijacijska terapija. Oko 80% pacijentica s hiperprolaktinemijom izvrsno reagira na terapiju s bromergonom, no česti su neželjeni efekti ove terapije kao mučnina, vrtoglavica i ortostatska hipotenzija. U studiji sprovedenoj u St.Vincent's Hospital u Dublinu ca 12% pacijentica pokazuje intoleranciju prema bromokriptinu.

Pojava novih lijekova kao sto su quinagolide (Norprolac) i cabergolin (Dostinex) omogućuje adekvatan tretman i pacijenata koji pokazuju rezistencu ili intoleranciju na bromergon.

Za razliku od bromergona koji se standardno uzima 2 x dnevno, quinagolid se primjenjuje 1x dnevno, a cabergolin 1-2 x tjedno. Studije u kojima je ispitivan quinagolid pokazuju da se u 35% pacijentica rezistentnih na bromergon i 66% pacijentica s intolerancijom na ovaj lijek, razina prolaktina uz quinagolid normalizira, no još uvijek se 50% pacijentica žali na neželjene efekte slabijeg intenziteta.

Cabergolin pokazuje u nekoliko manjih crossover studija izvanrednu djelotvornost uz još bolju toleranciju, te u direktnom poređenju s iznesenim lijekovima predstavlja lijek izbora. Osobito se preporuča u dozi od 2 tablete unutar 12 sati od porođaja za primarnu ablaktaciju - kada iz bilo kojeg razloga želimo zaustaviti produkciju mlijeka izravno nakon poroda.

Gynäkologe, 1996; 29: 268-277


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 18, 2008 1:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 04, 2007 1:37 am
Postovi: 199
Jeca_Pereca je napisao:
Takodje imam povisen prolaktin ,zadnja kontrola 2500 pa vas molim da mi neko odgovori na moja pitanja i nedoumice.
Imam 25 godina i prije 3 mjeseca sam bila na redovnu kontrolu kod ginekologa gdje su mi ustanovili 2 ciste na jajniku, upalu jajnika i kada sam radila hormonske analize prolaktin mi je bio 1400.Uzimala sam Bromokriptin mjesec dana i nakon mjesec dana posle uzimanja zadnje tablete , znaci posle 2 mjeseca od pocetka terapije prolaktin mi je bio 2500 , znaci skoro duplo veci.Nije mi bilo jasno i konsultovala sam se sa doktorkom (ginekologom) i ona mi je prepisala umjesto Bromokriptina Dostinex i sad njega pijem .Planiram da posjetim endokrinologa u skorijoj buducnosti, ali do tad mene zanima:da li je moguce u toku terapije Dostinexom da ostanem trudna i ako je moguce dal postoji opasnost za plod?kako je moguce da je samo mjesec dana nakon terapije nivo prolaktina skocio skoro duplo?Kakve mi kontrole predlazete jer zelim da ostanem u drugom stanju a sa ovolikim prolaktinom su mi sanse nikakve?Da li ovi moji problemi sa cistama i jajnicima imaju neku vezu sa visokim prolaktinom?
Unaprijed hvala...


I sama imam problem sa povisenim prolaktinom, ali sam na Bromokriptin reagovala dobro tj. prl se smanjio. Obzirom da se kod tebe povecao, ja ne bih mnogo cekala na tvom mjestu, nego bih se zaputila dobrom endokrinologu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 30, 2008 9:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 23, 2008 9:34 pm
Postovi: 12
E pa i ja imam milro adenom hipofize 4mm,porodila sam se prije p9mjeseci,ali sam prije toga 2 godine koristila dostinex tablete naravno,u pauzma jer mi je prolaktin bio visok,tablete su kod nas u cg kostale oko 70evra ali sam ih uzimala jednon nedeljno i super sam ih podnosila.
Moja beba je prestala sisati sa 5mjeseci i od tad sam osjetila pojacanu nervozu,magljenje vida....tako sam otkrila problem sa hipofizom,ali svi hormoni su mi uredni,cikluse dobijam redovno,bila sam cak i kod profesorke u bg koja je rekla da za terapijom nema potrebe,da se mikroadenom moze povuci i sledecom trudnocom...tako da neznam,u principu ja sam mislila da je to nesto tragicno,makar je za mene bilo dok nisam malo vise saznala zahvaljujuci ovom sajtu.
A sto se trudnoce tice..... :D pa ja mislim da ce opet biti oooruuk oba jajnika su mi ponovo policisticna :-? ali sto da se radi moracu opet ....Ma akoce to biti moj lijek rodila bih jos desetoro axaxaxxaxaxa :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 24, 2009 2:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2007 1:35 pm
Postovi: 13
Imam poviseni prolaktin i mikroadenom hipofize 5 mm, vec dve godine sledim moju situaciju, uradila sam 2 MR (po jednu na godinu dana) kao sto mi je preporucio endokrinolog i vec drugu godinu pijem Dostinex.
Sa adenomom je sve isto kao prije, nije narastao ali nije se ni smanjio pijenjem dostinexa (kao sto sam procitala ne nekim stranskim forumuma).
Prolaktin mi je bio 90 (a dozvoljeno po nasim merama je bilo 0-24 za zene u reproduktivnoj dobi), sada sa dostinexom mi je 0.5, tesko podnosim lek jer radim na kompjuteru i ne mogu da se skoncentriram jer mi je stalno mutno pred ocima.
Moje pitanje (naravno ako neko zna) je dali mogu/dali smem da ostanem u drugom stanju iako pijem dostinex i dali ce lek negativno uticati na plod?
Moj endokrinolog mi je tako savetovao: da produzim dostinex, kada se 100% osiguram da sam u drugom stanju, odmah predzem na bromokriptin 2-3 x3 na dan i da sledim prolaktin i tokom trudnoce.
Imam redovni menzis, nisam nikada imala problema za ciklusom imam jedno dete i sada planiram drugo, (prolaktin i adenom sam otkrila sasvim slucajno, praveci hormonske analize, ne zbog steriliteta).
Hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: