Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Stitasta ili stitna zlezda, povecano: T4
PostPoslato: Čet Dec 29, 2005 5:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 29, 2005 4:51 pm
Postovi: 2
Imam 24 godine, pol Z, apsolvent informatike.
Radila sam mnoga ispitivanja, a kod specijaliste endokrinologa mogu otici tek posle Bozica, ... Nestrpljiva sam da saznam uzroke i moguca resenja problema, te zato pisem...
Simptomi: Umor, lupanje srca, otezano disanje, bolovi u grudima ponekad, nesanica, panika, nervoza (posledica ponavljanja...) Sve to se pojavljuje uvece, narocito posle ponoci.
Prvi put mi se desilo sve ovo pocetkom septembra, i posle nedelju dana ponovo. Drugi put se desilo sredinom novembra, a treci put sredinom decembra.
Obzirom da se moja majka bojala da mozda nije virus, cak sam pila i eritromicin, jer smo se raspitale o, konkretno, koksakiju i sve se poklapalo... Ponekad (narocito u panici) imam temperaturu oko 37-37.2
Ponekad pocnem da se tresem i ako se ne ugrejem, srce pocne nenormalno da lupa. Primetila sam da mi hladnoca smeta, narocito ako mi noge smrznu.
Dakle, pila sam eritromicin i kljukala se vitaminima C,B, folan, magnezijum...
U isto vreme radila sam razna ispitivanja, ali nesto sto najvise mrzim je cekanje i neizvesnost, te sam se jos vise unervozila.
Kada mi se desilo prvi put, dakle u septembru, uradila sam testove T3,t4 i TSH.
Rezultati su pokazali sledece:
- T3: 3.0
- T4: 147.2
- TSH: 0.2

Otisla sam kod lekara opste prakse koji mi je rekao da je sve u redu, a pri tom mi nije ni dao uput za endokrinologa. Misleci da je sve u redu, posto sam uradila i EHO srca, bila sam dobro neko vreme, ali u novembru sam se umorila jedno vece i srce je opet pocelo da lupa...

Primetila sam i druge simptome... peckanje u levom predelu grudnog kosa itd...

Ponovo sam otisla kod lekara i dobila sam konacno uput za specijalistu interne medicine koja me je dalje uputila na analizu stitaste zlezde, pluca itd...
Nosila sam i holter 24 sata i konstatovano je da mi je puls povecan: maximalno 144, ukupno 122083.
Pluca su navodno u redu.
Govorim samo o losim stvarima, posto je krvna slika ok, srce je zdravo itd...
Pusila sam 1-2 cigarete na dan, ponekad i 5-6, zavisi...

Ponovo sam uradila analizu hormona stitaste zlezde i dobila sledece rezultate:

- T3: 2.0
- T4: 246.5
- TSH: 1.1

Dakle, koliko vidim, T4 je dosta povecan, a meni je sve gore, tako da neke lekare opste prakse stvarno treba likvidirati... Covek gresi, to je ok, ali dati uput nije tako tesko... Mogla sam, dakle da sprecim da se popne ovoliko, ali sta cu...
Sto se tice ultrazvuka stitaste ili stitne zlezde (kako se uostalom zove?!!!)
citiram:

"Istmus stitaste zlezde je normalne debljine.
Parenhim S.Z. je u celini grublje strukture, ali bez postojanja cisticnih, nodusnih i drugih fokalnih lezija."

Sta je Parenhim?

Dakle, svi ostali rezultati su u redu, gvozdje, itd... nema upala...

Ocigledno je da je u pitanju Stitasta zlezda, mada bih ja jos kicmu pregledala, posto imam bolove, a struka mi je opasna po nju.


Pitanje: Zasto dolazi do povecanja T4 i kako se moze leciti?
Naravno, dok se ne konsultujem sa doktorom, necu nista uzimati, ali vec su mi prepisali "propranolol" dva puta dnevno i konzumiram ga od sinoc (vec drugi put).

Nadam se da cete mi brzo odgovoriti!
Hvala unapred i Srecna Nova Godina!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 30, 2005 1:44 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 14, 2005 1:19 am
Postovi: 120
Mnoge od tih simptoma sam imala i ja. Na prvoj kontroli hormona stitne zlezde sve je bilo dobro, da bi posle mesec dana otkrila da mi je TSH povisen, odnosno da mi zlezda luci manje hormona. Dobila sam terapiju od endokrinologa i sad se osecam dobro. Bitno je da se ne nerviras previse i da sacekas adekvatnu terapiju.
Mislim da se nas organizam bolescu brani od neceg sto nam ne odgovara. Pokusaj da slusas sebe, mozda dodjes do odgovora zasto ti se organizam buni. I samo misli pozitivno.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Da, na nervnoj bazi...
PostPoslato: Pet Dec 30, 2005 11:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 29, 2005 4:51 pm
Postovi: 2
Skontala sam da je na nervnoj bazi, cula da je u pitanju jod... Dakle, ne treba da ga konzumiram bas... niti da jedem slano...
Sta jos treba da znam... Upoznati svoj organizam je ponekad jako tesko, ... Trebaju mi nesto detaljniji podaci.. Sta se sme, sta se ne sme...
Nervirati se svakako ne smem... Ali, to je najveci problem... Temperamentna sam, nervozna osoba i mislim da bi stvarno trebalo da se opustim... Ponekad, kao ovih nekoliko meseci, to nije lako zbog raznih obaveza, ali pokusacu..

Dakle, sta se jos ne sme, sta se mora?
Cula sam da bih morala da budem i na lekovima za smirenje duze vreme,... Poznajuci sebe, to bi znacilo citavog zivota ako se ne promenim... :-(
Cekam odgovore i hvala na odgovoru ;-)

Srecna Nova Godina! Ljudima sada zelim samo puno zdravlja! ;-) To nikada ranije nisam ni spominjala :roll: bedak...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 04, 2006 6:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Okt 22, 2005 5:07 pm
Postovi: 166
Lokacija: Novi Sad
Slicne simptome sam imala i ja, s tim sto su moji rezultati bili znatno losiji. Dijagnoza je : hyperthyroidism, tj. pojacana funkcija stitaste zlezde. Kod mene je bila rezultat iznenadnog velikog stresa. Pila sam lekove skoro godinu dana, ali mi se par meseci po prestanku terapije stanje povratilo. Sada ponovo pijem lekove...Glavni uzrok ovog oboljenja je najcesce stres, a ja ga imam gotovo svakodnevno, tako da se verovatno zbog toga i povratilo. Ne postoji nista sto se tice ishrane sto moze da pomogne (mozda eventualno caj od maticnjaka i neki cajevi za smirenje: kantarion, majcina dusica...). Lekari preporucuju uzimanje nekih sredstava za smirenje, tipa Bensedin, to pomaze zaista, ali mozes da se navuces na to. Moj ti je savet da probas sa homeopatijom, bar ja sada to pokusavam Ono sto za sada mogu reci jeste da otkako sam bila kod homeopate, nisam popila ni jedan bensedina, a i to mislim da nije malo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 15, 2006 3:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 11:33 pm
Postovi: 14
Moja prijateljica ima problema sa stitnom zlezdom, da li mi neko strucan ili ko zna moze protumaciti njen nalaz:
HYPOTHYREOSIS LARVATA bez terapije
THYREOIDITIS CHRONICA AUTOIMMUNOGENES
STRUMA DIFFUSA GL. THYREOIDEAE
FT-3 3,2
TSH 4,8
Antitireoglobulinska antitela ATA 1:368


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: evo i mene
PostPoslato: Čet Avg 17, 2006 1:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 17, 2006 1:05 am
Postovi: 1
Lokacija: Beograd
Procitala sam vasa iskustva pa da podelim i moja sa vama. Zao mi je sto ima dostaa bas mladih sa zdravstvenih problemima nebitno koje vrste, pa i ove nase.

Inace, imam 25 godina i student sam masinskog fakulteta tj. od oktobra cu biti apsolvent. Nikad mi fax nije bio problem i uzrok mojim problema nije bio on.

kad sam prvi put otisla kod endokrinologa, sto je bilo septembra 2003, pitali su me za simptome. Pre toga je vec po vratu ustanovljeno da imam problem sa stitnom jer sam imala opasnu kragnu na vratu. Imala sam simptome: znojenje dlanova, ubrzan rad srca, lako se rasplacem i ...., ali nisam imala samo jedan simptom a to je gubitak telesne tezine. Blago onim ljudima koji na nervnoj bazi mrsave, ja se na nervnoj bazim gojim jer ne izbijam iz frizidera, ormana sa slatkisima itd. :(

u medjuvremenu sam promenila doktorku sasvim slucajno i drago mi je zbog toga. Na ultrazvuku stitne zlezde, u privatnoj ordinacji (cekala sam nekih mesec i po do zakazanog termina da bi mi tad rekli da nemaju sondu za moju zlezdu) pokazalo se da zlezda nema nodalnih promena.

Ne znam da li sam rekla ali moj problem je uvecana funkcija stitne zlezde. Nova doktorka mi je rekla da se strogo klonim joda i da me lekovi nece izleciti, vec da ce mi samo smiriti zlezdu a da je izlecenje u mojoj glavi, tj. nema nerviranja pa makar se ceo svet raspadao! Pila sam lekove godinu dana i izbacila ih iz upotrebe. Bila sam super. Medjutim, nakon godinu dana, nastali su novi problemi i ja sam se vratila na staro. Bas sam danas isla po rezultate i T4 je preko 300.

Savet; mozak bacite na ispasu i sve ce biti u redu! Zelim vam dobro zdravlje, odoh da se lecim! :wink:

_________________
Zivi zivot najbolje sto umes!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 17, 2006 3:11 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Tiastat ili Favistan, poceti od 1/2 tablete dnevno, plus Propranolol, poceti sa 2x1/4 tablete. Uraditi T3, T4 i TSH ponovo za mesec dana. Ostalo mozete pitatai telefonom.

Stitna ili stitasta - svejedno.

Pozdrav.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 09, 2007 6:09 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 09, 2007 5:57 am
Postovi: 2
Cao , imam 20 godina...Mislite li da se isto deshava i meni ... osecam umor , ponekad imam ubrzano lupanje srca, osecaj kao da nemogu doci do vazduha, tj kao da mi neko drzi ruke oko vrata tj gushi me..nemogu da spavam jer sam previse napet ... i osecam blagu vrtoglavicu ...sve bude ok i s vremena na vreme skoro svakodnevno se pojave isti simptomi... veceras mi je palo na pamet da bi to moglo da bude do zlezda jer sam imao period sa uzasno mnogo stresa pre nego sto je sve to pocelo da se dogadja... samim tim mislim da sam poremetio rad organizma.... i nabasao sam na ovaj post sasvim slucajno.. odgovaraju mi svi simptomi koje ste nabrojali .. Izludeo sam, mislio sam da mi se ko zna sta deshava sa samo 20...

Treba mi par saveta ukratko , u vezi ishrane.. sta treba da unosim u organizam i kako da se hranim,koje lekove da pijem da bi doveo rad zlezda u normalu..naravno ako ste sigurno da je to problem... hvala unapred!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 09, 2007 6:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 09, 2007 5:57 am
Postovi: 2
Naravno ima josh nesto ... sto bi moglo biti uzrok koliko se secam casova biologije iz srednje skole :) ... Zivim u temerinu , vodovod ovde nije bash ok , ima povishen nivo arsena pa ljudi ne piju vodu iz cesme vec voda dolazi cisternama... znam da voda svojim sastavom ima mnogo uticaja na stitastu zlezdu ... mozda mi ne odgovara sastav ili nesto... mozete li mi objasniti i u vezi toga...tj kakvu vodu bi trebalo da pijem ... tj koja je normalna kolicina joda koju covek kroz vodu treba da unosi u organizam ... i dali treba da konzumira zasicenu vodu jodom ili nezasicenu ...tj sta je zdravije.. :) malo filozofiram ali mnogo sam se bio uplashio za svoje zdravlje pa bi mi svaki savet nekog ko je imao iskustva sa tim dobro doshao.. :)
Hvala svima unapred :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 10, 2007 3:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 07, 2006 11:18 pm
Postovi: 204
ti po nalazima imas hiperfunkciju stitnjace
i u pravu si sto se tice toga da bi trebala smanjti unos joda jer on potice funkciju zlijezde,..ali da ne pametujem puno samo se drzi ovoga sto je napisao dr.ivica,..favistan koji koci stitnjacu da produkuje hormone i propranolol kao beta blokator,.koji smiruje srcanu frekvenciju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 10, 2007 3:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Nov 07, 2006 11:18 pm
Postovi: 204
Bodyrox je napisao:
Naravno ima josh nesto ... sto bi moglo biti uzrok koliko se secam casova biologije iz srednje skole :) ... Zivim u temerinu , vodovod ovde nije bash ok , ima povishen nivo arsena pa ljudi ne piju vodu iz cesme vec voda dolazi cisternama... znam da voda svojim sastavom ima mnogo uticaja na stitastu zlezdu ... mozda mi ne odgovara sastav ili nesto... mozete li mi objasniti i u vezi toga...tj kakvu vodu bi trebalo da pijem ... tj koja je normalna kolicina joda koju covek kroz vodu treba da unosi u organizam ... i dali treba da konzumira zasicenu vodu jodom ili nezasicenu ...tj sta je zdravije.. :) malo filozofiram ali mnogo sam se bio uplashio za svoje zdravlje pa bi mi svaki savet nekog ko je imao iskustva sa tim dobro doshao.. :)
Hvala svima unapred :)


pa arsen bi svakako trebalo izbjegavati,,a jod,..pa preporucene su kolicine za odrasle oko 150-200mikrograma,..ali nemoj da se brines zbog toga,..recimo stanovnici koji zive blizu mora ga unose mozda i u vecim kolicinama kroz zrak,vodu,ishranu,..poenta je u tome sto je stitnjaca kao kompjuter,..uzima koliko joj treba,.a visak se izlucuje najvise mokracom,..
naravno ovo vazi ukoliko je stitnjaca zdrava,.. a to je lako provjeriti..
nalazima hormona i uzv,.ako ti je to u redu,..bez brige!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: