Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Krunica na krnjavom zubu...?
PostPoslato: Sub Avg 14, 2010 5:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 12, 2010 11:02 pm
Postovi: 2
Zub mi je popravljen, ocisceni koreni i stavljena plomba velicine gotovo pola zuba po dijagonali, medjutim zub je nakon popravke pukao i od njega je ostalo kao na slici:

Slika

Znaci 2, 3 mm od desni, gornja trojka + koren i supljina. Zbog pozicije zuba ne bih voleo da radim implant, pa mi kao najnormalnije resenje ostaje krunica.
Zanima me da li je moguce ugraditi krunicu na ovakav zub?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunica na krnjavom zubu...?
PostPoslato: Sub Avg 14, 2010 11:09 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 16, 2010 7:23 pm
Postovi: 38
nisam stomatolog...ali mislim da moze,stim sto bi ti se radila livena nadogradnja,pa onda na nju krunica. Nadogradnja ti se cementira u koren zuba(nije nimalo bolno iako mozda deluje tako) i onda se otisak uzima za krunicu i kasnije stavlja krunica na taj zub. Mislim da je cak za te zube bez zivca to sam bar nacuo negde jako dobro sto se radi ta nadogradnja,jer kao dosta stiti zub od naprsnuca i pucanja do kojih uglavnom dolazi kod zuba bez zivaca i slicno.

U najgorem slucaju mozes da izvadis taj preostali deo zuba sto ponavljam u najgorem slucaju i da onda postavis most,stim sto bi morao da brusis i ta dva pored pretpostavljam zdrava zuba ili bar jedan od njih.

Nadam se da ce ti neko odgovoriti vec od stomatologa uglavnom posle silnih odlazaka kod zubara i ja stekao neka znanja :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunica na krnjavom zubu...?
PostPoslato: Sub Avg 14, 2010 11:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
Da, moze livena nadogradnja kako je opisano.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunica na krnjavom zubu...?
PostPoslato: Sub Avg 14, 2010 2:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 12, 2010 11:02 pm
Postovi: 2
Ne bih radio most jer su prednji zubi u pitanju.
Inace proslo je prilicno vremena od kad je pukao, ali redovno odrzavam higijenu, posebno tog zuba zbog karijesa, medjutim iznad zuba mi se pojavilo nateknuce koje traje vec 2 dana, kod nosa, trenutno slabo primetno, ali mislim da raste pomalo kako vreme odmice. To mi se desilo i pre nego sto su mi cistili kanale pre popravke, al je bilo znatno vece. Da li postoji nacin da se ispiranjem usta i sl. otkloni to bez odlaska kod zubara? Trenutno nisam u mogucnosti da idem, a ne bih da se to povecava.

I, kolika je okvirna cena ugradnje krunice?

Zamolio bih i stomatologa da mi odg.

Hvala na odgovorima ;-)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunica na krnjavom zubu...?
PostPoslato: Sub Avg 14, 2010 4:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 16, 2010 7:23 pm
Postovi: 38
sto se cene krunica tice u zavisnosti koje zelis imas metalo keramicke i imas bezmetalne,nisam siguran da bi na taj zub mogle bezmetalne posto ako se dobro secam za njih je potrebno malo brusenje zuba ali to ce neki stomatolog bolje da ti kaze,a metalo keramicke su ti sto se estetike tice isto jako dobre naravno uz dobrog proteticara ne primecuju se razlika jedino kao osnova ide metal i one su neki standard kod nas i uglavnom se one i rade... naravno dosta su jeftinije od bezmetalnih krunica koje aj da ne ulazim previse u stomatologiju ali prema onome gde sam se raspitivao i istrazivao zbog sebe samog shvatio sam da su one jos novina u stomatologiji i da su jos u nekoj hmm "eksperimentalnoj" fazi,grubo da se izrazim.

Uglavnom okvirno posto radis livenu nadogradnju ona ti je od 50 do 100 e
Metal keramicke krunice su ti od 80 do 150 e
A bezmetalne su ti od nekih 180 pa do 250e.

dakle to je taj neki raspon cena uglavnom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunica na krnjavom zubu...?
PostPoslato: Sub Avg 14, 2010 7:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
Nikakvo ispiranje i nikakvi lekovi vam nece pomoci. To je verovano radikularna cista, cija terapija je iskljucivo hirurska. Treba da sto pre odete oralnom hirurgu, zatim da napravite snimak OPT i RA i zakazete intrerveniciju u tzv. infraorbitalnoj blok anesteziji, a koja se zove cystostomia- Partsch I ili cystaectomia- Partsch II, u sklopu sa resekcijom vrha korena odnosno apikotomijom. Kada se proceni da li je apikotomija uopste izvodljiva (nije ako je cistom obuhvaceno vise od jedne trecine korena), razmisljacete o protetskom resenju problema. Do tada eliminisite glavni problem.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Krunica na krnjavom zubu...?
PostPoslato: Sub Avg 14, 2010 7:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
I da dodam jos da je ono sto ste imali pre lecenja kanala verovatno bio apsces, tacnije da ste imali akutni gnojni parodontitis, kao posledica gnojnog pulptisa, pa vam je radjena drenaza kroz kanale zuba i kasnije definitivno punjenje. Isto izgleda kao otok i to veci ali je ipak malo drugacije. Kao sto rekoh nista drugo ne mozete raditi sa tim zubom dok god ne eliministe taj problem, a ako budete cekali i cista bude rasla ostace vam sve veci defekt u kosti, sto opet za sobom nosi odredjene probleme. Dakle prvo to, pa cete videti sta cete posle.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: