Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Kod kog stomatologa da idem
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 10:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 24, 2006 7:11 pm
Postovi: 14
Ova tema je već postavljana od drugih učesnika na forumu, ali nije bilo nikakvog odgovora. Mnogi, a među njima sam i ja, imaju problem kako da nađu dobrog stomatologa. U gradu ima dosta lekara, i na Internetu ima sajtova kojima se reklamiraju ordinacije, ali kako da znam ko radi dobro. Trebala bih da stavim krunice na nekoliko zuba i sada sam na muci kod koga da idem. Brine me šta ako ne budem zadovoljna sa izgledom zuba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 25, 2006 10:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Ja sam na više tema rekla -jako ne zahvalno- jer jedan ako je zadovoljan ne mora da znači da će i drugi imati isto mišljenje .Ja već 15 god imam istog ginekologa i stomatologa koje ne bih menjala u životu.Stomatolog mi je napustio državnu službu i sad radi isključivo samo privatno.Naravno da ga neću menjati jer posle toliko god.nego ga pratim (gde on tu i ja :P )

Ali još jednom kažem da svako ima svog iskustva.A i glupo je pojedinim dr.i ordinacijama praviti reklame. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 26, 2006 8:36 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Nama nije dozvoljeno da reklamiramo ni sebe ni druge, pa necete nikad ni dobiti direktan odgovor na slicna pitanja.
No, mozda mogu malko da vam pomognem: gledajte - kao prvo - da je taj neko stomatolog; dakle, da ima diplomu (ili diplome) na zidu, tj. da ne bude kozmeticar, zubni tehnicar i slicno (ne salim se).
Drugo, mozda nije lose da se malo raspitate ko je od vasih prijatelja i rodjaka vec zadovoljan nekim radom, pa pokusajte kod tih zubara da odete na pregled.
Trece, u vasem konkretnom slucaju, krune (navlake) se ne cementiraju dok ih pacijent ne vidi, i ne pristajte na suprotno. Dakle, kada je most gotov, on se stavi na brusene zube, i pacijentu se da ogledalo da se pogleda, ako treba i na dnevnom svetlu; nista neobicno ni ekskluzivno nije ni da tehnicar koji je to radio sedi tu, i saslusa sta vi imate da kazete.
Drugim recima, na keramici jako mnogo toga moze da se popravi, od boje, do ivica i opsteg izgleda. Boja mora da bude ista (ja uvek kazem da mi pravimo zube koji se ne "primete", i to je opste estetsko pravilo.
Sve ovo sto sam rekla nije nikakva ekskluziva, i imate pravo da insistirate da se radi BAS tako. Drugim recima, trazite od stomatologa da vam objasni red stvari, detaljno. Takodje, nista cudno nije da se uzme otisak vasih zuba pre brusenja, i da se naprave krune iste velicine i oblika, ako vi tako zelite.
Osim ovoga, mozda nije na mestu da kazem, ali ne trazite jeftino. Jeftine krune i mostovi, daleko ispod neke uobicajene cene, znace da materijal nije taj, ili da je "ish" zubotehnicka laboratorija.
Ako idete na pregled, trazite u pismenom obliku predracun, sa pecatom i potpisom, svaka legalna ordinacija koja normalno posluje bi to morala da moze (kao i svaka druga radnja).

Nadam se da sam vam bar od neke pomoci; ja vam zelim mnogo srece i lep osmeh :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 26, 2006 12:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Potpuno ste u pravu za proveru da je ''stomatolog'' jer sada je stvarno rizik na nevidjeno ući i sesti kod bilo kog dr.
Ja ne bih da me shvatite pogrešno ali i to što ''visi na zidu'' ja lično ne padam na okačene diplome :-? bojim se da sada u ovim vremenima se sve može (mislim da znate o čemu govorim).Po meni je najbolji lekar za koga se čuje ne preko reklama :o (pa bože moj ko ima platiće,),nego onaj lekar za kog se čuje od usta do usta .Tj proveren (bar ja tako dolazim do lekara i još se nisam imala ''sreće'' sa lošim)
A za sve ostalo ste kompletno objasnili kako ustvari i izgleda jedan običan odlazak kod stome :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 26, 2006 2:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Apslutno se slazem sa vama, broj diploma na zidu ne mora da znaci da je "kvalitetan" stomatolog u pitanju; no, ta jedna diploma osnovnih studija, znaci da covek ima bar nekakve veze sa strukom, jer znam kozmeticarke koje lece zube, nesvrsene zubne tehnicare koji operisu sinuse (!), i to rade javno i 20-tak godina, a to pacijenta ipak treba da mimoidje. Ovo sto kazem nije, na zalost, retko ni neuobicajeno, a posledice su stravicne, da mi verujete na rec, nebitno da li je u pitanju lecenje zuba ili sinusi....:(.
Naravno, pacijent nije kriv niti ima kakve veze sa ovim stvarima; podjem od sebe - da me u ordinaciji ginekologa doceka neko u belom mantilu, na pamet mi ne bi palo da nije lekar, zato sam i rekla to sto sam rekla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 26, 2006 3:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Naravno , na to sam i ja mislila. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 26, 2006 3:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 24, 2006 7:11 pm
Postovi: 14
Minjab i Miminamama želim da vam zahvalim za savetima. Eto, i bez navođenja imena stomatologa mnogo ste mi pomogle. Takođe, kao što je Minjab rekla, nekome jedan lekar može biti dobar, a drugome ne. Čula sam i za takva iskustva (jedna prijateljica mi je ispričala da je njena majka bila zadovoljna sa zubarom, a sestra od majke, koja je otišla kod istoga, nije bila). Miminamama me je umirila što se tiče mog problema broj jedan, a to je šta ako ne budem zadovoljna izgledom navlaka. Sada znam šta smem da pitam stomatologa :D . Još jednom puno, puno hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 26, 2006 3:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Javi nam se sa novim osmehom. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 26, 2006 5:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
ana2 je napisao:
Minjab i Miminamama želim da vam zahvalim za savetima. Eto, i bez navođenja imena stomatologa mnogo ste mi pomogle. Takođe, kao što je Minjab rekla, nekome jedan lekar može biti dobar, a drugome ne. Čula sam i za takva iskustva (jedna prijateljica mi je ispričala da je njena majka bila zadovoljna sa zubarom, a sestra od majke, koja je otišla kod istoga, nije bila). Miminamama me je umirila što se tiče mog problema broj jedan, a to je šta ako ne budem zadovoljna izgledom navlaka. Sada znam šta smem da pitam stomatologa :D . Još jednom puno, puno hvala.


Bilo mi je zadovoljstvo :).

A to sto se tice toga kako ko kome odgovara, istina je :). Kao sto ja volim matore, sede i smirene ginekologe, tako neko voli da mu musko vadi zub, ili da je tip coveka smiren i blag, ili ma sta trece. Mislim, znam da se necete udavati za vaseg zubara :), ali jeste bitno i da se kao ljudi "nadjete".

Jos jednom - sve najbolje :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 27, 2006 10:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 24, 2006 7:11 pm
Postovi: 14
Javiću sigurno šta je bilo. Ma, ovako izgledam bezveze, a naravno da mi je i malo frka ići kod zubara. Ali, šta da radim, moraću da idem. Jel' može još jedno pitanje, totalno laičko. Dakle, trebam staviti navlake na četiri prednja zuba. Da li se na svaki zub stavlja posebna navlaka, ili to ide nekako iz jednog dela. Inače, u celu ovu brrr priču sa navlakama trebam da uđem jer su mi prednji zubi izlizani, istrošeni, a trebam i da promenim jednu jako staru navlaku. Imala sam ideju da prednje zube nadogradim, ali su mi dva različita zubara rekla da je to nemoguće jer su mi zubi suviše tanki.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 29, 2006 7:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Ako zu zubi vitalni, ako imaju zivac, i ako imate svaki prednji zub koji treba staviti pod krunu, onda mozete razmisljati slobodno o "solo" krunama - navlaka na svaki zub zasebno; tesko je precizno reci online u kojim situacijama je bolje jedno, a u kojim drugo - jedinice i (pogotovo) ocnjaci su mnogo solidniji zubi nosaci od dvojke, te ako je ona dodatno oslabljena, obicno se ide na most.

Vi ste mislili plombama da nadogradite zube? U kom smislu su zubi "tanki"? Mi kad kazemo tanki, uglavnom mislimo na to da su istanjeni sa unutrasnje, nepcane strane.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 29, 2006 10:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 24, 2006 7:11 pm
Postovi: 14
Da, upravo tako, jedinice su mi tanke sa unutrašnje strane. One su jednostavno tako narasle. Spolja je to izgledalo najnormalnije sve dok mi se jedna od jedinica nije malo po malo trošila, pa je sada 2-3 milimetra kraća nego što je pre bila. Kod druge jedinice se delić zuba malo odlomio, ali je osim toga zub u odličnom stanju. Zubar mi je rekao da bi trebala staviti navlake na oba zuba. On mi je predložio da stavim navlaku i na dvojku, iako meni nije baš jasno zašto. Možda zato što ta dvojka malo štrči. Inače, kod te dvojke imam paradentozu, koja nije mnogo uznapredovala i nije mi predložena nikakva terapija. Na trojci imam navlaku jako staru, kod koje se delimično izlizala boja, pa sam je zato mislila zameniti novom. Ispod nje je mlečni zub. Predloženo mi je da se taj zub izvadi i, valjda, stavi most, što je meni neprihvatljivo jer ako je taj zub izdržao navlaku do sada, zašto bih ga vadila.
Još jednom puno hvala za savete.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 30, 2006 8:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Da, razumela sam; vidite, kako mi deluje, navlake za jedinice vam "ne ginu", tu nema drugog (solidnog) resenja. Medjutim, sto se tice trojke, tu treba jos nesto da imate na umu: ako napravite novu krunu i na trojci, to moze vrlo lepo da izgleda, i da sve bude u redu.

No, zub sa mlecnim korencicem nije neki solidan nosac, i danas-sutra moze zaista biti za vadjenje - u svakom slucaju kraci mu je vek nego ostalih prednjih zuba. U slucaju vadjenja te trojke, ceka vas most, drugim recima - moze lako da se desi da treba skidati (nove) krune sa jedinice i dvojke da se most "pruzi" od cetvorke do jedinice, ako sam dobro razumela situaciju.
Drugim recima, posto uvek pokusavam da promislim onako kako bih na sebi zelela :), da sam na vasem mestu, ja bih napravila krune na jedinicama, zamenila ovu na trojci, ali bih imala na umu da to, moguce, jednog dana treba skidati ako trojka "ode". Pitajte na tu temu vaseg zubara, on ce vam svakako bolje reci, zna koja je situacija u ustima.

Jos jednom, sve najbolje sa zubarima :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 30, 2006 7:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
P.S. Evo jedne vrlo korisne stranice o tome kako-naci-stomatologa, pa se nadam da ce vam biti od koristi:

http://www.quackwatch.org/04ConsumerEducation/dentalchoose.html


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 31, 2006 10:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 24, 2006 7:11 pm
Postovi: 14
Miminamama, hvala za sve savete. Slažem se sa svime šta ste napisali. Čeka me malo više posla kod zubara. Iako mi nije baš prijatno da idem kod zubara, rešila sam da to sigurno uradim. Samo da se još "psiički" pripremim.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: