Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: IMPAKTIRANI UMNJAK
PostPoslato: Uto Okt 23, 2012 1:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 12:29 am
Postovi: 6
Vec duze vreme imam problem sa impaktiranim umnjacima. Imam bolove, osecam pritisak, i povremeno kocenje i osecaj otezanog otvaranja posebno u levoj strani vilice. U pocetku je bio periodican (par dana u mesecu), a u poslednje vreme konstantan (bolovi su prisutni svaki dan).
Dosad sam posetio 3 stomatologa i jednog hirurga i svaki je imao drugaciju pricu. Jedan od njih je rekao da su umnjaci u redu, da se na snimku ne vide nikakve ciste i tome slicno oko njih ... pa reko da pitam vas za savet.

Ovaj snimak je nacinjen pre dva i po meseca
http://imageshack.us/f/337/41738907.jpg/

Dakle:

1. Da li je vadjenje umnjaka neophodno ili se bol i problemi sa umnjacima mogu resiti i na neki drugi nacin?

2. Da li umnjak sa gornje leve strane moze normalno da izraste (kako tvrdi jedan stomatolog) ili je i on problematican?

3. Ako je vadjenje neophodno... da li je pre vadjenja potrebno nekim medikamentima smiriti bolove, blagu upalu desni i povisenu temperaturu (koju trenutno imam) ili se vadjenju umnjaka moze pristupiti odmah, bez obzira na sve te simptome?

4. Jedan od stomatologa mi je predstavio opciju da izvadim secmicu sa donje leve strane koju je zahvatio karijes. Onda bih umnjak koji bi izrastao nakrivo nekim metodama mogao da ispravim, da bi mi ostao on umesto bolesnog kutnjaka... Sta mislite o tome?

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: IMPAKTIRANI UMNJAK
PostPoslato: Uto Okt 23, 2012 1:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 12:29 am
Postovi: 6
Imam 26 godina...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: IMPAKTIRANI UMNJAK
PostPoslato: Uto Okt 23, 2012 4:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
umnjak je napisao:
Vec duze vreme imam problem sa impaktiranim umnjacima. Imam bolove, osecam pritisak, i povremeno kocenje i osecaj otezanog otvaranja posebno u levoj strani vilice. U pocetku je bio periodican (par dana u mesecu), a u poslednje vreme konstantan (bolovi su prisutni svaki dan).
Dosad sam posetio 3 stomatologa i jednog hirurga i svaki je imao drugaciju pricu. Jedan od njih je rekao da su umnjaci u redu, da se na snimku ne vide nikakve ciste i tome slicno oko njih ... pa reko da pitam vas za savet.

Ovaj snimak je nacinjen pre dva i po meseca
http://imageshack.us/f/337/41738907.jpg/

Dakle:

1. Da li je vadjenje umnjaka neophodno ili se bol i problemi sa umnjacima mogu resiti i na neki drugi nacin?

2. Da li umnjak sa gornje leve strane moze normalno da izraste (kako tvrdi jedan stomatolog) ili je i on problematican?

3. Ako je vadjenje neophodno... da li je pre vadjenja potrebno nekim medikamentima smiriti bolove, blagu upalu desni i povisenu temperaturu (koju trenutno imam) ili se vadjenju umnjaka moze pristupiti odmah, bez obzira na sve te simptome?

4. Jedan od stomatologa mi je predstavio opciju da izvadim secmicu sa donje leve strane koju je zahvatio karijes. Onda bih umnjak koji bi izrastao nakrivo nekim metodama mogao da ispravim, da bi mi ostao on umesto bolesnog kutnjaka... Sta mislite o tome?

Hvala.


1. Ne mogu se resiti na drugi nacin.
2. Problematican je, ali ako ne stvara probleme za sada se moze ostaviti i eventualno ga se kasnije resiti. Donji su problematicniji.
3. Zavisi od hirurga. Nema potrebe da se toliko zuri, ozdravi pa ih onda vadi.
4. Moze, ako imas volje za tako nesto, ali ja bih pre umnjak izvadio a sedmicu lecio.

Resi se ostataka donje desne sestice jer imas najverovatnije granulom na vrhu korena.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: IMPAKTIRANI UMNJAK
PostPoslato: Uto Okt 23, 2012 11:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 12:29 am
Postovi: 6
Hvala.

Definitivno cu se sto pre resiti ostataka donje sestice.
Posto nisam znao sta je to granulom, pitao sam ''google''. Onda sam procitao i o jednom problemu gornja sestica-granulom-maksilarni sinus...
Zainteresovalo me je da li ja mogu osecaj pritiska u predelu sinusa koji je intenzivan u poslednje vreme, da povezem sa gornjim umnjakom ili nekim drugim zubom? (alergo test koji sam proslog meseca uradio je negativan, nos nije zapusen, nisam kinuo par meseci, imam devijaciju nosne kosti...)

Oko 03 h pojavio se jak bol izmedju sestice i sedmice sa donje leve strane. Samo sam kafetin imao. Ublazi bol na pola sata-sat, a onda opet tesko izdrzivo. I tako sve do pre pola sata...
Kako ti izgledaju njihovi koreni (sestice i sedmice sa donje leve strane)? Ili je uzrok svemu tome umnjak do njih koji ih mozda gura...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: IMPAKTIRANI UMNJAK
PostPoslato: Sre Okt 24, 2012 12:01 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
umnjak je napisao:
Hvala.

Definitivno cu se sto pre resiti ostataka donje sestice.
Posto nisam znao sta je to granulom, pitao sam ''google''. Onda sam procitao i o jednom problemu gornja sestica-granulom-maksilarni sinus...
Zainteresovalo me je da li ja mogu osecaj pritiska u predelu sinusa koji je intenzivan u poslednje vreme, da povezem sa gornjim umnjakom ili nekim drugim zubom? (alergo test koji sam proslog meseca uradio je negativan, nos nije zapusen, nisam kinuo par meseci, imam devijaciju nosne kosti...)

Oko 03 h pojavio se jak bol izmedju sestice i sedmice sa donje leve strane. Samo sam kafetin imao. Ublazi bol na pola sata-sat, a onda opet tesko izdrzivo. I tako sve do pre pola sata...
Kako ti izgledaju njihovi koreni (sestice i sedmice sa donje leve strane)? Ili je uzrok svemu tome umnjak do njih koji ih mozda gura...


U principu da, ali prilozeni snimak nije dobar da bi se tako nesto potvrdilo. Najbolje je otici na pregled.

Sto se tice drugog pitanja nisu problem ni korenovi, ni umnjak, vec zapaljenje pulpe donje leve sedmice. Imas za pulpitis karakteristicne nocne bolove, tako da je u tvom slucaju indikovana endodontska terapija tog zuba.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: IMPAKTIRANI UMNJAK
PostPoslato: Pon Okt 29, 2012 3:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 12:29 am
Postovi: 6
milanche_srb je napisao:
Sto se tice drugog pitanja nisu problem ni korenovi, ni umnjak, vec zapaljenje pulpe donje leve sedmice. Imas za pulpitis karakteristicne nocne bolove, tako da je u tvom slucaju indikovana endodontska terapija tog zuba.


Dosad nisam imao pristup internetu.

Nisam dobro objasnio.
Bolela me je leva strana vilice od sestice do uha, ali je bol bio najintenzivniji izmedju sestice i sedmice. Na sesticu i sedmicu mi je pre tri nedelje stavljen lek (stomatolog mi je rekao da je to uradio), pa sam zbog toga posumnjao na umnjak kao uzrok svega toga.


Od utorka uvece, pred spavanje, ispiram usta Hexoral-om (koristio sam ga par puta pre dva meseca, ali nije dao ovakve rezultate) . Od cetvrtka ne osecam nikakav bol. Dvaput sam osetio blagi pritisak u levoj vilici odmah ispod uha... Skoro uopste ne koristim levu stranu za zvakanje hrane.

I totalno sam zbunjen... Uh.

Moracu da ti postavim jos dva pitanja i necu vise. Obecavam.

1. S obzirom na trenutno stanje i sve sto se dosad dogadjalo... Da li da izvadim umnjak sa donje leve strane ?

Ako je odgovor potvrdan...

2. Da li bi mi savetovao da ga izvadim i da nisam imao pritiske i bolove?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: IMPAKTIRANI UMNJAK
PostPoslato: Pon Okt 29, 2012 4:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 09, 2009 5:55 pm
Postovi: 471
Odgovor na oba pitanja je potvrdan, a sto se tice sestice i sedmice treba opet da ides kod stomatologa radi nastavka terapije.

_________________
Dr Milan Ivanovic
specijalista maksilofacijalne hirurgije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: IMPAKTIRANI UMNJAK
PostPoslato: Uto Okt 30, 2012 1:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 23, 2012 12:29 am
Postovi: 6
HVALA.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: