Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: serološke pretrage ili štaveć
PostPoslato: Pon Jul 09, 2007 3:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Zanima me da li postoji neki zbirni test (kao krvna slika naprimer) koji bi objedinio sve pretrage na polne bolesti. Naime, svi ti parametri koji se utvrdjuju od hepatitisa pa do HIV rade se pojedinacno i svaki od njih je vrlo skup i ako bi covek hteo da uradi sve te pretrage potrebno je mnogo novca. Iz tog razloga obicno lekari traze neke analize ako vec sumnjaju na odredjene bolesti. Medjutim, sta je sa kontrolom?? Zasto bi ljudi cekali da imaju neke simptome bolesti, a ne da se jednom ili dva puta godisnje pregledaju na sve te viruse i polne prenosive bolesti??? Dakle, mene zanima da li ima neki test koji objedinjuje sve te polno prenosive bolesti, ko to radi i koliko to kosta?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 09, 2007 5:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 8:52 pm
Postovi: 547
Ne postoji takav test ali ako si iz Beograda analize na HIV, HCV i Hbs Ag mozes da uradis besplatno u studentskoj poliklinici.
Mozes i da das krv u zavodu za transfuziju (kao dobrovoljni davaoc krvi)pa su oni u obavezi da ti urade te tri analize.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 11, 2007 11:20 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 04, 2005 5:26 pm
Postovi: 205
Lokacija: novi sad
takav test postoji u inostranstvu, koliko sam informisan to rade u austriji, nemackoj,....

Kod nas, naravno, na zalost ne postoji..

Medjutim u boljim privatnim laboratorijama moze sve da se uradi na jednom mestu. Grubo receno trebalo bi izdvojiti za sve te analize oko 100-tinjak evra

S tim sto je i moj savet da se analiza na HIV i hepatitis uradi besplatno u higijenskom zavodu ili studentskoj poliklinici. HIV je sigurno besplatan, a za hepatitis nisam siguran da li je i dalje besplatna analaiza.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 17, 2007 11:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Ok, hvala na odgovoru... Pokušao sam pre izvesnog perioda da uradim sve te analize preko državnih laboratorija i kad sam otišao lekaru i rekao šta bih radio, pitala me je - zašto bi to radio, da li sam imao rizičnih ponašanja, da li sam bio sa "devojkom, ili muškarcem" (pazi formulacije :roll: ) i tako tome slično... prosto imao sam utisak da te ljudi gledaju kao nekog ko je već bolestan i da im je vrlo teško da razumeju da bi neko samo hteo da kontrole radi uradi sve te analize i to ne zato što ima rizično ponašanje u sexu, već zato što ima uobičajeno i normalno sexualno ponašanje. Ta trabunjanja o ne menjanju partnera i vernosti su priča za laku noć. Normalno je da s vremena na vreme čovek ima avanture, malo švrlja, što bi se reklo... sve je to normalno i ništa od toga nije strašno. To rade i muškarci i žene, toga je uvek bilo i toga će biti. Zdrav čovek ima potrebu za tim kao što ima potrebu za hranom i vodom, ali to ne znači da neko svakog dana menja partnera, bilo muško bilo žensko, da se drogira i preferira nesiguran sex... Zapravo u ovoj zemlji od strane vlasti sve je licemerje, čak i briga o zdravlju... I zbog toga nema ni takvih objedinjenih analiza, jer zapravo onima koji se bave zdravljem nacije zapravo nije stalo do toga, kao što im nije stalo do mnogo čega drugog...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: