Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Saveti klinicara studentima
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 12:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Pozdrav!
Dakle ovako, na sta biste vi (iskusni lekari), skrenuli paznju studentu medicine u vezi lekarske prakse? Dovoljno je da napisete naziv neke intervencije ili cega vec, ne morate i opisivati...
Recimo, npr: :)
Moras znati da prepoznas pleuralni izliv.
Dakle to je to... Moje je da se raspitam kako se to prepoznaje, ne morate vi opisivati kako se to radi (mada ako imate vremena, ne bi bilo lose)...

Eto, tako neke stvarcice koje bi bilo super da znam kad budem zavrsio fax... Mislim... Gomilu stvari ti provuku kroz glavu i nema sanse da znas sta ti zaista treba... Dakle, najveca je sansa da ce mi (za dve godine u najboljem slucaju :) ) prvi posao biti u nekoj ambulanti u nekom selu ili nesto sl... E sad... U toj ambulanti cu imati stetoskop i aparat za merenje pritiska (i eveeeentualno ekg)... I onu torbicu s lekovima (ali to se ne racuna posto ne mozes pregledati nekoga tabletom :)). Sta sve moram da znam, da bih u takvim uslovima pomogao svojim pacijentima najbolje sto moze? Nemojte, molim vas, napisati, pa moras znati sve :)

Pozz!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 1:26 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
Bumbi, reci da nas zezas.
Mislim, ako je fora, nije losa, a ako nije - odoh ja da se samostalno lecim korenom divlje ciklame do kraja zivota i od svih bolesti, dr me vise nece videti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 3:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
:o

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 10:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
@kajalena Mislim da vise zlobe i podrugljivosti nije moglo da stane u manje reci... No dobro, ako ti to hrani dusu, samo napred, jer je mene bas briga sta ti mislis.



Dakle ovako... Pre par dana na faxu pita nas asistent: Koliki je minimalni pritisak u kapilarima bubrega neophodan za normalan GFR? Mi rekosmo, paaa oko 90mmHg. On kaze ok, znaci, sve dok je sistolni pritisak vasih pacijenata visi od 90mmHg, njihovi bubrezi su u funkciji (izuzev ako postoji neki patoloski proces u samom bubregu). E sad, da on to nama nije rekao, pa slabo ko bi skontao da pacijent koji je u, recimo, hipovolemijskom soku s pritiskom... pa recimo 90/60 ima ocuvanu funkciju bubrega. To nije zato sto smo mi glupi, nego zato sto nam niko nikada na faxu nije objasnio zasto smo mi ucili sve te vrednosti pritisaka u bubregu (i drugim organima).
Ili recimo, pre neki dan naucih sledece: cim ti dodje pacijent i zali se da ima neke ranice u ustima i kaze "znate ja to ispirao jodom, pa zalfijom, i tako ima jedno mesec dana kako to radim a one nikako da se povuku", odmah ga posalji dermatologu, jer se mozda radi o pemfigusu.
Mislio sam da ne bi bilo lose da poneki lekar, napise tako poneku "caku" koju nije znao kada je poceo da radi, a koja je jako korisna za praksu.
Ne treba sad ovde da pise sve sto treba da zna dr med, ali tako poneki zanimljiv savet, koji ce pomoci da se sloze kockice...
Mislim da razumete sta je poenta teme, ako ni posle ovoga nije bas jasno, onda je najbolje da se cela tema obrise... POzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 10:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
bumbar je napisao:

Ili recimo, pre neki dan naucih sledece: cim ti dodje pacijent i zali se da ima neke ranice u ustima i kaze "znate ja to ispirao jodom, pa zalfijom, i tako ima jedno mesec dana kako to radim a one nikako da se povuku", odmah ga posalji dermatologu, jer se mozda radi o pemfigusu.


Uffff......kardinalna greska, postoje specijalisti oralne medicine, kolega, ili (po starom) bolesti usta i zuba, a DALEKO je veca sansa da sa pemfigusom nema veze....:).
Kasnije cu vam malko vise napisati, sad trenutno nemam vremena.
Pozdrav i sve najbolje :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 10:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
A nama asistent rekao, odmah to kod dermatologa... Eto vidis... Znaci, pisite ovde o vasim iskustvima, kako odreagovati u nekim situacijama, koje su ceste u prasi... Hvala na obecanom clanku! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Nov 15, 2008 10:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Znate - ja sam stomatolog, meni je lako ovako govoriti :). Eto me samo malko kasnije...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 12:11 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
idi na dezurstva u urgentnom sa asistentima interne i hirurgije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 12:52 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Eh, evo mene :).
Vidite, kolega, meni je jako simpaticno vase razmisljanje, pa da pokusam da vam kazem nekoliko reci, za koje se nadam da ce biti primenljive i u vasem buducem poslu, iako nas deli razlicost profesije.
Sto se tice konkretne situacije sa pacijentom koji mucka usta kojecime, a ranice ne prolaze, ako niste u situaciji da ga posaljete odgovarajucem specijalisti (ovde dodjosmo do toga da treba jako dobro da znate kojih ima specijalnosti i cime se bave :) ), onda treba da idete na ono sto je - jednostavno - najfrekventnije.

Da vas ne zamaram sa diferencijalnom dijagnostikom lezija u ustima, to za vas nije bitno, krenete prosto od toga da ce u vecini slucajeva (bez opste simptomatologije, i sa duzim trajanjem) biti u pitanju dekubitalne lezije, ne dao bog Ca, a sa opstom simptomatologijom razliciti gingiviti i stomatiti, i verujte da ce ti doci odmah, a ne posle mesec dana (recimo herpeticni stomatit ide bas zestoko). Mislim, ja sam pemfigus sa izolovanim samo intraoralnim promenama od 1983. do danas videla na JEDNOM pacijentu, a i taj je bio hospitalizovan zbog pada sa skele...
U ovoj prici, ocito je sledece: uverena sam da je i u vasem poslu slicno - ne mozete ocekivati da naidjete na kala-azar, bez obzira sto je u Vojvodini dokazan jedan slucaj, importovan pre desetak godina :). Krenete od necega sto je uobicajena patologija, pa polako nadalje.

Sto se tice stomatologije, mislim da je za vas daleko bitnije da imate samo neke osnove: ja sam bilion puta u zivotu videla pacijenta kod kojeg zestoka ubrzana parodontopatija i gubljenje (zdravih) zuba znace jasno da ima dijabetes ili da ce ga dobiti za godinu-dve, da ne nabrajam ostala opsta oboljenja koja mogu da se ovako manifestuju... Rekla bih da je daleko veca sansa da vas "nadje" manifestacija u ustima koja ukazuje na dijabetes nego na pemfigus :). Mislim, najvise volim one patke tipa - "miris daha na amonijak ukazuje na renalnu insuficijenciju": takav pacijent sumnjam da moze da ustane i da dodje kod zubara, na zalost, to je terminalna faza. Dakle, ako vam pacijent doskakuce sa njive cio, budan i veseo, a ima uremic foetor, bar kako vam deluje, onda mu bolje dajte da mucka usta zalfijom i skine kamenac....:).

E, sad, za "polako nadalje" su meni (posto ja jesam svojevremeno bila na selu :) ), jako pomagali "algoritmi", koje sam tada sama sebi pravila (jer nije bilo knjiga tipa "brza dijagnostika" i slicno).
Dakle, ako pacijent ima uvecanu limfnu zlezdu u donjoj trecini vrata jednostrano, bez jasne opste simptomatologije, bez intraoralnih promena za koje mozete da se uhvatite, pa trazite laboratoriju (na selu ogranicenih mogucnosti), pa dobijete ihahaj limfocita, onda znate gde ste. Algoritam ide: ako imate to-i-to, onda to moze biti pod 1., 2., 3., te vam treba ovo i ono, i konacan zakljucak je - to. Znate i sami na sta mislim. To jeste vrlo uprosceno za mladog doktora koji je nakrcan teorijskim znanjem, ali verujte da pomaze itekako.

E, sad, sve to jako lepo zvuci, i islo mi je odlicno, sve do jednom - i to zato sto nisam uzela u obzir psiholoski faktor.
U maloj zajednici moze da vam bude jako znacajno da poznajete pacijenta, porodicu i okolnosti, jer samo tako mozete znati sta mu (ni)je. Mislim, na selu cete dolaziti u situaciju i da vas zovu jer krava ne moze da dise dobro, a da ne govorim o ostalom, a ima stvari koje vam ne bi pale na um, te nije lose da znate background.
Jednom su me zvali zbog pacijenta koji je "poludeo" (koleginica lekar je lezala posle porodjaja), ja naisla (prestravljena, blago receno:) ) na maltene deliricnog coveka, gde sam sasvim slucajno ukopcala da se otrovao nekim insekticidom, em ga je rukom (do ramena) mesao u kaci, em je verovatno malko i usmrknuo.... Dakle, broj kombinacija je neverovatan.

Sledece zbog cega je dobro znati pacijenta, razgovarati s njim malo vise i slicno je - da je lako moguce da mu "udara na zube", sto bi rekla jedna moja kolegnica, tj. da neke svoje unutrasnje velike probleme reflektuje simptomatologijom za koju nema objektivne podrske.
Pazite, ja govorim o psihicki (i fizicki) savrseno zdravim ljudima, koji jednostavno - recimo (posle jednog zdravog deteta, i sledeceg sa Down-om) imaju zenu u drugom stanju jos jednom, ili koji saznaju da im muz ima jos dvoje dece u dva razlicita susedna mesta i slicno.
Verujte meni da nije ni cudno ni retko da odjednom dobiju tegobe koje bi vas jako lako povele ka neuralgiji facijalisa, pa jos u paketu sa palpitacijama recimo, a da ni Bog ne moze ni za sta objektivno da se uhvati. Ljudi NISU simulanti, oni ocigledno pate, i tegobe prolaze kao rukom odnete sa smirenjem ostalih problema.
Takodje, svi leceni psihijatrijski bolesnici koje sam videla, su odreda bili inteligentni, cesto obrazovani i vrlo fini ljudi, i jako korektni kao pacijenti....ali: kod njih simptomi bez objektivne podloge mogu biti uvod u shub osnovnog oboljenja, jos jedan razlog da pokusate da obratite paznju na osobu kao takvu.

Sad, svakako ce naici neko od lekara da vam kaze nesto pametnije nego ja :), bar se nadam, ali sustina moje price je: moracete da znate zaista mnogo, da poznajete coveka pojedinacno i ljude sveukupno, i - najbitnije - da vam mozak radi sve vreme....:). Sto bi rekao jedan moj kolega - ma, spavacu kad umrem....:).

Sve najbolje, Bumbare :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 11:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
@drbgd
Ideja je odlicna! Hvala, koliko naredne nedelje ici cu da pitam mogu li da zujim tamo preko noci ponekad.

@miminamama
Hvala! Eto, recimo, nama je zaista receno na vezbi da upornim ulceracijama u ustima i zdrelu pocinje pemfigus (i to sudeci po nacinu na koji je asistent izrekao tu recenicu, stekao sam utisak da nam je otkrio neizmerno bitnu cinjenicu). Jos nas odveli na odeljnje i tamo smo videli 3 pacijenta s pemfigusom, pa pomislih da to i nije tako retko oboljenje... Sve to, plus cinjenica da nisam ni ja neki koji zna bas sve i tako dobijes krivu sliku o necemu :). Hvala ti jos jednom na jako zanimljivoj prici! :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 11:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
bumbar je napisao:
@drbgd
....Eto, recimo, nama je zaista receno na vezbi da upornim ulceracijama u ustima i zdrelu pocinje pemfigus (i to sudeci po nacinu na koji je asistent izrekao tu recenicu, stekao sam utisak da nam je otkrio neizmerno bitnu cinjenicu). Jos nas odveli na odeljnje i tamo smo videli 3 pacijenta s pemfigusom, pa pomislih da to i nije tako retko oboljenje...

Kolega vam je dobro rekao, u nacelu, znate, samo sto treba da uzmete u obzir da ste u glavnom gradu, u univerzitetskom centru, gde cete videti nesto sto mozda vise nikad u zivotu necete - ja sam kao mlad stomatolog, zaposlen na fakultetu tada, videla dva deteta sa pravom ektodermalnom displazijom - i nikad vise, jer je sansa da cete to u praksi (prvi) videti skoro pa nikakva.... Palatoshiza sam se nagledala na fakultetu toliko da sam i rad pisala, sa sve statistickom obradom, a u praksi to maltene vise nikad nisam videla, naravno, i tako dalje i tome slicno.

A naravno da je dobra ideja da idete u hitnu, samo (bar iz mog iskustva na "mojoj" hitnoj) nije lose da ponesete pistolj, ili da imate medicinskog tehnicara (a ne sestru), ili da vodite krokodila....Ili bar da brzo trcite...:). Kad radim nocu, imam asistenta koji moze i mene i masinu da nosi u zubima 800m stipl-chejz....:).

Jos jednom svako dobro, kolega :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 16, 2008 11:00 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Nov 20, 2004 2:24 am
Postovi: 51
Bumbar, ne mozete tako, zaista ste postavili apsurdno ptanje. Ja vas razumem, naslucujem sta je ono sto vas interesuje a to je prakticni rad, ali jednostavno je ne mogace dati jednostavan odgovor. Da pokusam da pojednostavim, to je isto kao kada bi ste pitali automehanicara sta je to sto bi on trebalo da zna? Ili sta je to sto bi pravnik, advokat trebalo da zna?
Mozda je poredjenje glupo ali zaista je tako. Morate zaista od svega da znate ponesto, ne morate znati kako se presadjuje jetra ili srce i kako se ispituje i podesava rad pacemakera ali morate da prepoznate njegov ritam na EKG-u, kao sto morate da znate sve one stvari koje su bitne za posao lekara opste medicine. Nemojte me pitati koje su to stvari jer da je medicina toliko jednostavna ne bi se ucila 6 godina na fakultetu ako bi sada moglo sve to da se opise ovde na forumu. Sustina je da shavtite, sta je ono sto se radi na primarnom a sta na sekundarnom i tercijalnom nivou zdravstvene zastite, kako da prepoznate problem i kako da ga resite. Sada vam puno stvari nisu jasne ali kada zavrsite fakultet i zaokruzite svoja znanja mocicete da razmisljate i diferencijalno dijagnosticki u smislu sta bi sta moglo biti. i to iskljucujuci prvo one najcesce stvari iduci ka onim redjim za svaki problem i za svakog pacijenta pojedinacno.
Takodje je tesko da vam bilo ko pise o sopstvenim iskustvima i ukazuje na pojedine cake, Hm, cake, sta su to cake, i to je pitanje nejasno.
Ponekad je inspekcija zaista 50 % dijagnoze a iskusni klinicari ce vam reci da su 50% vec sigurni zastoje pacijent dosao, kada vide da im pacijent prvi put ulazi u ordiaciju. U onih prvih 5-10 sekundi dok prilazi vasem stolu vec imate jedan niz podataka o pacijentu.. Na stazu cete nauciti puno o klinickoj praksi ako budete zaintresovani, stim sto morate da se opet fokusirate na sustinu koja ce vam trebati u primarnoj zdravstvenoj zastiti, nepotrebno je da visite u operacionoj Sali i gledate kako se radi npr operacija slepog creva i zucne kese, jer vam to ne treba za vas posao, ali vam je bitno da naucite da palpirate stomak da steknete vestinu manualnog pregleda jer UZ necete imati u ambolanti a nisu vas na fakultetu obucili da radite na njemu. Razgovarajte sa pacijentima od trenutka kada su se javili lekaru, kako je to bilo, neka vam ispricaju klinicku sliku, analize koje su uradili, lekove koje su uzimali, dok uzimate anamnezu pokusajte da sebe zamislite kao tog lekara kome se pacijent prvo javio, zamislite sta bi ste vi uradili u takvoj situaciji pre nego dobijete odgovor od pacijenta sta je uradio lekar opste prakse koji je prvi video pacijenta, uporedite to. Trudite se da maksimalno jos na fakultetu uporedo dok spremate ispit iz neke oblasti naucite koja su to fabricka imena lekova,, kakve su intereakcije sa drugim lekovima, kako se propisuju, gde deluju sinergisticki gde antagonisticki, koje su kontraindikacije (govorim uopsteno za sve lekove) itd.....Ima zaista milion stvari na koje treba da se fokusirate posle fakulteta, jednostavno ne postoji caka , formula, ili nekakav modalitet po kome cete moci da se fokusirate na ono najbitnije jer uvek mozete da naleti nesto sto se jako retko desava. Sada dok spremate ispite mnoge stvari posmatrate kao podatke, cinjenice koje je neophodno da reprodukujete na ispitu ali u praksi ponekad ono sto pise sitnim slovima u knjizi i sto vam se na ispitu ucinilo totalno nebitnim moze biti od presudne vaznosti za lecenje pacijenta.
Nema potrebe da ovako sada opterecujete sebe, sada je potrebno da se trudite da naucite sto vise i da razumete ono sto ste naucili, da ukapirate mehanizam svake bolesti a ne samo da nabubate podatke, jer podatke cete vremenom zaboraviti ako ih ne koristite, ali mehanizam ostaje. Trudite se da naucite kako se slusaju pluca , kako se slusa srce, sta je to sistolni sum, dijastoni sum gde se javlja jedan gde drugi zasto kako nastaje, sta je to vezikularno disanje, sta je vizing gde se cuje vizing a gde sitni vlazni bronhogeni krkori, sta znaci kada su oni na pocetku inspirujuma, sta znaci kada su na kraju, da li su obostrani ili jednostrani, sta je to pleuralni tarez, gde se javlja,zasto se javlja itd. morate da gledate pacijenta i nalaz koji ste dobili pregledom da posmatrate i tumacite u sklopu kompletne klinicke slike a ne da ih posmatrate izolovano i pojedinacno. Znaci to sto su vam pricali na fakultetu da je dobro uzeta anamneza zaiste 50 % dijagnoze to je zaista tacno. Znaci opusteno ucite i trudite se da razumete to sto ste naucili, a kada zavrsite medicinu onda imate jedan period staza gde cete pokusati da primenite to sto ste naucili na fakultetu a kasnije kada se zaposlite radicete u jedom sistemu koji ima svoje specificnosti,mnoge stvari necete moci da resite sami, trebace vam misljenje specijaliste a cesto u sistemu zdravstvene zastite iako znate kako da zbrinete pacijenta potrebno je da zadovoljite proceduru i da pacijetna posaljete specijalisti jer neke lekove necete moci da porpisete bez misljenja i predloga specijaliste. Vazno je da uspesno postavite dijagnozu i da odredite dobru terapiju uvek terapijski mozete da idete u sirinu u smislu da preporucite neki antibiotik sirokog spektra ali nemorate uvek „musicu da gadjate topom” znaci postoje pravila kojih cete se drzati u radu a to ce vam se samo kazati na stazu.
Za sada ako zelite da usavrsite neke tehnike pregleda i terapije idite u urgentni ili neku drugu ustanovu trazite da vam stariji kolega objasni auskultaciju u praksi, ekg nalaz, trudite se da shvatite kako oni razmisljaju, kada i zasto trazite laboratoriju, zasto su vam bitne pojedine lab analize. Sta vam znaci to kada trazite ureu i kreatinin i da li vam je ta analiza potrebna kod tog odredjenog pacijenta koga saljete u laboratoriju. Ima puno stvari koje morate da usavrsite iako vam se sada cini da sve to znate. Nemojte se na pocetku praviti da sve znate, bolje je saslusati starijeg kolegu, iskustvo je dragoceno. Da biste radili ovaj posao morate da imate dobro znanje ali morate da znate i da ga iskoristite na pravi nacin, upravo u tome je stvar potrebno je da imate vestinu a vestina se stice vremenom i iskustvom. Drugo nije isto ako kao lekar opste prakse radite u dispanzeru za decu i omladinu ili u ambolanti opste medicine, nije isto ako radite u onkoloskom dispanzeru ili u preventivnom centru, nije isto ako radite u zavodu za hitnu medicinsku pomoc ili radite negde u medicini rada ili u kucnoj nezi ili pak u zavodu za socijalno i penzisko osiguranje, farmaceutskoj kompaniji ili u nekom zatvoru kao zatvorski lekar, da ne nabrajam dalje. Lecicete razlicitu populaciju sa razlicitom patologijom pa shodno potrebama sluzbe neophodno je da prilagodite svoj rad datom radnom mestu, propisima i uslovima rada koje imate kao i med. opremi koja vam je na raspolaganju. Onaj ko vam kaze da vam netreba puno teorije i da je praksa bitna verujte da nezna mnogo o svom poslu. Da biste bili dobar lekar morate da budete dobro potkovani teoretskim znanjima, lakse ce vam biti da sebe nadogradite u nekim prakticnim vestinama ako dobro znate teoriju...Medicina je bas zato specificna u odnosu na druge fakultete jer cete celog zivota morati da ucite i opet necete znati sve.
Eto nadam se da ste me razumeli...

Puno pozdrava i sve najbolje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: .....
PostPoslato: Pon Nov 17, 2008 12:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Daleko je vaznije spoznati zasto se nesto desava i logicki povezivati stvari, nego samo tek tako nauciti gomilu informacija. Ne tvrdim naravno da gomila informacija nije potrebna, ali odgovorno tvrdim da ce onaj ko ima neku medicinsku logiku u glavi i informacije moci mnogo pre da se iskobelja iz nekog problema nego onaj ko samo puni svoju glavu a nema nikakvu povezanost. Ja se bar uvek trudim da vidim neku logiku u svemu. Cak je i svaki hiruski rez vrlo logican.

Pemfigus je retka autoimuna bolest i tu cu se sloziti sa miminommamom, sanse da se vidi su vrlo male. Da ne kazem nikakve, reci cu da teze nuli.

A sto se znanja tice, ne boj se, generalno na nasim fakultetima se uci sve sto ti treba (dobro ne bas sve) a ono sto ti ne treba se uci jos 10X toliko. Tako da ne da neces ostati uskracen za informacije nego ce ih biti i previse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 17, 2008 3:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Nadam se da ce sa oko mesec ipo dana, pocetkom godine, izaci iz stampe moj "Prirucnik za lekare primarne zdravstvene zastite", koji je upravo vodic za mlade lekare "na froontu" i podsetnik za starije kolege. Knjiga ce biti besplatna, ima oko 300 strana, nadam se da ce je stampati i distribuirati neka od farmaceutskih kuca, pa, buduci kolega, ako je vidite negde kod nekog lekara, iskopirajte je slobodno.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 17, 2008 9:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 10, 2007 11:43 pm
Postovi: 154
Hvala vam svima na svim predlozima i sugestijama koje ste do sada izneli. Evo, sad na cetvrtoj godini, sve ono sto sam ucio do sada nekako stoji u glavi, ali mi fali veza izmedju simptoma i patoloskog procesa koji se odvija. To valjda dolazi sa iskustvom. Kad sam posao na studije razmisljao sam "polako, sve ce ti to vremenom leci u glavu", ali s obzirom da je polovina vec prosla, ponekad me uhvati panika (ma koliko to blesavo zvucalo). Evo pre neki dan na vezbama... Kaze asistent pregledajte ovog pacijenta... Uzeo sam anamnezu, odradio fizikalni... I pita on posle: "Kakvo je srce?", ja se mislim u sebi, ma srce je ok. Kad on posle rece "Niste culi sum?"... Kako rece on to niste culi sum, tako mene obli hladan znoj... Eto, nekad mi bas trip... Doci ce mi neko u ordinaciju, a ja cu ga poslati kuci kao ma nije ti nista a ono krs i lom stvari u njemu ne valja...
Jeste li vi imali slicne probleme? Jel to normalno da se cimam oko takvih stvari? Bas bi ispalo bezveze da prolupam sad, kad je najgori deo faxa prosao... :wink:
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: