Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Doktori, zašto ste tako pasivni? (ili kakoprotiv korumpcije)
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 11:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 16, 2007 11:44 am
Postovi: 5
Ministarstvo je otvorilo konkurs za 300 mesta?
Od toga je mozda 30tak u Beogradu.
Od tih 30tak SVIH 30tak su namestaljke!
Jer, zasto onda i pored PRECIZNO definisanih uslova konkursa, NIGDE nema javno istaknute rang liste???

Zasto doktori i dalje cutite.
Studenti, zar nemate i vi interes da se pobunite?

I ovde po forumu vidim ljude koji zavrsavaju i raspituju se za specijalizacije... Odgovor njima: dok je ovakvo stanje, bez veze nema specijalizacije, a posla ima eventualno u nekim selima!!!!

Zasto ne trazite javne rang liste?


btw NISAM doktor, samo mi malo niste jasni...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 13, 2007 6:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Sta Vam nije jasno? Znate li koliko Srbija ima stanovnika i koliko lekara? Grubo, na 8 miliona oko 25.000 lekara. To je 320 pacijenata po jednom lekaru. A preporuka Svetske Zdravstvene Organizacije je da imamo (kao zemlja sa odredjeim stepenom razvoja, necu sad da ga imenujem, da ne zaplacemo svi zajedno) oko 1.000 pacijenata na jednog lekara, pa i vise. U najrazvijenijim zemljama na zapadu odnos je 700-800 pacijenata po jednom lekaru. Uz to - odnos broja lekara koji rade u primarnoj zdravstvenoj i broja ostalih lekara nam je KATASTROFALAN. Broj lekara kao sto sam ja ("SOM" = specijalista opste medicine) i kolega specijalista medicine rada (da bolje ne kazem skracenicu za njih...) i kolega bez specijalizacije ("LOM" - lekar opste medicine) - znaci lekara iz primarne zdravstvene zastite, onih koji su na zapadu (uz dopusnku obuku) poznati i kao GP i/ili "Family doctors" je SEST PUTA MANJI NEGO BROJ SPECIJALISTA DRUGIH PROFILA!!!? A na zapadu je odnos potpuno obrnut - na 6 porodicnih lekara dodje jedan specijalista kao sto je hirurg, otorinolaringlog, neurolog i slicno.

U staroj Jugoslaviji imali smo 14 medicinskih fakulteta. Kad sam se upisao na medicinu 1988. godine, bilo nas je 440 "iznad crte". Vanredno nije moglo da se studira. Odsluzio sam vojsku, vratio se kuci u jesen 1989, krenuo na prvu godinu, u medjuvremenu su poceli ratovi, redom su nam dolazili ljudi sa fakulteta iz Slovenije, iz Pule ili Rijeke (mozda i oz oba grada, zaboravio sam), iz Zagreba, iz Sarajeva, iz Tuzle (ako se ne varam), odasvud. Onda su posle prve godine oni koji su se bez ikakvog prjemnog ispita upisali na fakultet u Pristini jednostavno prebacili u Beograd. A dolazili su i oni iz Kragujevca... Na kraju, 1994. godine apsolviralo nas je 1.100!!! I dan-danas imamo u Srbiji previse fakulteta, za ovako malu zemlju. Tri (Nis, Beograd, Novi Sad) su i previse. A sta ce nam Kragujevac, sta se radi na "US Medical School" i ko zna gde jos - to bolje da ne pominjem i da ne nacinjem.

Zakljucak: previse korkodila u maloj bari, pa je normalno da se probijaju samo oni sa najostrijim zubima, na zalost, normalno je da nepotizam, partijska pripadnost i slicne stvari budu ispred kvaliteta.

Lekarska komora bi trebalo da predlaze broj studenata koji ce se upisivati na fakultete. ALI, NE LEZI VRAZE! Ona ce samo "davati predloge", kako je to receno u Statutu, a Ministarstvo ce i dalje odredjivati ko ce koliko studenata upisati. I tako - esnaf se nece nikad zastititi. Jedina nada nam je u licenciranju, jer ce ono biti, navodno, pod kontrolom Komore, ali Srbi ce vec naci nacin da i to zaobidju, pa me nece uopste cuditi da od sadasnjih 25 hiljada lekara 99,9999% dobije licencu, iako je ne bi dobilo ni 50% da se sad svi podvrgnemo proveri znanja!

Uostalom, pogledajte sta rade lekari u prmarnoj zdravstvenoj zastiti, koliko njih zna da da injekciju, da usije ranu, da ukloni aterom, da izvrne ocni kapak, koliko njih daje infiltracije u zglobove, koliko njih zna da procita EKG (da, cak i to mnogi ne znaju!)... Koliko lekara iz sluzbe opste medicine zna da postavi EKG elektrode? Posto smo dozvolili da fakulteti masovno istancaju hiljade mediokriteta, naravno da smo morali da to prepravimo slanjem na "kobajagi" specijalizacije. "Nema veze sto nista ne zna, i tako mu skoro nista od toga nece ni trebati, on ce da specijalizira nesto usko, ima da bude "ekspert" i zabole ga briga za sve ostalo!" Eto, tako se razmislja kod nas... Pa sad, oni koji nisu ni okusili opstu medicinu, pravu medicinu, glume oftalmologe po domovima zdravlja, pisu tri vrste kapljica i odredjuju dioptriju, a za sve ostalo salju u Beograd; imate stotine "ginekologa" koji nikada posle specijalizacije nisu usli u porodiliste, niti su uradili jednu jedinu operaciju, imate "interniste" koji su ceo vek proveli u raznim medicinama rada, "dermatologe" koji prepisuju Triderm, jer on leci i alergije i gljivice i bakterije, a ako se ni njime bolest ne izleci, onda je neizleciva i tacka...; imate "neurologe" koji po ceo dan samo pisu Diklofenake i Bensedine i nisu krocili na neurolosko odeljenje jos od specijalistickog ispita... I tako redom, da ne nabrajamo - pneumoftiziolozi koji lece pet bolesti, endokrinolozi van Instituta koji sve sto je iole komplikovano odmah salju "za Beograd", stotine "hiruga" koji osim zucne kese, kile i slepog creva nista drugo ne znaju da operisu, a ako i probaju, samo naprave vecu stetu nego sto je vec bila...

Ovo je Srbija, kako smo sejali, tako i zanjemo...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 14, 2007 2:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Ne znam, ovako sa strane gledano bez osvrtanja na statistiku, meni deluje kao da nema dovoljno lekara. Na pregled kod lekara opšte prakse se čeka po više dana. Bolnice su pune pacijenata, i tu se čeka red po nekoliko meseci. Mislim da posla za lekara ima, ali nema novca da se ti lekari plate i zaposle.
@ dermaproblem> A šta Vi mislite da ljudi mogu da urade povodom nameštenih konkursa. Kome da se žale? Istim onima koji su konkurse i namestili. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 14, 2007 11:03 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Lekara ima i previse, najmanje dva puta vise nego sto je potrebno, ali su potpuno pogresno rasporedjeni. Pola lekara u Srbiji radi kao da su invalidi - dodju na posao u 8, idu na pauzu u 9, pocnu da rade opet u 10, u 12 se vec polako spremaju da idu kuci, u 1 idu na kafu, u pola 2 im dolazi druga smena. Tako je u domovima zdravlja. U bolnicama dodju u pola osam ili u osam, imaju sastanak uz kaficu, do 9 svrljaju levo-desno, od 9 do 10 idu u vizitu, posle opet kafenisu, onda oni koji "rade ambulantu" tog dana konacno pocnu da pregledaju i rade to do 12 ili do 1, a oni koji nesto snimaju, idu i rade ta snimanja, ili idu u operativni blok. U pola dva ili u dva su u "viskoteci", ili kako se vec zove prostorija u kojoj se bave pijuckanjem, ogovaranjem, tamo gde politice i pricaju kako su podplaceni i kako lekar na zapadu ima 10 puta vecu platu... U 2 nema vise nikoga, osim dezurnog. Kad sve saberete, rade po 4 sata dnevno!

Zato nije ni cudno sto su popodne i uvece svi u stanju da rade jos jedno radno vreme po privatnim ambulantama, nisu se ni umorili prepodne. Normalan covek koji radi 8 sati posteno, kad stigne kuci, moze samo da se odmara! Nismo mi supermeni, pa da imamo duplo vise snage od onih na zapadu - ne, nego smo lencuge i zabusanti. A posto nam to odgovara, sto rece jedan pokojni predsednik: "Tako treba i da ostane!".

Panta rei, al' Srbija NE!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 14, 2007 11:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
dr ivica je napisao:
Lekara ima i previse, najmanje dva puta vise nego sto je potrebno, ali su potpuno pogresno rasporedjeni. Pola lekara u Srbiji radi kao da su invalidi - dodju na posao u 8, idu na pauzu u 9, pocnu da rade opet u 10, u 12 se vec polako spremaju da idu kuci, u 1 idu na kafu, u pola 2 im dolazi druga smena. Tako je u domovima zdravlja. U bolnicama dodju u pola osam ili u osam, imaju sastanak uz kaficu, do 9 svrljaju levo-desno, od 9 do 10 idu u vizitu, posle opet kafenisu, onda oni koji "rade ambulantu" tog dana konacno pocnu da pregledaju i rade to do 12 ili do 1, a oni koji nesto snimaju, idu i rade ta snimanja, ili idu u operativni blok. U pola dva ili u dva su u "viskoteci", ili kako se vec zove prostorija u kojoj se bave pijuckanjem, ogovaranjem, tamo gde politice i pricaju kako su podplaceni i kako lekar na zapadu ima 10 puta vecu platu... U 2 nema vise nikoga, osim dezurnog. Kad sve saberete, rade po 4 sata dnevno!

Zato nije ni cudno sto su popodne i uvece svi u stanju da rade jos jedno radno vreme po privatnim ambulantama, nisu se ni umorili prepodne. Normalan covek koji radi 8 sati posteno, kad stigne kuci, moze samo da se odmara! Nismo mi supermeni, pa da imamo duplo vise snage od onih na zapadu - ne, nego smo lencuge i zabusanti. A posto nam to odgovara, sto rece jedan pokojni predsednik: "Tako treba i da ostane!".

Panta rei, al' Srbija NE!


:lol: :lol: :lol: Што јес, јес :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 15, 2007 11:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Slazem se sa svim recenim, samo ne znam koje pametan da odgovori na pitanje gde i kome da se zalimo??? Gde god ovu temu pomente, svi se prave ludi, jer kopaju rukama i nogama za sebe ili pripremaju teren za nekog svog! I jedno vuce drugo, potpuno zamreseno, svi sa puterom na glavi, a nema gazde da presece i kaze: "Dosta"!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 19, 2007 11:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 19, 2007 6:46 pm
Postovi: 28
Citam sve ovo pa se pitam kako bi izgledao idealni zdravstveni sistem u Srbiji i kako krenuti ka njemu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 20, 2007 1:43 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Nov 13, 2007 5:58 pm
Postovi: 61
Lokacija: Beograd
Dragi doktori, morate se organizovati i štititi svoju profesiju.
Jasno je meni da vi imate i previše svog posla da biste još i jurišali na vetrenjače, ali ako nećete vi, ko će?

Organizujte se. Ganjajte preko ličnih veza i poznanstava medije, napravite halabuku uz pomoć nekog ambicioznog novinara, jurite preko neke nevladine organizacije da se objave rezultati konkursa, pokušajte da forsirate priču o licenciranju i ne odustajte od toga...

Znam da mislite da bulaznim i da nema svrhe maltretirati se. Menjanje sistema je uvek dugotrajan, mukotrpan proces, uglavnom sa polovičnim (ako i takvim) ishodom.

Ali sigurna sam da se vredi truditi. I ovaj forum je jedan vid borbe i svaka vam čast na tome. Ja nisam lekar, ali potpuno razumem vaše nevolje jer sam donekle u sličnom sosu, jer sam univerzitetski profesor, a i sami ste spominjali u kakvom nam je stanju visoko školstvo.

Uz rizik da zazvučim kao lik iz filmova Veljka Bulajića, moram da vam kažem da dok se god borimo, nismo izgubili bitku i još uvek nešto možemo da promenimo. Gadno je kad samo dignemo ruke, predamo se i utpimo se u letargiju praznog kritizerstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 20, 2007 7:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Mary Poppins je napisao:
Uz rizik da zazvučim kao lik iz filmova Veljka Bulajića, moram da vam kažem da dok se god borimo, nismo izgubili bitku i još uvek nešto možemo da promenimo. Gadno je kad samo dignemo ruke, predamo se i utpimo se u letargiju praznog kritizerstva.


Kako bi to lepo bilo :) Teško je naći snage za to. Mnogo je lakše jednostavno otići :(

Iskreno, ja stvarno ne znam šta me sve čeka sledeće godine, ali nimalo me ne raduje.

Namešteni konkursi su svuda problem. Možda još veći u drugim oblastima, jer ih u medicini u poslednje vreme nešto ni nema :(

Javna je tajna da se za posao u običnoj osnovnoj školi za radno mesto prijavi i po deset veza iz samog ministarstva( druga i da ne pominjem), pa se onda oni među sobom krve i obaraju konkurse. :(

A šta onda mi smrtnici da radimo :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 21, 2007 6:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Izvinjavam se sto to ponavljam (ranije sam napisao na drugom postu) - mnogi lekari ce morati da se pomore sa cinjenicom da je Beograd prepun i da se i u "provinciji" moze lepo ziveti. Ako proverite Zavode za zaposljavanje u gradovima kao sto je moj grad (a ima takvih koliko hocete), nema maltene nijednog lekara na zavodu (odnosno, kako se vec sad ti zavodi zovu...).

Mladim lekarima mogu samo da porucim da svoje mesto ne traze tamo gde su ga traziuile starije kolege, dolazi vreme porodicnog lekara, vreme gerijatrisjke prakse, dolazi vreme kad ce specijalisti sa nivoa sekundarne i tercijarne zdravstvene zastite maltene moliti da im se posalje pacijent. Udjite u primarmu zdravstvenu zastitu i kadgod mozete - odradite posao do kraja. Ne dajte svoje pacijente drugima bez potrebe. Nemojte da budete "skretnicari" i samod a pisete upute i sanjate od danu kad cete pobeci u neku usku specijalizaciju. Lecite ljude, budite pravi lekari, pa nece biti problema. Narod ce vas voleti i za vas ce posla (pa i para) uvek biti.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 11:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Nazalost,kod nas se lekarom opste prakse i od strane pacijenata i lekara specijalista smatraju oni,koji nisu"uspeli"u medicini!Naravno,da nije tako,jer u svetu primarna zdravstvena zastita je bas to"PRIMARNA"i ti ljudi imaju i dobar ugled i mogu da zive od svog rada.
Mozda kad bi se stav o ovome,bar malo izmenio,onda ne bi svi upadali u ocaj zbog specijalizacija,kad zavrse fakultet...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 26, 2007 11:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 22, 2007 2:03 pm
Postovi: 263
Smem i ja? :lol:
Slazem se sa dr Ivicom, ja recimo mog izabranog doktora, lekara opste prakse ne bih menjala ni za sta na svetu...od svih lekara kod kojih sam sad isla, a bilo ih je ihahaj ona jedina mi uliva poverenje. Doduse, ona je i specijalista pulmologije, tu smo se nasle s obzirom na moja divna pluca i astmu..primera radi, posle 2g, zna me jako dobro, po imenu i prezimenu zna kako mi suste pluca kada su "dobro", kad me pogleda, odmah provaljuje sta mi je, nemam nikakvih problema za uput kad treba, sve sjajno objasni, interesuje se za mene, uci o mojim bolestima, istrazujemo zajedno, nervira se cak za mene, kad vidi da ne moze da mi pomogne, da ne mogu da dobijem lecenje...smejemo se, salimo...a sve to u relativno kratko vreme, jer ni ja ne volim da se zadrzim satima kod lekara :lol:
kada sam jednom morala po uput kad ona nije bila tu, druga me je doktorka udavila, jedva sam cekala da pobegnem...i zaista, za sve sto mi treba, znam da mogu na nju da racunam...a naprotiv, vidim je kao izuzetnu zenu, uspesnu, na poslu i u porodici, zraci pozitivnom energijom, nije isfrustrirana, nesposobna, opet je na zemlji, realna...prava zena laf!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: buduca gastarbajterka
PostPoslato: Pet Dec 07, 2007 4:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Okt 15, 2007 8:56 pm
Postovi: 19
Lokacija: nis
svidja mi se tema i ne svidja mi se cinjenicno stanje...
sve je navedeno cista istina i sve ima svoju losu i dobru stranu...
ja sam zavrsila medicinu u Nisu posla na staz i preselila se u Svajcarsku, pa pogledala kako ovde ide sa nasim diplomama i kako oni rade...
shok!
Plate velike, odmah posle faxa ih ceka posao- jer ih malo studira, samo najbolji, a ono sto je bitnije_ OD STARTA IMAJU PRAXU PO BOLNICAMA kao nizi asistenti lekara tako da posle faxa smes da ih pustis da rade u bolnici, pa imaju ljudi iskustva!
i jos jedna stvar, medicinsku skolu smes da upises tek s napunjenih 18 god, jer smatraju da je to odgovoran i tezak posao i odluku o njemu donosis punoletan! i onda ti kao lekar radis sa nekim ko je stvarno zeleo to da radi a ne kao kod nas, gde se sestre izivljavaju nad pacijentima, doktorima i svim ostalim ljudima na kup! I ti iako si lekar ne smes nista da im kazes jer sto one mogu da ti zabibere na poslu ne moz niko, bez premca...
konkursi su oduvek bili namesteni kod nas, cak se i ovde dolazi do posla preko veze, ali je problem sto ljudi iz manjeg mesta zele da rade iskljucivo u gradu, a neko ko je vec u gradu nema gde da se vrati!
lekarima opste praxe se divim do imbecilnosti, jer kad vidim sta sve moraju da rade i koliko papira i papira da ispisu...zali Boze tolike silne sume za sta se seku, za nesto sto se lako moze srediti da ide kompjuterski. E da, ovde sestre dele terapiju i pisu svu papirologiju, ako je izasao novi lek, njih obavestavaju farmaceutske kuce da su duzne da informisu lekare o tome- kako se zove lek i koliko kosta jer drzava zabranjuje da propisujes jedan lek ako postoji jeftiniji!!!, lekar deli terapiju ako prva terapija prepisana od strane sestre nije pomogla, TEK TADA!
sve u svemu, trebalo bi da se ugledamo malo na druge zemlje, nismo bas u svemu najpametniji.
pozzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 9:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Citiraj:
lekarima opste praxe se divim do imbecilnosti, jer kad vidim sta sve moraju da rade i koliko papira i papira da ispisu... Zali Boze tolike silne sume za sta se seku, za nesto sto se lako moze srediti da ide kompjuterski. E da, ovde sestre dele terapiju i pisu svu papirologiju, ako je izasao novi lek, njih obavestavaju farmaceutske kuce da su duzne da informisu lekare o tome- kako se zove lek i koliko kosta jer drzava zabranjuje da propisujes jedan lek ako postoji jeftiniji!!!, lekar deli terapiju ako prva terapija prepisana od strane sestre nije pomogla, TEK TADA!


BRAVO! Neka ovo procita nas ministar u tri mandata!

Sandra, hvala Vam od srca za ovaj post!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 10:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 08, 2006 11:44 pm
Postovi: 352
Fantasticno!!! Da li takva zemlja zaista postoji?? Ispravite me ako gresim, da li Rosche iz Svajcarske, pa zasto se oni ovde, kao i ostale farmaceutske firme ponasaju, pa ,dijametralno suprotno negu u svojoj maticnoj zemlji, ali je ovde ipak podloga takva...??
Ministar nema vremena da procita ista na ovom forumu, ali da mu posaljemo pisamce na ministarstvo, jer ovaj post, ali i mnoge druge, treba da procita!!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: