Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: meniskus,operacija?
PostPoslato: Sre Nov 22, 2006 11:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Nov 22, 2006 9:30 pm
Postovi: 2
Jos za vreme mog aktivnog bavljenja sportom-atletikom,imala sam problema sa kolenom.Naime,bol koji se tada pojavio,ja sam ignorisala misleci da ce proci.Medjutim poslednjih meseci me koleno bas boli(ne mogo da cucnem,da ustanem,da sedim dugo...)Bila sam kod ortopeda,na njegov zahtev uradila RTG kolena gde pise:Susp kalcifikacije u projekciji meniskusa.Ortoped je dao sledecu dijagnozu:Laesio menisci med genus dex.Zatim klinicki:koleno bez otoka i izliva.Mc.Murray poz sa medijalne strane.Rekao je da je operacija neizbezna i da mu se javim vec sledece nedelje!Interesuje me koliko je opasno i da li zaista moram na tu operaciju?
Unapred,hvala puno!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 23, 2006 9:48 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Meniskus je hrskavicna formacija koja, izmedju ostalog, ima funkciju "amortizera" pri vecim opterecenjima kolena. Nekada dodje do ostecenja meniskusa i jedan njegov deo se odlomi i slobodno krece unutar kolena. Desi se da se zaglavi izmedju zglobnih povrsina i tada se zglob "zakljuca" i dolazi do jakog bola.
Po svemu sto je napisano, vas meniskus jeste zreo za operaciju.
Koliko je opasno? Operacije i anestezije bez rizika nema, ali se operacija meniskusa ipak svrstava u manje rizicne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 30, 2006 11:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 10, 2006 1:28 am
Postovi: 9
I ja imam problema sa medijalnim meniskusom i ako sam dobro razumeo lekara, neki deo se pokidao i sada "pliva" u kolenu...

e sad , interesuje me kada se to parce koje pliva izvadi, sta onda ?

da li se meniskus obnavlja ?

Koja je korist od vadjenja tog parceta ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 03, 2006 12:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Kad se odvaljeni deo meniskusa izvadi, tegobe se znatno smanjuju ili potpuno nestaju. Naime, svako zaglavljivanje meniskusa izmedju zglobnih povrsina dovodi do malog ostecenja zglobne povrsine. Posto se hrskavica ne obnavlja, ostecenje je trajno, a za prvim dolaze kasnuija ostecenja pa ostecenje hrskavice moze da postane ozbiljno.

Sto se tice obnavljanja, meniskus je sastavljen od hrskavicnog tkiva pa njegovog obnavljanja nema, ali je bolje da deo hrskavice nedostaje, nego da stalno dovodi do problema.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: