Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: CIRKULARNA DISKUS HERNIJA
PostPoslato: Sre Nov 10, 2010 1:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 09, 2010 5:24 pm
Postovi: 1
Prvo volela bih da znam dali je ovo prava d.hernija,ili??????? Cirkularna? Moj muz ima nesnosne bolove,isao je na 1000 mesta,i nista,lekovi ne pomazu,a bol se siri kroz desnu nogu. DDali ima neko da je izlecio ovo i na koji nacin? Sta je najefikasnije protiv bolova?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: CIRKULARNA DISKUS HERNIJA
PostPoslato: Sre Dec 01, 2010 12:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Dec 01, 2010 10:49 am
Postovi: 4
Nisam lekar, ali mislim da bi ste dobili njjihovu pomoc morate malo vise detalja da pruzite, jer ako je suprug vec bio na "1000 mesta" sigurno ima neke nalaze, snimke, kao i listu sta je to sve do sada probao.

Verujem da ste maltene igubili vec i nadu da ce mu biti bolje pa vam se ne mili da to sve opet pisete i time se podsecate na sve dosadasnje muke, ali da bi vam neko ovde pomogao bolje da date vise detalja, jer generalno svako je drugaciji, a i uzroci identicnih simptoma mogu biti drugaciji pa je i lecenje drugacije. Naravno posledice ( bol ) se saniraju na slican nacin, ali i uzrok treba leciti jer bez toga nema ozdravljenja.

Kako kod vaseg supruga sve to ocigledno dugo traje cim je vec bio na "1000 mesta" nesto sam siguran da je uzrok upravo u tome sto pomalo "lenjo" sprovodi savete koji mu se daju. Vecina ljudi je takva, prosto ocekuje od drugog ( doktora ) da mu pomogne i sve nacrta umesto da ukljuci zdrav razum.

I sam sam "pacijent" tako da mogu da vam kazem sta cu ja u mom slucaju, mada verujem da moze da koristi i suprugu.

Sustina ovoga sto cu vam reci je - UKLJUCITE ZDRAV RAZUM!

Ne ocekujte cudo od lekara, a verujte najvise je u vasim rukama, ne u njihovim.Oko svega se konsultujte sa vise lekara, procenite sta je to oko cega se svi slazu i onda se toga sto su vam savetovali PRIDRZAVAJTE 24h na dan. Drugacije ne moze, jer malo su i sami lekari razmazili nas pacijente pa svi ocekujemo od njih neke carobne pilule i operacije a zivimo nezdravo. Pa se pitamo zasto terapije ne deluju????

Slicno je i meni dijagnostikovano, radjen je MR, pregledi fizijatra, otalo je da se konsultujem sa neurologom i neurohirurgom a od pregleda ostalo je da uradim EMG - mada osim blagog bola niz nogu nemam nekih vecih problema, mislim misicna snaga je ocuvana, ali ajde uradicu EMG da znam na cemu sam po pitanju nerava i njihove ocuvanosti.

Stanje kod mene je takvo da zbog cirkularne hernije na L5-S1 preporucuju operaciju.
Postoji i d.hern. na visim nivoioma L3-4 i L4-5

Po iskustvu ortopeda koji mi je pogledao snimke operacija bi bila malo komplikovanija jer je d. hern. na vise nivoa. Po onome sto je on do sada vidjao kod svojih pacijenata obicno izvade sve diskuse i spoje prsljenove, ali naravno generalno se ne moze nista reci, individualno se odredjuje sta se kome radi kod neurohirurga, pa najcesce to planiranje operacije radi nekoliko lekara na konzilijumu - NE JEDAN, te stoga je jako tesko reci sta ce se i kako raditi. To je prosto nemoguce preko foruma pa treba da odete kod neurohirurga po misljenje.

Sto se mene tice necu na operaciju, bar ne jos uvek iako je savetuju. Jer sem konstantnog blagog bola nemam slabost misica i nemam padanje stopala, probleme sa mokrenjem i sl. No to je naravno moja odluka, ne mogu to da savetujem svima, i bez simptoma mozete biti i te kako za operaciju! pa sad, svako odlucuje za sebe, naravno na osnovu misljenja neurohirurga ( koje ja tek treba da dobijem, ali sam vec odlucio da pokusam da izbegnem noz iako cu naravno po misljenje otici jer je to razumno konsultovati se sa sto vise lekara )

Ali cu pokusati sledece, sto verujem da bi sigurno pomoglo i vasem suprugu, bez obzira sto smo svi "razliciti"

- smanjenje kilaze cime se smanjuje opterecenje na kicmeni stub, naravno nista naglo. Potrebno je promeniti nacin i rezim ishrane, najbolje je savetovati se sa nutricionistom, jer njihovi metodi su spori - nema naglog mrsavljenja a da je zdravo, ali nutricionista nece ugroziti vase zdravlje, za razliku od dijeta "na svoju ruku" ili sto cesto ljudi rade po preporuci prijatelja koji je nekakvom dijetom skinuo kilograme. Sustina skidanja kilograma je - manje kalorija u obrocima, ali ne IZGLADNJIVANJEM jer organizmu su potrebne mnoge hranlj. materije DNEVNO, i ako se prosto samo lisavate hrane skinucete kile, ali uz rizik da nastanu drugi problemi. Zato brojite kalorije - logicno, ali i koristite PRIRODNE i samo PRIRODNE izvore ostalih mikronutrijenata a koji ne dodaju kalorije, a tu ne spadaju kojekakvi vitaminski sokovi u prahu i sumece tablete.

- vezbe za jacanje ledja - to opet treba fizioterapeut da vas nauci koje i kako da ih izvodite jer moze da bude opasno ukoliko sami na svoju ruku nesto radite. Nije retko da neko ko vec ima d. hern. samo malo jace kine i zavrsi na peraciji, tako da ako cete da se bavite "modernim" vezbama tipa pilates, joga i sl. onda obavezno kod sertifikovanog trenera, koji ce vas uputiti sta i kako a ne sami na svoju ruku, ili kazem po meni najbolje ici kod fizioterapeuta - mogu puno toga da vas nauce,

- vezbe za jacanje trbusnih misica, postoje i takve vezbe samo se ne rade sa savijanjem ledja unapred nego se lezi na ledjima a ruke se zabace iza glave. Odizati RUKAMA 30-40 stepeni na gore lagani teg na sipci bez uvijanja bocno - dakle samo rukama, ledja su UVEK na podu, ruke UVEK paralelno jedna drugoj i sa telom. OPASNO je koristiti dva tegica - po jedan u svakoj ruci jer ruka moze da "pobegne" u stranu a suprug ima cirkularnu herniju, dakle to nikako. Ove vezbe jacaju trbusne misice a ne opterecuju ledja. Ispod ledja se moze postaviti savijeno cebe ili peskir da bi podupro lumbalni deo. Naravno sve u meri u kojoj prija, sa takvom dijagnozom nismo tu da izgradjujemo trbusnjake i "plocice" vec da se vratimo medju zdrave ljude,

- redovne vezbe za jacanje kardio-vaskularnog sistema, njih imate na svakom koraku da nadjete, lagane su i naravno nisu samo vezbe u pitanju, ima i mngoo drugih saveta, kao na primer nacin tusiranja - trlajnje po telu blagim sundjerom dok koza ne pocrveni sto ce poboljsati kapilarnu cirkulaciju u kozi, imace fenomenalno dejstvo na ceo k-v sistem; toplo-hladni tusevi, zavrseni hladnim, NISTA preterano samo do mere dok prija. Sve to moze svaki kardiolog da vas nauci, a sigurno da je tako i bolje nego na svoju ruku. Naravno pitace se sto ste dosli kod njega sa diskus hernijom :) ali recite da je preventivno da se naucite sta da radite da bi sacuvali svoje srce a u stanju u kojem ste trenutno, kada ste limitirani prilicno po pitanju fizickih aktivnosti tipa setnja, plivanje i sl.

- promena nacina ishrane uz koriscenje prirodnih dodatka ishrani sto bi imalo blagotovno dejstvo na ceo organizam, ono smo sto jedemo! Hoces zdravlje, zdravo se hrani!

- prestanak pusenja, jer to je propast za male krvne sudove koji dovode hranljive materije do nasih nerava, kostiju i samog diskusa - koji je ZIVO TKIVO dakle prijace i njemu :)

- izmena svih losih navika pri hodanju, sedenju, lezanju, manipulaciji teretom i sl. - tu dosta mogu da pomognu fizioterapeuti da vas nauce kako i toga morate da se pridrzavate konstantno sve dok ne izmenite sve lose navike tako da nove bolje navike postanu nesvesne. To je jako tesko ali u pocetku je nuzno da ih se svesno pridrzavate. Verujte, sta vam vredi i operacija i svi tretmani ako vi posle nastavite da satima sedite nepravilno, hodate nepravilno, dizete teret nepravilno ... i to tokom celog dana? To je kao kad bi radili 30 minuta vezbe za skianje kilaze a celog dana jeli prekomerno, pa se pitate zasto vezbe ne deluju?

- fizoterapeutski tretmani - masaza zbog poboljsanja cirkulacije u ledjima, injekcije za opustanje misica, "vitamini" putem infuzije, akupunktura, vakuum terapija, magnetna terapija, i popularno zvana "strujna" terapija.

Za druge "radikalne" metode ja licno nisam sem kad bas mora. Ali vodite racuna da samo neurohirurg zaista moze da vam kaze da li operacija mora ili moze prvo da se pokusa sa fizikalnom terapijom. Ali ono sto vam cesto preskoce kod fizikalne terapije je deo koji se odnosi na pusenje, regulaciju tel. tezine i zdraviju ishranu. To prosto nije njihova uza struka, pa se time ne bave, na kraju krajeva valjda se to i podrazumeva. Rezultati onda budu privremeni, ali posle toga sve se vraca na staro. Pacijent zavrsi na operaciji koja spase sta se spasti moze, potom i dalje ima nezdrave navike koje izazovu dodatne probleme kroz par godina i tako u krug.

Sve ovo je samo moje misljenje, kazem i dalje prikupljam savete lekara pa cu onda definitnvo proceniti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: CIRKULARNA DISKUS HERNIJA
PostPoslato: Sre Dec 15, 2010 12:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 06, 2007 11:40 am
Postovi: 30
Lokacija: Bg
Hvala VLS -u na iscrpnim i prijateljskim savetima.
Radim u sedećem položaju i to traje svaki dan i do 9 h + vožnja kolima do posla i od posla jer ne mogu fizički da podnesem 3 prevoza u dva pravca plus to sedenje.
Pre nekoliko dana sam i sama doživela najpre blag bol duž noge,prilikom stajanja na nogu a pri ustajanju sa stolice .
Primila sam 5 injekcija diclofenac+ 3 dexazona,ali to nije bitno promenilo situaciju. Nakon 10 dana osetila sam bol u lumbalnom delu ledja/kičme,a onda je,sledećeg dana krenuo užas-strašan bol koji se spuštao duž noge pa do iznad stopala,SAMO kad ustanem i hodam. Hodanje je prosto postalo MORA.
Kod lekara sam dobila savet počnem da pijem diklofenak duo 2x1. Konsultacijom i pregledom kod neurologa dobila sam da pijem i bromazepam 3 kako bi se nervi opustili. Bolje mi je,u potpunosti,ali me interesuje mišljenje i LEKARA koji prate ovaj sajt da li se i kako leči ovo stanje,kao i to da li sam sad osudjena da stalno pijem lekove. Naravno da ću ići na kontrole kod svog lekara ,ali bih volela i druga mišljenja.

Na izveštaju radiologa piše:
Subhondralna skleroza na L4 I V prostori L-1-L2-L3-L-4-L-5 suženi u manjoj meri.Prisutna je sinistrokonveksna skolioza manjeg stepena.
HVALA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: CIRKULARNA DISKUS HERNIJA
PostPoslato: Ned Dec 19, 2010 8:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 07, 2010 9:16 pm
Postovi: 22
Ja sutra idem kod dr i ja imam diskus herniju :oops: nisu mi nista ustanovili,ali moja mama,ujaci,tetke...imaju to!Izgleda da je i mene zakacilo :oops:
Od sutra moram prvo na dijetu,bez obzira sta lekar kaze.Imam 10 kg viska u odnosu na visinu,a 20 u odnosu na 2007 g :oops:
Kod terapeuta pocinjem 4.1.
Nadam se na nece trebati operacija,plasim se....od moji se niko nije operisao.
Mislim da ovaj bol moze da razume samo onaj ko ga je osetio...
Mnogo sam tuzna,i postajem svakim danom sve nervoznija...hrnonicna bol me unistava...lekove pijem,a nista nije bolje.Dr mi nije reko ni dijagnozu,idem sutra da ga pitam da nije ovo...bas sam grozno... :cry:
Ajde pisite vasa iskustva,znam da je svako prica za sebe,ali lakse je kad se podeli ovo:o)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: