Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Ozbiljna povreda kolena,molim za savet
PostPoslato: Pet Dec 09, 2011 3:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 09, 2011 2:47 am
Postovi: 2
27.11. Na utakmici sam u doskoku povredila koleno...
U nalazu MRI pise sledece:
Ruptura prednjeg ukrstenog ligamenta u interkondilarnom pripiju sa retrakcijom uz plato tibije
Lezija posteriornog krusa zadnjeg ukrstenog lig.
Ruptura lateralnog kolateralnog ligamenta. Tetive bicepsa i popliteusa bez prekida kontinuiteta.
Horizontalna ruptura lateralnog meniskusa
Lezija medijalnog menisksa po tipu kontuzije
Uz iliotibijalnu traku se nalazi sloj tecnosti bez promene signala tetive 8 burzitis
Kolateralni medijalni ilig je normalnih karakter.
Ne diferenciraju se osteohondralne lezije.
Suluksacioni polozaj patele,edem medijalnog retinakuluma,ligamenti patele bez prekida kontinuiteta
Lezija potkoznog tkiva prepatelarno promera 5mm

Ok, znaci to je to...moj ortoped je preporucio gipsanu longetu 2 nedelje,sto bi uz prethodno nosenje izaslo 4ned sve ukupno,nakon toga puno terapija i tek onda kroz neki vremenski period (nisam bas razumela koji) operacija..tacnije ligamentoplastika. Mene zanima da li se tada sredjuje i meniskus ili...? I da li se ligamentoplastika moze odraditi artroskopijom ili ne?
I ako nije problem mozda objasnjenje zasto je potrebno toliko dugo mirovanja,terapija da bi se obavila operacija?
Naravno volela bih da cujem neki savet ili misljenje, u vezi ustanove u kojoj je najbolje da sve to obavim i preporuku lekara. Iskreno ja sam zadovoljna svojim lekarom, ali bih volela da cujem jos neko strucno misljenje. Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ozbiljna povreda kolena,molim za savet
PostPoslato: Pet Dec 09, 2011 1:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kada je u pitanju ovako ozbiljna i kompleksna povreda kolenog zgloba pre bilo kakvog operativnog zahvata je potrebno mirovanje zato sto je ceo zglob pod upalom. Infekcija i otok i bol se stvaraju kao odgovor tkiva na povredu i naravno sto je veceg obima povreda to duze treba tkivima da se smire.

Imate povredu svih ligamentata, koze, sluzokoze, zglobne kapsule, burzi, povredu patele a to je za jedan zglob velika povreda.

Dve nedelje je termin koji je dat za pocetak, ukoliko se tkiva ne smire do tada mirovanje i imobilizacija ce mozda biti produzeni kako bi operatori imali najbolje uslove i stanje vasih ligamenata tokom operacije!

Posto ste malda osoba i aktivan sportista ne brinite, lekari ce shodno tome odrediti najbolju tehniku kojom ce dovesti ligamente i zglob kolena u najbolje stanje.

Vec sad pochnite da trazite uput za fizikalnu terapiju, na ortopediji ili u Sokobanjskoj jer je posle operacije ceo proces rehabilitacija od jako velike vaznosti!

Strpljenja, snabdejte se internetom, knjigama, muzikom, casopisima i saradjujte sa svojim lekarima i terapeutima, pitajte sve sto vas zanima, nemojte se stideti. Sta god vam nije jasno pitajte!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ozbiljna povreda kolena,molim za savet
PostPoslato: Pet Dec 09, 2011 2:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 09, 2011 2:47 am
Postovi: 2
Hvala puno,vec sam pokrenula postupak i za preoperativnu terapiju (kako mi je receno da ce trebati) u Sokobanjskoj,tako da cu tamo i postoperativnu da odradim.... Dobila sam "mig" da je najbolje da se prebacim na Banjicu,zbog strucnosti i bolje prakse..pa cu tako i da uradim..a i na KC lista cekanja je do druge polovine 2012. godine :/

Hvala jos jednom i na savetu i na podrsci,mislim da ne trebam da naglasavam koliko mi tesko pada lezanje,i minimalno pokretanje jer to svi mogu da razumeju, zbog toga mi i znaci svaka podrska.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ozbiljna povreda kolena,molim za savet
PostPoslato: Čet Dec 15, 2011 10:25 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ma brzo ce sve to da prodje, posle se necete ni secati da ste lezali :)

A i ide zima, taman da ste u toplom i suvom na sigurnom :)

malo knjiga, malo filmova, malo kompjuter, malo vezbe i rehabilitacija, i procice to brzo!

Pozz

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: