Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: kyposis thoracalis
PostPoslato: Uto Avg 26, 2008 2:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 25, 2007 7:25 pm
Postovi: 19
Danas sam snimila kicmu posto bolujem od aneurizme cele aorte i imam dijagnozu Kyphosis thoracalis i Spondylosis thoracalis. Volela bih da mi neko nesto kaze o prvoj dijagnozi a o spondilozi nesto znam. Hvala, jako sam zabrinuta Goca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 26, 2008 3:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kichma broji 33 ili 34 prshljena međusobno povezana čvrstim vezama ili su srasli, a između svakoga pojedinog prshljena uložena je intervertebralna ploča koja među ostalim omogućuje gibljivost kichme.

Postoji 7 vratnih, 12 grudnih, 5 slabinskih, 5 krsnih i 4 ili 6 trtičnih prshljenova. Nakon porođaja kichma je ravna, a posle 3 do 4 meseca života pojavljuju se fiziološki zavoji.
Grudni se zavoj u potpunosti razvije kada dete počne sediti, a potom cervikalna lordoza (izbočenje kichme prema napred). Lumbalna lordoza razvija se stajanjem i hodanjem deteta.

Kod odrasle kichme prisutno je fiziološko izbočenje prema napred (lordoza) vratne i slabinske kichme, a grudni i krsni dio izbočen je prema natrag (kifoza).
Zato se govori da kichma ima oblik dvostruko zavinutog slova S.
Glava tako zauzima najprikladniji položaj, a težina tela se optimalno raspodeljuje.

Anatomi razlikuju fiziološku skoliozu koja je izraženija u grudnom delu kichme. Zavoji kralježnice ovise o položaju karlice i krsne kosti, o polu, a i trenutačno se menjaju u različitim položajima.

Normalnu fiziološku funkciju kichme osiguravaju mnogi činioci:
muskulatura, ligamenti, intervertebralne ploče, mali zglobovi kichme, kichmena moždina i grudni koš.
Kichma je oslonac tela koja sa svojim fiziološkim zavojima (cervikalna lordoza, torakalna kifoza, lumbalna lordoza i sakralna kifoza) stabilizira kichmu u sagitalnoj ravnini, pruža zaštitu i omogućuje pokretljivost trupa.

Kada se sagleda mnogostruka funkcija kichme, postaje jasno da su velike mogućnosti različitih patoloških promena u kichmi, a mogu se javiti kao bolni sindromi, ozlede nerava ili kao deformacije.

Promene na kichmi mogu biti urodjene ili stečene.

Urodjene anomalije

Na prirođene anomalije prshljenova treba obratiti paznju samo onda kada uzrokuju vidljivu deformaciju koja zabrinjava roditelje, uzrokuju bolove ili ograničavaju pokretljivost kichme (tada se u pravilu i otkrivaju ili se registruju kao usputni nalaz radi nekih drugih tegoba).

Anomalije pojedinih delova prshljenova mogu već u detinjstvu uzrokovati promene na nervnim strukturama. Rascepi pojedinih delova prshljena posebno u lumbalnom delu ne moraju uzrokovati nikakve tegobe ili mogu uzrokovati neurološke ispade zbog suženja spinalnog kanala.

Stečene bolesti

Od stečenih bolesti susrećemo upale koje mogu biti nespecifične ili specifične, npr. tuberkuloza, zatim reumatološke bolesti, tumore i druge.

Deformacije kichme

Najčešće deformacije su skolioze, kifoze i lordoze.

Skolioza je postranično iskrivljenje kichme u frontalnoj ravni. Reč je o vrlo složenoj deformaciji s neizvesnim ishodom lečenja, odnosno izlečenja.

Da bi se što bolje moglo proceniti pogoršanje ili poboljšanje skolioze, pokušavaju se učiniti manje ili više slične etiološke podele.
Pazljivim posmatranjem mogu i sami roditelji posumnjati da je kichma njihovog deteta drugačija od kichme ostale dece.
Ako dete ima skoliozu može se primetiti podignuto rame na jednoj strani, jedna je lopatica izbočenija u odnosu na drugu, a karlica je često postavljena koso.
Pri pretklonu trupa uočava se izbočenje (grba) na leđima. Grba može biti izražena u grudnom ili slabinskom delu na strani konveksiteta krivine. To sve upućuje na to da lekar mora pregledati kichmu.

Uobičajena podela skolioza je na: strukturne ili nestrukturne.
Za strukturne skolioze bitno je da je uz postranično iskrivljenje prisutna rotacija kichme i torzija prshljenova.
To znači da je kod rotacije prisutno okretanje kichme oko uzdužne osovine, a kod torzije prshljenova uvrtanje jednog dela prshljena prema drugom.

Najčešće strukturne skolioze su idiopatske, nepoznatog uzroka, a ovisno o dobi u kojoj se pojavljuju dele se na:

* infantilne, do 3. godine života
* juvenilne, od 3. godine do početka puberteta
* adolescentne, od puberteta do završetka rasta (koštane zrelosti).

Strukturne skolioze poznatog su uzroka pa ih brojni autori i svrstavaju po skupinama: npr. neuromuskularne, prirođene, nastale posje traume, mišićne, uzrokovane infekcijama ili metaboličkim poremećajima, itd.
Tu vrstu skolioza može se uspešnije lečiti ili barem sprečiti njihovo pogoršanje.

Dijagnoza se postavlja na temelju kliničkog pregleda i radiološkim metodama, a može se dopuniti i drugim dijagnostičkim postupcima kao npr. metodama merenja deformacije trupa, holografijom, termografijom.

Spomenućemo najrašireniju i najjednostavniju metodu pregleda – test pretklona.
Izvodi se tako da se bolesnik sagne prema napred s ispruženim kolenima i skupljenim rukama prema dole. Ako dete ima strukturnu skoliozu tada će u sagnutom položaju biti vidljiva rebrana grba, a kada je u uspravnom položaju, vidljiva je asimetrija ramena i lopatica.

Nakon dijagnosticiranja skolioze sledi lečenje koje se u pravilu provodi prema osobnom programu za svakog bolesnika. Lečenje može biti konzervativno i hirurško.

Konzervativno, neoperativno lečenje skolioza provodi se fizikalnom terapijom i steznicima (ortozama), a zavisi od lokalizacije i stupnja krivine zahvaćenog dela kichme.
I tu postoje različiti stavovi o tome kada treba nositi ortozu ili sprovoditi samo fizikalnu terapiju. Jedna od prihvaćenih shema lečenja je sledeća: do 20 stepeni krivine kichme mereno na rtg snimci po Cobbu – primenjuje se nadzor i slobodni režim, od 20 do 50 stepeni u lečenje se uključuje ortoza (steznici). Od 50 stupnjeva pa naviše lečenje je hirurško.
Treba naglasiti da se danas smatra kako se dete s idiopatskom skoliozom može baviti sportom kao dodatnim lečenjem.


Kifoze

Kifoza je svako prekomerno izbočenje kichme prema natrag. Nalazimo je u području grudne ili slabinske kichme. Može biti urođena ili stečena.

Grudna (torakalna) kifoza smatra se deformacijom kada izbočenje (konveksitet) prelazi fiziološke granice, a određuje se merenjem u stepenima na rendgenskim snimcima kichmu (normalno od 20 do 45 stepeni i lumbalna lordoza od 40 do 60 stepeni). Klinička je slika uočljiva na temelju simptoma kifotičnog držanja.
Ne nastaje naglo već postupno. Posturalne kifoze ili kifotična držanja slična su skoliotičnim držanjima i pripadaju nepravilnim držanjima, što znači da nema strukturalnih promjena na kralješcima. Korekcija takve kifoze voljno je moguća bilo aktivno ili pasivno.

Kifotično loše držanje (pogrbljena leđa, ramena povijena u napred ) u predškolskom uzrastu ako se ne koriguje može da preraste u kifozu u narednih nekoliko godina.

Ako se ne radi o već formiranim deformitetima koji bi zahtevali ortopedski tretman, fizijatar će preporučiti korektivnu gimnastiku, bavljenje sportom, pre svega plivanjem i korigovanje loših navika u držanju..



Nepravilna držanja

Nije moguće točno utvrditi što je to i koje je to normalno držanje. Moguća su različita odstupanja od normalnih fizioloških krivina kichme a nastaju zbog slabijeg mišićno – ligamentarnog aparata u vreme najintenzivnijeg rasta. Tako se razlikuju okrugla leđa, ravna leđa, okruglo – udubljena leđa, nesigurno držanje i postranično iskrivljenje kichme. U pravilu svi ti nabrojeni oblici nepravilnog držanja nastaju zbog slabosti muskulature na postojeću konstituciju.

Slaba telesna aktivnost uz celi niz drugih činioca pogoduju razvoju nepravilnih držanja, a to pak dovodi do brzog zamaranja ili bolova u pojedinim područjima tela.
Nepravilno držanje nema neke posebne kliničke važnosti, ali je bitno naglasiti da ne bi trebalo preći u strukturalne promene.

Recimo, skoliotično se držanje neće razviti u strukturnu skoliozu ako dijete nosi pretešku školsku torbu, a isto je tako s kifotičnim držanjem. No ipak je potrebno djetetu preporučiti stalnu tjelesnu aktivnost radi jačanja muskulature. Prisilne i nepovoljne položaje pri sjedenju ili ležanju dijete će samo izbjegavati kada dinamička snaga muskulature dosegne zamor ili kada postoji neuravnoteženost pojedinih skupina mišića.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 2 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: