Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: terapija za reumatoidni artritis
PostPoslato: Sub Maj 05, 2007 2:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 1:27 am
Postovi: 4
Majka boluje od reumatoidnog artritisa, nedavno je bila na pregledu pa joj je doktorka reumatolog propisala sledece lekove:
Nyripan 8 mg 16 mg naizmenicno uz dorucak
Delagil 1x1 uvece
Methotrexat 7,5 mg 1x nedeljno (po 2,5 mg na 12 sati)
Folan 1x1 mesec dana
Tothema 2x1 dve nedelje ( gvozdje u ampulama posto ima manjak )
Diklofen duo 2x1 „PP
+ fizikalna terapija.
Da li je ovo previse lekova za konzumiranje. Narocito je zabrinjava ovaj Methotrexat za koji pise da je prilicno toksican i do sada ga nije nikako koristila. Delagil nismo uspeli da nadjemo u apoteci i nije mi bas jasno za sta je konkretno namenjen a na internetu nisam nasao razumljivo uputstvo. Ukoliko je neko imao slican tretman ili zna nesto o ovome molio bih za misljenje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 1:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 19, 2008 8:39 pm
Postovi: 11
Zdravo, ja isto bolujem od RA. Terapija mi je takodje sa methotrexatom i delagilom. Methotrexat je prilicno jak lek, ali, koliko sam shvatila svog doktora, u malim kolicinama koje se daju obolelima od RA nije toliko razarajuci. Delagil je antimalarik i ne moze se naci u redovnoj prodaji. Morate ga naci u apotekama koje prodaju lekove na crno (sta da vam kazem i toga jos uvek ima). Nemojte se zbuniti sto se delagil koristi za malariju, koristi se (takodje u manjim kolicinama) i za RA. Negativno dejstvo delagila (pri upotrebi vecih kolicina): glavobolja, stomacne tegobe, pospanost, nesvestica, pomucen vid, slepilo, pad pritiska, grcevi, gusenje, koma, upala pluca..... Uputstvo u kutiji leka je na madjarskom pa pokusajte da vam neko to nabavi iz Madjarske. Ja nisam nista od svega toga osetila, ali cu morati svakih 6 meseci da idem na pregled ociju. Methotrexat pijem vec 2 meseca i, koliko sam razumela, tek sada treba da pocne da deluje. Na zalost, mtx mi izaziva nesnosne glavobolje i mucnine i gubitak apetita.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 20, 2008 1:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 9:28 am
Postovi: 13
A da li i sulfosalazin izaziva iste probleme kao metotrexat? meni rekose da ce najverovatnije da mi daju sulfosalazin za moj ankiliziqrajući dpondilitis... :oops:

a to su koliko znam lekovi iz iste grupe (DMARD-disease modifying anti reumatic drugs) inače poznati i kao sporo delujući anti reumatici....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 14, 2008 2:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Feb 22, 2008 4:29 pm
Postovi: 9
imam 24 god vec 5 godina bolujem od RA,pijem rezohin jednu tabletu uvece- da li mozete nesto vise da mi kazete o tim tabletama ,nezeljena dejstva i slicno,kako deluje na apetit


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: