Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Vek trajanja veštačkog kuka
PostPoslato: Ned Feb 10, 2008 10:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Izvinjavam se unapred ako je ova tema bila, ja nisam našla precizan odgovor.
Naime radi se o mojoj majci, koja ima 64 godina i mora da operiše desni kuk, tj mora da se uradi implantacija veštačkog. 2 doktora jedan sa privatne klinike drugi sa Banjice su jedinstveni oko toga da se mora kuk zameniti s tim što jedan naginje cementnom a dr hibridnom ( jedan deo se vezuje a dr se namesta da sam srasne sa kosti).
Moje pitanje je:
" Dali postoji implant koji se ne mora vaditi za 10 godina ili je to neophodno, nevezano za to dali se radi o cementnom, bezcementom ili hibridnom kuku jer to praktično znači da bi majka sa 74 opet morala na operaciju?"

Hvala na odgovorima, pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 10, 2008 12:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Rok trajanja implantata je sada znatno produzen, i na 20 godina. Ne znam u kakvom je opstem stanju Vasha majka, i u kakvom su stanju kosti, ali po zakonu sve osobe preko 60. godine zivota mogu da dobiju iskljucivo cementnu protezu. Naravno da uvek postoje izuzetni slucajevi, kod izuzetno vitalnih pacijenata i sa jako ocuvanim kostima, ja ne znam da li je to i ovde slucaj.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Vek trajanja veštačkog kuka
PostPoslato: Sub Feb 23, 2008 8:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Hvala vam na odgovoru, nisam mogla ranije da odgovorim , bila sam van zemlje.
Operacija je u ponedeljak, biće cementni kuk - Zimmerov ili tako nešto.
Ne bih nikome oduzimala vremena, ali zanima me - iz iskustva ili prakse, koliko su jaki bolovi posle operacije i kojom brzinom se relativno zdrava osoba 60 tih godina oporavlja. Dali na nešto posebo treba da obratimo pažnju?
Hvala i pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 24, 2008 10:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Bolovi posle operacije kuka se uglavnom vezuju za sam rez i njegovo zarastanje koje je neprijatna nuspojava svake operacije.Nekih vecih i dugotrajnijih bolova ne bi trebalo da bude ukoliko postoperativni tok bude tekao uredno.
Sa rehabilitacijom se pocinje u samoj bolnici(mama ce biti vertikalizovana u bolnici i obucena kako se hoda uz pomoc staka),a o brzini oparavka vrlo jr nazahvalno govoriti jer je sve to individualno.
Racunajte da ce prvih sest meseci vezbati redovno pod nadzorom fizioterapeuta i da ce u tom vremenskom periodu morati da SAVRSENO savlada zastitne polozaje i pokrete.Potrebno je da na vreme obezbedite pomagala za wc i tvrdji jastuk za sedenje jer savijanje noge u kuku ne sme preci 90 stepeni sto se sedanjem na wc solju i nisku stolicu moze desiti.
Puno srece mami u ponedeljak i ne brinite ovo je jedna od najcescih operacija koji nasi vrhunski hirurzi svakodnevno izvode sa velikim uspehom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Vek trajanja veštačkog kuka
PostPoslato: Ned Feb 24, 2008 10:54 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 29, 2008 10:35 pm
Postovi: 32
Hvala vam puno na odgovoru i podršci.
Vezano za dasku za WC i jastučiće, jeli to potrebno svima?
Mama je malena žena, nema više od 160 cm, i baš sam razmišljala o tome ( meni bi npr to sigurno trebalo - ja sam visoka 180cm i retko gde mogu da sednem a da ne napravim luk veći od 90 '), ali nadam se da će joj u bolnici sve objasniti.
Pozdravljam vas


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: