Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Petni trn - terapija zvučnim šok-talasom?
PostPoslato: Ned Okt 04, 2015 4:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 04, 2015 10:33 am
Postovi: 2
Pozdrav svima!

Mojoj mami, koja ima 60 godina, u maju ove godine je (na osnovu anamneze, EHO-a i RTG-a) dijagnostifikovan tzv. "petni trn", s tim da zvanična dijagnoza glasi Fibromatosis fasciae plantaris bill M72.2, što me od samog početka dosta buni, budući da su, iako se obe dijagnoze vode pod istom šifrom, plantarna fibromatoza i plantarni fascitis (ili tzv. "petni trn"), koliko je meni poznato, dve različite stvari. Od strane nadležnog lekara joj je preporučeno da pije Movalis i da nosi silikonske uloške (nabavila sam joj ViscoSpot od Bauerfind-a jer su mi se oni činili nekako najuverljivijima).

S obziron na to da ona živi u malom mestu u unutrašnjosti, od trenutka kada se po "čaršiji" pročulo kakav problem ima, raznorazni rođaci, prijatelji i poznanici savetovali su joj različite "narodske" terapije (za koje su se svi odreda kleli kako su baš one izlečile njih ili nekog njima bliskog!) i ona zaista nema šta nije probala - počev od obloga od lista kupusa, rendanog krompira, pčelinjeg voska, (...) pa sve do komove rakije sa Aspirinom i oralnog uzimanja paracetamola.

Danas, skoro pola godine kasnije, rezultat je takav da ona i dalje ima bolove, doduše ne tako nesnosne kao što je to bilo u početku, s tim da sam ja ubeđena da su za to zaslužni silikonski ulošci a ne (kako je ona u početku bila skolona da veruje) ove "alternativne" metode lečenja. (Čisto napomene radi, sve vreme nosi uloške i bez njih se do sada nije usuđivala da hoda.)

U međuvremenu sam saznala za terapiju zvučnim šok-talasom i donela sam odluku da je uskoro dovedem kod mene u Beograd kako bi krenula na istu. Vidim da postoji više ordinacija u kojima se ona primenjuje, pa bih stoga molila za vaše mišljenje o sledećem:

1. Da li je terapija zvučnim šok-talasom zaista, kako mnogi tvrde, jedina terapija koja trajno rešava problem tzv. petnog trna?

2. Da li ste se vi ili neko koga poznajete podvrgavali gorenavedenoj terapiji i kakva su vaša iskustva? (Ako jeste, najljubaznije vas molim za preporuku ordinacije na PP.)

3. Da li možete da mi preporučite nekoga ko je zaista stručnjak u ovoj oblasti kako bih mogla da čujem i njegovo mišljenje o svemu ovome?

Unapred zahvaljujem svima na odgovorima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Petni trn - terapija zvučnim šok-talasom?
PostPoslato: Ned Okt 04, 2015 8:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Велики "стручњаци" петни трн "лече" рендгенским зрачењем што је невероватно велика глупост. Знам неколико особа које су ишле на ту терапију и нису хтеле да ме послушају. Наравно да им није помогло али се касније додатно искомпликовало последицама од зрачења.

Постоје само две ствари које могу да излече трнове, да ли петне, рамене или какве друге, свеједно. Једна је ултразвук којим се трн постепено разбија. Никакав шок не треба примењивати јер трн може да се одломи па да направи велики проблем. Дакле, потребно га је мало по мало разбијати. Двадесетак третмана треба да је довољно.

Друго је магнет. Потребно је веома јак магнет причврстити што ближе петном трну и тако носити свакодневно бар 20 сати дневно. Ресорпција трна се може очекивати за неких пола године.

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Petni trn - terapija zvučnim šok-talasom?
PostPoslato: Pon Okt 05, 2015 2:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 04, 2015 10:33 am
Postovi: 2
Aaaca,

hvala za odgovor. Ne bih zaista o "stručnjacima", jer je nadležni ortoped kome je moja mama upućena (i to na sopstveni zahtev, jer je lekar opšte prakse smatrao da za tim "nema potrebe") tražio da se uradi samo RTG, smatrajući da za ultrazvukom takođe "nema potrebe" - dakle, ultrazvuk je urađen na njeno (tj. moje) insistiranje i to kod privatnika, budući da je na toj klinici (malo mesto na jugu Srbije) isti tada bio "u kvaru".

Bilo kako bilo, majku volim najviše na svetu i bukvalno bih sve učinila da joj pomognem, iz tog razloga sam još uvek malo neodlučna povodom tih šok-talasa jer ne bih da se nešto iskompikuje, pa da joj nakon toga bude gore nego što je sada. Inače, prvi put čujem da "trn" može da se odlomi, ono što sam do sada imala prilike da saznam jeste da šok-talasi "pomažu u 100% slučajeva" (tvrdnja iz ordinacije koju sam zvala da se informišem) ili da, u konkretnom slučaju, ne pomažu uopšte (to mi je rekao jedan više nego divan ovdašnji član koji mi se javio putem PP-a). Takođe mi je malo čudno i to da "trn" može da se razbije "običnim" ultrazvukom jer, ukoliko je to zaista tako, zašto su se silni ljudi (koji nisu želeli da odu na operaciju) patili kao sužnji pre dolaska/počeka primene ESWT na naše i, uopšte, svetsko tržište?

P.S. Pošto tek sada videh da postoji i ta mogućnost, prilažem mamim ultrazvučni nalaz na osnovu koga ćete, pretpostavljam, moći nešto više da mi kažete. U njemu doslovno stoji:

"Obe Ahilove tetive uredne ehostrukture, regularnih margina. Koštani osteofit na hvatištu tetiva sa kalkaneusom (spina tendinis Achillis).
U mekim tkivima stopala ne uočavaju se fokalne lezije.
Diskretan intersticijalni edem stopala.
Zapažaju se osteofiti/spine u kalkaneusu i hvatištu plantarne aponeuroze obostrano."

Slika

Još jednom, svima vama od sveg srca zahvaljujem za odgovore!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Petni trn - terapija zvučnim šok-talasom?
PostPoslato: Sre Okt 07, 2015 9:20 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Avg 05, 2013 7:03 pm
Postovi: 10526
Зависно од облика трна зависи и могућност одламања. Имао сам прилике да видим неке петне трнове који су изгледали баш као прави трнови и то укосо постављени. Просто за неповеровати. Такав може да се одломи.

Не знам какви су то шок таласи. Моја мајка је пре више од 20 година имала трн у рамену и тада су јој обичним ултразвуком мало по мало уклонили трн. То је био ултразвучни уређај за физикалну терапију само појачан на максимум. Данас у тој истој болници трнове "лече" рендгенским зрачењем. Мислим да је то одговор на питање "зашто су се силни људи патили..." Данас медицина и фармакологија немају за циљ људе да излече већ да их користе као извор зараде.

Ако имате Витафон можете да пробате њиме. Ту је у питању мала енергија таласа па би уклањање трајало дуго, али само дајем још једну идеју.

Што се тиче снимка стопала ту вам ништа не могу помоћи јер се не разумем, а право да вам кажем на снимку ништа и не видим. :)

_________________
Форум се распао па не могу да пратим нове коментаре. Можете да ми пишете на емаил записан на мом сајту www . aca . rs под Контакт.

Имајте на уму да све савете користите на сопствену одговорност.
>
aa_aca, aa aca, aaaca


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 34 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: