Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Kosa karlica i problemi sa hodom
PostPoslato: Sre Feb 27, 2013 8:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 27, 2013 8:30 pm
Postovi: 2
Poštovani, nov sam ovde na forumu, i ako sam promašio mesto gde ću postaviti temu, molim da je moderatori premeste.
Našoj ćerkici od 13.5 meseci je negde sa 4 meseca na pregledu kukova ustanovljena kosa karlice. Pratil ismo to preko ortopeda i preko fizijatra. Na poslednjm pregledu kod ortopeda, on se izjasnio da se to popravilo dovoljno i da nema potrebe dalje pratiti. Fizijatar je ipak zahtevala dalje praćenje da bi se videlo šta će se desiti kada beba prohoda. Beba je sada prohodala, i na poslednjem pregledu je fizijatar primetila da hoda široko, tj. da ne hoda nogu uz nogu nego ima široki oslonac (mornarski hod). Zakazala nam je za mesec dana i rekla da ukoliko se to ne popravi moraće da se rade vežbe. Takođe je pomenula da je moguće da dete ima Spina Bifida i da je to razlog ovih problema. Inače, karlica je i dalje kosa i to po rečima doktorke oko 2-3 mm je niža jedna strana.
Molim mišljenje o tome kao i prognoze pošto i pored mog insistiranja nisam dobio konkretne odgovore o tome, da li će se to sve popraviti ili će imati neke posledice i kakve?
Šta možemo učiniti da se popravi hod kod deteta, dugo nam je da čekamo više od mesec dana da bi to saznali.
Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kosa karlica i problemi sa hodom
PostPoslato: Sre Feb 27, 2013 11:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Bebe kad prohodaju,svakako hodaju na sirokoj osnovi dok ne uspostave dobru ravnotezu u uspravnom polozaju.
Spina bifida se veoma lako dijagnostikuje rentgenskim snimkom te je potpuno nepotrebno napamet razbijati glavu oko toga.
Definisite mi molim vas pojam kosa karlica?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kosa karlica i problemi sa hodom
PostPoslato: Čet Feb 28, 2013 7:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 27, 2013 8:30 pm
Postovi: 2
Da, znam da se utvrđuje rengenskim snimkom, doktorica je rekla da neće još da je zrači, da postoji mogućnost da je Spina Bifida i da ako se stanje ne popravi, da će je poslati na rengen.
Kosa karlica (ne znam latinski naziv) je posledica malpozicije bebe u stomaku. Tako nam je objašnjeno. Beba je imala različite brazde na butinama kao i kosi zarez na vrhu guze (ne znam kako to da objasnim). Kada se beba stavi na stomak i kada joj se pruže noge i stave jedna do druge, leva guza joj je 2-3 mm niža od desne. Bilo je i više ali smo vežbanjem (a i njenim odrastanjem) popravili to. Ortoped je rekao da je sad sve u redu, međutim fizijatar je i dalje prati da se vidi kako će se razvijati i da li će biti problema u hodu.
Znam da je normalno da bebe kad prohodaju hodaju široko ali ona hoda već 4 nedelje i trebalo bi da je već prestala sa širokim hodom.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 3 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: