Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Bronhoskopija - koliko se ceka nalaz?
PostPoslato: Uto Mar 17, 2009 6:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 17, 2009 6:28 pm
Postovi: 3
Pre sedam dana rađena je bronhoskopija u jednoj našoj velikoj med. ustanovi sa indikacijom "infiltratio lobi sup sin" (prepisano sa nalaza koji je pacijent poneo sa sobom).

Tada je rečeno da će nalazi histologije biti spremni za 5-6 dana. Danas (osmog dana) kažu da se mora čekati još bar 7-8 dana. Moje pitanje je da li je to normalno vreme potrebno za te analize ili nije? Ne bih ovo pitao da na osnovu skenera nije konstatovano da je karcinom veoma raširen i da je pitanje da li preostaje samo zračenje, a da se to ne preduzima pre bronhoskopskog nalaza. Sada vreme protiče, a ništa se po pitanju lečenja ne preduzima.

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: HP NALAZ
PostPoslato: Uto Mar 17, 2009 7:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
mvl,

Obicno se histopatoloski nalaz ceka 7 do 10 dana .Kod Vaseg> histopatolog koji je pregledao materijal(biopsat) uzet tokom bronhoskopije)nasao da ga dalje detaljnije treba pogledati podrvrgavajuci biopsat daljim procedurama(spec. bojenje i dr) sto zahteva vreme ( retko ali i mesec i duze).

Drugo, ko se od lekara usudio (il si sam sebi postavio dijagnozu) da promenu koja nije histopatoloski verifikovana , proglasi karcinomom?!!!
ma kolko ona na rt i skeneru licila na to???? l jER SE Dg OVE OPAKE BOLESTI POSTAVLJA ISKLJUCIVO NA OSNOVU HP NALAZA uz saglasju sa ostalim nalazima.
Znaci potrebna je HP dijagnoza radi precizne Dg i odgovarajuceg lecenja zavisno od tipa karcinoma ( ako bude karcinom) - ima vise tipova Ca pluca- neki moze da se operise neki ne , neki se odmah zrace drugi posle primene polihemioterapije, nekima se HT terapija daje pa onda operise itd.

I ako si tacno naveo DG - sa opisa skenera ta promena uopste nije prosirena vec lokalizovana u oblasti jednog reznja pluca ( i to apikalno- gornjeg reznja - gde je i predilekciono mesto za oboljevanje recimo od tzv postprimerne tuberkuloze i dr. oboljenja).
Budi spokojan i strpjiv.Poslisaj lekarae i ucini onako kako ti budu savetovali.
Od Boga Ti zdravlje.
Poz R.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 17, 2009 7:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 17, 2009 6:28 pm
Postovi: 3
Hvala na brzom i (ako je to moguće) pozitivnom odgovoru!

Nije dijagnoza mene, ali kad je reč o nekom bliskom, kao da jeste...

Već nakon prvog RTG-a, uz značajno odmahivanje glavom (slika je sa ogromnom senkom) traženo je da se ponovi snimak "bočno". Odatle su odmah uputili na skener. Doktor na skeneru je eksplicitno rekao (meni, ne pacijentkinji) dijagnozu uz komentar da je prošireno i na nadbubr. žlezdu i aortu (sa posebnim naglaskom da je ovo verovatno odlučujuće nepovoljno). Kada je pulmolog video snimke, samo je prokomentarisao da je po svoj prilici sve krenulo od dojke. On je i uputio na bronhoskopiju uz reči da će tek po konačnim nalazima sazvati konzilijum. Meni to zvuči razumno. Ipak, da li postoji bilo kakva terapija (makar i opšte preporuke u smislu ishrane i sl.) osim gutanja Diklofenaka zbog bolova?

(u opisu bronhoskopije, između ostalog piše i "Leva glasnica je paralitična, nalaz u traheji, akrini tarheje i desnom bronh. stablu je uredan..."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 26, 2009 12:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 17, 2009 6:28 pm
Postovi: 3
Pošto je u međuvremenu stigao i nalaz sa bronhoskopije kojim je potvrđena pretpostavka da se radi o "nesitnoćelijskom karcinomu" (samo sam to zapamtio, nalaz sada nije kod mene da bih ga detaljno preneo), zakazali smo ležanje i lečenje na VMA, ali tek za nedelju dana. Počeće se sa hemoterapijom i naknadno odrediti dalji koraci.

Molim samo za još jedan kometar. Kako je najbolje ponašati se pred takvu terapiju u smislu ishrane, čajeva, vitamina ili ne znam već čega i, naravno, ako ima još nekih preporuka? Pacijentkinja je psihološki jaka i spremna na bilo na bilo šta što će biti u njenom interesu, ali da to do daljeg ostane u sveri priznate medicine ili bar onih sredstava koja se neće kositi sa najavljenom terapijom. Za sada koristi samo diklofenak kao uspešno sredstvo protiv bolova, zeleni čaj i čaj na bazi nevena iz Biljne apoteke "Josif Pančić".

Hvala i pozdrav svima.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: