Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: suvi kasalj kod dece
PostPoslato: Sub Jan 27, 2007 4:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 22, 2007 4:55 pm
Postovi: 54
Molim Vas za pomoc.
Moja cerka ima 3,5 .
Od prosle zime,a i ove isto ,pogotovo nocu a i izjutra strasno kaslje.Nemoze da se zaustavi.Bili smo kod doktora i prvo su joj dali sirup Presing samo uvece da pije.
Od toga joj nije bilo bolje.Kasalj se nastavio.Nema sta nismo probali.
Doktor kaze da je alergija ali ne predlazu alergo test jer je naj verovatnije na prasinu i grinje.
Jedna prijateljica cije dete je imalo slican problem predlozila mi je da probamo sa Galitifenom.
Prosle godine pila ga je 3 meseca i bilo joj je dobro.
Ove godine opet su joj prepisali Presing ,dobro joj je kad ga popije pa do jutra ali pred zoru pocinje kasalj,i popodne kad legne da spava ugusi se od kaslja.
Sta da radim?Vredi li da opet pocnem da joj dajem Galitifen,ili samo Presing.Cini mi se da je to mnogo lekova za jedno dete.

_________________
Pozdrav...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 27, 2007 11:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Vase dete je dovoljno staro za izvodjenje alergoproba, a potreban je i ORL pregled, Upotrebom inhalera za decu moze se dati i kortikosteroid. Niste napisali kakvo je stanje sa krajnicima, nosem, drugim alergijama kao sto je koprivnjaca...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 28, 2007 9:52 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 22, 2007 4:55 pm
Postovi: 54
Krajnici su uredu nema ceste upale i nema treci krajnik,sa proleca ,a pogotovo u vreme cvetanja ambrozije,pocinje moja i njena patnja,jer smo obe alergicne na nju.Ako mozes da mi kazes koja je razlika izmedju Galitifena i Presinga,citala sam uputstvo,ali sve pise medicinskim jezikom,nerazumem najbolje.Cini mi se da Galitifen ima vise stetnosti nego Presing.Nos NE curi kada ima zimske alergije ,samo suvi kasalj.Koprivnjacu nema,bar do sada nije imala.

_________________
Pozdrav...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 28, 2007 11:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Galitifen (hemijsko ime: ketotifen) je stabilizator celijske membrane mastocita, on sprecava da se iz tih mastocita pod dejstvom alergena izbaci histamin, koji je krivac za alergijsko oticanje sluzokoza, sekreciju, crvenilo i ostalo. Pressing (hemijsko ime loratadin) je blokator histaminskih receptora, on sprecava da se na celijske membrane gde su "histaminski utikaci" uopste vezu ("ukljuce") alergeni, pa tako opet nema izbacivanja histamina izvan celije i nema alergije. I Pressing i Galitifen, dakle, sprecavaju alergijsku reakciju, ali na razlicite nacine. Napominjem samo da se histamin ne izbacuje iz celija samo kod alergija, pa je stoga cesto prepisivanje Pressinga i kod upala gde nema alergijske komponente.

Nezgodno kod ketotifena (Galitifena) je sto se jednom pokrenuta alergija njime ne leci, histamin je vec izasao izvan celije i to je to - nikakvo stabilizovanje membrana ne pomaze... Pressing je takodje lek koji ne pomaze puno posle pokretanja histaminske reakcije, ali ipak ima smisla davati ga i posle inicijacije alergije (ili upale), jer ce blokirati preostale receptore ("slobodne utikace") i smanjiti naknadno pogorsanje boleti.

Ovo sa "utikacima" je moje objasnjenje i ilustracija, nije bas naucna terminologija i molim kolege da mi ne uzmu za zlo... :)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 29, 2007 8:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jan 22, 2007 4:55 pm
Postovi: 54
Jasno doktore.Sad iole razumem razliku.Hvala.Ako budem imala jos koje pitanje smem li da vam postavim?

_________________
Pozdrav...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 30, 2007 11:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Naravno! :)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: