Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: povecan MTHR
PostPoslato: Čet Jan 24, 2008 6:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 24, 2008 6:02 pm
Postovi: 8
Imam jedno kratko pitanje. U rezultatima krvi, kod analiza trombocita, napisano je da je povecan MTHR. Interesuje me da li neko zna sta je to uopste? Pise da je normalno do 8 posto, a meni je 15,2. Jos je blago povecan PDW, a ostali nalazi su u redu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 6:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
nema razloga za veliku zabrinutost. pokazatelj PDW oznacava sirinu krive raspodele trombocita i upravo je tema rasprave hematologa da bude revidiran dodavanjem jos nekih parametara, zato sto su trenutne vrednosti vrlo varirajuce u zavisnosti od laboratorije do laboratorije - potrebno ga je dodatno standardizovati...
u vasem slucaju potrebno je da za 15-tak dana ponovite ispitivanje. odredjeni broj ljudi ima urodjeno diskretno povecane parametre trombocita i vi ste najverovatnije u toj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 7:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 24, 2008 6:02 pm
Postovi: 8
Ok, hvala lepo.Videh na netu da mthr ima veze sa hiperhomocisteinemijom? Da li znate nesto o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 8:26 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
da, prevideo sam sadrzaj celog pitanja.
jeste, povisena vrednost oznacava stanje hiperhromocisteinamije, sto znaci da je koncentracija amino kiseline cisteina povisena. ovo stanje pospesuje aterosklerozu i povecava rizik o njenih manifestacija (infarkt, slog).
sa ovim vasim, lako povisenim vrednostima za pretpostaviti je da je uzrok nedostatak vitamina B6, folne kiseline i B12.
s obzirom na B12 - vazan bi bio podatak da li imate smetnje u vidu bolova u trbuhu, gorusice, ili mozda dijagnostikovan gastritis ili cir, ili ste primetili crne stolice?
vitamine B grupe treba nadoknaditi pojedinacnim preparatima A NE beviplex preparatima gde su svi u sastavu istog preparata (dokazana je veca efikasnost pojedinacnih preparata)
pored nedostatka vitamina B moguci uzrocnik je genska mutacija (manje verovatno s obzirom na vase vrednosti)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 8:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 24, 2008 6:02 pm
Postovi: 8
Hvala ponovo.Ovo su rezultati mog supruga, svakako sam vec planirala da nabavim b6, b12 i folate. Inace sam apsolvent na medicini, tako da sam vec shvatila da nije u pitanju neka mutacija...Samo sam se iznenadila, jer sam mislila da se te analize ne rade rutinski, medjutim, izgleda se u vojnim ustanovama rade. Nisam do sada vidjala ovaj mthr...Inace je imao problema sa zeludacnim tegobama, ali je to resavao antacidima, posto je gorusica bila kratkotrajna i retko se javljala.Mozda ipak da se uradi gastroskopija, ako rezultati budu ovakvi ponovo.Usvakom slucaju, hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 9:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
pa da - to je uzrok nedostatka B12. bilo dobro da se uradi i gastroskopija

pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: