Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: sve se placa
PostPoslato: Čet Jan 05, 2006 7:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 05, 2006 6:43 pm
Postovi: 10
Nedavno sam napunio 31 godinu i cini mi se da sam tek sad shvatio koliko u stvari postoji dobrih razloga za dug zivot. Eto, jedan od njih je moja kcerka (najbitniji) koju sam dobio prije nesto vise od pola godine; drugi je moja porodica roditelji,supruga, prijatelji......... I mozda izgleda cudno sto ovako zapocinjem pricu na forumu, ali vec neko vrijeme pokusavam da nadjem odgovor na pitanja i probleme koje sam sebi stvorio u prethodnih desetak godina. Tragican slucaj u porodici me je jako uzdrmao. Nijesam se mogao pomiriti sa takvim epilogom. Po prirodi sam jako emotivan i podlozan stresu. Svoj bol sam poceo lijeciti uz nekoliko prijatelja i koju casicu. Kasnije je to poprimilo oblike rituala. Ni jedan izlazak u grad, sjedeljka i sl. nijesu prosli bez pica. Kad sam vidio da pocinjem da se jako tesko trijeznim, da su mamurluci bolesna stanja, odlucio sam da prekinem sa tim i da sredim zivot. Mogu reci da me je moja supruga u medjuvremenu malo sredila i sve redja su druzenja uz "casicu". Izbacio sam iz upotrebe 'kratka" pica i ostavio kao jedino zadovoljstvo pivo. Cesto pijem taj napitak jer ga zaista volim piti. posebno ljeti. Mozda bi neki rekli da sam alkoholicar, ali nije tako. Mozda se ovo sto pisem i moze tretirati kao prica alkoholicara, ali zaista nije tako. Mislim da je alkoholizam stanje kada covjek ne moze bez pica. Ja mogu. Mogu i mjesec i dva da ne popijem ni kap. Jedino mi ponekad prija pivo. Ali.... Ja sam ovako opsirno poceo ,jer se moj problem mora na ovakav nacin sagledati. Ni sa jednim doktorom ne mogu ovako da razgovaram, a za one koji ce me saslusati jer su im sekunde eurici, nemam istih. I pored toga sto rizkujem da cu pojedinima vec biti dosadan i da ce na pola prekinuti citanje ovog teksta, ja nastavljam. Pa ako ima onih koji bi nesto dodali bilo bi od koristi i unaprijed hvala na savjetu. Kako kazu , dobar savjet zdravlja vrijedi.
Prije par godina u nalazima krvi poceo se pojavljivati poviseni holesterol, zatim vrijednost ASAT i ALAT je pocela da raste, Bilirubin je u granicama, secer takodje, trigliceridi takodje. ASAT i ALAT su skoro duplo veci od dozvoljenog i ta vrijednost je takva vise od godinu. Ponekad se ASAT spusti , ali ALAT rijetko. Holesterol je 7.4 i uglavnom je oko te vrijednosti. Nedavno sam primijetio i da mi je krvni pritisak 150/100. Danas sam bio kod ljekara, dao mi neke tablete za snizavanje pritiska (naziv pocinje na P, ne mogu se sjetiti) i nesto za smirenje. Kaze da sam podlezan stresu jer radim na stresnom radnom mjestu. I rece mi da uradim nalaze krvi.
Juce mi se vrtjelo u glavi dok sam setao gradom. Mozda je to zbog pritiska, a mozda i zbog nedostatka kondicije. Naime, radim u firmi gdje sjedim po sedam sati, kuca mi blizu, idem da spavam, pa na posao, i vrlo malo sportske aktivnosti. Zena kaze da su mi stopala ko kod djeteta, svaka bi mi zena pozavidjela na mekoci koze, skoro neupotrebljivana. A nekad sam se bavio sportom. Tipicno za moju vrtoglavicu i malaksalost je i to sto poslije toga dobijem nagon za "stolicom" koji se cesto zavrsi dijarejom.
U poslednjih godinu dana osjecam da me pomalo probada (podmuklo boli) ispod desnog rebra. Ali to nije jako i nije cesto. Doktor mi danas kaze da to nije jetra jer jetra ne boli !? Medjutim, na ultrazvuku koji sam uradio vidi se da mi je zucna kesa presavijena, a da je dio jetre ispod samog rebra, ali pise da nema promjene velicine i sl. I ostali nalaz abdomena ukazuje na isto, nema promjena. Cak mi nije nasao ni masnu jetru (ako se to UZ moze ustanoviti).
Pitanja koja bih postavio onima koji se zanimaju za ovo sto sam napisao je:
1. Da li moze biti da je poviseni ASAT I ALAT proizvod neceg drugog a ne jetre?
2. Da li je podmukli bol od jetre i da li jetra boli?
3. Da li moji nalazi ukazuju da imam neki problem sa jetrom?
4. Da li imaju veze hipertenzija i asat i alat?
5. Sta da jedem i pijem?
6. Da li se jetra regenerise i kako?
7. Da li mozda imam neki hronicni problem?
8. Kako da se lijecim i dovedem stvari na svoje?
9. I da li smijem piti pivo?

Hvala na ukazanoj paznji i zvinite zbog oduzetog vremena.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: hm...
PostPoslato: Pon Jan 09, 2006 6:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 05, 2006 6:43 pm
Postovi: 10
Sad kapiram. Niko nema dovoljno vremena da cita moj opsiran "izvjestaj" i zato mi niko ne odgovara. Ali , ok. Ako ne mozes da ih pobjedis pridruzi im se :)
Samo jedno pitanje:
- Da li i koliko ispijanje piva utice na jetru i da li je uopste preporucljivo piti ga, makar ponekad.Zamislite da odem na neko veselje i da ne smijem popiti ni pivo!? I da li gazirana pica stete jetru? Eto ispade dva pitanja :) Sad prekidam jer ako budem duzi rizikujem da ni na ovo ne odgovorite :) Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 28, 2006 1:53 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Proslo je dosta vremena, i verovatno si vec nasao odgovore na svoja pitanja i redio problem, ali mozda nekome ovo i pomogne, mada je dosta o svemu vec pisano na drugim temama.


1. AST i ALT su jetreni enzimi i jedan su od pokazatelja u kakvom je jetra stanju.

2. Jetra ne boli, ali boli njena ovojnica (znaci omotac koji je oko nje)

3. Da, ukazuju na problem sa jetrom.

4. Hipertenzija nema veze sa jetrenim enzimima, ali moze da ima veze sa holesterolom, konzumiranjem alkohola, lose ishrane.....

5. Sve osim svinjetine, alkohola i gaziranih pica

6. Jetra je jedini organ koji se regenerise. Kako? E to ne znam :oops:

7. Moguce je da imas hronicni problem, i trebalo bi da uradis analize na hepatitise

8. Za pocetak da odes na krvne analize, ukljucujuci i ove na hepatitise, pa nakon toga da odes kod lekara da ti procita rezultate i odredi dalje lecenje

9. NIKAKO!!!!!! Alkohol najvise ostecuje jetru, cak i najzdraviju!!



Kao sto sam ti rekla, alkohol (pa cak i u pivu) i gazirana pica, kao i svinjetina su nejgori neprijatelji jetre!!



Napomena: Nisam dr, ali sam dosta proucavala probleme vezane za jetru, pa ako neko ko je strucan uvidi greske, molim da me ispravi. 8)



Nadam se da si ti do sada ok??!!


Pozdrav, Majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Napokon :))
PostPoslato: Ned Okt 01, 2006 12:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 05, 2006 6:43 pm
Postovi: 10
Bio sam skoro i zaboravio na temu koju sam postavio :)) Mislio sam da nikad niko nece odgovoriti, ali.... :)) Drago mi je da sam se prevario. Sto se mojih problema tice i dalje su prisutni. Imam povisene enzime, s tim sto se alt konstantno drzi, a ast zna ponekad da bude i u normali. Ako je alt granica 39 , kod mene je 49. Vadio sam nalaze i kad sam vidio da je alt za trecinu povecan , a ast ok, postao sam sam svoj doktor i dozvolio sebi upotrebu piva u ogranicenim kolicinama :)) - do 3 flase :) Medjutim i dalje osjecam bol ispod desnog rebra, kao da sam nagnjecio jetru. Prije nekoliko dana sam opet analizirao krv, ali jos nijesam uradio nalaze. Hvala ti sto si mi odgovorila na pitanja i sto si imala strpljenja da procitas onako dugacak uvod u temu :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 01, 2006 2:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
Nema na cemu! :D Do sada je nisam ni videla :cry: , inace bi dobio odgovor i ranije. :wink:


Javi se kad dobijes rezultate, (ne znam sta si sve radio od analiza), ali nemoj da zapostavljas problem, jer ti jetra ocigledno signalizira da joj nesto smeta. :cry:

I probaj da izbacis pivo totalno. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 01, 2006 9:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Majjo, osim onoga da je jetra jedini organ koji se regenerise (nije jedini, mada ima verovatno najbrzu i najintenzivniju regeneraciju), sve ostalo je tacno. Trebalo je da budete lekar. Sve najbolje Vama i Onjeginu - koji verovatno ima samo alkoholnu leziju jetre, ostecenje koje ce se povuci ukoliko prestane da pije. Pregled infektologa i serumske analize radi eliminacije sumnje na hronicni hepatitis dolaze u obzir. U medjuvremenu, bez alkohola i uzeti Beviplex drazeje 3x1, par dve-tri kutije.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 01, 2006 10:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
dr ivica je napisao:
Majjo, osim onoga da je jetra jedini organ koji se regenerise (nije jedini, mada ima verovatno najbrzu i najintenzivniju regeneraciju), sve ostalo je tacno. Trebalo je da budete lekar.




Hvala doktore :D , moram da Vam priznam da mi je to "tiha patnja" celog zivota, pa se premisljam sada pod stare dane (32) da bar budem blizu tome, i spremam se da ucim, pa makar imala samo srednju skolu, ali vezanu za zdravstvo i medicinu!! Jos da nisam toliki panicar...........bila bih savrsena!! :oops: :lol: :lol: (ovo za savrsenstvo je mala sala!!!)

U svakom slucaju, ova opaska od strucnog lica moze samo da mi bude jos veci podstrek!! Hvala Vam!!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: uljepsali ste mi dan
PostPoslato: Uto Okt 03, 2006 11:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 05, 2006 6:43 pm
Postovi: 10
Nijesam ocekivao da ce moja tema zianteresovati nekoga, pa ste mi zaista uljepsali dan , jer ste mi pokazali da sam bar malo bitan :)) Cak i doktor se ukljucio :)) Mislim da je u pravu i da mi je sve ovo od alkohola. Ne hranim se bas najzdravije , a sportom se bavim samo preko tv ekrana :)) Mada, ne pijem bas puno. Ljetos sam pio samo pivo i zaista nista osim piva. Nije mi jasno zasto gazirani napici ne djeluju dobro na jetru?
Majo, ako zelis da postanes ljekar i da pomazes ljudima, nikad nije kasno. Fakultet se zavrsava za 5 god. a ti ces tada imati 37, sto znaci da ti ostaje jos dvadeset godina da se profesionalno angazujes. Vidjeces da 5 god. nije nista i da brzo prodju. Kad napunis 37 , a ako nista ne preduzmes, samo ces reci :eto, a da sam poslusala Onjegina sad bih bila doktor: :)))
I za kraj jos jedan zadatak :) Ja sam opet pokusni mis :) Imam presavijenu zucnu kesu. Interesuje me da li ovaj bol ispod rebra moze biti od toga , a ne od jetre i da li alt i ast mogu biti posledica zucne kese.
Hvala vam sto ste me uvazili. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: posle duze vremena..
PostPoslato: Sre Apr 11, 2007 7:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 05, 2006 6:43 pm
Postovi: 10
Evo javljam se posle duze vremena samo da pitam da li je Maja odlucila da posatne doktor? :) Volio bih da me poslusala jer nije kasno. Pozdrav i za doktora.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: posle duze vremena..
PostPoslato: Sre Apr 11, 2007 8:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jan 26, 2006 11:57 pm
Postovi: 3256
Lokacija: Beograd
onjegin je napisao:
Evo javljam se posle duze vremena samo da pitam da li je Maja odlucila da posatne doktor? :) Volio bih da me poslusala jer nije kasno. Pozdrav i za doktora.



Pozz Onjegin :D ,

evo da ti odgovorim, i dalje sam "ocajna domacica" :lol: , ali i dalje gajim svoju ljubav ka medicini, i svakodnevno dopunjujem rupe u svom znanju kad god mi se ukaze prilika!! :D


Kako si ti sada?! Kako se osecas? Jel si resio svoje probleme, kakve su ti analize, da li si ista radio po tom pitanju!!??!?!


Pozz i sve najbolje, majja :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: pozdrav za maju
PostPoslato: Čet Apr 19, 2007 8:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 05, 2006 6:43 pm
Postovi: 10
Hvala na pozdravu, ja sam i dalje po starom. Ono cega se nikako ne mogu osloboditi je par piva. Ne pretjerujem cesto ali makar dva puta nedeljno moram popiti po koje pivo :) To je sve sto konzumiram od alkoholnih napitaka. Nedavno sam radio nalaze i sve stavke su bile ok (cak i ast i alt). Medjutim ima nekoliko kako me probada nesto ispod desnog rebra. Nije cesto ali s vremena na vrijeme postoji nekakav bol po malo tup. Ne znam sta moze biti. Da li jetra ili zuc...
A ti uvijek nauci ponesto o medicini i ako ne uspijes da radis taj posao, a ono ces uvijek biti u humanoj misiji savjetujuci nas sa neta :) Puno te pozdravljam i zelim da te dobro zdravlje sluzi.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: