Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Vakcine nekada
PostPoslato: Uto Jul 17, 2007 11:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 10:58 pm
Postovi: 22
Da li bi znao neko da mi kaze koje vakcine su primile osobe rodjene u Srbiji u periodu izmedju 1960. i 1975. godine?

Hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 19, 2007 5:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 10:58 pm
Postovi: 22
Pa zar niko ne zna ni odprilike? :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 19, 2007 10:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Ja mogu da ti kažem koje su one nove koje su uvedene od skoro i koje je primilo moje dete rođeno 2005 a koje ta godišta koje si ti navela nisu primila.
To su vakcine protiv hepatitisa B (žutice) i vakcina protiv menangitisa (ACT hib) a mislim da ni vakcinu MMR nisu primili (male boginje, zauške i rubeole).
Sve ostalo ako su redovno vakcinisani su trebali da prime (BCG,polio, itd)
Nisam preterano upućena ali nadam se da sam ti malo pomogla pre nego što se javi lekar sa foruma.

Pozz :wink:

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 21, 2007 3:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 11, 2006 9:36 pm
Postovi: 19
Lokacija: Beograd
Ako ti nesto znaci, ja sam 1974. godiste i u mom kartonu pise DiTePer, Polio, Variola i Morbili.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 22, 2007 12:15 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Arwen je napisao:
DiTePer, Polio, Variola i Morbili.


Da, moja Ana koja je 2005 god je primila DiTePer, Polio(to se dobija u obliku sirupa na kašičicu da popije), morbile(male boginje) je primila kroz novu vakcinu MMR koja sadrži ne samo morbile nego i rubeolu i zauške (jer su to bezazlene bolesti pa se ranije nije davala vakcina ali je shvaćeno da mogu da ostave trajne posledice, zauške su opasne za dečake jer mogu da pređu na testise i zauvek mu unište plodnost, a rubeole su opasne jer ako ih žensko dete ne preleži postoji mogućnost da ih dobije u trudnoći a to ostavlja posledice po plod).
Ali ono što me čudilo i ranije a sad još više je to da ona nije primila vakcine za variolu!

Zašto? Da li neko zna?

Primila je razne nove vakcine (Hep B, ACT hib, itd) a da ne primi vakcinu za velike boginje!!!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 28, 2007 6:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 10:58 pm
Postovi: 22
Hvala na odgovorima.

Samo da kazem da to sto je osoba kao beba primila MMR vakcinu ne znaci da nece kao odrasla osoba da oboli od zauski (decaci u pubertetu), rubeole (zene u trudnoci) ili malih boginja jer vakcine vremenom slabe.

Ja sam na primer sa 17 godina prelezala zauske, pa me zato i interesuje da li sam kao dete primila vakcinu protiv zauski ili ne.

Vakcina protiv velikih boginja se ne daje jer se ta bolest vise ne javlja.

Ja bih bila oprezna sa vakcinama, nisu bas tako naivne kao sto mislimo:

http://www.zdravzivot.com/strana/00,102,160,0.htm


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 28, 2007 11:14 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Vakcina MMR se prima sa godinu dana pa sa 12 revakcinacija!

Mislim da nisi primila vakcinu protiv zauški (samo protiv malih boginja, morbila) jer nisam ni ja a 86 sam godište, samo što ih nisam ležala.
Opasno je to, bila sam trudna a neimunizovana protiv rubeola, i planiram još trudnoća nego se nadam da neću da dođem u kontakt naročito što će dosta da se iskoreni jer mala deca primaju vakcine.
Vrlo rado bih sada otišla kod nekoga ko ih ima da ih preležim pre nego što budem ostala trudna i prebrinem tu brigu ali ne znam nikoga ko ih sad ima niti ih je imao u skorije vreme!

Ne mogu da budem oprezna sa vakcinama, dajem detetu samo one obavezne a to moram da joj dam čak i da ne želim, jer kad joj ne bih dala između ostalog ne bi bila primljena u vrtić, kasnije u školu itd i na taj način samo bismo nakačile probleme i policiju na vrat!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 29, 2007 7:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 10:58 pm
Postovi: 22
Zao mi je sto je tako i sto roditelji nemaju izbora. Neke od vakcina su bespotrebne jer se te bolesti vise ne javljaju. Ipak je bolje prelezati rubeolu, zauske, male i ovcije boginje jer se tako jaca imuni sistem, ali vakcine su veliki biznis i bice ih na zalost jos vise.

Pozdrav :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 29, 2007 11:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Kako to biznis?
Čudno mi je jer vakcine koje smo primali i koje je primila moja Ana su totalno besplatne.
Kako su oni mogli da razviju biznis od vakcine kad ne dajemo pare za nju???

A ovčje je moja Ana preležala prošle godine, nekoliko dana pre nego da napuni godinu dobila ih je i to od mene koja ne znam kako sam ih dobila a moja mama je mislila da sam ih ležala kao mala i iznenadile su nas, ne znam ni od koga sam mogla da ih dobijem.

Znam da u nekim zemljama se daje i ta vakcina i to je stvarno bezveze!

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 29, 2007 3:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 4:28 pm
Postovi: 420
Olja, ti samo prividno ne daješ pare za obaveznu imunizaciju...to plaća država u čiju kasu se na godišnjem nivou sliva jako puno para od zdravstvenog osiguranja koje ti skidaju od svake mesečne plate.
Što se tiče vakcinacije, nijedna imunizacija nije nepotrebna čak i kada je bolest iskorenjena...jer, nikada ništa što je deo prirode ili laboratorijskog inžinjeringa nije definitivno iskorenjeno i uvek mogu da se pojave sporadični slučajevi za koje javnost ne sazna, ili epidemije ili ne daj bože pandemije. Elem, imunizacija na dečje bolesti koje su iskorenjene ne znači da tokom života nećeš dobiti morbile, varičelu, zauške, šarlah...to samo znači da si vakcinom stekla imunitet koji ti omogućava da ne dobiješ komplikovan ili drastičan oblik dečijih bolesti. Pri tome, uvek možeš da uradiš analizu krvi i proveriš na koje bolesti je tvoj organizam stvorio antitela odnosno da se blagovremeno vakcinišeš pre druge trudnoće.
Marina2005, teško da rubeola,zauške, male i ovčije boginje jačaju imuni sistem kod osobe koja nije primila vakcine protiv istih....posledice su prilično drastične i fatalne....i dobro je što roditelji nemaju izbora jer bi se očas posla pojavile razne verske grupe čije učenje npr. zabranjuje vakcinaciju iz ne znam kojih razloga-da ih ne navodim...i eto ti problema i haosa na planetarnom nivou.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 29, 2007 5:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 01, 2007 12:48 am
Postovi: 472
Ksenija72 je napisao:
Olja, ti samo prividno ne daješ pare za obaveznu imunizaciju...to plaća država u čiju kasu se na godišnjem nivou sliva jako puno para od zdravstvenog osiguranja koje ti skidaju od svake mesečne plate.


Od moje plate sigurno ne!!!
Ali, da razumem poentu, i njene vakcine plaćaju ljudi koji rade i čiji doprinosi jedan deo ide na zdravstveno osiguranje nezapošljenih kao što sam (iz srednje škole sam na birou, a od taj je prošlo 2 godine, nemam ni dan radnog staža i primam dečji i minimalno plaćam mesečno vrtić - 600din)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 30, 2007 8:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 17, 2007 10:58 pm
Postovi: 22
Ksenija72, da li mozes da mi objasnis kako je onda moguce da vakcine nisu obavezne u mnogim evropskim zemljama, Australiji i Japanu, a u Kanadi na primer dete moze da se izuzme iz imunizacionog programa na zahtev roditelja? Da li oni nisu svesni da moze doci do haosa na planetarnom nivou?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 30, 2007 3:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 4:28 pm
Postovi: 420
O, da, naravno...mogu ti objasniti, doduše iz druge ruke služeći se iskustvom svoga brata koji živi u Kanadi. Vidiš sve zavisi od tvog socijalnog statusa koji imaš u dotičnoj zemlji i mogućnosti da uplaćuješ zdravstveno osiguranje koje pokriva ili ne pokriva sve vidove lečenja, pa samim tim i imunizaciju....ali mislim da je i najslabije zdravstveno osiguranje pokriva. U slučaju da pripadaš socijalnoj grupi bez osiguranja, vakcinacija se vrši iz državnog budžeta.
Ne mislim da je rasprostranjena pojava ljudi koji ne žele da vakcinišu svoje dete smatrajući to nepotrebnim jer normalni i edukovani roditelji u Kanadi, Americi i u Evropi svesni su koristi vakcinacije i rizika iste-ali takođe znaju da dobrobit od vakcinacije premašuje rizike.
Prema tome, FDA tj. Američka uprava za hranu i lekove odobrila je kalendar vakcinacije koji podrazumeva
DiTePer, IPV, MMR, VZV, HIB, Hepatitis B, odnosno HbOC-DTP-koji je još uvek na snazi.
E, sada, ti kao roditelj možeš da se napraviš pametan i izuzmeš dete iz programa obavezne vakcinacije...ipak su to demokratske zemlje u kojima ti možeš i imaš pravo da odlučuješ o stvarima koje se tiču tebe lično...ali, tu sada ide zez u vidu sankcija, uslovljavanja i pakovanja socijalne službe na vrat-jer, ne možeš nevakcinisano dete da upišeš u vrtić, školu...takođe, u slučaju da ti se dete razboli ili razboli neko drugo dete ili osobu prilično ćeš se oznojiti dok budeš objašnjavala zbog čega nisi vakcinisala dete, odnosno zbog čega si nemarnošću ili neobaveštenošću-na šta ne možeš da se vadiš jer svaki pedijatar u Kanadi i Americi ima obavezu da ti objasni koristi od imunizacije odnosno da ti poturi papir na potpis da si obaveštena i da preuzimaš odgovornost u slučaju bilo kakve nezgode...
Dakle, tvoj komentar meni nije potkrepljen tačnim podacima a da ne bi dalje polemisale, 'ajde ti lepo nazovi dr Kona koji radi u Zavodu za zaštitu zdravlja pa dozvoli školovanom imunologu, što ja nisam, da ti razreši neke nedoumice.
Sve najbolje
Ksenija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 30, 2007 3:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 06, 2006 3:35 pm
Postovi: 171
Lokacija: Beograd
marina2005 je napisao:
Zao mi je sto je tako i sto roditelji nemaju izbora. Neke od vakcina su bespotrebne jer se te bolesti vise ne javljaju. Ipak je bolje prelezati rubeolu, zauske, male i ovcije boginje jer se tako jaca imuni sistem, ali vakcine su veliki biznis i bice ih na zalost jos vise.

Pozdrav :)


Marina,


u okviru teme ''VAKCINE'' vodila se da tako kazem zustra rasprava na ovu temu. Obzirom da sam upoznata sa sadrzajem site-a zdrav zivot, radom ''cuvene'' dossier X novinarke Ivone, ali i mnogih drugih pobornika ''zdravog zivota'', savremenih jin i jang varijacija na temu, itd. ne bih Ti oduzimala vreme na citanje mog ''referata'' na zadatu temu. Inace, ako budes pratila postavljene linkove, naicices i na odgovore koje trazis.

E, a sto se tice biznisa u vezi sa vakcinama, moram da Ti otkrijem jednu ''tajnu''. Sve sto jedes, pijes, koristis... u svakodnevnom zivotu osim netaknutih delova prirode, u direktnoj je ili indirektnoj vezi sa BIZNISOM. Zato svet i obrazuje OPERACIONE MENADZERE i zato se tehnoloski i ekonomski razvoj ubrzava, a ne vraca 50 godina unazad. E, sad, kad si vec pomenula ''suske'' u farmaceutskoj industriji, kako ti nije palo napamet da pomenes % koji se ostvaruje prilikom plasmana recimo paste za zube i zloupotrebe koje se tu vrse(skoro smo imali obelodanjenu aferu), ili recimo raznih kozmetickih preparata sa kancerogenim materijama ili botox, kolagen, hijaluronsku kiselinu, da ne pominjemo lekove cije su modifikacije ucestale i izmicu kontroli.

I sto se tice IZBORA, obzirom da taj segment tvog izlaganja zadire u moju profesionalnu orijentaciju, samo da napomenem svima da IMAJU PRAVO IZBORA. Dakle, u zemlji Srbiji, roditelj ima pravo da kaze NE ZELIM DA VAKCINISEM SVOJE DETE. Postavlja se pitanje, da li je roditelj i u kojoj meri kompetentan da takvu odluku donese?! U dogovoru sa nadleznim pedijatrom moze se doci do konstruktivnijeg resenja, ali i trazenjem saveta na visoj instanci od lokalnog DZ.


Kako god, mozda bi bilo najbolje da svi zivimo ad hoc, sa palminim listom na medjunozju, da batalimo sve dostupne lekove, ali i homeopatiju posto se i ona sama ponekad oslanja na medicinu, pa da lepo zivimo ''zdravi'' i srecni dok nas ''bolest ne rastavi''!!!

_________________
NATASA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 30, 2007 3:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jul 06, 2006 3:35 pm
Postovi: 171
Lokacija: Beograd
marina2005 je napisao:
Zao mi je sto je tako i sto roditelji nemaju izbora. Neke od vakcina su bespotrebne jer se te bolesti vise ne javljaju. Ipak je bolje prelezati rubeolu, zauske, male i ovcije boginje jer se tako jaca imuni sistem, ali vakcine su veliki biznis i bice ih na zalost jos vise.

Pozdrav :)


Marina,


u okviru teme ''VAKCINE'' vodila se da tako kazem zustra rasprava na ovu temu. Obzirom da sam upoznata sa sadrzajem site-a zdrav zivot, radom ''cuvene'' dossier X novinarke Ivone, ali i mnogih drugih pobornika ''zdravog zivota'', savremenih jin i jang varijacija na temu, itd. ne bih Ti oduzimala vreme na citanje mog ''referata'' na zadatu temu. Inace, ako budes pratila postavljene linkove, naicices i na odgovore koje trazis.

E, a sto se tice biznisa u vezi sa vakcinama, moram da Ti otkrijem jednu ''tajnu''. Sve sto jedes, pijes, koristis... u svakodnevnom zivotu osim netaknutih delova prirode, u direktnoj je ili indirektnoj vezi sa BIZNISOM. Zato svet i obrazuje OPERACIONE MENADZERE i zato se tehnoloski i ekonomski razvoj ubrzava, a ne vraca 50 godina unazad. E, sad, kad si vec pomenula ''suske'' u farmaceutskoj industriji, kako ti nije palo napamet da pomenes % koji se ostvaruje prilikom plasmana recimo paste za zube i zloupotrebe koje se tu vrse(skoro smo imali obelodanjenu aferu), ili recimo raznih kozmetickih preparata sa kancerogenim materijama ili botox, kolagen, hijaluronsku kiselinu, da ne pominjemo lekove cije su modifikacije ucestale i izmicu kontroli.

I sto se tice IZBORA, obzirom da taj segment tvog izlaganja zadire u moju profesionalnu orijentaciju, samo da napomenem svima da IMAJU PRAVO IZBORA. Dakle, u zemlji Srbiji, roditelj ima pravo da kaze NE ZELIM DA VAKCINISEM SVOJE DETE. Postavlja se pitanje, da li je roditelj i u kojoj meri kompetentan da takvu odluku donese?! U dogovoru sa nadleznim pedijatrom moze se doci do konstruktivnijeg resenja, ali i trazenjem saveta na visoj instanci od lokalnog DZ.


Kako god, mozda bi bilo najbolje da svi zivimo ad hoc, sa palminim listom na medjunozju, da batalimo sve dostupne lekove, ali i homeopatiju posto se i ona sama ponekad oslanja na medicinu, pa da lepo zivimo ''zdravi'' i srecni dok nas ''bolest ne rastavi''!!!

_________________
NATASA


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: