Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: kasnije srastanje fontanele
PostPoslato: Ned Apr 11, 2010 9:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 13, 2008 7:18 pm
Postovi: 11
Lokacija: Bg
Do sada sam citala o prebrzom srastanju fontanele...ali me ustvari zanima obrnuti proces.Moja devojcica ima 20 mes.Iako smo pri svakom rutinskom pregledu trazili i da se pregleda fontanela,uveravali su nas da je sve u redu,poslednja kontrola je bila sa 18.5 mes.Znam da bi odprilike do 18.og meseca trebala da se zatvori,mada pedijatar kaze da ne pravim frku do 2.og rodjendana,a onda cemo videti....????? sta ???? da napomenem da je trudnoca bila laka,porodjaj skolski,2 750gr/46cm...svaka kontrola odlicna,malo je naprednija od vrsnjaka (bar su tako pedijatri govorili za psiho-motorni razvoj),krvna slika odlicna,nikad nije bilo potrebe za dodacima gvozdja itd..do sada ni jednom nije bila prehladjena ili bolesna...sto se tice moguce genetske predispozicije,mom suprugu je takodje kasnije srasla fontanela ali usled nedostatka kalcijuma,i glavu mu je bila pognuta..prvi zub mu je izasao sa 19 mes....takodje i mojoj devojcici je prvi zub izasao sa 12 mes. (jos par tek sa 17 mes.),ali krvna slika joj je i na poslednjem pregledu bila odlicna...pre par meseci je u toku sna udarila glavicom u ogradicu krevetica pa su joj i snimili glavu i vratili kuci jer je sve bilo ok...Da li trebam nesto da preduzmem povodom toga sto i dalje ima otvor otp.velicine jagodice prsta...ili da sacekam 2.gi rodjendan..ali sta tada??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kasnije srastanje fontanele
PostPoslato: Pon Apr 12, 2010 11:49 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 2:13 pm
Postovi: 347
Lokacija: Beograd
Govorim onako laicki...mozda bi trebalo u medjuvremenu da pojacate vitamin D...ako ona voli ili hoce povecajte unos ribljeg ulja...
Ne znam, ali mislim da nije alarmantno, pogotovo sto je i tata imao isto...to sto zubici nicu kasnije , po meni je cak bolje, zbog zdravlja zubica...
Cisto da vam dam uporedno sa mojim bebcom...njemu je prvi zubic nikao sa 9-10 meseci...sad ima 21 mesec i jos mu petice nisu nikle...a sto se tice fontanele...kad smo bili na pregledu kukova sa 2.5 meseca, sve mu je bilo ok, i odmah smo skinuli siroki povoj..dr nam je rekao da mu smanjimo vigantol jer mu fontanela brzo srasta i ako su kukovi ok tako rano, i fontanela ce brzo srasti...ja kao smanjila vigantol...da bi mi drugi pedijatar rekao da mora da ga pije svaki dan...ja mu normalno davala godinu dana...i nastavila svaki dan posle toga sa ribljim uljem i dan danas...a fotanela mu je srasla sa nesto malo vise od 18 meseci...
Ne znam, ali mislim ako za nesto postoji genetska predispozicija...ne treba brinuti....vidite sta da unosi od suplemenata tipa kalcijum ili vit. D...ili jos bolje ishrana bogata tim vitaminima...

Inace i kod mog malca se desava skoro sve kao kod njegovog oca...zubici,fontanela...limfatican je...
Sto bi rekao jedan moj prijatelj, dzaba si se mucila isti je otac :)

Bice sve u redu, ali treba se naravno konsultovati sa doktorom...

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kasnije srastanje fontanele
PostPoslato: Pon Apr 12, 2010 11:57 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 2:13 pm
Postovi: 347
Lokacija: Beograd
i da...mozda ne bi bilo lose da joj uradite iz krvi nivo kalcijuma..vidite sa doktorom...obzirom da vam je muz imao taj problem


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kasnije srastanje fontanele
PostPoslato: Pon Apr 12, 2010 4:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 13, 2008 7:18 pm
Postovi: 11
Lokacija: Bg
hvala za odgovore....
planiram sledece nedelje opet da joj uradim krvnu sliku (ali i da posebno naznacim za kalcijum,jer u kks to ne upada),kao i urin..cisto preventivno.
inace je i preko cele zime (tacnije do pocetka aprila pila "vigantol"),jos uvek nema ni trojke od zubica ali su 4-ke pocele da izlaze....
ali,nikada joj nisam davala riblje ulje...to ne bi moglo da joj skodi..cisto da napomenem da ima 6 obroka dnevno (naravno sa uzinama),apsolutno jede sve,gledam da bude od svega zdravog...ne dajem joj slatkise (sem ponekad "kinder" cokoladu jer je i obogacena kalcijumom),guste sokove nikad nije volela,i umesto kravljeg mleka (ne voli ga,jer sam je inace dojila do pocetka februara...nekih skoro 18 mes.) obavezno ima jogurt,pavlaku i sve vrste sireva,namaze..
..videcemo sta ce i krvna slika reci...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: kasnije srastanje fontanele
PostPoslato: Sre Apr 14, 2010 10:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
jucasky je napisao:
Moja devojcica ima 20 mes.Iako smo pri svakom rutinskom pregledu trazili i da se pregleda fontanela,uveravali su nas da je sve u redu,poslednja kontrola je bila sa 18.5 mes.Znam da bi odprilike do 18.og meseca trebala da se zatvori,mada pedijatar kaze da ne pravim frku do 2.og rodjendana,a onda cemo videti....????? sta ????


Ja isto znam da fontanela treba da sraste OKO drugog rodjendana,a ne pre.

Zbunjena sam sto su vama rekli "nije frka i ako ne sraste do drugog..."

:-?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: