Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Deca pušača
PostPoslato: Pet Jan 16, 2009 1:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Podstaknuta nečim što je mislimsvojomglavom napisala na drugoj temi, otvaram ovu.
Da li ste deca pušača? Kako je to uticalo na vas?
Da li su vaša deca deca pušača?

Ja sam dete pušača. Moja majka je pušila u trudnoći i za vreme dojenja. Asmatičar sam i alergičar.
Moj muž je takođe dete pušača, sklon bronhitisima, alergičar.

Ni on ni ja nikada nismo zapalili cigaru. A deca su nam alergičari. Zašto??? Znam da ima hiljadu mogućih razloga, ali ja sam tako htela od toga da ih zaštitim jer znam kako je to. I dan danas mi se gadi od mirisa cigarete, sećam se da sam u pubertetu svoj veš sušila u svojoj sobi jer se u ostatku stana pušilo.
U našoj kući nikad niko nije zapalio cigaru. Pa opet nismo uspeli decu da zaštitimo od toga.

Eto, samo malo da se izjadam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Deca puљaиa
PostPoslato: Pet Jan 16, 2009 2:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 10:57 am
Postovi: 254
wiseslawa je napisao:
Podstaknuta neиim љto je mislimsvojomglavom napisala na drugoj temi, otvaram ovu.
Da li ste deca puљaиa? Kako je to uticalo na vas?
Da li su vaљa deca deca puљaиa?

Ja sam dete puљaиa. Moja majka je puљila u trudnoжi i za vreme dojenja. Asmatiиar sam i alergiиar.
Moj muћ je takoрe dete puљaиa, sklon bronhitisima, alergiиar.

Ni on ni ja nikada nismo zapalili cigaru. A deca su nam alergiиari. Zaљto??? Znam da ima hiljadu moguжih razloga, ali ja sam tako htela od toga da ih zaљtitim jer znam kako je to. I dan danas mi se gadi od mirisa cigarete, seжam se da sam u pubertetu svoj veљ suљila u svojoj sobi jer se u ostatku stana puљilo.
U naљoj kuжi nikad niko nije zapalio cigaru. Pa opet nismo uspeli decu da zaљtitimo od toga.

Eto, samo malo da se izjadam.


Najiskrenije sazaljevam slucaj. Znam dobro o cemu govorite.
Jedan od najjacih medicinskih zakona je:
Nasi su oci jeli kiselo grozdje, a nama trnu zubi.
To je oduvek tako. Nije bilo dovoljno samo da vi ne pusite. To je podvig sto ste se odrekli tog smrada i otrova, ali niste mogli decu zastititi od dodira bake i deke, od odlaska kod njih, ili od dodira sa nekim drugim ljudima... Te toksicne supstance se rastvaraju i sire se svuda. Zato treba svakoga opominjati da ostavi taj strasni porok kojim se ubija cela planeta. Srbija je posebno zagadjna tim supstancama jer su Srbi veliki pusaci i vuku za sobom strasne grehe. Svi mi moramo da patimo zbog toga.

Vi mozete da zastitie decu tako sto cete smanjiti dodir sa takvim ljudima i takvom sredinom (odaberite za zivot nepusacke sredine, nezagadjene, sa puno prirode oko sebe), obavezno obezbedite deci zdravu ishranu organskom hranom (ima je sada na pijaci), obezbedite svakodnevnu setnju, cesta planinarenja, branje lekovitog bilja, setnju kroz sumu i berbu pecuraka, obezbedite sto vise smeha svojoj deci (i to onog smeha sa punim plucima). To je bilo ukratko. Problemi nastaju iz zbog nervoze (u porodici ili skoli).

Sve ovo moze da utice povoljno da se bolest povuce i brze nego sto vi mislite da je moguce!!! Evo ide prolece, leto, priroda, otkazi, raspusti, priroda, suma, izvorska voda... Samo je pitanje koliko smo spremni da se "zrtvujemo" zarad zdravlja i srece. A zdrav zivot i nije neka teska zrtva, zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 16, 2009 3:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 02, 2008 1:56 pm
Postovi: 234
Samo je pitanje koliko smo spremni da se "zrtvujemo" zarad zdravlja i srece. A zdrav zivot i nije neka teska zrtva, zar ne?

NE nije ali cinjenica jeste da oko nas bilo gde da odemo ili da sednemo pa cak i okrenemo postoji neka vrsta zagadjenja koja lose uticu na okolinu i nas. Zdrav zivot ok zrtva ok ali ne nije uopste lako da se ostvare takvi ili samo malo bolji uslovi. Primera radi grad Beograd izadji na ulicu udahni vazduh i trujese a protiv toga se nemoze!!!!!!!!!!!!

Da ja sam dete pusaca i ne nemam nikakve alergije, asme sta vise zdravstveno stanje mi je OK nekazem da je kod svakog tako ali to nije glavni faktor alergija, astmi, bronhitisa nego jedan od faktora.

E sad da decu izolujemo od babe i dede ne neverujem da je to resenje zabranite da Vam puse u kuci ili stanu to je vec bolje nego nista ....

Pozdrav ai nezamerajte na iskrenim recima



Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 16, 2009 7:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 24, 2008 4:05 pm
Postovi: 247
Genetika je ipak jači faktor.To što vi i vaš muž niste pušači,ne može da poništi genetsku sklonost alergijama,zato što oboje imate ,pa je šansa mnogo veća da vam i deca imaju alergije.Vi niste tu ništa krivi,jačanjem imuniteta,možda će se to smanjiti,ili čak nestati u pubertetu,znam par takvih slučajeva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 16, 2009 9:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Wiseslawa,
Ne znam gde i sta sam konkretno pisala u vezi pusenja?
Ne znam gde - jer pricu o pusenju udenem gde god procenim da mogu ,
a ne znam sta - jer pisem o mnogim aspektima stetnosti pusenja - (na ovom forumu i na *).
Posto znam da ste mamica , koliko se secam, pisala sam verovatno i u rubrikama gde se diskutovalo o bebironima ( deci),

o tome( izucavanja neurobiologa- ja slusala njihova predavanja) da bi svaki tata i svaka mama NAJMANJE 6 MESECI PRE PLANIRANOG ZACECA - trebali da prekinu sa pusenjem da bi bili sigurni da nisu ostetili zacetak - posebno njegov embrionalni razvoj ,a preciznije prvih 1,5 mesec razvoja centralnog nervnog sistema (mozga) koji se upravo najbujnije ravija bas u vremenu dok zena i ne zna da je blagoslovena ( izostanak menstruacije i dokazivanje razloga za izostanak sto otprilike poklapa ovo vreme koje navedoh).
Da ne pricam o stetnosti u toku trudnoce i toksicnom uticaju preko 4000 susptanci (vise od 40 kancerogenih), uticaju u fetalnom zivotu ( znaci formirana je i posteljica) ciji krvni sudovi (oni prvenstveno) reaguju a rezulata je slabija ishrana fetusa...itd
Potom , problem pasivnog pusenja .

Preporucujem Vam da na pulmologija/ ispisani su neki brojevi u naslovu? a rec je o maksimalno pojednostavljenom prikazu mehanizma razvoja emfizema pluca kod pusaca. Navela sam da ga prenosim po odobrenju autora (imala sam svoje razloge da tako napisem - ne menja sustinu) .
Poslal sam adminu pp i molila da izbrisu te broje i prepisu naslov iz teksta....odmah kada sam videla(a ne razumem se u komp.tehniku) da naslov nije onakakv kako sam ga napisala ( bio je cirilicom napisan).

Ako se ovde nastavi diskusija o pusenju prikljucicu se kada god budem mogla.
Pozdrav R.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 16, 2009 11:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Prvo izvini što sam te prekrstila u mislimsvojomglavom :oops:
Na onoj temi o položaju beba si spomenula da se nadaš da ne pušim..... pa me je te večeri to podstaklo na razmišljanje.
U ovoj (trećoj) trudnoći sam se trudila maksimalno da izbegavam sva mesta na kojima se puši, čak i neka porodična okupljanja. A iskreno sam se iznenadila koliko neki pušači malo obraćaju pažnju na to da li je malo dete ili trudnica u prostoriji. Naročito što smo živeli u zemljama gde je uglavnom potpuno zabranjeno pušenje na javnim mestima.
Za ove skoro 2 godine koliko smo u Bgd nismo izašli nigde sa decom (restoran, kafić) u zatvorenom, osim na jedno rodbinsko krštenje koje nismo mogli da izbegnemo. A pošto nemamo baka i deka servis za čuvanje, praktično ne idemo nikuda :( Čak ni kod prijatelja, jer u njihovim kućama se puši.....
Slažem se da postoje neke negativne stvari na koje ne možemo da utičemo (zagađenje vazduha...) ali one na koje možemo trudim se maksimalno. U našem stanu se ne puši, decu uglavnom vodimo napolje, retko u igraonice, trudim se na sve načine da nas sve zaštitim od pasivnog pušenja.
Znam i da je genetski faktor bitan.
Samo sam htela da se izjadam, jer ma koliko da vodim računa, ipak nisam uspela decu da zaštitim od alergija.
Idem sad da strpam stariju u krevet pa da pogledam teme na pulmologiji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ONO STO OD NAS ZAVISI>DUZNI SMO URADITI
PostPoslato: Sub Jan 17, 2009 12:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Wisealawa,
Bas tako kako kazes -za saobracaj - od nas ne zavisi sto se zagadjuje(Pre vise od 10 godina , mozda i vise, na raskrsnici London, saobracajka koja je regulisala saobracaj pala je - trovanje ugljenmonoksidom(CO) - na srecu ostala je ziva jer je na licu mesta od HP prepoznata i odvedena u baro-komoru (kod ovog trovanja pored ostalog javlja se karakteristicno crvenilo koze sto olaksava dg plus raskrsnica sa izduvnim gasovima itd
Trebamo uraditi ono sto od nas zavisi (bas kao sto pises u vezi pusenja- znas da skodi ,sklanjas sebe i deci od tih uticaja...koliko je u tvojoj moci )

*Neka ti deca pajke a ti poslusaj neku muziku za relaks - evo :
http://www.youtube.com/watch?v=JxYGbszf ... re=related
kada ovu otvoris ima jos dosta toga slicnog.

*Kada god slusam Listovu Kampanelu cini mi se kao da bacajuci kamencice pravim "zabice" na vodi:)))
http://www.youtube.com/watch?v=5y9Wiqsd ... re=related Franc List-
Kampanela izvodi Evgenij Kisin
poz.R.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 17, 2009 1:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ja sam dete pusaca. Moja majka je pusila do pre pet godina, citav zivot. I samnom u trudnoci. Sklona sam alergijama i imam Kronovu bolest ( ne znam da li je mogu povezati sa tim). Najvise mi je smetalo kad ustanem kao dete ujutru i da bih otisla do wc-a moram da prodjem kroz dnevnu sobu u kojoj grozno smrdi. Posle se vratim u krevet a pizama bazdi....fuj. No, ko god da je nesto pomenuo mojoj majci bila je spremna oci da nam iskopa. A onda je pre par godina prestala da pusi i sada njoj i te kako smeta duvanski dim.
Moje dete je dete nepusaca. Kao nepusac bilo mi je jako bitno da nadjem srodnu dusu koja izmedju ostalog ima iste sklonosti kao i ja. Ne bih mogla da zamislim da moje dete i ja provodimo ponovo zivot u smradu....
Moja koleginica sa posla je rekla da ce u trudnoci sigurno ostaviti cigare. Ali nije, a ovamo je radila sve moguce testove da se uveri da je sve uredu sa bebom (ne vezano za pusenje). Nisam mogla da shvatim kako moze da bude sebicna i da ne razmislja sta taj nikotin moze da uradi njenoj bebi.
Na zagadjen vazduh i ostala zagadjenja mi ne mozemo da uticemo. Ali u mojoj kuci mogu da doprinesem tome da ne udisemo smrad i dim...
Inace u Nemackoj gde zivim se vise na javnim mestima ne pusi. Moram da priznam da je mnogo lep osecaj kada covek izadje iz restorana a garderoba mu ne bazdi kao da je bio u pusnici....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: placaju se i kazne...
PostPoslato: Ned Jan 18, 2009 10:12 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Gea,
znam da je sanitarna inspekcija naplatila kaznu DOKTORU koji je iduci holom u jednom Klinickom Centru( u kom je radio) u jednoj Zemlji u kojoj se polagano uvodi red i u vezi pusenja - mojoj lepoj Srbiji).
...Ne znam koliko je platio kaznu- nisam ga pitala(sto mi nije ni bilo vazno!)
a posto ga licno znam izjavila sam mu "saucesce" zbog kazne... i rekla da mi je drago...nazvala ga doktorskom brukom...Nista mu nije pomoglo sto je govorio da je to uradio mahinalno...ne razmisljajuci...koristeci odlazak iz svoje ordinacije( u kojoj naravno ne pusi!) do druge gde mu je trebala konsultacija u vezi pacijenta kog je upravo pregledavao...

Nije se naljutio na mene pa sam ga u bolnicki bife, na dorucak ,odvela o svom trosku Hehehehe R.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 18, 2009 5:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jun 15, 2008 1:39 pm
Postovi: 330
Ma daj bre, ko moze da se naljuti na tebe!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 18, 2009 9:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Sany_n, Rekoh, na mene se nije naljutio kolega(nisam u postu navela sta sam mu izgovorila jer sam ljuti protivnik pusenja) a ja se na tebe ni slucajno ne ljutim , cak mi je i nasmejala tvom pokusaju da me zekis...:)))
I zaista me je tesko naljutiti. pozR.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: HIPOTEZA HIGIJENE
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 1:56 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 9:42 am
Postovi: 333
Sa pretpostavkom da ce Vam biti interesantno da procitate evo linka:

http://www.medfak.ni.ac.yu/amm/2006-html/1-
broj/Uticaj%20faktora%20spoljasnje%20sredine%20na%20razvoj%20decje%20astme.pdf

Klinicki Centar-Nis, Zavod za plucne bolesti u Soko Banji : izpitivali su hipotezu ( u svetu se isto ispituje) zvanu : HIPOTEZA HIGIJENE .
Zakljucxci su interesantni ( njihovi kao i oni radjeni u drugim zemljama ).

Notiram: da se mom kompjuteru nije nista desilo kada sam otvorila ovaj link ( ignorisala sam upozorenje da mozda ima virusa).
poz.R.

_________________
Ako si licem okrenut prema suncu sve će senke biti iza tebe.R.:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: re deca pusaca
PostPoslato: Uto Jan 27, 2009 11:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Procitala sam sta ste napisali na ovu temu, i ja stvarno moram da kazem svoje iskustvo.NIKADA U ZIVOTU NISAM BILA PUSAC!!!!NE MOGU DA PODNESEM NI DUVANSKI DIM!!!TAKODJE U TRUDNOCI, HRANILA SAM SE UGLAVNOM ZDRAVO, JELA VOCE I POVRCE, TRUDILA SE PRITOM DA KOLIKO MOGU IZBEGAVAM DUVANSKI DIM.Sta ej poenta moje price?Rodila sam bebu 3300kg i 52 dug, ziv i zdrav hvala Bogu.Medjutim, nailazila sam milion puta da kao zene koje špuse u trudnoci radjaju bebe manje telesne tezine nego one koje to nisu.Moja drugarica koja je ceo zivot bila strastveni pusac, pusila je i u trudnoci, rodila je bebu 4250kg i 57 dug.Sad vi meni recite koje ovde lud.Ja sam u trudnoci redovno pila mamavit, opet kazem hranila se zdravo, nisam imala ni kapi mleka.Ona je dojila svoje dete do godinu dana.DALEKO OD TOGA DA SAM LJUBOMORNA, ALI MI ZAISTA NIJE JASNO,TOLIKO SE POTENCIRA NEMOJTE PUSITI OVO ONO....Mislim ne razumem.NEmojte naravno pusiti u trudnoci, kako god,ako mozete ostavite cigarete barem u trudnoci, ali bih volela da mi neko pojasni kako nas onda demantuju mnoge zene koje se niti hrane zdravo i puse???????????? :o


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 28, 2009 1:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
dolce-vita ne znam šta vama tačno nije jasno. Pušenje je svakako štetno. To što se neka beba rodila veća ili teža od vaše ne znači da će ona u životu biti zdravija.
I moja mama (pušačica u trudnoći i za vreme dojenja) je do neke moje 8-9 godine mogla da se pohvali kako mi ništa ne fali. Bila sam super zdrava, imunitet odličan. A onda su počele opstrukcije, napadi, gušenja. I najjači organizam kad tad poklekne pod negativnim uticajima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: re pousenje
PostPoslato: Sre Jan 28, 2009 2:38 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Da se razumemo, ja samo kazem da sam mnogo puta citala da da deca zena pusaca radjaju bebe manje telesne tezine.A, to u mnogim slucajevima nije tacno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: